Forum Machete,Modelism,Hobby: Și "Dragon-DML" se construiește,nu-i așa ? - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Și "Dragon-DML" se construiește,nu-i așa ? Munca lui Sisif

#41 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 June 2020 - 10:28 AM

Viele danke 109 !

#42 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 30 June 2020 - 05:15 PM

Așa, deci am făcut un mic experiment, am dat o bucată de plastic cu lac mat Gunze (H-20), si am încercat să-i fac petele.
Vax. Același spider-cobb effect, indiferent de presiune. Aproape am lipit acul de plastic , dar degeaba. Pe YouTube este un video postat de Scale-a-Ton ( cred că pe tip îl cheamă Rahmi, și cred că este din Turcia, un veritabil artist dealtfel), în care face exact camuflajul acesta, pe un Ki-61 Tamiya. Zici că desenează cu creionul. Nici un fir de păianjen , nimic. Am încercat să replic fiecare indicatie a lui , nimic. Și culmea , pentru decaluri , a polișat practic suprafața, cu X-22, cu compound, etc. Zici că-i de sticlă avionul. Și după aia face petele alea...M-am îmbolnăvit...
Nu am încotro , trebuie să-mi fac niște măști. Este foarte laborios, dar dacă nu pot altfel ?

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 30 June 2020 - 05:17 PM


#43 Useril este offline   buntzi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 132
  • Inregistrat: 21-May 13
  • Location:Dubai, UAE

Postat 01 July 2020 - 08:56 AM

A ieșit foarte mișto. Acuma, eu oricum mă uit ca curca-n crăci la ce zici tu p-aci de spider web și alte minuni, da' mă uit și eu la poze ( cam ca ăia mici care zic că au citit o carte...)

#44 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2020 - 10:18 AM

Vezi postareadakian67, la 30 June 2020 - 05:15 PM, a spus:

Așa, deci am făcut un mic experiment, am dat o bucată de plastic cu lac mat Gunze (H-20), si am īncercat să-i fac petele.
Vax. Același spider-cobb effect, indiferent de presiune. Aproape am lipit acul de plastic , dar degeaba. Pe YouTube este un video postat de Scale-a-Ton ( cred că pe tip īl cheamă Rahmi, și cred că este din Turcia, un veritabil artist dealtfel), īn care face exact camuflajul acesta, pe un Ki-61 Tamiya. Zici că desenează cu creionul. Nici un fir de păianjen , nimic. Am īncercat să replic fiecare indicatie a lui , nimic. Și culmea , pentru decaluri , a polișat practic suprafața, cu X-22, cu compound, etc. Zici că-i de sticlă avionul. Și după aia face petele alea...M-am īmbolnăvit...
Nu am īncotro , trebuie să-mi fac niște măști. Este foarte laborios, dar dacă nu pot altfel ?




Man, acolo e treaba de duza, presiune, dilutie, calitatea aerografului si a vopselei. Si temperatura/umiditatea din aer pot juca un rol foarte important. Dupa cum vezi, prea multe variabile.
Cu revell/humbrol (genul) nu se va putea face niciodata asa ceva, nici cu duza de .3 sau .4. Ai vazut ca ala foloseste un PS770 GSI Creos ( aerograful suprem - cu duza de 0.18 ) care e in jur de 2-300 euro, si tot are ceva splatter, in special pe fuselaj.

Sfatul meu e sa bagi 10 euro in asa ceva :

https://hgwmodels.cz...172-272026.html

eu asa voi face...

#45 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 July 2020 - 10:34 AM

Vezi postarea1-0-9, la 01 July 2020 - 10:18 AM, a spus:

PS770 GSI Creos

Nu spun ca n-o fi suprem aerograful ala, clar de tot ca sunt multi factori ce pot influenta calitatea lucrarii. Insa dupa parerea mea principalul factor in treaba asta e exrecitiul, mana, talentul. De exemplu :
Demo

#46 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2020 - 11:10 AM

Vezi postareabusila, la 01 July 2020 - 10:34 AM, a spus:

Nu spun ca n-o fi suprem aerograful ala, clar de tot ca sunt multi factori ce pot influenta calitatea lucrarii. Insa dupa parerea mea principalul factor in treaba asta e exrecitiul, mana, talentul. De exemplu :
Demo


Da man, mana si ochiul, dar fara scula si vopsea, degeaba...sunt chestii care pur si simplu, fizic, nu se pot scoate dintr-o chinezarie cu duza de .3 sau .4.

Eu de multe ori reusesc sa reglez aerograful meu cu duza de 02 sa scoata carnaciori subtirei si consistenti, dar efectiv cateodata nu stiu unde sa ma indrept cu ei, mana nu ma asculta, adica e o lipsa de comunicatie intre ochi , creieras si mana. Uneori ma gandesc serios sa marchez cu un creion moale pe vopsea, petele ce urmeaza a fi vopsite.

#47 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2020 - 11:15 AM

Vezi postareabusila, la 01 July 2020 - 10:34 AM, a spus:

Nu spun ca n-o fi suprem aerograful ala, clar de tot ca sunt multi factori ce pot influenta calitatea lucrarii. Insa dupa parerea mea principalul factor in treaba asta e exrecitiul, mana, talentul. De exemplu :
Demo



Aa, si inca o treaba, majoritatea aerografelor sunt super - cand dai cu cerneala/tush, pe hartie ...toate merg incredibil, asa cum vezi pe youtube, chiar si cele de 10 coco de pe alibaba.
Cand le pui vopsea si dai pe plastic se schimba treaba.

#48 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 July 2020 - 11:25 AM

Vezi postarea1-0-9, la 01 July 2020 - 11:15 AM, a spus:

Aa, si inca o treaba, majoritatea aerografelor sunt super - cand dai cu cerneala/tush, pe hartie ...toate merg incredibil, asa cum vezi pe youtube, chiar si cele de 10 coco de pe alibaba.
Cand le pui vopsea si dai pe plastic se schimba treaba.

Foarte corecta observatia maestre !

#49 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2020 - 11:47 AM

dakiane, super fulgerul tau.

place mult finishul pe suprafetele metalice.

nush' daca zonele oliv ar trebui sa fie si ele asa lucioase ... ca d-aia le zicea anti glare ... gen.

#50 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 July 2020 - 12:13 PM

Vezi postarea1-0-9, la 01 July 2020 - 10:18 AM, a spus:

Sfatul meu e sa bagi 10 euro in asa ceva :

https://hgwmodels.cz...172-272026.html

eu asa voi face...


Absolut de acord. Asta este raspunsul.
Cat despre pete cu aerograful, am incercat si eu, cu posturi si rugaciuni, dar pana la urma tot un cacaolu drajee a iesit, de ajunsesem sa vorbesc singur, in limbi straine.
Decalurile sunt raspunsul cel mai simplu.

#51 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2020 - 01:10 PM

Iar alea sunt decaluri fara suport transparent, deci vor arata exact ca vopsite.

#52 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 01 July 2020 - 01:22 PM

Daa, deci să vă zic :
Pentru pete , am folosit fix Tamiya acrilic, de care a folosit și Rahmi.
Aceiași diluție ( încercat de la 70-30 pînă la 90-10, vacs , nu contează , absolut același rezultat)
Aceiași presiune (de la 5 pîna la 10 psi) nici asta nu contează prea mult...
Două aerografe : un Kakaolu chinezesc de 10 euro, cu duză de 0,2, și minunatul H&S cu duză de 0,18 NICI O DIFERENȚĂ ÎNTRE ELE.
Deci nu știu ce să mai cred...Daa, pe hîrtie trasez și eu , novice , linii subțiri de zici că-s trase cu creionul. Pe șervețel îți pictez pete de mai puțin de-un mm diametru. PE HÎRTIE. PE PLASTIC , indiferent dacă-i dat cu lac mat , lucios sau fără lac , tot aia este.
Nu pot să înțeleg cum fac. Am mai văzut un clip , cu unul care zicea că-i prima oară cînd face așa ceva...cu Vallejo !! Și să mor io dacă nu-i ieșise mai bine ca mie !!
NU PRICEP CARE-I SECRETUL...Ori tipii ăștia trișează, și ce vedem nu-i adevărat , ori există un trick , ceva , de poți face asemenea pete microscopice fără șabloane, măști ,și fără să stropești.
Mă declar bătut.
Aaa, Marinelu' , ai pus punctul pe J...Am uitat să-l mătuiesc pe zonele OD , ai perfectă dreptate. Se rezolvă azi , promit !
Cît despre decalul de 10 euro...știți bancul cu femeia în gară: " - cît este un belet la vișeu ? - 200 lei,maică - Aolio , mai bini o să mî piși pi mini !!"
Așa și eu...50 lei un decal ?? Mai bine schimb înmatricularea !! :acute:
Petele se pot face destul de OK cu mască sau cu șabloane. Am făcut de mai multe ori deja ( la gașca de Fw-190-uri , Ki-43, etc.) și a ieșit pasabil. Nu grozav , dar pasabil. Nu știu cum aș putea întinde un decal atît de mare fără silvering, fără să-l rup , și să-l conving să se plieze pe toate detaliile avionului...
Va mulțumesc mult de sfaturi , o să încerc să-l scot la capăt cumva , nu m-oi împotmoli ca țiganul la mal.
Spor și sănătate ! :friends:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 01 July 2020 - 01:24 PM


#53 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 01 July 2020 - 01:23 PM

Eu am făcut un Ki 61 īnflăcărat tot de filmul mai sus menționat, cu pete free hand, dar mai realist și mai ușor ar fi īntr-adevăr cu decaluri.Mie mi-au ieșit cam gazate.
Și Tamiya au decalurile cu pete. Sincer mie īmi plac toate camuflajele cu pete, serpisori, etc. Unele īmi ies, altele nu.
P. S. mișto P-38-ul, ți-a ieșit foarte bine!

Aceasta postare a fost editata de paul: 01 July 2020 - 01:28 PM


#54 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 July 2020 - 02:01 PM

Vezi postareadakian67, la 01 July 2020 - 01:22 PM, a spus:

Daa, deci să vă zic :
Nu știu cum aș putea întinde un decal atît de mare fără silvering, fără să-l rup , și să-l conving să se plieze pe toate detaliile avionului...
Va mulțumesc mult de sfaturi , o să încerc să-l scot la capăt cumva , nu m-oi împotmoli ca țiganul la mal.
Spor și sănătate ! :friends:


Bunule nobil dac, zeii fie cu tine, o sa poti,te asigur, pentru ca:
Decalurile alea sunt printate "pe foaie continua" deci nu au film suport.
Le tai PE FIECARE IN PARTE, cat mai aproape de contur, le scufunzi in apa MAXIM 10 secunde si le fixezi pe aparat fara nicio problema.Asta pentru decalurile de pete "bob cu bob".
In varianta de decal din linkul respectiv, decupezi ...sa zicem aripa stanga, o lasi putin in apa(alea 10-15 secunde) si o fixezi peste aripa machetei.
O sa fie nevoie sa ai glossy pe toata suprafata si putin decal solution pentru faza I.
Dupa uscare dai DACA MAI ESTE CAZUL decal solution pentru faza II si DUPA USCARE, bagi un strat fin de lac mat, dar vezi sa fie musai acrilic,daca se poate din ala pe baza de apa.
Daca e "enamel" risti sa mearga naibii decalul cu totul.
Daca crezi ca suprafetele sunt prea mari ca sa lucreti dintr-o bucata,sau prea complicate in forme, poti decupa decalul pe segmente mai mici si mai usor manevrabile si sa-l depui pe rand.
Merge, sa fi sigur, mai cu atentie dar se poate.

Apropos: ai vazut decaluri cu schema LOZENGE,pentru avioanele germane din WW1 ? Da un ochi pe YT si o sa vezi cum merge treaba cu ele. E cam aceasi smecherie.
https://youtu.be/EC15XLG81YA


Spor.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 July 2020 - 02:09 PM


#55 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2020 - 02:10 PM

Vezi postareaLonginus, la 01 July 2020 - 02:01 PM, a spus:

Bunule nobil dac, zeii fie cu tine, o sa poti,te asigur, pentru ca:
Decalurile alea sunt printate "pe foaie continua" deci nu au film suport.
Le tai PE FIECARE IN PARTE, cat mai aproape de contur, le scufunzi in apa MAXIM 10 secunde si le fixezi pe aparat fara nicio problema.Asta pentru decalurile de pete "bob cu bob".
In varianta de decal din linkul respectiv, decupezi ...sa zicem aripa stanga, o lasi putin in apa(alea 10-15 secunde) si o fixezi peste aripa machetei.
O sa fie nevoie sa ai glossy pe toata suprafata si putin decal solution pentru faza I.
Dupa uscare dai DACA MAI ESTE CAZUL decal solution pentru faza II si DUPA USCARE, bagi un strat fin de lac mat, dar vezi sa fie musai acrlic.
Daca e "enamel" risti sa mearga naibii decalul cu totul.
Daca crezi ca suprafetele sunt prea mari ca sa lucreti dintr-o bucata, poti decupa decalul pe segmente mai mici si mai usor manevrabile.
Merge, sa fi sigur.

Apropos: ai vazut decaluri cu schema LOZENGE,pentru avioanele germane din WW1 ? Da un ochi pe YT si o sa vezi cum merge treaba cu ele. E cam aceasi smecherie.
Spor.




Man, astea de la HGW sunt asa numitele wet transfers, adica le pui ca pe un decal normal, dar dupa ce se usuca, le smulgi carrier film-ul si raman doar petele, fara nimic intre ele. e epic:)

Imagine atasata: 88136092_3577602855644998_1668125792657211392_o.jpg

#56 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 July 2020 - 02:16 PM

Nu arata rau nici cele clasice, de la tam, si alea-s doar 3 euro :


https://www.britmode...-ki-61-id-hien/

#57 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 01 July 2020 - 02:40 PM

Chestia cu wet-transfers mă intrigă , aș putea īncerca cumva și asta , ar fi tot o premieră !

#58 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 July 2020 - 07:24 AM

Aseară , am mai făcut un experiment.
Este clar ca rezultatele proaste obținute pe plastic se datorează durității plasticului , care "respinge" picăturile fine de vopsea. Și cu cît este mai diluată vopseaua, deci mai puțin vîscoasă , fenomenul de respingere este mai accentuat. Hîrtia "amortizează" impactul cu picătura de vopsea, aceasta "lipindu-se" de suprafața suportului.
Așa că am pus nițică vopsea în KKmoon-ul meu de 0,2, diluată doar cam 40/60, poate chiar 50/50
Vreau să zic că am obținut deja niște pete decente !! Cam gazate, dar poate fi și o limitare a aerografului , nu este totuși o sculă de precizie. A costat doar 12 euro , ce naiba...
Azi o să încerc același lucru cu H&S-ul de 0,18. Și am să mai experimentez cu diluarea , poate că un 60/40 vopsea/diluant să fie și mai bine. E posibil sa trebuiască să curăț acul la fiecare 5 secunde , dar să MEARGĂ.
Vă țin al curent cu rezultatele .
Cheers !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 02 July 2020 - 07:26 AM


#59 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 July 2020 - 09:02 AM

O macheta faina de tot, uzura excelenta! Se vede munca bagata in macheta! De ce nu Moson?

#60 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 July 2020 - 11:27 AM

Z-ule , nu-i chiar de Moson. Opinia mea. Și , dacă aș poza niște close-up -uri cu anumite elemente , nu va mai fi numai opinia mea !!
Ca să prezint așa ceva la Moson , ar fi trebuit să refac (scrăciui ) puțurile aterizoarelor din fuselaje și capacele lor. Poate și cupola ar fi trebuit schimbată , asta prezintă lateral , sub inscriptiile de jos "no step", niște puncte proaste , unde a fost prinsă pe culee, si de unde s-a rupt, în timp. Așa l-am cumpărat. Iar eu nu m-am priceput să repar plasticul în acele locuri.
Cu aceste îmbunătățiri , da , poate că nu aș fi chiar ultimul acolo. Da' nici primul !! E bine totuși să-mi cunosc "lungul nasului" , așa , ca să nu pic în ridicol.
Numai bine !
PS EU acum am realizat cum se numește avionul lui Clark Livingstone !! Nu "Cocktail" , ci " COCK - TAIL" !! :rofl:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 02 July 2020 - 12:17 PM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi