Forum Machete,Modelism,Hobby: Spitfire mk V in Malta - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Spitfire mk V in Malta 1/72 - nelamurire

#1 Useril este offline   armin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 07-October 19
  • Location:București
  • Interests:Avioane scara 1/72 și īncerc să mă limitez doar la cele din WWII, deși e foarte greu

Postat 08 May 2020 - 01:49 PM

Salutare tuturor,
Incerc sa asamblez un Spitfire mk Vb tropical, care a zburat in Malta. Am ales o versiune optimizata pentru zborul la altitudini reduse, cu capetele aripilor "taiate", propice conditiilor de lupta de pe insula. Am insa o mica dilema, urmarind planul kitului Italeri, ar trebui sa-i pun si piesa 59b, impreuna cu varianta de elice care e mai aplatizata, nu cea ascutita si putin alungita. (vezi foto atasat)

Dar totusi, in timp ce cautam imagini si informatii pe net, am gasit doar imagini fara acel radiator (cred?) si cu elicea alungita si ascutita. Link atasat: http://spitfiresite....a-defender.html

Dilema mea este: in cine am incredere? In planul de la Italeri, sau in imaginile gasite pe net?
Imi puteti da o mana de ajutor?

Multumiri

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Optimized-2020-05-08 14.33.46.jpg


#2 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 08 May 2020 - 02:34 PM

Citeaza

radiator (cred?)

Cred ca era un rezervor de combustibil suplimentar .

#3 Useril este offline   armin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 07-October 19
  • Location:București
  • Interests:Avioane scara 1/72 și īncerc să mă limitez doar la cele din WWII, deși e foarte greu

Postat 08 May 2020 - 03:38 PM

Ma gandeam si eu ca ar putea fi un rezervor suplimentar! Multumesc frumos dany!

#4 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 May 2020 - 05:31 PM

Da Armin , "cocoașa" aia era un rezervor suplimentar.
Un sfat : folosește ca sursă de documentare pentru kiturile tale , dacă ții la acuratețea lor istorică , fotografii de epocă. Instrucțiunile de montaj ale kiturilor sīnt rareori exacte...Pīnă și exemplarele de muzeu au deseori "licențe artistice" la reconstituire.
Uite ce-am găsit pe net :
Imagine atasata: spitfirevbtropno3.jpg
De aici este evident că EP706 / cod T-L nu avea rezervorul suplimentar( cel puțin īn momentul īn care a fost făcută fotografia) , și elice tripală Rotol , cu coafă ascuțită.
Spor sa ai !
PS:Uite mai jos o linie de Mk.Vb/trop din escadrila 451 RAAF īn Africa de Nord. Primul aparat are elice DeHavilland , al doilea are elice Rotol
Imagine atasata: spitfires_451_sqn_raaf_africa-640x471.jpg

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 08 May 2020 - 05:39 PM


#5 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2020 - 05:55 PM

Man, vezi ca poza aia color cu T-L, avionul dementului de Buzz Beuerling, e cel mai probabil o macheta.

Slipper tankul poti sa-l pui sau nu, era optional, dar cu bataliile din Malta erau "locale" , nu cred ca a fost utilizat.

Subiectul Spiturilor din malta e " a can of worms" , culorile nu sunt deloc clare.
Cea mai "populara" supozitie e ca erau in camoul clasic tropical, peste care era dat un strat subtirel de "ceva albastru" , cel mai probabil ce aveau americanii la bord (fusesera aduse la Malta cu USS Wasp, parca), rezultand ceva foarte dubios. Era si normal, de altfel, se bateau deasupra marii, nu a desertului.

https://ww2aircraft....pitfires.39240/
https://ww2aircraft....es.39240/page-2

https://www.britmode...eurlings-ep706/

https://www.hannants...roduct/DKD48025

http://spitfiresite....fire-mk-vc.html

Eu nu am vazut Spituri de Malta, cu aripile scurte. Poate erau, dar nu am vazut.
Mai toate aveau elicea "mica", de Havilland, dar au fost cateva si cu cea masiva, Rotol.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 08 May 2020 - 06:09 PM


#6 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 08 May 2020 - 07:13 PM

Vezi postareadakian67, la 08 May 2020 - 05:31 PM, a spus:

Da Armin , "cocoașa" aia era un rezervor suplimentar.
Un sfat : folosește ca sursă de documentare pentru kiturile tale , dacă ții la acuratețea lor istorică , fotografii de epocă. Instrucțiunile de montaj ale kiturilor sīnt rareori exacte...Pīnă și exemplarele de muzeu au deseori "licențe artistice" la reconstituire.
Uite ce-am găsit pe net :
Atasament spitfirevbtropno3.jpg
De aici este evident că EP706 / cod T-L nu avea rezervorul suplimentar( cel puțin īn momentul īn care a fost făcută fotografia) , și elice tripală Rotol , cu coafă ascuțită.
Spor sa ai !
PS:Uite mai jos o linie de Mk.Vb/trop din escadrila 451 RAAF īn Africa de Nord. Primul aparat are elice DeHavilland , al doilea are elice Rotol
Atasament spitfires_451_sqn_raaf_africa-640x471.jpg

Eu stiu ca sunt filtre de aer folosite in general deasupra desertului; aerodroamele din Malta erau pline de praf. Dati un search dupa filtre Vokes si Aboukir pt Spitfire mk. V. Abpukir

Vezi postareamdo, la 08 May 2020 - 07:10 PM, a spus:

Eu stiu ca sunt filtre de aer folosite in general deasupra desertului; aerodroamele din Malta erau pline de praf. Dati un search dupa filtre Vokes si Aboukir pt Spitfire mk. V. Abpukir

Scuze, acum am vazut ce era in diagrama; rezervor clar...

#7 Useril este offline   armin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 07-October 19
  • Location:București
  • Interests:Avioane scara 1/72 și īncerc să mă limitez doar la cele din WWII, deși e foarte greu

Postat 09 May 2020 - 02:01 PM

Am gasit si eu destul de putine informatii despre Spitfire-urile de Malta, ce-i drept. Dar am decis sa-l construiesc cu aripile scurte, bazandu-ma pe faptul ca varianta asta era adaptata pentru zborul la altitudini mai mici. Iar pilotii din Malta au avut problema asta: radarele detectau tarziu inamicii si nu aveau timp sa se ridice de la sol.
Multumesc mult pentru informatii! Ce-i drept, dupa ce am incercat sa potrivesc piesa, a innceput sa-mi semene si mie cu un rezervor suplimentar. Considerand conditiile in care luotau in Malta, nu cred ca aveau de ce sa care combustibil suplimentar.

#8 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 May 2020 - 08:21 PM

Salut Armin .
MMP aveau un nr. care trata Spit-urile malteze . https://www.youtube....eature=emb_logo
Din pacate nu se prea gasesc fotografii de pe acel teatru cu aripile taiate , iar cele cateva au diverse alte configuratii sau inmatriculari poate mai de dificil de realizat .

M-am gandit sa-ti pun si ceva documentatie cu Spit-ul lui Ian Gleed , Tunisia ( foto) .

Daca imi aduc aminte bine kitul Italeri ofera pe coala de decal acea inmatriculare si filtrul . Poate iti este mai lesne sa-l reprezinti pe acesta , in schimb .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: spit vb malta 1.jpg
  • Imagine atasata: spit ir g  1.jpg
  • Imagine atasata: spit ir g 1.jpg
  • Imagine atasata: spit ir g    1.jpg
  • Imagine atasata: spit ir g     1.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 May 2020 - 08:37 PM


#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 May 2020 - 08:41 PM

Ps. Acesta este kitul , nu ?
https://www.super-ho...ire-Mk.-VB.html

#10 Useril este offline   armin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 07-October 19
  • Location:București
  • Interests:Avioane scara 1/72 și īncerc să mă limitez doar la cele din WWII, deși e foarte greu

Postat 11 May 2020 - 07:57 AM

Multumesc frumos Dany! Da, kitul e Italeri, cel din linkul pus de tine! Informatiile sunt de mare ajutor!!

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 May 2020 - 08:49 PM

Cu placere . :-)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi