Forum Machete,Modelism,Hobby: Bf-109G6 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bf-109G6 Tamiya 1/72, 2019

#1 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2019 - 12:34 PM

Salutare,

Azi a venit Craciunul, un prieten bun de departe mi-a trimis noul kit 1/72 de la Tamiya.
M-am grabit deci sa ii fac cateva poze pentru a vedea cam ce stie si ce poate:

Imagine atasata: IMG_9497.JPG

Surprinzator de putine piese, dar evident impecabil turnate :
Imagine atasata: IMG_9498.JPG
Imagine atasata: IMG_9499.JPGImagine atasata: IMG_9500.JPG
Imagine atasata: IMG_9501.JPGImagine atasata: IMG_9502.JPG
Imagine atasata: IMG_9507.JPGImagine atasata: IMG_9508.JPG
Imagine atasata: IMG_9510.JPGImagine atasata: IMG_9511.JPG

Decalul, impecabil printat, as comenta la alegerea inmatricularilor, dar sunt frumoase si astea, in plus , daca nici la 109 nu gasim decaluri aftermarket...

Imagine atasata: IMG_9512.JPGImagine atasata: IMG_9513.JPG

Pun aici si profilele celor doua inmatriculari, de pe Hyperscale, unde gasim si poze mai bune :

Imagine atasata: tamiya60790reviewbg_11.jpgImagine atasata: tamiya60790reviewbg_12.jpg

Le-am comparat cu cel mai bun set de planuri pe care il am (cel de la Radub) , este absolut spot on, as putea crede ca e facut dupa aceste planuri :

Imagine atasata: IMG_9518.JPGImagine atasata: IMG_9526.jpg
Imagine atasata: IMG_9520.JPGImagine atasata: IMG_9521.JPGImagine atasata: IMG_9517.JPG

"Spargerea" pe piese e neasteptata, dar bine gandita, m-au surprins multe subtilitati ca asimetria derivei ...

Imagine atasata: IMG_9523.JPG
Imagine atasata: IMG_9504.JPG
Imagine atasata: IMG_9506.JPG

... "lonjeroanele" din aripa, care nu vor mai permite "craparea" bordului de atac cand e stransa aripa, sau profundorul dintr-o bucata, evident mult mai usor de aliniat, sau prelungirile jambelor care asigura unghiurile corecte . Excelent!

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 10 April 2019 - 12:42 PM


#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2019 - 12:43 PM

Voi reveni cu comparatii cu Gurile de la AZ si FM si F-ul de la Zvezda.

#3 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 10 April 2019 - 03:56 PM

Vezi postarea1-0-9, la 10 April 2019 - 12:34 PM, a spus:

Pun aici si profilele celor doua inmatriculari, de pe Hyperscale, unde gasim si poze mai bune :

Uite inca o galerie foto:
https://ipmsnymburk....p?ID_tema=40463
Ma bucur si eu de ce vad prin poze. Imagine postata Kit-ul arata fabulos!
Sunt curios cand ajunge si la noi (si cu ce pret).

Aceasta postare a fost editata de Finn: 10 April 2019 - 03:56 PM


#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 April 2019 - 06:52 PM

Arata extraordinar , intradevar !

Citeaza

"lonjeroanele" din aripa, care nu vor mai permite "craparea" bordului de atac cand e stransa aripa, sau profundorul dintr-o bucata, evident mult mai usor de aliniat, sau prelungirile jambelor care asigura unghiurile corecte

Asta e o chestie foarte faina ; in special de trenul de aterizare ma bucur cel mai mult . :good:
Singurul regret de cand l-am vazut prezentat la Nürnberg este ca nu au inclus si o cupola Erla .( I'm a sucker for that )

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 April 2019 - 06:58 PM


#5 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2019 - 07:22 PM

N-ai de ce, cupole erla si derive inalte (de lemn) gasesti rezerve in kitul AZ. Am probat, si merg cu minime eforturi.
Cupola de AZ merge excelent ca latime si inaltime, trebuie ciupit un pic din suportul de pe fuselaj.
Si deriva de Az merge bine, trebuie completat in doua zone minuscule, cu evergreen (foaie de plastic).

Imagine atasata: IMG_9502.JPG

Tamiya au fost extrem de zgarciti cu optiunile, practic nu ne ramane nicio piesa, odata kitul completat.
In prospect e aratat un artwork cu gondole de tunuri sub aripi, in cutie nimic. Si pe alea le gasim la AZ.
Mi-ar fi placut lansatoare de rachete de 21cm ...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 10 April 2019 - 07:29 PM


#6 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 10 April 2019 - 07:51 PM

Citeaza

N-ai de ce, cupole erla si derive inalte (de lemn) gasesti rezerve in kitul AZ. Am probat, si merg cu minime eforturi.
Cupola de AZ merge excelent ca latime si inaltime, trebuie ciupit un pic din suportul de pe fuselaj.
Si deriva de Az merge bine, trebuie completat in doua zone minuscule, cu evergreen (foaie de plastic).

A , super , mersi 1-0-9!

Citeaza

Mi-ar fi placut lansatoare de rachete de 21cm

WGr 21 ?
... Tubul si capetele rachetei ( varful si spatele ,ce se vede din ea , cand este in tub ) se gaseste optional in kitul de Me 262 Revell 04166 , dar suportul cred va trebui fabricat pentru Me 109 sau Fw 190 .

Aceasta postare a fost editata de dany: 10 April 2019 - 08:11 PM


#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 April 2019 - 10:28 AM

Da, foarte misto kit!

#8 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 12 April 2019 - 07:45 PM

Foarte mișto si prețul ~22-24 de euro . La banii ăia imi iau cate 2 AZ

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2019 - 08:49 PM

Da, din pacate nu va fi ieftin la noi (poate doar peste cativa ani)...eu il am de la un prieten din state, care l-a luat de pe hlj la 11.24 euro (55 lei) - nu asa rau, problema e ca din Japonia in state nu sunt taxe si transportul e de obicei free.

Clar ca de 24 euro poti baga lejer un Joypack (set 3 in 1) de la AZ si iti raman bani si de un set de decaluri pentru ele.

Eu tot mai sper sa apara odata si odata Eduardul, ca sa pot lua ~50 ca overtrees la 4-5 euro bucata...

#10 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 13 April 2019 - 06:51 PM

Edi perfect de acord cu tine. Doar ca am emoții īn legătură cu Eduard. Dacă te uiți la cel la 48 au cam dat cu mucii de perete. Sper sa nu o facă si la 72 . Si pe deasupra o sa dureze ceva pana apare. Și Tamiya au facut la fel cu varianta E , care e mai scurtă īn fuselaj. Asa ca nu ma mai incred īn nimeni pana nu am plasticul īn față.
Si ca tot vorbim de 109 am un tamiya si 3 ICM im lucru . Tamiya e parfum pe lāngă ICM care e tot contorsionat (plastic de slabă calitate) dar macar sunt liniștit că ICM e corect īn dimensiuni . Dar in schimb e jale la cupola pentru E-3 . Aici se vede ca nu au copiat Tamiya. In schimb cupola de E-4 e spot on .

#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2019 - 09:37 AM

Vezi postareaovichelu, la 13 April 2019 - 06:51 PM, a spus:

Edi perfect de acord cu tine. Doar ca am emoții īn legătură cu Eduard. Dacă te uiți la cel la 48 au cam dat cu mucii de perete. Sper sa nu o facă si la 72 . Si pe deasupra o sa dureze ceva pana apare. Și Tamiya au facut la fel cu varianta E , care e mai scurtă īn fuselaj. Asa ca nu ma mai incred īn nimeni pana nu am plasticul īn față.
Si ca tot vorbim de 109 am un tamiya si 3 ICM im lucru . Tamiya e parfum pe lāngă ICM care e tot contorsionat (plastic de slabă calitate) dar macar sunt liniștit că ICM e corect īn dimensiuni . Dar in schimb e jale la cupola pentru E-3 . Aici se vede ca nu au copiat Tamiya. In schimb cupola de E-4 e spot on .


Da, am inteles ca ed-ul la 48 inca are ceva probleme, chiar daca a fost "reparat" - revizuit. Poate acum au idee cum ar trebui sa arate :)

Plasticul de la ICM e ciudat, dar nu e de nefacut. Ce e stramb se poate indrepta usor, doar sa probezi inainte.
Ma deranjeaza cele doua sink-markuri masive de pe suprafata flapsurilor (greu de reparat ca pierzi detaliile).

Nu inteleg treaba cu cabina de E4 la ICM. Parbriz separat, apoi partea fixa din spate , turnata cu cea mobila...dar intr'adevar arata bine si e cristal clear.
E trista rau cabina de e3 de la ICM/Parc. Eu am gasit de la Rob Taurus, dar tot din 3 bucati e, sper sa gasesc una inchisa, dintr-o bucata, ca sunt lenes :))
Am si eu vreo 10-12, 3 din ele in lucru, plus un Tamiya, la care nu o sa ii mai repar fuselajul, il voi face japonez...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 14 April 2019 - 09:38 AM


#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 April 2019 - 06:17 AM

Citeaza

E trista rau cabina de e3 de la ICM/Parc. Eu am gasit de la Rob Taurus, dar tot din 3 bucati e, sper sa gasesc una inchisa, dintr-o bucata, ca sunt lenes :))

... Da ... ,subscriu . Pe mine ma facut sa las in " adormire" un subiect interesant .Era un pilot german caruia ai placea sa zboare cu carlinga rotunjita de E3 pe F .Parca a avut vreo 2 avioane modificate astfel ... sau era doar unul dar cu camuflajul schimbat .

Citeaza

Voi reveni cu comparatii cu Gurile de la AZ si FM si F-ul de la Zvezda

1-0-9 Te rog mult , cand /daca ai putin timp liber si chef , fa aceasta comparatie . M-ar ajuta mult , in special raportat la F-ul de la Zvezda , fiindca ma cam bate gandul sa-l folosesc , cu modificari ca si baza si pentru alte versiuni , ca G timpuriu , daca este indeajuns de corect in dimensiuni .

Aceasta postare a fost editata de dany: 15 April 2019 - 06:30 AM


#13 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2019 - 07:39 AM

F-ul de la Zv e spot on. Nu se poate compara direct cu Tam, pentru ca inelul rezervorului de ulei din bot e dat separat, dar pus pe planuri si pus cat se poate, half-half, peste tam, e de acolo.

Cred ca se poate transforma relativ usor in G early, fara mari probleme, doar sa schimbi au modifici cabina.

Puse pe planuri , ce am gasit prin casa:

Amodel F - kitul upgradat, sta foarte bine, dar e Amodel, greu de asamblat... :
Imagine atasata: amodelf.jpg

Amodel G - kitul upgradat (asta e fuselajul din setul de Z , la fel ca la F:
Imagine atasata: amodelg.jpg

Azmodel - botul cam lungutz si subtire, altfel OK:
Imagine atasata: azmodel.jpg

Azmodel reparat acasa (pana introdusa in spatele esapamentelor - Asta repara "ingustimea" fuselajului, dar nu si lungimea aia cu 1, 1.5mm mai mare, oricum da mult mai bine:
Imagine atasata: azmodelreparat.jpg

AZMODEL g10- pe asta l-au modificat un pic, fuselajul e scurtat, dar parca tot cam ingust e:
Imagine atasata: azmodelg10.jpg

Fine molds, asta are ceva issues, botul e un pic scurt, fuselajul posterior foarte grasutz. Nu il mai pot compara cum trebuie, pentru ca am apucat sa il lipesc:
Imagine atasata: fm.jpg
Imagine atasata: fm2.jpg

In final Zvezda, totul pare ok la el:
Imagine atasata: zvezda.jpg

#14 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 April 2019 - 08:00 AM

Multumesc mult ,1-0-9 ! :hi:

Citeaza

F-ul de la Zv e spot on

Yeee , ce fain !

Citeaza

doar sa schimbi au modifici cabina

Da , cred ca am sa folosesc de la AZ . Am sa incerc pe dupamiaza sa vad cum se potriveste ; dupa planuri ar trebui sa fie in regula , si ca inaltime , si ca lungime .

#15 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 April 2019 - 06:50 PM

Si AZMODEL e putin grasut in a doua treime a fuselajului. Intradevar, Fine Molds e putin cam prea bombat in partea din spate a fuselajului. Din pacate toate variantele sunt asa.

#16 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2019 - 07:09 PM

Naah, AZ e top model in zona aia. FM e ...ca un peste gras. Si din profil, si de sus. Cum pe unii nu pare sa ii deranjeze treaba asta, nici pe mine n-o va face, mai ales ca acum am alternative.
Pe al meu il voi face FiSK 199 si ii voi indrepta un pic burtica pe intrados, dar nu il voi subtia.

#17 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 April 2019 - 03:15 AM

Citeaza

Pe al meu il voi face FiSK 199 si ii voi indrepta un pic burtica pe intrados, dar nu il voi subtia.

... Sau pe cel cu care la transportat " Bazu" pe lt.col . Gunn in Italia ... :-D
Nu ma asteptam totusi de la FM . Citeam tot felul de recenzii aproape evlavioase ... adica dom-le e scumpt da e " za besten " , chiar mai corect decat al lui Willy himself ...

Btw , carlinga de Az ( inclusiv Erla ) sa potrivit foarte bine pe Zv ( desi intradevar nu e chiar necesar ; se poate modifica lesne si cea a chitului ,pt G " early") .

#18 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2019 - 11:15 AM

Vezi postareadany, la 16 April 2019 - 03:15 AM, a spus:

... Sau pe cel cu care la transportat " Bazu" pe lt.col . Gunn in Italia ... :-D
Nu ma asteptam totusi de la FM . Citeam tot felul de recenzii aproape evlavioase ... adica dom-le e scumpt da e " za besten " , chiar mai corect decat al lui Willy himself ...

Btw , carlinga de Az ( inclusiv Erla ) sa potrivit foarte bine pe Zv ( desi intradevar nu e chiar necesar ; se poate modifica lesne si cea a chitului ,pt G " early") .


G6-le Bazu e greu de facut acum (chiar daca ar fi avut mai mult loc americanul in FM:))) , pentru ca al meu e un G2/4, are "gun-port"urile rotunjite.
Pentru Fisk insa merge, poate jamba si bomba mai atenueaza din forma groscioara a fuselajului.

Mai am insa doua joy packuri si inca vreo 3-4 boxuri separate, in AZ model, asa ca mai am pentru inca cativa ani buni :))
Din pacate, m-am saturat sa le tot fac "reparatia" la bot, asa ca deocamdata stau pe bara, mai am unul singur "preparat" si ma tot gandesc cum sa il fac... all options are on the table.

#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 April 2019 - 01:16 PM

Citeaza

all options are on the table.

... Daca nu te deranjeaza , as avea o sugestie . :-) E un subiect pe care as dori mult sa-l abordez si eu candva .
62 albastru Jg 110 .
Nu stiu exact daca e un G6 sau 14 , dar imi pare foarte interesant , cu bechia aceea inaltata si coada scurta , plus un camuflaj " late " si o inmatriculare inedita .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me 109 g bf109G-14%20blaue%2062,wnr_781993,SA+RN,12_JG110,Finow%20jan-feb%2045%20aMF.jpg
  • Imagine atasata: me 109 g IMG_20180707_0004.jpg
  • Imagine atasata: me 109 g14 29220937128_c92b28b9d2_z.jpg
  • Imagine atasata: me 109 g bf109G-14%20gelbe%207,blaue%2023%20und%20andere,11_%20und%2012_JG110,Finow.jpg
  • Imagine atasata: me 109 g6 eberle 03_fs.jpg


#20 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2019 - 12:06 PM

Nu e rau deloc !
Cred ca o sa merg totusi tot pe ceva romanesc, ca sa imi completez seria...Bazu sau DiCesare..

Pentru altele, sunt convins ca va scoate Eduard, cele mai spectaculoase inmatriculari...

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi