Forum Machete,Modelism,Hobby: Bell AH-1G Cobra - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bell AH-1G Cobra SpecialHobby 1/72

#41 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2021 - 06:52 PM

Mai am cateva cu consola pilotului de data asta.

Munca dreaku’, mai ales la Sighting Unit aia ... piesa de la SH, chiar si transparenta, nu prea se apropia de realitate. Am folosit-o doar ca suport pentru tot felul de fotodecupate, butonele, bare etc. Practic, aici vor mai fi de adaugat doua sticle prin care tzintea pilotul cand tragea el cu pushcoacele - le pun cand inchid cockpitul ... mai sigur :whistle:

Imagine atasata: Post6_006.jpg Imagine atasata: Post6_007.jpg Imagine atasata: Post6_008.jpg
Imagine atasata: Post6_009.jpg Imagine atasata: Post6_010.jpg Imagine atasata: Post6_011.jpg

Se mai zareste acolo pe dreapta consolei o chestie de care-s tare mandru – o mai vazusem si nu stiam ce e ... pana am aflat. E un cutzit special, cu o lama foarte scurta, pentru spart plexiglasul in caz de accident.

Am reusit sa-l fac din tot felul de resturi – bara de alama si 2 saibe din PE pentru maner plus ceva piese tot fotodecupate pentru suport. Avea si ofiterul cu armamentul unul la fel, undeva pe peretele cockpitului, langa coapsa dreapta – l-am facut si p-ala da’ nush’ daca se vede in vreo poza.

#42 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2021 - 07:00 PM

Si inca cateva din timpul procesului de vopsire la interior. I-am mai adaugat eu cateva tromboane, manetutze, cabluri si cateva stenciluri, care zic ca dau bine la final :-D

Imagine atasata: Post6_014.jpg Imagine atasata: Post6_015.jpg Imagine atasata: Post6_016.jpg
Imagine atasata: Post6_017.jpg Imagine atasata: Post6_018.jpg Imagine atasata: Post6_019.jpg

In a doua si a patra poza se vede putzin si cutitul ofiterului cu armamentul (in dreptul mansei / joistick-ului din dreapta) de care ziceam mai devreme.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 24 October 2021 - 07:02 PM


#43 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 24 October 2021 - 07:23 PM

Mai patru cu aparatul de ochire al aceluiasi ofiter cu armamentul ... mare treaba cu fatza si manerele alea care vin in setul MPM. Restul sunt un suport de plastic, tot felul de piese din PE, cateva butoane din ABS, nishte cablu de plumb si vopsea. Mai am si aici nishte gemuletze mici sa-i fac, dar mai incolo :-D

Imagine atasata: Post6_020.jpg Imagine atasata: Post6_021.jpg Imagine atasata: Post6_022.jpg Imagine atasata: Post6_023.jpg

Ultimele 2 poze – tablourile cu ceasurile ... din setul prevopsit MPM ... impecabile.

Imagine atasata: Post6_024.jpg Imagine atasata: Post6_025.jpg

Revim maine cu restul, ca raman fara baterie la leptop :pc:

#44 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 25 October 2021 - 01:45 PM

Esti ceva de speriat cu miniaturizarile astea ! :clapping:
Nu vreau sa stiu ce ai face la '48 sau '32 ...
Da' as fi curios sa vad ceva sireturi de bocanci la '144 ( nu ma indoiesc ca si alea ti-ar iesi ) :diablo:

Aceasta postare a fost editata de busila: 25 October 2021 - 01:51 PM


#45 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 25 October 2021 - 03:31 PM

Impecabil.clar o să iasă o bijuterie

#46 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 25 October 2021 - 06:45 PM

Eu : MUT :shok:

#47 Useril este offline   Dihoru 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 28-March 20
  • Location:Bavaria - Sud

Postat 25 October 2021 - 08:10 PM

Foarte foarte tare!! Eu nu am rabdare de asa ceva...dar ma bucur sa vad cum reusesc altii sa o scoata la capat.
Mie chiar imi place trusa aia de prim ajutor de pe perete.

#48 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2021 - 08:27 PM

Sunteti nishte dragutzi cu totzii ... multumesc Mishule, multumesc Sorine, multumesc Dakiane pentru cuvintele frumoase.

Zic sa mergem mai departe, acuma ca avem ce ne trebele.

Cateva foto cu scaunele (CMK) si centurile adiacente (MPM) – foarte multumit de rezultatul obtinut cu mascarea zonelor centrale. Asa erau in realitate, din doua tipuri de material, Mastile au lasat in urma niste margini care au usurat foarte mult munca la vopsit si la uleiuri. Straturile de lacuri au nivelat totul. Parca le-am cam intunecat totusi cam tare cu uleiurile ... da’ n-am ce sa le mai fac (am sperat ca se deschid din lac mat, dar nu).

Centurile prevopsite sunt impecabile – e nevoie doar de niste uleiuri slabe ca sa mai dea ceva umbre si de grija sa nu sara vopseaua la torsionare. Un strat mai gros de las mat inainte, a rezolvat si treaba asta.

Faza tare e ca abia acuma am aflat cum functionau centurile la cobra. Pana acuma credeam ca inele alea de final erau metalice si in acelasi plan cu centura ... asa le-am facut la S. Wrong – era o bucla facuta din modul de coasere al centurii ... bucla care facea un unghi de 90 de grade cu aceasta (am pus si una dintre putzinele poze clare).

Imagine atasata: Post6_026.jpg Imagine atasata: Post6_027.jpg Imagine atasata: Post6_030.jpg
Imagine atasata: Post6_028.jpg Imagine atasata: Post6_029.jpg Imagine atasata: AH-1_DSC00415.jpg

#49 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2021 - 08:40 PM

Mai doua foto cu consola pilotului pe pozitie si inca doua si cu scaunele la locul lor.

Imagine atasata: Post6_031.jpg Imagine atasata: Post6_032.jpg Imagine atasata: Post6_033.jpg Imagine atasata: Post6_034.jpg

In primele doua poze se vad (la extremitatile tabloului de instrumente) si cele 2 guri de ventilatie pe care le-am adaugat (2 shaibe din PE vopsite) ... arata mult mai ok asha mai profilate, da' tre' sa fac treaba asta si la ofiterul cu armamentul, dar nu se putea decat dupa montajul pe pozitie (in fata veneau in afara plansei de bord).

In ultima se vede mai bine si cutzitul ofiterului cu armamentul ... am si eu un stres :pardon:

#50 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2021 - 08:49 PM

Si inca o tura cu (aproape) toate lucrurile inghesuite la locul lor. Mai vin acolo blindajele laterale, da' mai am ceva de lucru la ele - trebuie vopsite gri, lacuite, vopsite marginile alea negre de protectie, lacuite, decaluri, lacuite, washuri si iar lacuite ... pe fiecare fatza separat.

Imagine atasata: Post6_035.jpg Imagine atasata: Post6_036.jpg Imagine atasata: Post6_037.jpg
Imagine atasata: Post6_038.jpg Imagine atasata: Post6_039.jpg Imagine atasata: Post6_040.jpg

Concluzia cea mai trista - au disparut aproape complet pedalele alea de eram mandru de ele :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Noi sa fim sanatoshi.

#51 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2021 - 09:19 PM

Si daca parea ca totul s-a inscris macar intr-o directie ok, a venit nenorocirea ... am gasit 2 poze cu coada la Cindy Ann ... si surpriza – rotorul e pe stanga (varianta early), nu pe dreapta cum il dau animalele de la Special Hobby :angry:

Imagine atasata: 20211025_210426.jpg Imagine atasata: XX NAM_00016unnamed.jpg

Am zis initial ca il fac pe Gladiator, da’ m-au convins niste oameni de treaba sa nu ma mai plang si sa pun mana la treaba / pe fierastrau. Adevarul e ca si eu tindeam tot spre varianta chirurgicala, ca am vazut si Gladiatorul facut de cineva si nu prea mi-a zis mare lucru cum arata la final.

Foarte, foarte trist, in conditiile in care in cutie exista si coada cu rotorul pe stanga, dar instructiunile te invata sa-l faci pe dreapta. Ceva documentatie mai serioasa si ma scuteau de o saptamana de munca.

Imagine atasata: Post6_041.jpg Imagine atasata: Post6_042.jpg Imagine atasata: Post6_043.jpg Imagine atasata: Post6_044.jpg

Partea buna a fost ca, daca tot m-am apucat de balamuc, am mai corectat niste chestii - am inlaturat capacele alea de vizitare de pe partea dreapta (nu existau, dar scarbele de la SH au mers pe simetrie), iar pe alea de pe stanga le-am inlocuit cu unele din ABS de 0.1mm, mai corecte ca forme. Bashca, le-am facut si niturile alea in pozitiv, cum erau de fapt (suruburi cu cap bombat). In prima incercare, nu mai avusesem rabdare si le lasasem in negativ ... imi stateau putzin pe creier. Bonus, am scapat si de zona aia deformata a lui Mishu ;-)

Imagine atasata: Post6_045.jpg Imagine atasata: Post6_046.jpg

Cam asta ar fi stadiul actual.

Spor tuturor si stay safe!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 25 October 2021 - 09:22 PM


#52 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2021 - 11:34 AM

Vezi postareaDihoru, la 25 October 2021 - 08:10 PM, a spus:

Foarte foarte tare!! Eu nu am rabdare de asa ceva...dar ma bucur sa vad cum reusesc altii sa o scoata la capat.
Mie chiar imi place trusa aia de prim ajutor de pe perete.

scuze ca nu te-am mentionat la multzumiri :) ... n-a fost intentionat, da' se pare ca am postat in acelasi timp.

si mie imi place trusa - e o pata de culoare bine-venita ... doar ca mi-ar fi placut mai tare daca imi iesea mai pe verde.

#53 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 26 October 2021 - 04:19 PM

Arata Excelent ,Alexelu ! :clapping:

#54 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 October 2021 - 05:27 PM

Este teribil ce de detalii poți adăuga la 1/72, dacă muncești mult și te țin nervii ...Este nevoie de-o răbdare de fier.
Spor maxim, este artă ce faci tu acolo !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 26 October 2021 - 05:29 PM


#55 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2021 - 07:01 PM

multumesc Dani, multumesc Dakiane.

ma bucur ca va place munca mea si sa stiti ca ... conteaza interventiile si incurajarile voastre.

#56 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2021 - 09:04 PM

Hellooooo ... boys (and girls) :shiftyninja::)

Cum s-ar spune, cat a mai rezolvat Edy 2-3 machete, am termenat si eu cu interiorul la Cobra, asa ca merge de un update.

Mai intai, doua poze cu aparatul de ochire al ofiterului cu armamentul la gata, inainte de montare. Am reusit de i-am fabricat si geamurile de la reflex ... ca d-aia ii zice “reflex sight” ... chiar mi se pare ca face munca – ii schimba putzin aspectul. Si un switch mic mititel chiar pe centru.

Imagine atasata: Post7_001.jpg Imagine atasata: Post7_002.jpg

Si inca doua cu extinctorul care sta tot langa ofiterul cu armamentul – complet scratch, din o bucata de teava, niste resturi de fotodecupate si o bucata de sarma. Am tot cautat aftermarketuri pentru extinctoare d-astea de cabina la ‘72, am si luat unele de rasina de la Whirlybits, dar nu m-au satisfacut deloc ... asa ca mai bine ce-si face omul cu mana lui. Aveam deja experienta de la Cayuse, asa ca parca a mers mai usor de data asta.

Imagine atasata: Post7_003.jpg Imagine atasata: Post7_004.jpg

#57 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2021 - 09:08 PM

Si un set cu detaliile de la interior la gata.

Imagine atasata: Post7_005.jpg Imagine atasata: Post7_006.jpg Imagine atasata: Post7_007.jpg
Imagine atasata: Post7_008.jpg Imagine atasata: Post7_009.jpg Imagine atasata: Post7_010.jpg

M-a cam muncit (in special blindajele alea externe), da-mi place ce a iesit la final. Fata de ultimele postari, pe langa blindaje, aparatul de ochire din fata si extinctorul de care doar ce am vorbit, i-am mai adaugat (1) veiozele alea de se prindeau pe blindajele de pe dreapta calatorilor cu cablurile aferente, (2) cutiutza cu comutatorul rosu de pe peretele din stanga pilotului (ceva de punea frana la rotorul principal), (3) sticlele la reflexul pilotului, (4) gurile de ventilatie pentru locul din fata si (5) doua linii “de panou” si niturile aferente la capacul tabloului cu instrumente tot din fata.

#58 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 08 November 2021 - 09:13 PM

Si ultimele, mai de ansamblu.

Imagine atasata: Post7_011.jpg Imagine atasata: Post7_012.jpg Imagine atasata: Post7_013.jpg
Imagine atasata: Post7_014.jpg Imagine atasata: Post7_015.jpg Imagine atasata: Post7_016.jpg

Dupa ce am facut pozele, am mai umblat putzin cu pensula ... cu putin lac (semi-mat amestecat cu lucios) pe cateva butoane, manere, joystick ... ca doar erau din plastic :-D:)

Una peste alta, sunt chiar multumit de ce a iesit ... deci pot sa plec linistit in concediu. Sa ma intorc odihnit pentru ce urmeaza – dintre care partile transparente, elicele si armamentul probabil ca o sa ma consume ceva mai tare.

Spor in toate cele!

#59 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 09 November 2021 - 05:10 PM

E incredibil ce de detalii ai putut adăuga , scrăciuind cu atîta răbdare.
Bravo domnule, toată admirația mea ! :hi:
Aproape că mă aștept să apară doi piloți miiici și ei, să-i dea o cheie și să plece cu el...
L.E. Concediu plăcut !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 09 November 2021 - 05:11 PM


#60 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2021 - 05:55 PM

merci, dakiane, merci mult.

cred ca e una dintre machetele la care m-am documentat si am insistat cel mai mult la interior ... cu atat mai mult cu cat va fi deschisa pe ambele parti ale cockpitului.

ce pot sa zic ... mi-a placut si imi place in continuare foarte mult zona asta de constructie, in care trebuie gasite tot felul de solutii.

ce nu pot sa zic ca ma da pe spate este faptul ca aceste elemente facute din scratch parca imi ies oversized cumva - sunt chestii mici, si uneori pare ca si un strat suplimentar de vopsea le gonfleaza, daramite grosimea unei table de fotoetch.

poate nu e vorba decat de un 10-15% - uneori se simte, but i can live with that.

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi