Forum Machete,Modelism,Hobby: Coltul cu chiftele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coltul cu chiftele 1/72

#1 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2018 - 10:06 PM

Nu credeam ca ma voi apuca vreodata de asa ceva, insa iata ca m-a luat febra galbena.

Saiunul e un kit foarte vechi (dar frumos) de la Fujimi. Gravajele cam grosute iar in cockpit bate rau vantul.
Vopsit cu gunze ( IJN green si IJN gray), inmatricularea din cutie.
Ce e in cutie se poate vedea aici .

Imagine atasata: _MG_1499.jpgImagine atasata: _MG_1500.jpgImagine atasata: _MG_1501.jpg
Imagine atasata: _MG_1502.jpgImagine atasata: _MG_1503.jpg


Reppu e un kit de la Fine molds, URIAS - e mai mare decat un P-47.
Foarte fin si detaliat, insa aripa parca era de la alt kit, nu prea s-a potrivit cu fuselajul.
Ce e in cutie putem vedea aici - eu am avut alt box cu al doilea prototip (ampenajele taiate si alt capotaj la motor)
Nu am apucat sa fac poze din timpul constructiei, dar si acesta a fost cam out of the box, doar colimatorul din rasina quickboost si tevile armelor (albion alloys).
Vopsit conform instructiunilor, cu verde lighean (Mitsubishi green - C124 ) si diferite Alcladuri si AK interactive pe intrados.

Imagine atasata: _MG_1504.jpgImagine atasata: _MG_1505.jpgImagine atasata: _MG_1506.jpg
Imagine atasata: _MG_1507.jpgImagine atasata: _MG_1508.jpg

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 26 January 2018 - 12:06 AM

Eh şi ce chiftele !!
Foaaaarteee frumoase amāndouă !!!!
Saiunul este īntr-adevăr un aparat remarcabil ca aspect, iar tu l-ai lucrat "de top".
Notă specială pentru firul de antenă de pe el: impecabil .
Un mare bravo, frate Edi :clapping:

#3 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2018 - 08:30 AM

Salut

"Chiftelele" ti-au iesit super! Imi place in mod special Saiun-ul. Din ce ai facut fieul de antena? A iesit super.

#4 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 26 January 2018 - 09:21 AM

Tare frumoase , intradevar .

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 January 2018 - 11:24 AM

Auzi, da un ketchup nu dai si tu la ele???
Ai terminat cu nemtii si americanii, vorba unui clasic in viata, si te-ai apucat de japonezi???? :-P

Ce sa zic, lucratura de maestru, cum suntem, de altfel, obisnuiti!!! :hi: :hi: :hi: :hi:
Cite ceasuri ti-a luat toata reaba???? :crazy: :-D :-P

#6 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 January 2018 - 07:45 PM

Mda, frumușele...Le-ai făcut ieri pe amīndouă ?
Fără glumă , sīnt superbe. Exact cum īmi plac. Am și eu Saiun-ul , dar Sword. Cred că nu-l fac prea curīnd , să uite naibii colegii de ăsta, ca altfel voi fi izgonit :unsure:
A7M este chiar atīt de mare ? Ah , și ce gri ai folosit pentru suprafețele lui de comandă și rezervor? Firul de antenă , firul , firul , ce fel de fir este ?? Am achiziționat un Uschi van der Rosten care mi se pare al naibii de subțire...Sau mă lasă ochii !
Spor să ai ! ( :spiteful: )

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2018 - 11:08 AM

te-ai apucat de japonezi???? :-P (Z-Mare)

Cam in doua luni termina si cu japonezii. Probabil vor urma niste perversiuni (de plictiseala) - japoneze capturate de Vanuatu s.a.

Le-ai făcut ieri pe amīndouă ? (Dakian)


Nu, ieri a mai facut 2 Kika in timp ce repara un laptop, il invata pe fi-miu la telefon ce sa faca la un joc si fierbea cartofi.
Deci dracu' e ingeras pe langa asta. Io stau de 10 ani la japonezele astea si am tedrminat vreo 10.

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 January 2018 - 05:33 PM

:lol:

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2018 - 12:53 PM

Am reusit cu chiu cu vai sa termin doua din cele 15 Ki-61/100 de care m-am apucat, astea au fost un fel de scoala pentru a experimenta cu Alclad, vopsele pe care nu le stapanesc deloc si care mi-au facut viatza amara...
In fine, primul este Fine Molds, kitul mai nou, (cu aripa noua, nu cea veche Hasegawa).
Ce e in cutie se poate vedea aici :
https://www.super-ho...-Fast-Back.html

Ce ai iesit, aici :
Imagine atasata: _MG_1872.jpgImagine atasata: _MG_1873.jpgImagine atasata: _MG_1874.jpgImagine atasata: _MG_1875.jpg
Imagine atasata: _MG_1876.jpgImagine atasata: _MG_1878.jpgImagine atasata: _MG_1879.jpgImagine atasata: _MG_1880.jpg

Al doilea este tot Fine Molds, dar cel din anii 90, un kit groaznic, cu mai probleme la imbinarea cabinei si a aripii.
In afara de Fuselaj, tot restul de piese sunt de la vechiul Hasegawa, asa ca nu erau chiar grozave, dar avand mai multe Fine molds noi, am completat de acolo jambe, roti etc...

Imagine atasata: _MG_1886.jpgImagine atasata: _MG_1887.jpgImagine atasata: _MG_1888.jpgImagine atasata: _MG_1885.jpg
Imagine atasata: _MG_1884.jpgImagine atasata: _MG_1883.jpgImagine atasata: _MG_1882.jpgImagine atasata: _MG_1881.jpg

Astea doua erau, istoric, ultimele Ki-61, asa ca am cam luat-o invers. Oricum, mai am destule de facut, asa ca voi reveni...

#10 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 18 June 2018 - 03:35 PM

Groaznice,negroaznice , le-ai scos brici. Alclad-ul l-ai pus ok .

#11 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2018 - 04:39 PM

Vezi postarea1-0-9, la 18 June 2018 - 12:53 PM, a spus:

Am reusit cu chiu cu vai sa termin doua din cele 15 Ki-61/100 de care m-am apucat, astea au fost un fel de scoala pentru a experimenta cu Alclad, vopsele pe care nu le stapanesc deloc si care mi-au facut viatza amara...


Dom'le nu stiu despre ce vorbesti, mie mi se pare ca ti-au iesit foarte bine metalicele.

Frumoase foc. Felicitari!

#12 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 18 June 2018 - 08:13 PM

Nici eu n-am inteles ce anume n-a mers la cel metalizat. Ce se vede in poze arata super; cred ca in realitate si mai bine, tinand cont de scara.
In plus asta e si un avion frumos, elegant; mi-a placut mult de cand l-am vazut prima data, cu ani in urma.
Spor la urmatoarele :)

#13 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 19 June 2018 - 12:40 AM

Avand in vedere scara(1/72) arata foarte ok.am doua bucati de la RS Models in colectia mea ,evident nefacute,arata bine desi montajul lor nu va fi unul usor.cam ce parere ai?

#14 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2018 - 10:50 PM

Hai ca scrisesem o mare polologhie dar s-a pierdut postarea cand a picat forumul si nu a putut fi restaurata. Sorry.
Va multumesc pentru comentarii si intrebari.

Initial am folosit White Aluminium de la Alclad, o vopsea deloc potrivita pentru suprafete mai mari, aplicata corect peste grund tamyia slefuit frumos, in final arata ca orice humbrol sau revell amarat...e foarte potrivita insa pentru piese turnate, gen jambe.
De asemenea, pa unghiuri de 90 (imbinare aripa-fuselaj) tinde sa faca o gramada de "shpan" , acumulare de vopsea, care arata trist.

Am curatzat deci tot si am revenit cu Aluminiu si Duraluminiu care arata mai a ce trebuie...moment in care l-am scapat pe jos si inauntru, mascat fiind, scaunul din metal alb s-a dezlipit si tot zanganind pe acolo a rupt si colimatorul si mansa.

La final am taiat cabina cu o lama si am deschis-o, am reusit sa scot piesele si sa le pun frumos la loc, dar o mica bucata de vopsea de pe fuselaj in dreptul cabinei a sarit (cu tot cu kitul de sub ea) si a lasat o zona urata, pe care nu am putut sa o repar pana nu am curatat tot panoul respectiv, apoi dat cu grund si revopsit cu aluminiu...a fost tare nasol.

In fine, inapoi la modele, nu stiu nimic despre RS, nu am niciunul in dotare, ele au aparut cand deja stocul meu era full de Hase, Dragon, Aoshima, Fine Molds si mai noul Tamyia. De fapt am un RS, dar nu e Ki-61 ci prototipul ki-60, si arata tare bine in detalii si suprafete, dar clar e mai greu de asamblat decat celelalte, mai ales ca va trebui si el facut argintiu.

Pana acum clar Tamiya bate tot, batranul Hasegawa parand mai mult o jucarie pe langa el. Dragon se tine bine, si el e deja la a doua tinerete.
Fine Molds au suprafete formidabile, dar sunt greu de montat..aripa nu se prea potriveste, cabina nici atat (la cele tarzii cu cabina bubble)
Aoshima par cele mai bune ca "value for money" aduc nitel cu Airfixurile noi. Bine inginerite, piesele se potrivesc fain, dar au gravaje cam brutale. Vin in pachet cu o gramada de goodies, scarite si platforme de intretinere, motor si cateva figurine. Daca nu aparea Tamyia, as fi luat mai multe, mai ales ca se gasesc din belsug si din toate variantele de la late in sus ( Ki-61 Tei, Kai si Kai 2, Ki-100 early- razorback, Ki-100 standard si cel cu turbocompresor) . Nu-s foarte ieftine (intre 69 si 89 lei la noi) , dar oricum mai ieftine ca Tam si FM.

Le voi face in curand pe toate si le voi pune aici sa le comparam.

#15 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 22 June 2018 - 09:11 AM

Faine bucati, ma enervezi ce curat si ingrijit lucrezi, la mine in casa nu is asa curate geamurile ca la tine cupolele.
Cu Allclad-ul e dificil dar odata ce il stapanesti nu te mai poti intoarce. Din cate mi-am dat eu seama, exista o cantitate anume de vopsea pe care trebuie sa o pui pe metru patrat de macheta, daca esti sub se vede semitransparent finishul de dedesupt, daca pui prea mult se acumuleaza pigment pe verticala si arata ca pilitura de metal pe care o vindea Revell mai demult in loc de vopsea aluminiu. Si neaparat sa dai pe grund negru lucrios. Am dat si white aluminium pe macheta intreaga si nu arata rau. Spor.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 June 2018 - 04:21 PM

Am si eu un DML (Dragon), cumparat mai cu , ahaaa, ceva vreme in urma. Citind cele de mai sus, am picat pe ginduri. Nu l-am comparat cu nimic, nu stiu cit de de corect, nici nu cred ca am ceva planuri si nici nu stiu ce varianta de Ki61 este. Nici nu l-am probat sa vad cum se imbina. Sper sa fie ok pina la urma.
Maestre, chiar daca nu ti-a iesit din prima cu aluminiul (ia legatura cu ai care cumpara fer si haur, ca se pricep si la aluminiu :-P ), pina la urma arata exceptional!!! Toata stima! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
P.S. Da'...de ce chiftele???

#17 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 24 June 2018 - 06:35 PM

Si totusi...le-ai scos foarte misto ^_^ ...sa vedem 100-le :-D

Vezi postareaZ-mare, la 24 June 2018 - 04:21 PM, a spus:

P.S. Da'...de ce chiftele???

Din cauza de Hinomaru :lol:

Aceasta postare a fost editata de axor: 24 June 2018 - 06:36 PM


#18 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2018 - 08:14 PM

Vezi postareaZ-mare, la 24 June 2018 - 04:21 PM, a spus:

Am si eu un DML (Dragon), cumparat mai cu , ahaaa, ceva vreme in urma. Citind cele de mai sus, am picat pe ginduri. Nu l-am comparat cu nimic, nu stiu cit de de corect, nici nu cred ca am ceva planuri si nici nu stiu ce varianta de Ki61 este. Nici nu l-am probat sa vad cum se imbina. Sper sa fie ok pina la urma.
Maestre, chiar daca nu ti-a iesit din prima cu aluminiul (ia legatura cu ai care cumpara fer si haur, ca se pricep si la aluminiu :-P ), pina la urma arata exceptional!!! Toata stima! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
P.S. Da'...de ce chiftele???


Axor are dreptate, americanii intelepti asa le ziceau, meatballs- chiftele.

Dragon nu e un kit rau...e clar peste Hasegawa si din unele puncte de vedere, peste Aoshima. Are insa o ciudatenie la montarea aripii, si anume ca eleroanele sunt turnate cu partea de jos a aripii si asta duce inevitabil la o linie destul de urata de imbinare pe extrados, mai ales cum unele scheme sunt argintii.
Ca si tip, desi ei pe unele cutii zic 3 in 1 , de fapt din el se poate face corect numai un Tei (la fel ca si Hasegawa sau Tamyia), cel cu bot lung si tunuri de 20mm pe capota.
Cele anterioare (ko, otsu, hei) ar trebui sa aiba botul mult mai scurt (3mm), si din cate stiu numai Fine molds si RS le fac.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 24 June 2018 - 08:14 PM


#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 June 2018 - 11:52 AM

Foarte frumoase 1-0-9 ! :clapping:
Imi place cel mai mult felul in care ai realizat diferentele de culoare a panourilor la cel argintiu .

#20 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 25 June 2018 - 12:12 PM

Vezi postareadany, la 25 June 2018 - 11:52 AM, a spus:

Foarte frumoase 1-0-9 ! :clapping:
Imi place cel mai mult felul in care ai realizat diferentele de culoare a panourilor la cel argintiu .


:hi:
Multumesc frumos, e posibil sa fi exagerat nitel cu contrastul, poate un pic mai discret ar fi fost mai bine, dar am folosit direct din sticla Aluminiu si Duraluminiu si mi se tot parea ca nu-s suficient de diferite, pana am dat mastile jos...

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi