Forum Machete,Modelism,Hobby: Coltul cu chiftele - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coltul cu chiftele 1/72

#161 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 18 March 2022 - 04:13 PM

Edy sunt superbe.cam ciudata schema avānd īn vedere că era jap.bombe aer aer cu fosfor?plecase mai multe detalii.....

#162 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2022 - 04:29 PM

Salut, va multumesc.

Ameiro e tot Tam xf-76, numai pe asta il folosesc.

Desre bombe, no big deal, incercau si ei ce puteau, lansau bomba de sus spre formatia de bombardiere si sperau sa nimereasca ceva :))

http://www.historyof...orus_bombs.html

Mai am doar un Zero in stash...planul diabolic e sa mai iau macar 8, dar m-am cam saturat de ele...

#163 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 18 March 2022 - 05:54 PM

Vezi postarea1-0-9, la 18 March 2022 - 04:29 PM, a spus:

Salut, va multumesc.

Ameiro e tot Tam xf-76, numai pe asta il folosesc.

Desre bombe, no big deal, incercau si ei ce puteau, lansau bomba de sus spre formatia de bombardiere si sperau sa nimereasca ceva :))

http://www.historyof...orus_bombs.html

Mai am doar un Zero in stash...planul diabolic e sa mai iau macar 8, dar m-am cam saturat de ele...

Nu te cred.

#164 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2022 - 06:04 PM

Yup, cam asta era planul:


Imagine atasata: zeroes.jpg

In lucru e bilocul, apoi de cumparat si facut 4 modele 21, doua 22, un 32 si un 52(a) de facut vanator de noapte cu tun oblic...

#165 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2022 - 08:51 PM

Da, fix metrul ala in plus il facea sa nu incapa in orice lift de flattop..tot ma uit la filmulete si sunt uimit de precizia si eleganta solutiilor tehnice de la japs, fie ca sunt stutzurile de urcat pe avion, mecanismele de inchidere a trenului sau plierea aripilor. Un tip care restaureaza Zerouri zicea ca e ramas socat de cat de perfect se inchidea capacul trenului unui Zero 52 facut in 45, pe care il descria :"tighter than a duck's ass, and that's air tight" :)))

#166 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 19 March 2022 - 01:20 AM

Bineīnțeles că-s tare miștocuțe !
Al meu Model 21 este ca ultimul al tău, doar că-i AI-103. Buntaicho Lt. Masanobu Ibusuki, primul val al atacului de la Pearl.
Cel făcut de tine , AI-102, tot un Buntaicho ( īn zbor , comandantul unei chutai-formație de 9 avioane), Lt. Saburo Shindo, al doilea val al atacului.
Īmi place mult și cel camuflat cu petele alea, este teribil de sexy...

#167 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2022 - 08:25 AM

Mos, vezi ca Tamiya XF-76 Gray Green nu este Ame-Iro. Tu ai vopsit zerourile in J3 - Hai - Iro. Au fost si asa vopsite, asa ca e corect.

Uite aici:

http://www.aviationo...-exploring.html

si uite si Ame-Iro:

https://scalecolors....me-iro-1941-42/

si uite si aici:

https://j-aircraft.c.../wem-review.htm

si aici:

http://www.aviationofjapan.com/2009/

#168 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2022 - 10:00 AM

Man, am vazut toate discutiile alea, care au inceput cand inca nu eram nascut si inca se poarta :)) don't care too much, daca nu au iesit roz, sunt ok pentru mine:)))

#169 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2022 - 10:44 AM

Vezi că īn Aleutine a zburat A6m2-n vopsit īntr-un cărămiziu spre roz

#170 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2022 - 11:03 AM

Vezi postareabogy, la 21 March 2022 - 10:44 AM, a spus:

Vezi că īn Aleutine a zburat A6m2-n vopsit īntr-un cărămiziu spre roz



Il am deja in vitrina pe infamul Rufe mov...Am urmat instructiunile de la hase, care ziceau 90% gri, 10% un purple isteric si a iesit asta - nebunie :

Imagine atasata: 400a37bf-1299-4df5-bb6b-b360058b106d.jpg

Sunt convins ca e o eroare de identificare a pliotilor amuricani (gen batea soarele in gri-ul standard, sau se scorojise griul si a ramas primerul caramiziu la vedere).
Nu l-am mai postat, sa nu il fac de ras :))))

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 21 March 2022 - 11:06 AM


#171 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2022 - 11:09 AM

Da, cam asta e povestea reală. Se cheamă memorie afectivă, sau cam așa ceva. Rufe făceau zboruri, in general, in amurg și griul bătea în nuanțe cărămizii.

Uite un standard general japonez:

https://iwabijin.wor...itional-colors/

Regăsești și ame-iro acolo. Ideea e că asta se pare că era ca un lac sau baiț daca vrei. Se dădea pe tabla grunduita. Grundul avea o culoare cărămizie spre roșu. Ame-iro asta era un caramel. Funcție de cate straturi dădeai era mai închis sau mai deschis la culoare

Aceasta postare a fost editata de bogy: 21 March 2022 - 11:12 AM


#172 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 March 2022 - 03:40 PM

Culorile japoneze sunt īncă īn mare dezbatere. Din multiple motive ( bariera lingvistică deosebită, distrugerea multor documente oficiale, lipsa oricăror eșantioane de vopsea, etc.).
Am citit pe unul din forumurile dedicate aviației nipone, dar nu mai știu deloc pe CARE dintre ele, că griul aviației Marinei a fost puternic inspirat de cel al avioanelor germane cumpărate spre evaluare de niponi imediat īnainte de război ( He-112, Bf-109E, etc.) Deci este un soi de RLM 02.
Cum zicea și Bogy, cel mai probabil Ame-Iro NU este o vopsea īn sine , ci un lac protector dat PESTE vopsea . Care la rīndul ei era dată peste un grund anticoroziv de culoare cărămizie.
Oficial , culoare ZERO-urilor IJN ( martie '39 - februarie'43) fabricate de Mitsubishi era overall J3-Hai ryoku shoku ( glossy light olive gray). Adică ceva aproape de RLM02
Cele fabricate de Nakajima erau cică mai īnchise la culoare, SE PARE ( adică nu-i nimic dovedit clar...) că aveau două straturi de Ame-iro pe ele, īn timp ce Mitsubishi dădea doar un strat de ame-iro...
Capota motorului și īn spatele cupolei erau Q1 - Chi-57a Dai San Syu ( third type dark blue-black) , nu negru chior...
Eu zic că le-ai vopsit foarte OK.
Spor !

#173 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2022 - 03:57 PM

Vezi postareadakian67, la 21 March 2022 - 03:40 PM, a spus:

Culorile japoneze sunt īncă īn mare dezbatere. Din multiple motive ( bariera lingvistică deosebită, distrugerea multor documente oficiale, lipsa oricăror eșantioane de vopsea, etc.).
Am citit pe unul din forumurile dedicate aviației nipone, dar nu mai știu deloc pe CARE dintre ele, că griul aviației Marinei a fost puternic inspirat de cel al avioanelor germane cumpărate spre evaluare de niponi imediat īnainte de război ( He-112, Bf-109E, etc.) Deci este un soi de RLM 02.
Cum zicea și Bogy, cel mai probabil Ame-Iro NU este o vopsea īn sine , ci un lac protector dat PESTE vopsea . Care la rīndul ei era dată peste un grund anticoroziv de culoare cărămizie.
Oficial , culoare ZERO-urilor IJN ( martie '39 - februarie'43) fabricate de Mitsubishi era overall J3-Hai ryoku shoku ( glossy light olive gray). Adică ceva aproape de RLM02
Cele fabricate de Nakajima erau cică mai īnchise la culoare, SE PARE ( adică nu-i nimic dovedit clar...) că aveau două straturi de Ame-iro pe ele, īn timp ce Mitsubishi dădea doar un strat de ame-iro...
Capota motorului și īn spatele cupolei erau Q1 - Chi-57a Dai San Syu ( third type dark blue-black) , nu negru chior...
Eu zic că le-ai vopsit foarte OK.
Spor !


True...
Aici as mai adauga ca Nakajima folosea negru pentru capota si spatele cabinei, nu acel negru cu reflexe albastrui. Daca a fost de la inceput sau de la o anumita serie incolo, asta nu mai stiu.

#174 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2022 - 05:23 PM

Exista eșantioane - bucăți de fuzelaje recuperate de la avioanele căzute la Pearl Harbour. O sa caut și o sa postez. Am multe salvări pe cd-uri. Da, ame-iro este un fel de rlm 02 mai deschis și mai spre bej.

#175 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2022 - 10:00 AM

Un filmulet superb din Rabaul :

https://www.youtube....h?v=m7On2vAUoJ0

#176 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2022 - 11:06 AM

Gata, si ultimul Zero a ajuns in vitrina...
Asta e un "tarator de tinte", biloc, nu un trainter propriu-zis. Poate pe viitor voi face si unul de scoala.

L-am convertit dintr-un Hasegawa, mi-a fost mila sa hacuiesc un Tamiya.
Cupola vacuformata o am de la fratele Wurger, care are vechiul kit de la AML si ala avea doua cupole in cutie. Uraaa!
Coada fara carenaj e scraciuita, decalul (numarul de pe coada) e facut din bucatele, mi-a cam mancat zilele.
Vopsirea e cu Gunze H24.

In fine, asta e:


Imagine atasata: IMG_4091.jpgImagine atasata: IMG_4092.jpgImagine atasata: IMG_4093.jpgImagine atasata: IMG_4095.jpg
Imagine atasata: IMG_4097.jpgImagine atasata: IMG_4098.jpgImagine atasata: IMG_4099.jpgImagine atasata: IMG_4100.jpg
Imagine atasata: IMG_4101.jpgImagine atasata: 191.JPG

#177 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 29 March 2022 - 02:46 PM

faine di tatu lor like usual.asta de tractare e tare interesant.ma mpisca si pe mine o versiune de dubla la 48 da nu ma stiu dea cautattu pa saituri.ai vreo sugestie?

#178 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2022 - 02:56 PM

Vezi postarearaduG, la 29 March 2022 - 02:46 PM, a spus:

faine di tatu lor like usual.asta de tractare e tare interesant.ma mpisca si pe mine o versiune de dubla la 48 da nu ma stiu dea cautattu pa saituri.ai vreo sugestie?



Multumesc man! La 48 se (mai) gaseste Hasegawa direct, nu mai trebuie conversie.

https://www.super-ho...YING-GROUP.html

#179 Userul este online   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2022 - 06:02 PM

ti-am zis ca-l astept p-asta ca pa mosh craciun ... si a meritat.

e superbe ... si viermuiala aia de sub coada, si flapsurile lasate la mishto, si finish-ul, si detaliile, si tot. pana si poza aia b&w e tare :)

e wow.

#180 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 29 March 2022 - 08:02 PM

Ca de obicei , foarte interesant, un subiect deosebit, executat minunat.

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi