Forum Machete,Modelism,Hobby: FIAT CR-42 CN - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

FIAT CR-42 CN Italeri 1/72,kit nr.1276

#1 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 June 2019 - 02:17 PM

Salutare stimați colegi !
Recunosc cinstit că în ultimul an nu am prea mai lucrat. Am fost prins cu casa. Între un apartament la bloc și o casă, am constatat că diferența este foarte mare. Mai ales cînd ai nevoie de o seamă de modificări, pentru a plia noua locuință pe nevoile și gusturile familiei.
Așa că modelistic am lucrat doar sporadic.
Vă prezint singurul meu kit "născut" în această perioadă , FIAT CR-42 CN "FALCO"
Practic ultimul biplan de vînătoare al războiului , a fost produs pînă la finele anului 1943 (!!) , și a luptat tot conflictul , ultimele fiind retrase din serviciu în 1949, de Ejercito de'l Aire.
Evoluția naturală a modelului CR-32 "Chirri" , "Falco" a luptat practic pe toate fronturile : în Bătălia pentru Franța , în Bătălia Angliei , s-a duelat cu omologul britanic "Gladiator" deasupra Maltei și în deșertul Libian, pe Frontul de Est, în Grecia și Iraq.
Aparat de succes, a fost exportat în Spania ,Suedia, Belgia, Ungaria , iar după Armistițiu, multe exemplare au fost folosite și de Luftwaffe.
Eu am avut kitul 1276 , varianta CR-42 LW, cel folosit de germani, dar nu am vrut să-l fac pe acela, ci varianta CN ( caccia notturna) a Regia Aeronautica.
Kitul Italeri este destul de bun, pare să corespundă planurilor găsite pe net, și am beneficiat și de un set simplu de PE (Eduard SS281), mai ales pentru piesuțele mici din cockpit.
Am început cu asamblarea cockpitului ( nimic spectaculos, deschiderea este oricum mică, nu se vede mai nimic înăuntru ) :
Imagine atasata: IMG_0914.JPG
Fuselajul s-a potrivit bine , dar îmbinările aripilor inferioare cu fuselajul cam lasă de dorit, a fost nevoie de ștraif și chit că să arate decent :
Imagine atasata: IMG_0915.JPG Imagine atasata: IMG_0919.JPG
A urmat motorul cu capotajele și eșapamentul :
Imagine atasata: IMG_0924.JPG Imagine atasata: IMG_0925.JPG
La construcția asta am ales să echipez complet aripa superioară cu montanții și hobanele , vopsind-o pe intrados înainte de asamblare ( Nero opaco12,Vallejo 057) :
Imagine atasata: IMG_0926.JPG
Schema de vopsire aleasă era interesantă , dar complicată pentru mine. Fond Giallo Mimetico3-Arson/Sissi ( Gunze H-79) cu pete Verde Mimetico3-Masciadri(Gunze H-303) și Marrone Mimetico2-Masciadri( Gunze H-47). Ideal ar fi fost să dau fondul ,apoi să fac pete-petuțe-petișoare free-hand. Din păcate , la capitolul pete mînă-gratis mai am mult de exersat, și deocamdată nu am avut timp, loc și dispoziție s-o fac, așa ca am ales calea lungă și anevoioasă a mascărilor secvențiale cu Patafix, culoare după culoare. Cîteva poze din această etapă mai jos :
Imagine atasata: IMG_0930.JPG Imagine atasata: IMG_0934.JPG
Greu. Și nu m-a mulțumit pe deplin ce-a ieșit. Am retușat de mai multe ori, am mai schimbat, am mai...ce să zic, înțelegeți voi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0933.JPG

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 02 June 2019 - 02:19 PM


#2 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 June 2019 - 04:46 PM

Burta a fost vopsită și ea Grigio Mimetico( Gunze H-317), i-am atașat trenul de aterizare și capotajul filtrului de aer
Imagine atasata: IMG_0936.JPG Imagine atasata: IMG_0939.JPG
Atașat apoi aripa superioară. Culmea este că s-a potrivit foarte bine, cu minimum de potriveli.Futurit , pus decalurile ( ceva SkyModels, īn cutie erau sumare , și doar pentru Luftwaffe), Futurit iar
Imagine atasata: IMG_0943.JPG
Am vopsit și elicea, plus scrach-ul de rigoare , īn cutie nu se găseau elementele specifice pentru varianta CN: search-light-urile, generatorul lor, prelungirea admisiei de aer:
Imagine atasata: IMG_0940.JPG
Imagine atasata: IMG_0950.JPG
Imagine atasata: IMG_0952.JPG
Totul a fost apoi montat, vopsit, uzură, uleiuri , dīre de fum , tot circul obișnuit.

#3 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 June 2019 - 04:57 PM

Ăsta este rezultatul final:
FIAT CR-42 CN "FALCO" , MM7584 (Mattricola Millitare), Capitano Corrado Ricci , CO(commanding officer) al 300 Squadiglia, 17 Gruppo Autonomo, aerodromul Ciampino (līngă Roma), primăvara lui 1942 :
Imagine atasata: IMG_0953.JPG Imagine atasata: IMG_0955.JPG
Imagine atasata: IMG_0957.JPG Imagine atasata: IMG_0956.JPG
Imagine atasata: IMG_0959.JPG Imagine atasata: IMG_0960.JPG
Imagine atasata: IMG_0962.JPG
Așa cum probabil v-ați obișnuit deja , pozele nu-s cele mai grozave, dar atīt pot īn domeniu.
Culmea este că-n realitate arată mai bine ca-n poze...Sper ca, īntr-un viitor nu prea īndepărtat, să iau legătura cu concitadinul meu MGC, și să-mi facă el pozele, am văzut ca se pricepe muuult mai bine ca mine .
Numai bine vă doresc , sper că v-a plăcut avionașul.
Week-end plăcut !

#4 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 02 June 2019 - 08:47 PM

Arata foarte bine! Felciitari! E foarte atractiva schema de camuflaj pe care ai ales-o. Ce ai folosit pentru hobane?

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 03 June 2019 - 12:36 PM

Faina de tot pasarea asta . La mai multe

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 June 2019 - 01:50 PM

Citeaza

am mai...ce să zic, īnțelegeți voi
Da, ai pomenit toți sfinții din calendar! :whistle:
Vopsea inversa, e utilizată destul de des, deși e destul de laborioasă. A iesit bine, nu-ti fa probleme. Felicitări! :hi: :hi: :hi:

#7 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 June 2019 - 05:22 PM

Fain.

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 June 2019 - 05:32 PM

Foarte fain ,dakian ! :clapping:
E si foarte interesanta varianta de vopsire .
Il am si eu dar inca mai cochetez cum sa- l colorez pe al meu ...parca totusi as opta pentru unul care sa aiba pe aripi insemnele cu fasciile pe fond alb ...

#9 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 June 2019 - 06:45 PM

Mulțumesc prieteni , pentru aprecieri !
Finn, pentru hobane am folosit EZLine Fine, am o bobinuță primită cadou ( mulțumesc ,prietene Nicu !)
ZMare, mulțumesc ! Da, mascarea asta "inversă" este laborioasă , dar mie mi se pare mai sigur așa, deocamdată. Iese frumos, dacă ai răbdare. Și da , uneori calendarul ortodox este cam sărac īn sfinți , īi epuizez repede pe toți !! :-D
Dany, am oscilat mult ce schemă să fac...Am hotărīt de la bun īnceput ca nu-l fac german. M-a atras varianta CN, aveam de pe net poze reale, m-am hotărīt la ăsta īn final, deși pe coala de la SkyModels cred că sīnt peste 70 de īnmatriculări propuse !! Īntr-un viitor ...viitor, aș vrea să fac și un 42 simplu , și unul LW, īnsă ar trebui cumpărate, nu mai am īn stash niciunul. Am īnsă mai mult de-o sută de kituri care-și așteaptă rīndul , așa ca achizițiile s-au stopat deocamdată :nea:
Seară plăcută la toată lumea !
Sorin

#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 June 2019 - 02:12 PM

Arata foarte bine man!

O singura chestie, e mai mult o carcoteala inutila, dar poate la urmatoarele. E posibil sa fie elicea pe dos ? Palele par concave in fata , sau asa era in kit?

Altfel, :hi: ...si schema e senzationala !

#11 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 June 2019 - 07:28 PM

Mersi Edi !
Man , așa era în kit, nu se putea pune altfel, este dintr-o bucată ( pale, butuc, axă). Dacă au greșit-o italienii...ce să zic, recunosc că nu m-am uitat cu atenție la sensul de rotație ( că am făcut-o să se învîrtească ușor ). Acum se rotește în sens trigonometric, privită din față.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 04 June 2019 - 07:28 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi