Forum Machete,Modelism,Hobby: Bell AH-1S Cobra - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bell AH-1S Cobra Hasegawa 1/72

#41 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 20 August 2020 - 05:20 PM

Marinelule, mie îmi plac mult niturile așa cum sînt. Din pozele puse de tine, se vede că erau zdravene.Elicopter făcut bine, blindat și bine înarmat. S-a dovedit superior în exploatare mult mai tehnologizatului Apache.N-o fi perfectă, dar este una din cele mai detaliate machete pe care am văzut-o , bineînțeles la scara asta. Ai o înclinație deosebită către supra-detaliere. aștept să-l văd gata, este o mică bijuterie.
Sănătate ! :drinks:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 20 August 2020 - 05:20 PM


#42 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 20 August 2020 - 06:38 PM

Frumos realizat ! Felicitari, dar niturile nu au nici o legatura cu realitatea. Poti sa ne arati dupa ce te ai ghidat?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: bell_ah-1f_usarmy_69-16416_7_marchfield15.jpg

Aceasta postare a fost editata de Romi: 20 August 2020 - 06:39 PM


#43 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2020 - 09:38 AM

Vezi postareadakian67, la 20 August 2020 - 05:20 PM, a spus:

... N-o fi perfectă, dar este una din cele mai detaliate machete pe care am văzut-o , bineînțeles la scara asta. Ai o înclinație deosebită către supra-detaliere. aștept să-l văd gata, este o mică bijuterie.
Sănătate ! :drinks:

merci mult pentru interventie ... nici macar n-am pretentia de perfectiune, ca stiu ca nu-s in stare. important e ca tie sa-ti placa atunci cand il pui in vitrina. in ceea ce ma priveste, mai important decat toate e procesul ala de constructie - d-aia probabil si o si iau in halul asta pe campii ;)

#44 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2020 - 10:07 AM

Vezi postareaRomi, la 20 August 2020 - 06:38 PM, a spus:

Frumos realizat ! Felicitari, dar niturile nu au nici o legatura cu realitatea. Poti sa ne arati dupa ce te ai ghidat?

salut!

cel mai probabil, asa o fi, romi, cum zici tu ... imi pare rau ca nu se ridica la standardele tale de perfectiune. cum spuneam, am incercat, dar atata s-a putut.

concret, daca vorbim de dimensiunea niturilor de rasina, ele au 0.2mm daca-mi aduc aminte. inmultit cu 72, inseamna 14.4mm, deci probabil de cel putin 2 ori mai mari decat in realitate (in cazul niturilor) si cu vreo 50% mai mari (in cazul suruburilor alea manastiresti) - am zis asta deja intr-o postare anterioara.

daca vorbim de pozitionare, spune-mi, te rog, ce te nemultumeste, si putem dezbate.

cateva dintre imaginile folosite pentru a ma ghida le-am postat deja. mai am destule. daca te intereseaza o zona anume, zi-mi si le postez.

ar mai fi cartea lui Willy Peeters de la Verlinden, care are ca subiect principal chiar s-ul de incerc eu, fara succes, sa-l fac. si p-asta ti-o pot trimite, daca nu o ai deja.

ganduri bune!

#45 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 21 August 2020 - 12:02 PM

Salut!
1.Te rog nu o lua personal .
"cel mai probabil, asa o fi, romi, cum zici tu ... imi pare rau ca nu se ridica la standardele tale de perfectiune. cum spuneam, am incercat, dar atata s-a putut."
Nu e vorba de "standarde" si ironi asa fine. Eu am invatat in clasele primare ca numele si prenumele se scriu cu LITERA MARE, sau e tot o ironie si nu ma prind.
Eu vad nituri si bolturi pe aeronave zilnic si MIE nu imi par potrivite.Sunt convins ca si aplicarea lor e dificila,si recunosc eu nu am rabdarea ta sa pun nituri pe avioane la 1/72.
Pe Herk sunt aprox 50 000, marea majoritate standard 3-4 mm(5/32,1/8 ) , cele mai mari probabil 7mm (5/16)-putine insa.
E alegerea ta sa faci o macheta cum vrei. Repet e strict opinia mea, desi au mentionat si altii asta.
2. Da, ma refeream la sura de inspiratie a pozitionarii niturilor. Dar hai sa nu o transformam intr-o disputa personala!
"daca vorbim de pozitionare, spune-mi, te rog, ce te nemultumeste, si putem dezbate.cateva dintre imaginile folosite pentru a ma ghida le-am postat deja. mai am destule. daca te intereseaza o zona anume, zi-mi si le postez."
Ce planuri ai folosit ? Asta ziceam.
Peace on you, man.
Hai sa ne rezumam la machete, fara treburi personale.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nit.png
  • Imagine atasata: 58349-c508cae71af615d425b95857225d880f.jpg

Aceasta postare a fost editata de Romi: 21 August 2020 - 12:04 PM


#46 Userul este online   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 22 August 2020 - 12:07 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 20 August 2020 - 03:38 PM, a spus:

Asta e si de la prostiile facute ... :bang: ... sper sa-mi fie de folos toate greselile astea la urmatorul - ala da vietnam.

Pai cu siguranta la scara asta e greu de imitat nituri.mai bine nu le pui.mie imi plac pt ca dau un look autentic model ului.nu am multe modele gata dar cam toate au fost nituite.
Cu plecaciune pentru frumoasele cuvinte. N-am nici pe departe pretentia asta. In ochii mei, daca toate merg bine pana la sfarsit, o sa fie de 8.50 - 9. Are niste urmari minimale de la accidente, care nu se mai pot repara (de ex. doua crapaturi fine la cupola ... se vad dintr-un anumit unghi, un maner interior care a picat testul la introducerea aceleiasi cupole, dare-ar boala in ea ... se vede dacat daca-l cauti in mod special). Teoretic, cu ceva artificii (are sa existe o baza cu ceva chestii pa ea, nishte RBF-uri atarnate asha la mishto), fug ochii de la ele. Ce ma ajuta e ca mai niciuna nu se vede cu ochiul liber de la 20 de cm. distanta. Aparatul foto in schimb e satana :devil:


Sorine, evident ca sunt de cel putin 2-3 ori mai mari decat in realitate. Clar suruburile se mai apropie ca dimensiuni, niturile o vireaza spre stratosfera (vezi pozele de mai jos). Eu am folosit ce am avut in batatura - astea de la Archer. Nici nu mai stiu daca mai face cineva mai mici. Da' are sa caut pentru proiectele viitoare. Parca-mi aduc aminte de unele pentru avioane la '72, ceva seturi dedicate (gen pentru Hellcat).

Sa-l las asa nu mergea, din punctul meu de vedere.
Atasament ah-1e_36_of_36.jpg Atasament ah-1e_27_of_36.jpg Atasament ah-1e_29_of_36.jpg

Ia uite si aici p-asta japonez ce suprafete superbe.
Atasament jgsdf-ah1s-w-backbottom1.jpg Atasament jgsdf-ah1s-w-jgsdfinsignia1.jpg Atasament jgsdf-ah1s-w-leftweapons3back1.jpg

Acuma, pa mine m-a interesat in primul rand sa-l aduc ca volume mai aproape de realitate - din nituri si wash-uri. Reiau ideea - la ochiul liber, arata altfel decat in poze.

Si mai e o chestie - pe reteta mea veche, straturile alea consistente de vopsea, dar mai ales de lac, le nivelau mai tare. Dacat ca ai vazut ce am patit cu reteta lu' peste prajit. In varianta actuala, mult mai finutza, ies mai tare in evidenta. O sa incerc la urmatorul sa-l incarc mai tare - Special Hobby e tot in negativ (n-are un nit pa el), iar santurile sunt sanatoase ... chiar merge mai multa vopsea.

Merci tutulor mult pentru feedback!


Nu stiu cum dar am tyganit o iar!rog moderatorii sa ....multumesc

#47 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 August 2020 - 04:03 PM

Citeaza

O sa incerc la urmatorul sa-l incarc mai tare - Special Hobby e tot in negativ

Salut , Alexelu .
Nu te-ar coafa mai bine sa le faci in negativ ( intzepi plasticul ) ?
In felul acesta poti ajunge la dimensiuni apropiate de ceea ce ai tu nevoie .

Tin minte ca la un moment dat m-am ambitionat sa fac toate niturile pe o aripa de Me 109 ( 1/72) .
Mi-am confectionat o scula dintr-o o rotitza mica de ceas ( de bucatarie) prinsa cu un maner confectionat dintr-un ac de seriga > am trecut acul prin gaura rotitzei si l-am inodat apoi sus lasand rotizta sa se invarta , apoi am taiat surplusul din ac ,iar manerul era bumusca aceea de plastic care intra in varful seringii . Mi-am confectionat astfel 2 modele din 2 rotitze , una mai mare si alta mai mica . Apoi , ajutandu-ma pentru ghidaj cu o bucata dreapta dintr-o lama de ras ( e flexibila si o puteam mula cat de cat pe forma) a iesit acceptabil si destul de usor .
Parca singura problema a fost ca rotitzele acelea aveau dintzii aceia vazuti in sectiune de forma dreptunghiulara si ca sa iasa cat de cat bine trebuia tot timpul sa tin rotiza intr-o dunga ( aplecata intr-o parte ) .
Daca mi se parea ca nu am destula presiune pe rotitza , o presam cu degetul aratator in plastic si o invarteam cu degetul in lungul benzii aceleia de ghidaj .

Vad ca se practica mai nou " nituirea" in negativ si pe la machetele cehesti in special , Eduard sau AZ si nu arata chiar asa rau ... plus ca le poti evidentia apoi cu spalaceli .

Altfel eliciopterul e super si am urmarit cu drag toata constructia ! Bravo ! :clapping: :hi:

#48 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 August 2020 - 04:05 PM

O piesa si o lucrare de toata lauda. Te uiti la munca, te uiti la macheta si te minunezi. Toata stima maestre!
P.S. Vezi ca niturile alea sunt cu 0,01mm mai scurte!!!! :-P

#49 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2020 - 05:33 PM

Vezi postareaRomi, la 21 August 2020 - 12:02 PM, a spus:

Salut!
1.Te rog nu o lua personal .
Nu e vorba de "standarde" si ironi asa fine. Eu am invatat in clasele primare ca numele si prenumele se scriu cu LITERA MARE, sau e tot o ironie si nu ma prind.
Eu vad nituri si bolturi pe aeronave zilnic si MIE nu imi par potrivite. Sunt convins ca si aplicarea lor e dificila, si recunosc eu nu am rabdarea ta sa pun nituri pe avioane la 1/72
Pe Herk sunt aprox 50 000, marea majoritate standard 3-4 mm (5/32,1/8 ), cele mai mari probabil 7mm (5/16) - putine insa.
E alegerea ta sa faci o macheta cum vrei. Repet e strict opinia mea, desi au mentionat si altii asta.
2. Da, ma refeream la sura de inspiratie a pozitionarii niturilor. Dar hai sa nu o transformam intr-o disputa personala!
Ce planuri ai folosit? Asta ziceam.
Peace on you, man.
Hai sa ne rezumam la machete, fara treburi personale.


Salut! Ce-mi plac feedback-urile astea pe puncte ... o sa incerc sa raspund la fel ...

1. Daca mi-ai scris pe persoana fizica, o iau personal :shiftyninja:

1.a. N-aveai cum sa te prinzi, pentru ca nu era o ironie - pur si simplu scriam de pe telefon si imi mai scapa majusculele. Scuze daca te-ai simtit vexat. In alta ordine de idei, fix in clasele alea primare, am invatat pluratul la substantivele care se termina in "-ie" (ex. sanie, marturie, prietenie ... ironie). Dar cum am mai spus, asta nu e forum academic, asa ca nu insistam. Mai ales cand unele dintre greseli pot fi simple typo's.

1.b. Daca voiai sa-mi comunici (mie sau membrilor forumului) parerea ta, o formulai astfel ... cum au facut-o si acei altii. E un pic diferit insa cand dai un verdict olimpian de genul "dar niturile nu au nici o legatura cu realitatea". Sensibilitatea e una dintre ultimele insusiri pe care mi le-as atribui, dar un altul cu tenul mai subtire poate chiar s-ar simti jignit. Mai ales cand isi bate capul sa posteze ce a lucrat, in ideea ca poate bucura / ajuta / inspira pe cineva. Sau poate afla / invata ceva nou. E urat sa te c..i in munca altuia, asa gratuit. Parerea mea. Nu ajuta, nu e constructiv. Mai bine dai un sfat atunci cand respectivul l-a cerut. Sau mai bine te abtii. La fel de adevarat e ca forumul nu e nici scoala de fete ... ai postat sa te dai in schema, iti asumi ca s-ar putea sa ti-o mai si iei in bot. :-( ... whatever ...

2. Am mai mentionat sursele folosite - cartea lui Willy Peeters de la Verlinden ...
Imagine atasata: AH-1S--0.JPG
Are in ea niste planuri la '72 si la '48 (din pacate nu si diagrama specifica a asezarii niturilor) ...
Imagine atasata: AH-1S3N2.JPG Imagine atasata: AH-1S3N1.JPG

Dar tot in ea are o gramada de poze de detaliu, de genul asta ...
Imagine atasata: AH-1S--6.JPG Imagine atasata: AH-1S--9.JPG
Imagine atasata: AH-1S-11.JPG Imagine atasata: AH-1S-15.JPG

La asta se adauga o gramada de poze facute de tot felul de oameni prin muzeele lumii. Pe langa cele cateva postate deja, mai sunt multe, de genul asta ...
Imagine atasata: ah-1e_651_05_of_11.jpg Imagine atasata: ah-1e_651_07_of_11.jpg Imagine atasata: ah-1ff_67-15781_33_of_59.jpg
Imagine atasata: ah-1ff_67-15781_42_of_59.jpg Imagine atasata: ah-1g_front_section_08_of_13.jpg Imagine atasata: ah-1qr_11_of_20.jpg

Ce-ar mai fi? Ah ... cateva diagrame d-astea gen cutaway - ajuta marginal, in a vedea de ce exista linii de nituri in anumite zone.
Imagine atasata: 9584e08e3e5ddff8dcef3ca1bc13ab0e.gif

2.b. Tind sa nu am dispute personale cu nimeni (consider ca nu merita efortul), asa ca nici in situatia asta nu am de ce sa transform ceva care pentru mine nu exista ... in ceva de genul.

Peace on you too, man!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 23 August 2020 - 04:21 PM


#50 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2020 - 07:13 PM

Vezi postareadany, la 22 August 2020 - 04:03 PM, a spus:

Nu te-ar coafa mai bine sa le faci in negativ (intzepi plasticul)?
In felul acesta poti ajunge la dimensiuni apropiate de ceea ce ai tu nevoie.
...
Vad ca se practica mai nou " nituirea" in negativ si pe la machetele cehesti in special , Eduard sau AZ si nu arata chiar asa rau ... plus ca le poti evidentia apoi cu spalaceli .

Altfel eliciopterul e super si am urmarit cu drag toata constructia ! Bravo ! :clapping: :hi:


salut, dany! multumesc pentru apreciatiuni :)

treaba cu niturile (re)scrise in negativ e foarte, foarte ok pentru niturile cu cap ingropat. in opinia mea, pentru astea in relief, tlebele in pozitiv.

sa dea boala in ei ... acum treij' de ani, nimeni nu facea machete decat in pozitiv. motivele banuiesc ca tin atat de limitarile tehnologice ale timpului, cat si pentru ca nu si-a batut nimeni capul. chiar ar fi un subiect interesant.

acuma, daca faci in pozitiv ceva, probabil zice lumea ca esti taran, desi linia respectiva de panou e "raised", sau nitul respectiv e "rounded".

ca paranteza - printre cele mai frumoase nituri la '72 tin minte ca avea Huey-ul de la Italeri - prima mea macheta luata de la doctoru' de la MMN.

sa vaz daca gasesc o poza cu dansa ...

acuma ... discutii sunt multe - sunt de facut sau nu la '72? scale effect, distanta de vizualizare a machetei etc. s-au tot purtat si p-aici, si peste tot. ca si in cazul wash-urilor.

evident, de bun simt e sa-si faca omul macheta cum simte nevoia, cum poate, dar mai ales cum il multumeste.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 22 August 2020 - 07:17 PM


#51 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 August 2020 - 08:38 PM

Vezi postareaZ-mare, la 22 August 2020 - 04:05 PM, a spus:

P.S. Vezi ca niturile alea sunt cu 0,01mm mai scurte!!!! :-P


am comandat acuma de la Archer niste seturi scoase mai recent - cu niturile de 0.1 si 0.15mm ... deci o sa fie cu 0.11, respectiv 0.06 mai scurte.

cu alte cuvinte, am belit-o! macar o sa fie mai dese :)

respect, Z, si-ti foarte multumesc ...

#52 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 August 2020 - 09:16 PM

Citeaza

sa dea boala in ei ... acum treij' de ani, nimeni nu facea machete decat in pozitiv. motivele banuiesc ca tin atat de limitarile tehnologice ale timpului, cat si pentru ca nu si-a batut nimeni capul. chiar ar fi un subiect interesant.

acuma, daca faci in pozitiv ceva, probabil zice lumea ca esti taran, desi linia respectiva de panou e "raised", sau nitul respectiv e "rounded".


Da ... de fapt cele mai frumoase modele ,in opinia mea , raman niste Amodel-uri , niste Yak-uri ( 9U si 1 early cred) , care aveau nituri si in pozitiv si ingropate si tablele incalecate .. Nu stiu cine a fost artistul care a lucrat masterele , dar erau exceptionale . Iti trebuia ceva indemanare sa le construiesti , dar ieseau niste modele foarte dragutze .
Altfel , eu am cazut la pace cu vechile mele modelushe , le las asa in pozitiv , si le detaliez doar cockpiturile daca am chef ... Insa in vremurile cand nu gaseam decat Smer sau Airfix , sau Heller sau Revell vechi , imi placea sa le regravez si sa le imbunatatesc . .. Cred ca mai am un Spit vechi Smer pe care l-am gravat in negativ si pe care il folosisem o lunga perioada ca test pt. culori . O relicva care de la atata culoare cred ca ajunsese deja la 1/60 . Poate incerc o recuperare , daca mai gasesc piese prin " cutia cu maimutze". ... Uneori cand reusesc sa refac cate o epava , ma bucura mai mult decat un kit nou .

Citeaza

ca paranteza - printre cele mai frumoase nituri la '72 tin minte ca avea Huey-ul de la Italeri

Il stiu . :-) Tin minte ca nu mi l-am putut permite , desi elicopterele aceste erau preferatele mele (apoi Alouette) , de la forma la sunetul acela caracteristic .
Am unul in lucru , dar la 1/48 , tot Italeri ( gunshipul) . Pentru un prieten .

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 August 2020 - 10:15 PM


#53 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 23 August 2020 - 08:11 AM

Salut Alexandre
Tare fain modelul ( cum altfel ).
Pentru proiectele viitoare poate te ajuta niturile astea : HGW rivets

#54 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2020 - 09:09 AM

Eu mai folosesc din astea, Hgw fac chestii uimitoare (personal nu inteleg cum nu ia mai mult avant industria decalurilor fara film), insa pe Marinelu' nu il rezolva foarte tare, caci astea nu au aproape deloc volum. Practic daca dai un strat extrem de subtire de vopsea peste ele, dispar de tot.

#55 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2020 - 10:11 AM

salut, baietzi ...

le-am vazut si mi s-au parut interesante, dar destul de complicat de folosit ... n-am adancit problema, da' am vazut cateva comentarii cum ca nu s-au lipit de model si au ramas pe filmul ala pe care-s fixate.

poate comand sa le-ncerc ...

ar mai fi astea de la MicroMark - https://www.micromark.com/cart. sunt pentru trenulisti (ca si Archer la origine de altfel), scara HO, adica 1/87 ... teoretic tot 0.2mm, deci fix ca alea Archer.

dacat ca-s foarte bune la pret - 20$ setul de 2 coli A4. din pacate, transportul din #blm country e tot 20$ si arata ca pixul cosul cu jumate transport. daca se baga cineva la o combinatie, let me know.

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 August 2020 - 04:44 PM

Stiti ce e interesant? Ne legam de marimi dar...nu de toate. Ca niturile sunt cu nus-cite zecimi de milimetru mai umflate (o fi avut nituitorul ciocanul decalibrat!), ca cutare si cutare. Dar...uitam lucruri esentiale!!! "Tabla" cocpitultui machetei este de multe ori mai groasa decit tabla reala a avionului, care are in jur de 0,5 - 1mm! Am in fata, o macheta care are peretele de 1mm! Grosimea geamului colimatorului real este de cel mult 2 mm. Nu deranjeaja daca la macheta este de 0,5 mm. Si, cireasa de pe tort, am mai vorbit de asta, liniile de panou. Pe o macheta, la scara 1/72, au cam 0,1 - 0,2 mm. Daca inmultim cu 72 ( sa luam santul cel mai fin de 0,1 mm) avem fix 7,2 mm! Acuma, sincer, a vazut cineva, pe vreun avion, ca sistanta dintre table sa fie de ...7 mm! Nici la portiera auto, de la Dacie, nu cred ca e atit! Cred ca nici nu ar zbura, tablele ar fi smulse la decolare! Debavuram pe lipitura si smirgaluim cam 0,5 mm, dar nu ne punem probleme ca macheta e mai ingusta cu 1 mm, real 72 mm, adica 7 cm! Deci si in concluzie, lasti ciorovaiala pe dimensiuni infinitezimale si faceti o macheta cit mai faina. Niturile, santurile, butoanele, firele, curelele trebuie sa fie exact atita cit da bine, nici sa sara in ochi, nici sa nu le bagi de seama. Cum zicea un clasic in viata: trebuie sa pacalim ochiul intr-un mod cit mai frumos (citat aproximativ, ca au trecut ceva ani)

#57 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2020 - 03:30 PM

Salut, baietzi … din izolare 😊

Ziceam ultima oara, prin august adica, ca in 2-3 luni poate e gata. Ei bine, nu e … m-am cam supraestimat … da’ se apropie de final.

Hai sa vedem ce am mai facut si ce mi-a consumat neuronii astia limitati cantitativ.

Mai intai, LAAT-ul. Mai exact, “M65 Laser Augmented Airborne TOW Sighting Unit”. Am folosit piesa de rasina de la CMK, care e o bijuterie pe langa ce ofera kit-ul. Nu i-am mai adaugat aproape nimic 😊. In afara de o saiba din PE pe post de rama a lentilei, ca aia de rasina n-avea, iar aia reala are. Si inca o cutiuta p-acolo pe la interior.

Cu vopseluri si wash-uri a iesit cam asha (primele doua foto sunt intermediare, iar ultima e inainte de a monta gemuletzul - cel mai complicat moment … dap – astia de la CMK i-au facut si un gemuletz din acetat, foarte greu de decupat si fixat pe pozitie (se vede setul cu ale lui componente intr-unul din posturile de pe prima pagina). Da’ a mers pana la urma. N-am foto cu el final final, dar se va vedea la sfarsit.

Imagine atasata: Post 8_20201011_000001.jpg Imagine atasata: Post 8_20201011_000002.jpg Imagine atasata: Post 8_20201011_000003.jpg


Next … tunul. Mai exact si in cazul asta, “M197 20mm Three Barrelled Rotary Cannon”. Aicea a mers snur – ii adaugasem deja saibele, cablurile si celelalte bling-blinguri, asa ca mai ramasese doar vopsitoria si ceva decaluri gen “warning signs”.

Imagine atasata: Post 8_20201011_000004.jpg Imagine atasata: Post 8_20201011_000005.jpg

#58 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2020 - 03:37 PM

Rotoarele – montajul la cel principal a fost ok. I-am adaugat cateva PE din seturile Eduard (pentru kiturile Hasegawa si HobbyBoss). Si inca cateva saibe si suruburi din seturi generice.

Imagine atasata: Post 8 bis_20201011_000001.jpg

La rotorul de coada a fost mai complicat, pentru ca acolo chiar e o treaba imbarligata.

Imagine atasata: Post 8 bis_20201011_000002.jpg Imagine atasata: Post 8 bis_20201011_000003.jpg

S-a rezolvat tot cu seturile sus-mentionate, dar greu – multe chestii marunte tare. La sfarsit a iesit insa foarte ok.

Imagine atasata: Post 8 bis_20201011_000004.jpg

Si acuma, cea mai frumoasa parte … coltzii Cobrei.

La lansatoarele de rachete … mai exact “M261 19 Tube 2.75 inch Rocket Launcher” nu mai aveam mare lucru de facut – doar varfurile la rachete, ceva wash-uri si sa le pun pe pozitie.

Check!

Imagine atasata: Post 8 bis_20201011_000005.jpg Imagine atasata: Post 8 bis_20201011_000006.jpg

Una peste alta, in gros plan acuma arata cam asa.

Imagine atasata: Post 8 bis_20201011_000007.jpg

#59 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2020 - 03:41 PM

Well … daca pana acuma a parut complicat, wait and see ... Am vrut neaparat ca lansatoarele de misile (mai exact “XM65 Missile Launcher”) sa iasa cat mai … speciale. Nashpa, pentru ca nu le face nimeni foarte detaliate, nici macar la ’48. La ’72, ce sa mai vorbim :whistle: .

Si daca nu era de ajuns, am vrut ca macar 2 lansatoare sa nu aiba si tubul rachetei, asa … da smecherie. Cam o combinatie intre astea doua ar trebui sa iasa …

Imagine atasata: Post 9_20201213_000001.jpg Imagine atasata: Post 9_20201213_000002.jpg

Imbucurator e ca Eduard ofera multe repere in zona asta. Nasol e ca toate sunt nishte chestii de 1-2 mm. Mai nasol e ca-s 8 misile … deci ti se ia pe parcurs.

Cele mai complicate au fost zonele posterioare ale tuburilor de lansare, care se cereau gaurite. Evident, cea mai pretabila solutie e cea cu tuburi de alama. Foarte smechere si relativ usor de prelucrat … daca n-ar fi fost 8 bucati care trebuie taiate, finisate, centrate etc.

Si la sfarsit sa iasa toate la fel. Greu, da’ zic ca a meritat. Am mai adaugat si pe la tuburi tot felul de piesulici din PE, fir de plumb de 0.2 si 0.3 mm, niste bare de otel de 0.2mm … si cam atat. Urmeaza vopsitoria …

Imagine atasata: Post 9_20201213_000003.jpg Imagine atasata: Post 9_20201213_000004.jpg Imagine atasata: Post 9_20201213_000005.jpg

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 18 December 2020 - 03:43 PM


#60 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2020 - 03:48 PM

Si ar mai fi lansatoarele XM65 … nu mai intru in detalii, ca le-am pus pa toate pa dansele :shiftyninja: . In rezumat, fiecare dintre cele doua lansatoare are cam 110-120 repere – plastic, PE, ABS, plumb, alama etc. But me happy.

Faze intermediare …

Imagine atasata: Post 9 bis_20201213_000001.jpg Imagine atasata: Post 9 bis_20201213_000002.jpg Imagine atasata: Post 9 bis_20201213_000003.jpg

Inainte de vopsea …

Imagine atasata: Post 9 bis_20201213_000004.jpg Imagine atasata: Post 9 bis_20201213_000005.jpg

Cam asta ar fi … sper sa reusesc sa-l inchei anul asta (pe langa vopsitoria TOW-urilor, mai am doar usa compartimentului de munitie de finalizat) si sa trec la baza.

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi