Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-37 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-37 1/72 Special Hobby

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 November 2020 - 11:01 PM

Seria IAR-37 38 39, pentru mine un avion superb, mi-a placut de prima data cand i-am vazut silueta in revistele Modelism si am ramas surprins cu cata eleganta au reusit ingineri de la IAR sa transforme bruta de Potez XXV, un mare Bravo pentru ei.

Mereu mi-am dorit sa construiesc macar unul, insa pentru multi ani a existat o singura macheta din rasina, foarte scumpa si greu de procurat la acele vremuri, nu am indraznit sa-l cumpar asa ca am tot asteptat, ulterior au aparut cele din plastic incepand cu 39-ul de la Azur Frrom si mai apoi 37-le si 38-ul de la Special Hobby, de data aceasta am cumparat cateva din fiecar de cum au aparut, insa aveam multe necunoscute despre aceste frumoase avioane si lipsa unei carti mai ample despre subiect ma facut sa tot aman inceperea lor. In privinta vreunei carti nimic nu s-a schimbat din pacate pana acum, insa au mai aparut poze si detalii pe net sau prin diferite alte carti si anumite necunoscute pentru mine s-au mai clarificat asa ca am indraznit sa atac cutiile cu 37-le pentru inceput.

Kitul, nu este rau, desi este un short run, desigur ca are lipsuri sau defecte dar nu este asa dezastruos cum am mai intalnit.
Despre acuratetea de a reprezenta cat mai corect un 37 cei de la Special Hobby au omis cateva aspecte.
Primul lucru planurile inferioare trebuiau sa fie mai scurte, din pacate sunt oferite aceleasi planuri inferioare mai lungi ca la 38 si 39. Desi am fost constient de aceasta eroare, nu am modificat planurile inferioare si le-am folosit exact cum sunt date in kit, trebuiau taiate si scurtate insa nu am indrasnit sa fac acest lucru datorita suprafetelor ondulate, reprezentand panza peste coaste, redate frumos de kit, chituirea si slefuirea acelei suprafete ar fi stricat aceste detalii.
Al doilea aspect: partea vitrata din planul superior.
IAR-37 spre deosebire de 38 si 39, avea o portiune vitrata cu 3 gemulete in planul superior, din pacate cei de la SH au redat acest detalui ca si cum ar fi fost ceva capace de tabla acolo. de data aceasta am modificat, taiat, pilit, lipit bucata plastic transparent, slefuit. mai jos cateva poze.

Imagine atasata: IAR-37 com 01.jpg
Imagine atasata: IAR-37 com 02.jpg
Imagine atasata: IAR-37 com 03.jpg

Un alt aspect ar fi ca nu sunt oferite tevi de esapament in kit. A trebuit sa le fac din culee modelate la cald si gaurite. De asemenea a trebuit decupat putin din capota motorului pe ambele parti pentru a le fixa.

Sistemul de prindere al bombelor desi e reprezentat frumos in PE este redat gresit ca o singura bucata, IAR-37 avea sub planuri acest sistem impartit in trei sectiuni pentru fiecare plan. A trebuit piesa de PE taiata in trei bucati si lipita individual la locul lor.

IAR-37 spre deosebire de 38 si 39 avea faruri sub planurile inferioare, nereprezentate in kit acestea au trebuit facute, deci gauri, vopsea argintie si folie transparenta decupata cu preducea.

Nu mi-a placut cum au reprezentat jantele rotilor, asa ca am indepartat ce era acolo si am adaugat capace relativ plate ca la avionul real.
In poza de mai jos in stanga avem roata oferita in kit, la mijloc detaliile nedorite indepartate, iar in dreapta roata cu capacul pe pozitie

Imagine atasata: IAR-37 com 05.jpg

Aparatorile de noroi la roti nu sunt date in kit, am folosit sarma subtire si folie de aluminiu pentru a le reda.

Hobanele au fost un cosmar, are simple, duble, in v, in x si cu montanti si fara si .... etc ... lupta grea cu ele ...

Ca la orice kit short run (care se respecta) nu sunt oferiti pini de pozitionare la capetele suportilor planurilor si nici gauri de fixare planuri sau fuselaj.
Desi am adugat ceva pini si am dat cateva gauri fara scula suport din poza de mai jos pozitionarea planului superior ar fi fost mult mai dificila.

Imagine atasata: IAR-37 com 06.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 01 November 2020 - 11:49 PM


#2 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 November 2020 - 11:14 PM

Acum cateva poze cu cele terminate, si le voi prezenta in ordinea cronologiga in functie de stilul de inmatriculare si camuflaj.

IAR-37 Nr-30
Asa cum a iesit din fabrica in 1938, camuflaj kaki cu intradosul planurilor bleau.
Inmatriculare tipica pentru acel an, cocarde doar pe planuri si numere negre pe fuselaj si extrados plan.

Imagine atasata: IAR-37 nr30 01.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr30 02.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr30 03.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr30 04.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr30 05.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr30 06.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr30 07.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr30 08.jpg

#3 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 November 2020 - 11:29 PM

IAR-37 Nr-11
In camuflaj si inmatriculare tipica pentru anul 1940 si inceput de 1941. Verde si maro la extrados cu bleau la intrados. Cocarde doar pe planuri, dungi inguste de recunoastere galbene pe planuri si fuselaj, numar alb pe deriva.

Imagine atasata: IAR-37 nr11 01.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr11 02.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr11 03.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr11 04.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr11 05.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr11 06.jpg

#4 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 November 2020 - 11:36 PM

IAR-37 Nr-16
In camuflaj si inmatriculare specifica anilor 1941 / 1942

Imagine atasata: IAR-37 nr16 01.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr16 03.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr16 04.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr16 05.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr16 06.jpg

IAR-37 Nr-40
Sfarsit de '44 si 1945

Imagine atasata: IAR-37 nr40 01.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr40 02.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr40 03.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr40 04.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr40 05.jpg

Imagine atasata: IAR-37 nr40 06.jpg

#5 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 November 2020 - 11:43 PM

Atat pentru acum, mi-ar fi placut sa pot spune ca voi continua seria, insa nu a fost usor sa le termin pe acestea si de aceea ma uit cu greu la stiva de 38 si 39 ramase, poate dupa o pauza voi incerca insa nu pot promite. :nea:
Desi au cateva lipsuri si erori eu sunt foarte multumit de ele si ma bucur ca in sfarsit am in vitrina cateva IAR-uri 37.

:hi:

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 November 2020 - 01:34 AM

Un mare bravo din partea mea pentru munca depusă și rezultatul obținut.
Am adaugat si eu în imensa stivă un 38 de la SH...eram pe cale să-l încep dar ai venit tu primul.
Bravo pentru lucrare..si subscriu părerii despre 37, 38 și 39.
Eu cred că oricare dintre ele poate concura pentru titlul de cel mai frumos avion de categoria lui, ever, ever.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 November 2020 - 01:35 AM


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 02 November 2020 - 05:24 AM

Superbe ' Mos Neatza ', BRAVO , Mgc ! :clapping: :hi:

#8 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 02 November 2020 - 05:53 AM

Foarte reusite!pe vremuri am montat un IAR-39 sistiu cat de dificil este kit ul.montajul aripii superioare de mari batai de cap.conform cu planurile nici fuselajul nu este corectmai ales partea din fata.ti au iest fain hobanele.cum le ai facut?

#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2020 - 12:05 PM

Superbe, man! Eu inca am un blocaj, cand e vorba de biplane ...

#10 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 November 2020 - 12:31 PM

Superbe!

Mare lucru suportul acela. Ma tot gandeam sa mesteresc unul, caci la indemana nu gaseama sa cumpar.

Inca odata: BRAVO! Felicitari!

#11 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 November 2020 - 10:12 PM

Ma bucur ca va plac aceste IAR-37 si va multumesc pentru felicitari. :drinks:

Longinus, intradevar, probabil cel mai frumos la categoria lui.
Sunt sigur ca vei scoate ceva frumos din al tau 38.

Sorintasnase, e posibil sa ai dreptate, nu le-am pus pe planuri pentru studiere, insa asa la o simpla privire odata asamblate nu par dubioase la fuselaj.
Pentru hobane am folosit fir elastic de la Uschi, foarte usor de lucrat cu el si lipit, insa complexitatea lor de pe aviionul real da batai de cap.

109, cunosc sentimentul, de fiecare data inainte de a incepe vreunul ma intreb de ce oare tre sa fac biplane?? Insa au farmecul lor si uite asa ma trezesc cu vreo patru incepute pe masa de lucru ^_^

Flo, desi il am de cativa ani, pana la aceste 37, nu prea l-am folosit asa intens, la biplanele mici ma descurcam si fara, insa la acestea a un mare ajutor.
Daca nu l-as fi gasit la un pret foarte modest la Telford probabil tot la al mesteri singur as fi ajuns si eu.

:hi:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 02 November 2020 - 10:24 PM


#12 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 02 November 2020 - 10:35 PM

Deci dragul meu con...urban, ți-au ieșit superbe. Iar detaliile de care ai pomenit ( și de care nu știam nimic...) au fost consemnate. Am și eu kitul ,era chiar īn față pe lista de priorități, dar acum a coborīt dramatic. Cam cum īmi "interzice" Edi să mă apropii de vre-un 109 fără să mă fac de kko.
Trebuie sa găsesc ceva ce nu face nimeni pe aici :unsure:
Multă sănătate și spor !

#13 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 03 November 2020 - 05:33 PM

Super! Felicitari.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi