Forum Machete,Modelism,Hobby: PWS-26 x 4 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PWS-26 x 4 1/72 RPM

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 15 March 2020 - 08:59 PM

PWS-26, un biplan de scoala polonez, care a ajuns in dotarea aviatiei noastre, nu datorita performantelor sale aviatice, ci datorita situatiei nefericita creata de Germania asupra Poloniei in Septebrie '39. Astfel au ajuns la noi cu refugiati polonezi, un numar cosiderabil de PWS-uri 26, dupa deciazia guvernamentala de a fi rechizitionate de armata romana, avioanele au trecut printr-un control tehnic si testari la Pipera apoi fiind repartizate diferitelor scoli de aviatie de pe teritoriul nostru.

Kitul RPM este foarte simplu si usor de construit pentru varsta lui, insa aceasta simplitate creaza probleme si anume lipsa de detalii, cea mai problematica fiind interiorul, foarte sarac. Insa cu ceva efort si atentie se poate face o macheta frumoasa.

Nr.136
Camuflaj si inmatriculare asa cum a fost folosit pentru o scurta perioada de timp in primele luni dupa rechizitonare si control, anume camuflaj polonez kaki/bleau si insemnele poloneze acoperite.

Imagine atasata: PWS-26 nr136 01.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr136 02.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr136 03.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr136 04.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr136 06.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr136 07.jpg

#2 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 15 March 2020 - 09:07 PM

Nr.8
La scurt timp dupa acoperirea insemnelor poloneze a urmat inmatricularea cu insemne romanesti, la acea perioada cocardele, si astfel il avem pe acest nr.8 in camuflaj polonez kaki/bleau, insemne poloneze acoperite, cocarde romanesti peste aceste acoperiri si tricolor pe deriva.

Imagine atasata: PWS-26 nr8 01.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr8 02.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr8 03.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr8 04.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr8 05.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr8 06.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr8 07.jpg

#3 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 15 March 2020 - 09:16 PM

Nr.15

In timp, in urma uzuri si a reparatiilor unele au fost revopsite, eu personal consider ca acest nr.15 a fost verde/maro/ bleau deschis, camuflajul nostru tipic aplicat prin '41.

Imagine atasata: PWS-26 nr15 01.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr15 02.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr15 03.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr15 04.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr15 05.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr15 06.jpg

Imagine atasata: PWS-26 nr15 07.jpg

#4 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 15 March 2020 - 09:31 PM

YR-CAL

Dupa sfarsitul razboiului, numarul avioanelor militare romanesti a fost limitat de marile puteri castigatoare si astfel multe avioane militare ramase au fost transferat la civile.
YR-CAL mai mult ca sigur a sfarsit in haine civile tractand planoare pe la vreo scoala de aviatie.

* Tin sa mentionez la acest avion ca ideea de a-l face crem apartine lui Horia, eu mereu am crezut ca a fost bleau (de altfel si multe alte surse/publicatii il prezinta bleau) insa Horia cu ajutorul unei poze color a uni planor romanesc ma convins a-l face crem. Multumesc Horia.

Imagine atasata: PWS-26 YR-CAL 01.jpg

Imagine atasata: PWS-26 YR-CAL 02.jpg

Imagine atasata: PWS-26 YR-CAL 03.jpg

Imagine atasata: PWS-26 YR-CAL 04.jpg

Imagine atasata: PWS-26 YR-CAL 05.jpg

Imagine atasata: PWS-26 YR-CAL 06.jpg

Imagine atasata: PWS-26 YR-CAL 07.jpg

#5 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2020 - 09:36 PM

Superbe.

Ce documentatie ai folosit? O poza cu 8-ul ne poti arata?

#6 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 15 March 2020 - 09:41 PM

Felicitari, foarte faine!Ai si ceva poze cu originalele?

#7 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 15 March 2020 - 10:09 PM

Vezi postareaflo, la 15 March 2020 - 09:36 PM, a spus:

Superbe.

Ce documentatie ai folosit? O poza cu 8-ul ne poti arata?


Salut Flo,

Pentru documentatie am folosit cartea Polskie Konstrukcje Lotnicze w Rumunii 1933 – 1946 Tom IV cz.3
O carte extraordinara, plina de poze cu avioane romanesti.
Ca exemplu mai jos o poza cu cele doua pagini dedicate nr.8, cam asa e mai toata caretea, plina de poze.

Imagine atasata: pws-26 nr8 1.jpg

Citeaza

Felicitari, foarte faine!Ai si ceva poze cu originalele?

Salut Romi,
Am folosit pozele din cartea mentionata mai sus.
Multumesc pentru felicitari.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 15 March 2020 - 10:10 PM


#8 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2020 - 10:59 PM

:hi:

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2020 - 12:16 AM

Foarte misto, mi-a placut dintotdeauna buburuza asta, are niste forme foarte frumoase.
Excelente modele, de asemenea !

#10 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 March 2020 - 12:28 AM

Super dragutze , Mgc ! Bravo ! :clapping: :hi:

#11 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 16 March 2020 - 07:50 AM

Foarte frumoase biplanele, felicitari ! Poti sa spui cateva cuvine cum potrivesti planurile si cum faci cu hobanele? Nu de alta dar am stricat acum cateva luni un Buecker 133 la 1/72, dupa ce m-am luptat cu hobanele si fixarea planului superior. Mai am unul dar imi e frica sa ma apuc de el.

#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1717
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 March 2020 - 09:35 AM

Bravo Cristinel, foarte frumos făcute ! Tenacitatea cu care faci tot ce poartă cocarde romānești este fenomenală. Poza cu avionașul īn palmă este genială, dă un indiciu cīt de mic era avionul real. Cred ca era cam cīt I-15-le pe care l-am făcut acum cīțiva ani ( ăăă, mai mulți ani , de fapt :unsure: ). Poate nițel mai lung, dar anvergura mai mică, zic eu ( din ochi...am dat o tură la vitrină si l-am luat și eu īn palmă pe I-15 !! )
Ai scrăciuit interiorul , sau l-ai lăsat mai gol , din poze nu se vede mai nimic...
După ce-om trece sănătoși pandemia COVID, musai să ne īntīlnim și noi . Și așa sīntem ridicol de puțini...
Spor să ai , și SĂNĂTATE !!
Sorin :friends:

#13 Useril este offline   RocknRolla 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1050
  • Inregistrat: 15-February 13
  • Location:Bucuresti

Postat 16 March 2020 - 09:52 AM

Superbe, jos palaria!

Felicitari!




#14 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 16 March 2020 - 10:02 PM

Citeaza

Foarte misto, mi-a placut dintotdeauna buburuza asta, are niste forme foarte frumoase.
Excelente modele, de asemenea !

Multumesc 109, intradevar un avion cu forme frumoase.

Citeaza

Super dragutze , Mgc ! Bravo ! :clapping: :hi:


Multumesc Dany.

Citeaza

Foarte frumoase biplanele, felicitari ! Poti sa spui cateva cuvine cum potrivesti planurile si cum faci cu hobanele? Nu de alta dar am stricat acum cateva luni un Buecker 133 la 1/72, dupa ce m-am luptat cu hobanele si fixarea planului superior. Mai am unul dar imi e frica sa ma apuc de el.

Multumesc Paul si imi pare rau sa aud de necazul cu Bu133. Treaba cu fixarea planurilor la biblane e dificila cate odata insa nu e ceva comun la toate kit-urile, aici intervine desigur si calitatea kit-ului pe care il avem, de exemplu pentru mine la aceste PWS-uri treaba a fost foarte usoara, suporti au fost redati in kit foarte bine ca dimensiuni si destul de solizi ca si calitate a plasticului, de asemenea orificiile de lipire foarte bine redate si marcate. Insa exista si alte kit-uri care te pun in dificultate, cum ar fi Fleet-ul de la Azur Frrom... un chin sa fixezi planul superior ... suporti fragili, turnati/injectati incomplet, altii mai lungi de cat e necesar ... un dezastru.
Acum oricum ar fi kit-urile eu nu fixez planul superior de model pana la finalizarea acestuea, adica dupa finalul strat de lac mat, insa in momentul costructiei fixez precis suporti de fuselaj si de planul inferior prin potriviri la rece binenteles cu planul superior. Datorita acestei fixare precise a suportilor la final planul superior se poate fixa foarte usor pe suporti.
Despre hobane, eu folosesc firul elastic de la Uschi, foarte usor de prins cu o mica picatura de superglue, in trecut aplicam aceste fire dupa fixarea planului superior, ca o ultima detaliere a modelului, insa la aceste PWS-uri am aplicat firele inaintea fixarii planului superior, e ma usor avand mai mult spatiu de lucru.

Citeaza

Bravo Cristinel, foarte frumos făcute ! Tenacitatea cu care faci tot ce poartă cocarde romānești este fenomenală. Poza cu avionașul īn palmă este genială, dă un indiciu cīt de mic era avionul real. Cred ca era cam cīt I-15-le pe care l-am făcut acum cīțiva ani ( ăăă, mai mulți ani , de fapt :unsure: ). Poate nițel mai lung, dar anvergura mai mică, zic eu ( din ochi...am dat o tură la vitrină si l-am luat și eu īn palmă pe I-15 !! )
Ai scrăciuit interiorul , sau l-ai lăsat mai gol , din poze nu se vede mai nimic...
După ce-om trece sănătoși pandemia COVID, musai să ne īntīlnim și noi . Și așa sīntem ridicol de puțini...
Spor să ai , și SĂNĂTATE !!
Sorin


Salut Sorine, multumesc.
Intradevar un avion mic.
Interioarele au fost refacute complet, frezat excesul de plastic pe laterale, construit tubulatura laterala cu prelate peste, adaugat manete si manetute, centuri si tablouri de bord, etc doar scaunele au fost din kit ele doar fiind usor remodelate, stiam ca nu se va vedea nimic odata inchis si facusem cateva poze, insa cand le-am transferat in pc, nu stiu cum dar pozele au devenit niste fisiere pe care nici un program nu a reusit sa le deschida, din pacate am observat acest lucru abia dupa ce am sters pozele din telefon ... invatare de minte ... data care vine tre sa verific inaite de stergere.

Imagine atasata: B7U0cYnt_Fotor_Fotor_Fotor.jpg Imagine atasata: kTzoWIBg_Fotor1_Fotor.jpg Imagine atasata: UmuAmDf8_Fotor_Fotor.jpg


Citeaza

Superbe, jos palaria!

Felicitari!


Multumesc RocknRolla.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi