Forum Machete,Modelism,Hobby: Bristol Blenheim Mk.IV FAFL - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bristol Blenheim Mk.IV FAFL Airfix 04017

#41 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 May 2023 - 01:12 PM

Salutare !
Īntrebare MARE : are cineva idee , a văzut cineva vre-o poză , am citit pe un forum francez că unele ( adică UNELE, nu toate !!) Blenheim-uri ale GB1 aveau "vopsite" geamurile de sus ( ale chepengului mobil de acces al pilotului , precum și următoarele ) , īn sensul că nu erau plexiglas chior, ci unul īntr-o nuanță verde , pentru protecția īmpotriva soarelui.
Eu nu am găsit īnsă nici o poză care să arate așa ceva.
Bine, nu prea găsesc deloc poze de sus, ca să se poată vedea și așa ceva...

#42 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 May 2023 - 09:58 AM

Nu am găsit nici o poză relevantă în care să am măcar impresia că părțile vitrate superioare ar fi colorate.
Așa că le-am lăsat în pace.
Și a ieșit cam așa :
Bristol "Blenheim" Mk.IV , FAFL, Group de Bombardement 1, RAF 320Sq. Groupe "Lorraine", Faya-Aleppo,Damascus, Syria, vara 1941:
Imagine atasata: IMG_20230506_144653.jpgImagine atasata: IMG_20230506_144742.jpg
Imagine atasata: IMG_20230506_143513.jpgImagine atasata: IMG_20230506_143550.jpg
Imagine atasata: IMG_20230506_143604.jpgImagine atasata: IMG_20230506_144713.jpg
Imagine atasata: IMG_20230506_144904.jpgImagine atasata: IMG_20230506_144934.jpg
Un kit frumușel, destul de dificil însă de construit, datorită soluțiilor alese pentru a putea acoperi mai multe variante într-o singură matriță.
Probleme mari la părțile vitrate din bot și la cala bombelor, care au necesitat foarte multe potriviri la rece pentru a se asambla măcar relativ...
Din păcate , abia după ce l-am asamblat complet am descoperit că Airfix a greșit fereastra pilotului. NU are bombarea caracteristică modelului Mk.IV Și nu am mai știut ce să fac.
O să rămînă așa, deși mă frămîntă că nu am descoperit din timp, poate aș fi putut face ceva.
Un avion elegant, dar total ineficient. Nu putea duce mai mult de două bombe de 500 lb. Doar 5 mitraliere maximum, toate de 0.303
Nu am înțeles niciodată de ce RAF nu a upgradat armamentul avioanelor ( în special cel de apărare al bombardierelor) la Browning-urile 0.5, mult mai puternic. Statele Unite putea să asigure suficiente arme pentru toți Aliații.Încăpățînarea de-a păstra pușcoacele de 0.303 a costat din păcate viețile (prea)multor aviatori...
Numai bine vă doresc !
P.S. Tocmai a trecut pe podul rutier de lîngă mine un mic convoi, 4 trailere cu tot atîtea tancuri Leopard. Se îndreaptă spre nord...

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 07 May 2023 - 10:00 AM


#43 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2023 - 11:58 AM

chiar arata foarte bine, Dakiane, mai ales cu toate upgrade-urile pe care i le-ai adus ... a meritat munca la nituri, la wash-uri, la scratch ... good job.

ce ma nedumereshte e linia aia franta a camo-ului din zona botului - din poza pusa de tine eu nu zaresc nimic acolo (poate ai tu alte referintze) ... eu as fi mers in continuare cu tan/sand pe suprafetzele vitrate.

spor!

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 07 May 2023 - 11:59 AM


#44 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2023 - 11:59 AM

Ti-a iesit superb man!

Cred ca m-ai convins, si eu tot FAFL din asta imi fac...alaturi de "mediile" mele favorite, Maryland si Baltimore

Intrebarea ta cu puscoacele, are un raspuns destul de ne-intuitiv, dar logic...le ramasesera pe stoc din primul razboi, aproape 1 miliard (!) de cartuse...

#45 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 May 2023 - 01:19 PM

Arata Excelent Dakian ! BRAVO ! :clapping: :hi:

Citeaza

0.303


Referitor la gloantele acestea citisem undeva ca provocau stricaciuni mari atat in materiale cat si in corpuri . Probabil le considerau eficiente , inca , pe langa cantitate .

#46 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 May 2023 - 04:18 PM

Mulțumesc prieteni !
Alexelu, nu cred că īnțeleg la ce te referi... :unsure:
La bucățica aia rămasă albastră a ramei de jos ? Mie așa mi s-a părut că văd īn poza pusă ( Mary privită din dreapta)...
Oricum nu-i bai , pot s-o fac mintenaș midstone, este foarte ușor...
Edy , mă bucur că ți-a plăcut ! 1 miliard stoc ?? Da , un motiv foarte bun să-ți omori proprii aviatori...
Īncă nu am īn stoc Maryland și Baltimore , deși īmi plac mult. Dar trebuie să pun mīna pe ele, nu ?? :diablo:
Dany, nu știu ce "distrugeri" ar putea face unui avion , eventual blindat īn zonele esențiale, un proiectil normal de 0.303
Țin minte o frază din "Marele Circ", īn care Clo-Clo povestea atacul asupra bazei navale Grossenbrode, cīnd nu a fost suficient de atent și-a nimerit īn focul mitraliorului coadă al unui Dornier 24..."Slavă Domnului , sīnt doar pușcoace de 303 !!"
Pentru un om , da , sunt teribile. Dar pentru un avion upgradat, după 1941, sīnt deja mult prea ineficiente, trebuind să bagi cu zecile īntr-o țintă , ca să conteze.
Zi faină dragii mei ! :drinks:

#47 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2023 - 04:53 PM

dap ... la aia ma refer - io personal nu vaz nimica acolo (nici pe babord, care intr-adevar e in plin soare, dar nici in bot - adica intre partea superioara si partea frontala a serei).

am crezut ca ai vazut treaba asta la alte aveoane din squadron-ul french, sau la proprietarii anteriori.

ideea e ca mie mi s-a parut un pic ... nenaturala ... nu in ideea de aiurea sau imposibila, dar mai degraba neobisnuita.

#48 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2023 - 05:25 PM

hai ca-i simplu - am dat un search pe google si e ca tine. adica alea englezesti cel putzin asha ereau ... ba chiar mai shui dacat al tau :)))

#49 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 May 2023 - 05:37 PM

Dakian am dat o cautare , iar aici poate gasesti cateva raspunsuri la intrebarea ta .


https://www.youtube....h?v=stnhcxmGzrA

#50 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 May 2023 - 09:41 PM

Englezii au fost niște ciudați. Dați dracului , dar tot ciudați...

#51 Useril este offline   TonyS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 144
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 08 May 2023 - 11:27 AM

Ti-a iesit foarte bine. Excelent. Arata f.bine nituit.
Felicitari

#52 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 May 2023 - 04:52 PM

Mulțam ! :drinks:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi