Forum Machete,Modelism,Hobby: Bell AH-1G Cobra - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bell AH-1G Cobra SpecialHobby 1/72

#21 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 30 July 2021 - 09:09 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 26 July 2021 - 11:33 AM, a spus:

d-aia consder ca merita timpul si nervii investiti pentru niste detalii pe care marea masa nici nu le observa - nu le observa si pentru ca se integreaza in peisaj.

Adevar adevarat graiesti . Vazand ce faci trag mari sperante ca in vre-o 2 secole o sa indraznesc sa reusesc ceva, ceva .
Faina lucrarea. Ca intotdeauna .

#22 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2021 - 07:27 PM

mishuuuuu ... ma' frend.

hai ca exagerezi un pic ... din punctul meu de vedere, esti unul dintre putzinii oameni dupe forum care si-a imbunatatit categoric calitatea modelelor odata cu timpul.

si asta numai pentru ca asta ti-ai dorit si impus.

in contrast, sunt sensibil mai multi cei care functioneaza pe ideea de autosuficienta ... ca eu atata pot, ca mie asa-mi place etc.

conteza, ca intotdeauna in viata, si tergetul pe care ti-l autoimpui. daca vrei putzin, sigur nu vei reusi prea mult.

nu prea imi place sa fac filozofie ieftina, dar eu asa functionez - ma uit, vad ce fac altii si incerc macar sa-i imit, daca nu pot sa-i depasesc.

aia e ... dureaza de 5 ori mai mult, da' dupa cum spuneam - oricum n-o sa termin nici 10% din stash in viatza asta. macar alea de apuc le fac sa ma satisfaca.

spor total.

#23 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 31 July 2021 - 07:46 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 31 July 2021 - 07:27 PM, a spus:

mishuuuuu ... ma' frend.

hai ca exagerezi un pic ... din punctul meu de vedere, esti unul dintre putzinii oameni dupe forum care si-a imbunatatit categoric calitatea modelelor odata cu timpul.

si asta numai pentru ca asta ti-ai dorit si impus.

in contrast, sunt sensibil mai multi cei care functioneaza pe ideea de autosuficienta ... ca eu atata pot, ca mie asa-mi place etc.

conteza, ca intotdeauna in viata, si tergetul pe care ti-l autoimpui. daca vrei putzin, sigur nu vei reusi prea mult.

nu prea imi place sa fac filozofie ieftina, dar eu asa functionez - ma uit, vad ce fac altii si incerc macar sa-i imit, daca nu pot sa-i depasesc.

aia e ... dureaza de 5 ori mai mult, da' dupa cum spuneam - oricum n-o sa termin nici 10% din stash in viatza asta. macar alea de apuc le fac sa ma satisfaca.

spor total.

Daca ai știi cātă dreptate ai.,....

#24 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2021 - 10:36 PM

salut, Sorine, si multumesc pentru vizita ... am o sa-i zicem surpriza pentru tine, da' mai in zilele urmatoare :-D

pana una alta, cateva poze cu evolutia si rezultatele din zona grilelor de admisie - nu mi-au iesit nici pe departe perfecte, dar cred ca, dupa vopsele, lacuri si wash-uri, o sa adauge mult la macheta ... parerea mea.
Imagine atasata: Post 3_20210725_000001.jpg Imagine atasata: Post 3_20210725_000002.jpg Imagine atasata: Post 3_20210725_000003.jpg
Imagine atasata: Post 3_20210725_000004.jpg Imagine atasata: Post 3_20210725_000006.jpg Imagine atasata: Post 3_20210725_000005.jpg

mi-a dat prin cap si am facut din folie de 0.1mm o piesa fix in spatele grilelor, astfel incat acuma nu mai e diferenta de nivel atat de mare - prima poza e fara si urmatoarele cu piesa respectiva,

in ultima poza si un capacel pe care astia de la SpecialHobby au uitat sa-l reprezinte sau nici nu l-au bagat de seama. oricum, cam tot kit-ul pare facut in oglinda - adica s-au documentat pe o parte si apoi au replicat treaba si pe aialalta. nashpa treaba, pentru casunt multe diferente intre tribord si babord ... mai discutam.

#25 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2021 - 10:43 PM

si cateva si cu niturile / suruburile ... laborioasa traba, da' si asta cred ca va adauga ceva la final.

primele doua cu deriva in facere si ultimele cu partea centrala si coada finalizate. O sa mai am la zona cockpit-ului de tras vreo 2-3 siruri, dar abia dupa ce montam si slefuim p-acolo.
Imagine atasata: Post 4_20210801_000001.jpg Imagine atasata: Post 4_20210801_000002.jpg
Imagine atasata: Post 4_20210801_000003.jpg Imagine atasata: Post 4_20210801_000004.jpg Imagine atasata: Post 4_20210801_000005.jpg

gata ... ma bag la interior, ca mi s-a aplecat de atatea shoroape ... sau cum a zis McAuliffe la Bastogne - NUTS!

#26 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 10 August 2021 - 12:13 AM

Plac tare mult la mine niturile astea.
Da' am o mica nelamurire: este vre-o denivelare in zona asta ?
Imagine atasata: Cobra.jpg

#27 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2021 - 12:56 AM

Vezi postareabusila, la 10 August 2021 - 12:13 AM, a spus:

Da' am o mica nelamurire: este vre-o denivelare in zona asta ?
Atasament Cobra.jpg


miiiishuuu .... ma' frend.

a fost bartai craterul - un defect de turnare nasol de tot. l-am umplut cu surfacer si am smirgheluit, da' nu s-a vazut ca a mai ramas ceva pana ce n-am dat stratul de vopsea.

in relitate, cu ochiul liber, nu se zareshte mai deloc, insa camera foto scoate tot rahatul de sub presh. in afara de treba aia dupe deriva, am mai sesizat vreo 2-3 puncte unde tre' sa revin.

clar se rezolva acolo, fara problem - mai vin si vreo 2 straturi de vopsea, vreo 3 de lac, plus decalurile cu serialu'.

merci de tras de maneca :)

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 10 August 2021 - 12:58 AM


#28 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 10 August 2021 - 02:29 AM

Nu-i tras de maneca , e o incurajare pentru mine ( adica ceva de genul; vezi bibane ca se intampla si la case mult mai mari - nu-i ironie- asa ca fa-ti curaj si posteaza si tu dudele tale..).
Atata doar ca la mine gresalele se vad de pe luna - si fara aparat foto . Daca-mi pozez machetele de la distanta la care o faci tu , se va spune ca-s artefacte egiptene de acu' 2000 de ani.

#29 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 10 August 2021 - 03:35 AM

Superb.stii cumva daca kit ul de la az model e totuna cu s.h ?

#30 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2021 - 08:18 AM

salut, baietzi.

Vezi postareasorintasnase, la 10 August 2021 - 03:35 AM, a spus:

stii cumva daca kit ul de la az model e totuna cu s.h ?


clar nu ... kitul az e muuuult mai elementar decat cel special-hobby. ar putea fi ceva fujimi refurbishat.

e bun la pret si cam atat. evident, cu o sacosa de aftermarketuri, poti scoate ceva mai mult decat decent. problema remanenta va fi cupola, care e cam pilaf la az (groasa si incetoshata) - e destul de greu de gasit una vacuformata.

eu voiam sa iau un kit az combo cu 3in1, pentru elici ... sa le folosesc la huey-uri. am renuntat - mai bine iau un special-hobby (ah-1j parca are si elice de s, si de g, identica cu cea de pe uh-1b, c si parca si d).

#31 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2021 - 02:30 PM

saluti la toata lumea dupe malul marii :yahoo:

daca tot s-au pus cateva intrebari aici despre kit-ul celor de la SpecialHobby si daca tot am timp s-o frec, am zis sa dau cateva detalii.

dupa cum am mai zis, kit-ul SH e superb, dar nu lipsit de cateva greseli, unele mai usor de surmontat, altele ceva mai complicat. majoritatea insa puteau fi evitate printr-o documentare si o proiectare ceva mai atente.

dar sa le luam pe rand (am ales varianta unor poze cu originalul si a unora cu rezolvarea gandita de mine ... poate ajuta pe cineva):

prima chestie care ridica probleme este solutia panourilor de pe burta - se arata limitele unei matrite gandite astfel, din doar doua bucati, pe un fuselaj atat circular in sectiune, dar si cu zone plane, paralele cu solul. ce se poate face este inlocuirea cu fotodecupate de la MPM a panourilor respective si retrasarea gravajelor.
Imagine atasata: Post5_01.jpg Imagine atasata: Post5_02.jpg Imagine atasata: Post5_03.jpg Imagine atasata: Post5_04.jpg

trebuie atentie mare la partea de documentare, pentru ca exista ceva diferente intre variante, iar documentatia pentru G e destul de saraca - multe dintre cele de prin muzee sunt de fapt celule din variante ulterioare refurbishate sa arate ca un G, sau cu carpeli locale. se si vede in prima poza pe care am pus-o: panoul central de pe burta e o tabla chioara pusa sa acopere locul, pe cand acolo existau niste panouri si capace de vizitare.

a doaua treaba care pe mine m-a cam consumat au fost gravajele - toate in negativ, in conditiile in care Cobra e o masinarie plina de nituri si suruburi cu cap bombat. nu mai revin, ca am vorbit pe tema asta - solutia mea a fost acoperire, slefuire si inlocuire cu niturile de rasina de la Archer (mai multe seturi, de la cele mai finutze si cu pas mic, pana la unele mai medii ca dimensiuni si cu pas marit, in functie de situatia de pe beliciopterul real).
Imagine atasata: Post5_05.jpg Imagine atasata: Post5_06.jpg

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 17 August 2021 - 02:49 PM


#32 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2021 - 02:45 PM

urmatoarea problema tot in zona asta a niturilor se afla, dar pe stabilizatoare - mult mai simpla, pentru ca nu aveau niciun fel de gravaj pentru nituri. doar s-au tras alte siruri noi.
Imagine atasata: Post5_07.jpg Imagine atasata: Post5_08.jpg

a patra si cea mai greu de surmontat problema a fost zona admisiilor laterale ale motorului. in kit sunt gresite complet, dar se inlocuiesc relativ usor cu unele de rasina de la Brengun (vin in setul de fotodecupate). nashpa e treaba cu plasele FOD - nu mai detaliez, ca am scris in topic pe larg ... dar multumesc inca o data Goposaurului.
Imagine atasata: Post5_09.jpg Imagine atasata: Post5_10.jpg

a ciuncea problema tot la motor se regaseste, dar la capatul celalalt, adica la evacuare :shiftyninja: - piesa celor de la SH e foarte groasa si cu niste margini rotunjite, pe cand in realitate era vorba de o tabla subtire tare. eu i-am facut un inel dintr-o rama de fotoetch, pe care am adaugat-o ca terminatie. vedem la vopsit cum apare, pentru ca e evident ca a mea e mai lunga (evalcuarea :rofl: ).
Imagine atasata: Post5_11.jpg Imagine atasata: Post5_12.jpg
tot in pozele astea se vede si grila aia de aerisire de sub exhaust, foarte dubioasa ca forma - am incercat sa o reproduc cu o piesa PE ramasa pe stoc din setul Eduard pentru kitul de S al celor de la Hasegawa.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 17 August 2021 - 02:54 PM


#33 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2021 - 03:06 PM

a sasea treaba de rezolvat a fost capacul arborelui de transmisie pentru rotorul spate unde bajetzii de la SH au taiat toate colturile posibile. adica au pus niste cleme de inchidere, atat pe stanga (corect), cat si pe dreapta (incorect). capacul respectiv bascula spre tribord pe niste balamale de mergeau pe toata lungimea cozii. ce am facut a fost ca pe dreapta sa trag niste bare din otel de 0.1mm pe pozitia respectiva, care sa imite balamalele in cauza. sub bara respectiva am umplut cu Surfacer si apoi am tras o linie de nituri (n-am poza si cu etapa asta).
Imagine atasata: Post5_13.jpg Imagine atasata: Post5_14.jpg

pe stanga, am umplut gaurile dupe kit si am pus eu niste bucati de fotoetch ... niste sectiuni din ceva "fasteners" pentru avioane germane.
Imagine atasata: Post5_15.jpg Imagine atasata: Post5_16.jpg Imagine atasata: Post5_17.jpg

#34 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2021 - 03:21 PM

no.7: capacul similar al transmisiei de pe deriva - pe kit nu avea niciun fel de gravaj, dar la probleme similare, solutia a fost similara, dar in oglinda oarecum - de data asta cheotoarele sunt pe dreapta ...
Imagine atasata: Post5_20.jpg Imagine atasata: Post5_21.jpg

iar balamalile pe stanga :-D . tot in poze se vad si niste capacele de vizitare circulare care le-au scapat cu totul celor de la SH. am gasit ceva PE in stash.
Imagine atasata: Post5_18.jpg Imagine atasata: Post5_19.jpg

si problem no.8: tot balamale, dar la usile de acces la compartimentul de munitie pentru ce-i prin turela. relativ simplu - doua santuri cu un scriber si doua fire de otel de 0.1mm lipite in craterul respectiv.
Imagine atasata: Post5_22.jpg Imagine atasata: Post5_23.jpg Imagine atasata: Post5_24.jpg

#35 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2021 - 03:40 PM

no.9: capacelul de vizitare de pe containerul de munitie de 20mm dupe partea dreapta. lipseste cu desavarsire pe kit (adevaru-i ca nici nu prea sunt poze clare fix cu zona aia ... si mie mi-a fost foarte greu sa gasesc unele in care chiar sa-ti dai seama ce-i acolo). s-a rezolvat simplu, cu ceva folie ABS de 0.1mm si ceva fotoetch-uri de pe stoc (o shaiba si o clema ceva).
Imagine atasata: Post5_25.jpg Imagine atasata: Post5_26.jpg Imagine atasata: Post5_27.jpg Imagine atasata: Post5_28.jpg

si ultima, no.10, de la interior de data asta: manetele colective, unde baietzii de la SH au simplificat de tot treaba - la pilot au renuntat cu totul la cutia aia semicirculara si i-au pus efectiv o bara, iar la ofiterul cu armamentul, au pus o galma, sa fie ceva acolo. am muncit ceva (plastic, folie ABS, o bucata dintr-o maneta colectiva de la un set CMK pentru Huey, bare de alama si ceva shaibe de PE), dar imi place ce a iesit.
Imagine atasata: Post5_29.jpg Imagine atasata: Post5_30.jpg Imagine atasata: Post5_31.jpg Imagine atasata: Post5_32.jpg Imagine atasata: Post5_33.jpg

cam astea ar fi pana la momentul asta ... mai gasim, mai zicem.

spor maxim.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 17 August 2021 - 03:41 PM


#36 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 17 August 2021 - 06:41 PM

Duoamne, ma'man, mă ucizi...Nivelul ăsta insain de detaliu, la o scară atīt de mică, este suprauman. :crazy:
Apoi, nu'j cum Satan reușești să folosești asemenea tonaj de PE...Am ajuns să urăsc PE-ul , din cauză că nu reușesc să-l lipesc frumos, fără prea multe reziduuri. Nenorocitu' de superglue lipește aproape instantaneu ORICE, mai puțin PE-ul de avion...
Niturile acelea (Archer, parcă ai zis ?), sīnt bestiale. Ehehe, cīnd Airfix butona toate kiturile cu nituri, huiduielile nu mai conteneau, acum le căutăm aftermarket :rofl:
Spor să ai !!

#37 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2021 - 12:07 PM

hai ca-i bine, Dakiane, o sa zica lumea ca suntem transgenderi ... ne dam unul altuia cu praf de stele :)

cu munca la fotodecupate, m-am obisnuit si cred ca merita efortul, fara nicio discutie. pur si simplu, unele detalii nu vad cum ar pute fi redate mai bine / finutz.

pentru mine personal, niciodata nu-s suficiente.

dar, ai dreptate, se face ceva mizerie. am vazut o gramada de variante de lucru cu ele, una mai fistichie ca alta. eu folosesc una putzin diferita (cred) - fixez cu CA gel piesa pe pozitie, iar apoi vin cu CA lichid pe margini, astfel incat capilaritatea trage supergluele intre plastic si piesa de metal.

in majoritatea cazurilor, se face doar putzina mizerie pe zonele adiacente, care se curata usor cu un coltz de smirghel.

sunt insa si stuatii in care mai tremura mana si atunci e mai mult de munca. recent, am luat doua debondere pentru superglue ... nu prea le-am folosit, pentru ca nu-s obisnuit cu ele si mana a plecat instinctiv spre smirghel :)

in putinele ocazii cand le-am folosit, nu pot sa zic ca m-au dat pe spate. tot prietenul Ed zice ca a descoperit unul genial - el sa ne zica, eu nu pot dacat sa-i dau credit, ca de obicei nu se abereaza degeaba.

tot incerc sa gasesc undeva Gator Glue (un fel de aracet mai dat dreacu'), da' nu-mi iese. am avut la un moment dat si chiar facea treaba buna la fotodecupate.

thx 4 watching.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 18 August 2021 - 12:11 PM


#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 August 2021 - 04:33 PM

Marinele, ai neamuri in China?
Este o placere sa urmaresc aplecarea spre detalii! Toata stima!!!!

#39 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 30 August 2021 - 07:50 PM

oooooo ... mare Z ... thx 4 visiting

ca sa-ti raspund la intrebare - din ce stiu eu, nu, desi in vremurile astea s-ar putea sa fi fost un mare castig :)

#40 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2021 - 06:37 PM

Yellow everybody si sper ca sunteti cu totii sanatosi!

Hai sa vedem ce kkt am mai facut intre timp, ca se asternu praful pe topicul asta.

Ei bine, am lucrat la interior si m-a cam consumat as putea sa spun. O luam metodic <_<:)

Imagine atasata: Post6_001.jpg Imagine atasata: Post6_002.jpg Imagine atasata: Post6_003.jpg

Primele trei poze sunt de la inceputuri – se vede acolo ce i-am adaugat: o cutie cu niste cablaraie de statea in spatele pilotului si o trusa medicala, ambele din tot felul de resturi. Ca sa poata sa doarma Gopo linistit, i-am lasat mai jos colectivele alea ... ca el a facut scandal ca cica-s prea erecte :angry:

In cea de-a treia poza se vede si un capac din ABS pe care i l-am facut sa nu bata soarele prin motor dupa ce se asambleaza tot.

Imagine atasata: Post6_004.jpg Imagine atasata: Post6_005.jpg

Astea doua sunt centrate pe suportul sistemului de ochire al ofiterului cu armamentul. Practic, nu prea a mai ramas nimic din piesa originala, ca n-avea nicio legatura cu realitatea, nici macar ca pozitie (cand nu era folosit, tot ansamblul respectiv se sprijinea pe un suport lipit de consola din dreapta).

In ultima poza se vad si pedalele – le-am facut din 2 seturi: pe spate sunt pedalele dintr-un set Eduard, iar pe fata sunt cele din setul Brengun. Astea ultimele sunt date dreaku’ ... au inscriptionat pe ele BELL (stanga) si COBRA (dreapta) :blink:

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi