Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, octombrie 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, octombrie 2020

#41 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 October 2020 - 04:54 PM

:-D
Sint stealth .

Dar ei cate Mig 29 au acum ... tot acelea 15 -20 , care mai daunezi aveau un camo apropiat de cel moldovenesc , adica un verde inchis deasupra si un albastru ceruleum sub ?


Printre lucrurile care imi displac cel mai mult este si faptul ca am preluat de la ei arhitectura aceea grosolana , de prost gust si nefunctionala .
Puteam sa ramanem la Art Deco ...sau , cu trimitere la arhitectura regimurilor autoritare , imprumutand cateva idei din arhitectura fascista ...daca nu se puteau abtine .Sint cateva motive si rezolvari interesante pe acolo .

Exemple arh fascista
https://www.google.c...RV_enRO751RO879 . am extras un exemplu https://www.atlasobs...s-island-greece
Ro http://ouatib.blogsp...tia-dalles.html sau https://valentinmand...talinist-times/

Cea nazista era urata ,impunatoare ,neprimitoare ,parca te striveste ca o inchsoare , calculata ,dreapta rece , gri , obositoare , ceva intre o migrena si un nod in gat(.. "Ja, Speer, das war meine Vision, "... ) ; intr-un cuvant era chiar oribila .
Exceptie cred ca face aeroportul Tempelhof care mie imi place , Pare "gen" Metropolis .
https://www.google.c...iw=1370&bih=640

Arhitectura comunista -sovietica este chiar mai inspaimantatoare
( vezi Kharkov anii 40-43) , dar pe alocuri " funny" in idiotenia ei , cum era de exemplu monstruozitatea aceea de palat al sovietilor ; Aveau si ei " Godzila" lor .
https://www.google.c...RV_enRO751RO879

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 October 2020 - 05:40 PM


#42 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 October 2020 - 06:53 PM

Ce mai au sarbii prin ograda . Via RoMilitary https://www.rumaniam...vecinilor-sarbi

#43 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 October 2020 - 08:52 PM

Cu cateva excepții, puține, nu am văzut nimic care să mă impresioneze...nimic hi tech.
Salvele alea de PRND-uri sunt impresionante ca efect de lumini și sunet, dar cu niste drone killer se poate rezolva rapid problema lor.
Am văzut cu toții in Nagorno Karabach, zilele astea. Azerii cu drone turcești și , daca nu mă înșel, rachete israeliene Spike, au făcut masacru printre blindatele armenilor. Asta m-a impresionat cu adevărat.Nicio șansă in teren descoperit.
Nici măcar nu au știut că mor.
In fine.
Aplicatia filmată de sarbi e mai mult pentru încurajarea opiniei publice. Oficialități, tipul cu ochelari presupun ca era președintele lor, etc.
Am fost întrucatva mirat că nu purtau măști.

#44 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 October 2020 - 10:38 PM

Citeaza

" Godzila"

King Kong ( scuze gresi monstruletul )

Citeaza

Cu cateva excepții, puține, nu am văzut nimic care să mă impresioneze...nimic hi tech.

Mie mi-a placut acel robot tactic , nu stiu cum se numeste .

Citeaza

rachete israeliene Spike,

Asta cautam si eu sa aflu .

#45 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 14 October 2020 - 07:07 AM

Mie mi-a placut acel robot tactic , nu stiu cum se numeste .
[/quote]
"Roboțelul" cantărește cam 680 de kg este dotat cu o mitraliera 7,62 mm M86 alimentată cu bandă(500 de cartușe) și/sau un lansator de grenade cal.40 mm.
Are o raza de acțiune de cca 2000 m și se numește Miloș N (Unmanned Ground Vehicle).
Este manevrat de o singură persoană și are capacitatea de a rezista la muniția armelor ușoare, pană la 7,62.
Se folosește în acțiuni de cercetare, în teren accidentat open field, sau în mediu urban acoperit, în acțiuni antitero.
Cameră cu zoom 4x pe timp de zi și/sau infraroșu, plus un telemetru laser. Acționare electrică, desigur.
Imagine atasata: Serbian_army_demonstrates_efficiency_of_Milos_N_armed_UGV_2.jpg
Imagine atasata: Serbian_army_demonstrates_efficiency_of_Milos_N_armed_UGV_3.jpg
https://youtu.be/pxJiRtYav_w

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 14 October 2020 - 07:21 AM


#46 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 October 2020 - 11:25 PM

Citeaza

Miloș N

Aha , multumesc ,Longinus . Jucarelele acestea cred ca vor avea un viitor
.
Un subiect mult mai putin belicos
Probabil ati auzit de lansarea Dacia electric ,eu va pun Renault Megane , electric , fiindca imi place foarte mult designul :

https://www.youtube....eature=emb_logo

#47 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 17 October 2020 - 12:12 PM

Un alt concept Renault fain .Imi place interiorul in special . ( care din pacate nu cred ca va ajunge niciodata pe strada ... )

https://www.youtube....h?v=3YTo6Oa1XcY

Aceasta postare a fost editata de dany: 17 October 2020 - 12:17 PM


#48 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 18 October 2020 - 11:14 AM

Sursa OBSERVATORUL MILITAR, 17 octombrie 2020:

"Departamentul de Stat al SUA a finalizat procesul de evaluare a cererii României privind disponibilitatea achiziționării Sistemului de instalații mobile de lansare rachete antinavă – SIML și a notificat, în acest sens, Congresul SUA, conform procedurilor standard americane.
Pentru îndeplinirea misiunilor la standarde adaptate provocărilor actuale, Forțele Navale au nevoie de un sistem de instalații mobile de lansare rachete antinavă nou, modern, interoperabil cu celelalte sisteme care urmează să intre în dotarea forțelor navale și cu cele din dotarea altor state membre ale NATO.
Conform cerințelor Forțelor Navale, parametrii SIML trebuie să permită îndeplinirea misiunii de descurajare, neutralizare sau distrugere a navelor de suprafață adverse, dar și de apărare a căilor de comunicații maritime proprii.
La nivelul MApN, programul de înzestrare SIML a fost fundamentat prin parcurgerea tuturor etapelor prevăzute în sistemul integrat de management al achizițiilor pentru apărare. În urma analizei documentelor de program, a reieșit că singurul sistem de instalații mobile de lansare rachete antinavă complet operațional, modern, testat și livrat către forțe armate din state NATO (Polonia), și care se pliază cel mai bine pe cerințele operaționale, este sistemul bazat pe racheta Naval Strike Missile (NSM). Alte state ale căror forțe armate au în dotare racheta NSM (dar nu și sistemul) sunt Germania, Norvegia, Statele Unite ale Americii și Malaezia.
Prin proiectul de lege care va fi înaintat Parlamentului se propune aprobarea atribuirii de către Guvernul României, Guvernului Statelor Unite ale Americii, a contractelor de stat de tip Letter of Offer and Acceptance – LOA specifice Programului Foreign Military Sales – FMS, pentru realizarea „Capabilității de luptă împotriva navelor de suprafață”, aferentă programului de înzestrare SIML. Prin implementarea acestui program va fi asigurat, pe lângă sistemul propriu-zis, și pachetul de suport logistic inițial, instruirea militarilor privind folosirea în luptă a sistemului și actualizarea permanentă a bazei de date privind parametrii tactici ai țintelor.
Costurile programului de înzestrare „Sistem de instalaţii mobile de lansare rachete antinavă” (SIML), aşa cum sunt cuprinse în proiectul de lege care va fi înaintat Parlamentului, sunt estimate la 200 milioane EURO, fără TVA, urmând ca valoarea exactă să fie stabilită în urma derulării procedurii de achiziţie, aşa cum va fi stabilită prin lege de Parlament.
Procedura specifică anterioară de achiziţie pentru SIML a fost anulată de autoritatea contractantă ca urmare a faptului că singurul operator economic care a depus o ofertă în cadrul procedurii specifice reglementată de HG 630/2018 nu a mai dorit continuarea negocierilor din cadrul etapei a-II-a.
Față de procedura anterioară, în proiectul actual configurația sistemului a crescut atât în complexitate, cât și în numărul de instalații mobile de lansare și în numărul de muniții care vor fi achiziționate.
După aprobarea Congresului SUA și a Parlamentului României urmează a fi purtate discuții și negocieri de natură tehnică pentru stabilirea configurației finale a achiziției, dar și modul de punere în practică, prin cooperare tehnologică și industrială a unei capacități de producție și realizare a mentenanței constituită la nivelul unui operator economic român, care va fi o capacitate strategică, așa cum este definită de Legea nr. 232/2016 (art. 5, alin. b). Pe lângă înființarea unor locuri de muncă înalt calificate, realizarea unei infuzii de capital în economia românească, și dezvoltarea unei facilități de nivel tehnologic de ultimă generație în industria națională de apărare, această cerință răspunde și unui interes național de securitate, astfel încât în situații de criză sau război să nu fie necesară trimiterea echipamentelor în afara teritoriului național pentru efectuarea lucrărilor de reparații sau mentenanță."

Imagine atasata: 121999115_4822467101129282_5577364523031519342_n.jpg

#49 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tîrgoviște

Postat 20 October 2020 - 11:14 AM

Adevarat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG-20201020-WA0000.jpg


#50 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 October 2020 - 11:42 AM

Vezi postareaBabacu, la 20 October 2020 - 11:14 AM, a spus:

Adevarat.


Bună dimineața si vouă.
Nu sunt întru totul de acord cu avizierul de mai sus.
Se poate mai bine de atat chiar și dacă te afli în ultima dintre situațiile descrise. Pisica poate avea mai multe forme(aspecte, identități,etc)
Iată:
Imagine atasata: f362b4058aa235f7959518923faba3bc.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 20 October 2020 - 11:49 AM


#51 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2020 - 12:34 PM

Mama ei de de mata! Da-i pacifista!

#52 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 20 October 2020 - 12:51 PM

Vezi postareaflo, la 20 October 2020 - 12:34 PM, a spus:

Mama ei de de mata! Da-i pacifista!

Da bunule Flo, e pacifistă, dar să o auzi cum toarce !!!

#53 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 20 October 2020 - 03:16 PM

Salut! Ca să numai deschid un topic nou, prefer să întreb aici:
Are cineva o machetă făcută de Beech C-45 cu înmatricularea YR-MIT, avion care a aparținut Regelui Mihai?
Mulțumesc.

#54 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 21 October 2020 - 06:20 PM

Imagini filmate cu drona de la drumul rapid Craiova- Pitesti.

filmare

#55 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 21 October 2020 - 07:02 PM

https://youtu.be/sqvyTt_ziRU?t=120
G E N I A L ...ala care isi pune tricoul pe cap "a la Cornholio" si arunca piatra pe spate :)))))
Cat pe ce sa omologheze o victorie anti-aeriana...

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 21 October 2020 - 07:03 PM


#56 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 October 2020 - 08:51 PM

O știre cu și despre drone.
Ar fi un început bun din p.d.v.tehnologic, pentru industria romaneasca de profil:
https://m.adevarul.r...5f9b/index.html

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 October 2020 - 08:51 PM


#57 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 October 2020 - 09:01 PM

Vezi postarea177, la 21 October 2020 - 06:20 PM, a spus:

Imagini filmate cu drona de la drumul rapid Craiova- Pitesti.

filmare

"Suedezi" în toata splendoarea lor.
Chiar daca acel drum va fi gata candva, cumva, cu siguranță că vor dispărea glisierele metalice și gardurile de protecție(in cazul în care se va instala așa ceva) si vor apărea caii și animalele libere pe șosea, cu toate consecințele ce decurg.
Ar trebui facut ceva concret, și aici mă refer in mod direct la acești paraziți sociali. Din păcate nu se va face...iar aceste minorități vor continua să faca pagube

#58 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 October 2020 - 07:17 AM

Vai Longinus, cum poti sa-i numesti paraziti sociali? Sunt doar niste defavorizati ai societatii, ce trebuie ajutati si intelesi. Ajutoarele sociale trebuie dirijate cu precadere inspre ei, legeile trebuie sa-i ajute, nu sa fie coercitive.

#59 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 October 2020 - 06:13 PM

Citeaza

...ala care isi pune tricoul pe cap "a la Cornholio" si arunca piatra pe spate :)))))

Foarte tare faza ! :lol:

Aia 2 " bunghole" , unul fugea cu baticul pe fatza si alalalt conducea atelajul cu tricoul pe ochi ... si copilul ala " omu paiangan " ,noroc ca la prins piranda ....

Citeaza

Vai Longinus, cum poti sa-i numesti paraziti sociali? Sunt doar niste defavorizati ai societatii, ce trebuie ajutati si intelesi. Ajutoarele sociale trebuie dirijate cu precadere inspre ei, legeile trebuie sa-i ajute, nu sa fie coercitive.

... Deocamdata si-a intors " Mordor-u " (KGB) ochiul de la astia .( Ultima oara scotea bolnavi de corona din spitale invocand drepturile omului si ai punea pe orcii aia sa se agite pe langa pupatorii de oase) .

Citeaza

Ar trebui facut ceva concret, și aici mă refer in mod direct la acești paraziți sociali. Din păcate nu se va face...iar aceste minorități vor continua să faca pagube


Nu prea poti sa le faci nimic Longinus , fiindca nu se pot adapta in general . De secole sa incercat , cu acelas rezultat si nu ma refer la tara noastra aici . Prima data erau chemati fiindca distrau orasele ,iar unii credeau in misticismul lor , iar apoi erau alungati . In timpurile mai recente au fost omorati prin lagare .
Cred ca cel mai bine ar fi sa de-a socoteala si/sau sa se bucure de privilegiile oferite comform legiilor tarii in care traiesc , la fel ca toti , in mod egal .Daca nu se pot adapta ,din pacate vor fi marginalizati ... altfel ... doar o deportare in masa in tara de origine poate ar mai fi o solutie ... Situatia nu este departe de antichitate . Cred ca e la fel ca situatia din Afganistan , un sac fara fund . Au incercat si rusii si americanii , insa oricat au investit ,totul sa pierdut , fara a putea schimba ceva .
In rest sint manevre politice care nu urmaresc sa le creeze un viitor mai bun , ci doar sa destabilizieze si sa antagonizeze oamenii din unele tari prin intermediul lor ... cred .

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 October 2020 - 06:36 PM


#60 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 24 October 2020 - 09:51 AM

Apropos de suedeJi , dar acum despre cei adevarati . Se pare ca le-au placut locomotivele Transmontana . Stiam ca erau multumiti de ele de cand au inceput sa circule pe la ei , dar nu ma asteptam sa comande ...100 !
https://www.rumaniam...nn-cargo-suedia

Si aici despre un alt produs inovator , tot romanesc : https://www.youtube....h?v=k6xT5K7TFaY

Aceasta postare a fost editata de dany: 24 October 2020 - 09:54 AM


Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi