Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, mai 2023 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, mai 2023

#41 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 May 2023 - 01:24 PM

Legat de clipul din linkul de mai sus ( Gări de Poveste, Ep. 7) .

La min : 44 :06 o segventa de arhiva . Apare un soldat , presupus roman ,probabil prin 1944 , care poarta o casca interesanta . Seamana cu cea de parasutisti englezi .

Stiti cumva ce fel de casca ar putea fi ?

#42 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 14 May 2023 - 03:14 PM

Vezi postareabogy, la 14 May 2023 - 08:30 AM, a spus:

Aia au, noi am desfintat-o, pe noi ne apara altii.


Ce am desfiintat?

#43 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2023 - 07:57 PM

Armata

#44 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 14 May 2023 - 08:22 PM

@bogy
Aha! Ca sa rezum: un senegalez care se scalambaie cu un cutit in mana si face niste gesturi care te duc cu gandul la canibalism- rezulta ca Senegal are armata.
O alta armata care opereaza F16 ,siseme Patriot etc.- nu este o armata.
Eram obisnuit cu lamentarile de pe aici, dar consider ca s-a ajuns la un nou nivel. Felicitari!

#45 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 14 May 2023 - 11:02 PM

Valoarea combativa a armatei actuale este mult peste ce am avut sub Ceausescu.

#46 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 May 2023 - 01:28 AM

.Da ..., dotarea aici cred ca sintem sub asteptari si progream prea lent , dar , ,pregatirea , profesionalismul , interoperativitatea cu celelalte tari NATO , experienta ( inclusiv din teatrele de lupta ), etc . mi se par satisfacatoare .

Insa nu aceasta este problema , zic eu ci faptul ca desi sistemul de informatii pare avansat , chiar in masura in care ( se zice ) poate furniza anumite masuri de siguranta Ucrainei , .... pe plan national pare ca permite cu o indulgenta nejustificata si ciudata proliferarea gruparilor care propaga amagirea si dezinformarea a unui stat ostil noua (asa se declara ei )



PS . Care o fi " șmenul "?

Aceasta postare a fost editata de dany: 15 May 2023 - 02:26 AM


#47 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 May 2023 - 03:24 AM

Un interviu lung dar foarte interesant . M-a tinut treaz pana la ora aceasta :-D


8 YEARS WITH HITLER - Full Exclusive Interview - HERBERT DOEHRING remembers his time on the Berghof

https://www.youtube....h?v=nNa9X92CmvM

#48 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 May 2023 - 07:23 AM

Eu nu prea intervin în discuții...
Opinia mea ( de 2 cenți, cum se spune în lumea occidentală pe care încercăm s-o copiem și noi...):
Românii în general, fie că vorbim de cnezate, voievodate , principate ,regat sau republica modernă, NU au avut niciodată o forță militară semnificativă.
Am avut și vecini mult mai puternici decît noi , practic tot timpul , fie că numim Imperiul Otoman, cel Țarist ori Habsburgic, Commonwealth-ul Polono-Lituanian ori dualismul Austro-Ungar.
Toți au avut o forță militară semnificativ mai mare ca a noastră, iar faptul că Voievodatele românești preferau să se lupte între ele în loc să se unească și să fie astfel mai puternice nu ajuta nici asta la sporirea forței economice și militare.
Cred că problema a fost veșnic aceiași : neputința economică și voința politică de-a susține un sistem ce-ar permite existența unei forțe militare semnificative.
Mă refer la cercetare , producție, perfecționare ,formarea și antrenamentul personalului tehnic și combativ, mentenanța echipamentului, etc.
Atunci cînd am avut creiere ce-ar fi putut face un salt tehnologic , ne-am bătut joc de ele sau le-am ignorat, aceștia căutîndu-și norocul pe alte meleaguri.
Cu foarte rare excepții, nu am făcut decît să importăm sau să copiem de ...oriunde, cîte ceva, de cele mai multe ori material second hand ( fie că ne referim la faptul că era deja depășit tehnologic, fie că erau folosite anterior și vîndute nouă doar că să nu le caseze respectivii...)
În momentul actual, dotarea Armatei române este probabil cea mai bună pe care am avut-o vreodată, tehnologic vorbind. Și pregătirea personalului este mult superioară față de ce am avut pînă acum.
Bineînțeles că mai este nevoie de multe alte echipamente pentru a putea să ne declarăm mulțumiți, dar cantitativ sîntem tot la coada vacii.
Iar cît despre cercetare , producție și mentenanță, ce să mai vorbim...Încă nu există voință politică și putere economică pentru asta.
Spunea colegul 177 că avem F-16 și Patriot...Avem și HIMARS, și ...multe altele. dar CÎTE ?? 12 avioane ?? Ne-ar trebui cam 350-400 , doar de luptă, fără să vorbim de transport, AWACS, etc.
Cumpărăm 54 de Abrams ? Foarte bine , dar am avea nevoie de 600-800 de MBT-uri capabile, nu gioarsele de TR-85M...
Nu sîntem în stare , de cîțiva ani buni , să dăm undă verde programului de construcție al corvetelor, politrucii țigănindu-se că nu le ajunge șpaga...
Nu am fost în stare să ținem "Delfinul" în funcțiune , deși am avut destule oferte, încă dinainte de '89. Măcar din mîndrie , dacă ofensiv ar fi fost oricum depășit. Dar ce să faci , nici mîndrie nu mai avem...
Și lista este..."fără număr" , din păcate.
Pînă nu vom avea voința politica să ne desprindem din starea de amorțeală , de "las-o mă că merge și așa" , NU vom conta nici politic , nici militar.
Vom rămîne o natie umilă , veșnic în "poziția ghiocelului" , așteptînd și gudurîndu-ne ca stăpînul să ne arunce și nouă un os de ros.
Discuția poate fi interminabilă , așa ca mă voi opri aici.
Numai bine prieteni ! :friends:

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 15 May 2023 - 07:26 AM


#49 Useril este offline   Babacu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 341
  • Inregistrat: 20-October 06
  • Location:Tīrgoviște

Postat 15 May 2023 - 08:53 AM

Vezi postareadany, la 14 May 2023 - 01:24 PM, a spus:

Legat de clipul din linkul de mai sus ( Gări de Poveste, Ep. 7) .

La min : 44 :06 o segventa de arhiva . Apare un soldat , presupus roman ,probabil prin 1944 , care poarta o casca interesanta . Seamana cu cea de parasutisti englezi .

Stiti cumva ce fel de casca ar putea fi ?

O fi casca cehoslovacă M32?

https://en.wikipedia...:M32_HELMET.png

Aceasta postare a fost editata de Babacu: 15 May 2023 - 08:54 AM


#50 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 May 2023 - 03:23 PM

Citeaza

Toți au avut o forță militară semnificativ mai mare ca a noastră, iar faptul că Voievodatele românești preferau să se lupte între ele în loc să se unească și să fie astfel mai puternice nu ajuta nici asta la sporirea forței economice și militare.
Cred că problema a fost veșnic aceiași : neputința economică și voința politică de-a susține un sistem ce-ar permite existența unei forțe militare semnificative.
Mă refer la cercetare , producție, perfecționare ,formarea și antrenamentul personalului tehnic și combativ, mentenanța echipamentului, etc.


Nu a fost tot timpul asa , Dakian . Uite un articol scurt despre organizarea armatei in timpul domniei regelui Carol l .

https://www.cmn.ro/u...3%82N%C3%84.pdf


Citeaza

O fi casca cehoslovacă M32?


Da , este foarte posibil ! Seamana foarte mult cu cele cehoslovace ! Multumesc mult pentru ajutor si interes , Babacu . :hi:

Totodata , ca fapt divers , 2 dintre cele 3 autoblindate cehoslovace OA vz. 27 refugiate in tara noastra in martie 1939 , in vara anului 1944 erau la Ploiesti in mentenanta , unde au fost distruse in timpul unui raid .

Aceasta postare a fost editata de dany: 15 May 2023 - 03:42 PM


#51 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1720
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 15 May 2023 - 04:42 PM

Dany , prieten drag, articolul citit nu face decīt să confirme ce-am spus mai sus...
Īn pofida priceperii și implicării Regelui īn modernizarea armatei , am plătit Independența scump, suferind pierderi uriașe īn fața turcilor, mult mai bine echipați și antrenați ca noi sau ca rușii. Aveam niște puști primitive, franceze. Artileria ceva mai răsărită, dar total insuficientă. Și la un pas ca , īn loc de independență , să fim ocupați de scīrbele de ruși. Numai faptul că Regele avea 5 oo a făcut să nu avem soarta aia...Știi , i-a spus Principelui Nicolae ceva de genul "Armata romānă poate fi īnfrīntă, dar nu dezarmată "
Iar Marele Război care va urma va demonstra asta. Slab echipați , fără armament corespunzător, am suferit īnfrīngeri peste īnfrīngeri, am pierdut mai toată țara, și numai conjunctura favorabilă a făcut să renaștem ca Phoenix-ul din cenușa proprie. Conjunctura și ...cantitatea imensă de armament modern primită de la Aliați, īn special de la francezi...Nu degeaba spunea generalul Berthelot că , citez" ...Romānia Mare,cea mai frumoasă colonie franceză din lume "...Īar īn al Doilea Măceluș Mondial , povestea s-a repetat. Nu am īnvățat nimic din dezastrul primului război, amețindu-ne cu realizările norocoase de după.
Și ce a evitat Carol I īn 1878, s-a īntīmplat īn 1945, cīnd am ajuns gubernie rusă...Ne-a salvat parțial șiretenia lui Dej...Și a lui Ceaușescu, care , analfabet sau nu , s-a descurcat binișor dat fiind circumstanțele.
Am īnvățat ceva ? NU. jumătate de veac mai tīrziu , sīntem tot īn izmene , pupīnd orice cur īntīlnit īn cale, sperīnd să ne apere alții...Greșesc cu ceva ?

#52 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 15 May 2023 - 06:11 PM

Eu vad lucrurile putin diferit ,Dakian :friends:

Daca am reusit sa ne ridicam , cu ajutorul si datorita calitatilor extraordinare ale regelui nostru ,din niste bordeie sapate pe jumatate in pamant cum traiam in perioada fanariota , in decurs de doar un deceniu sau doua ... sa modernizam o tara si sa purtam un razboi modern pentru independenta cu un imperiu si luptand uneori mai mult decat ca egali alaturi de un alt imperiu ... asta cred ca spune ceva despre competenta inaintasilor .

Despre WW1 nu doresc sa discut acum E un subiect prea vast ca sa mai intru in amanunte , cu greselile si reusitelle sale , De la Averescu la Prezan ," Burtalau " :-D ,, cum ai spuneau soldatii romani generalului francez , Cu drag fiindca tineau la el si reciproc , familia regala ... conjuncturile mai mult sau mai putin favorabile etc.

Dar mi-am adus aminte de un episod poate mai putin cunoscut , dar interesant . Luptele sau batalia de la Galati .
https://www.youtube....h?v=JM-APtUALPY

Doresc sa amintesc acest moment , pierdut prin istorie , fiindca importanta sa consta , cred , in spiritul oamenilor aflati intr-o anumita situatie si de comportamentul lor . Adica uneori nu mai conteaza atat de mult dotarea ,ci motivarea si in destule cazuri ne-a definit caracterul . :-D .... dar si fiindca la min 8 :32 apar niste vehicole blindate interesante , pe calea ferata si nu stiu ce sint . Nu stiti cumva ce tip ar putea fi ?

De aceea nu sint de acord cu asta "pupînd orice cur întîlnit în cale, sperînd să ne apere alții" . Pe de alta parte ma deranjeaza si cand ne credem " buricul pamantului " . Cumva tot oscilam intre aceste doua extreme intre smiorcaiala si ingamfare , fara sa reusim sa ne descoperim si acceptam greselile si calitatile reale . Cred .

Aceasta postare a fost editata de dany: 15 May 2023 - 06:23 PM


#53 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 May 2023 - 03:57 PM

... Eh s-a pensionat si Mig -ul ...
Imi pare bine ca si-au luat ramas bun cu respect si cuviinta si nu s-a mai repetat istoria ca in cazul Me-urilor sau IAR-urilor ,etc.

Mie imi va fi tare dor de ele .
Le stiu din copilarie , cand treceau la joasa inaltime si intorceau deasupra strandului din Turda ... si erau gri .
Apoi colegii de zbor din adolescenta , au urmat scoli militare si le-au zburat .
Sper sa mai pastreze cate unul in stare de zbor sa ne mai incante pe la show-uri .

Am ales un clip , cu evolutia unui pilot ce nu cred ca mai are nevoie de prezentare .

https://www.youtube....h?v=-5dibIYDJGc

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 May 2023 - 04:42 PM


#54 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1417
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 17 May 2023 - 08:31 PM

Imagine atasata: 347566301_639736908011646_2846041635057593771_n.jpg

Despre MiG 21 in Romania

#55 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 June 2023 - 09:33 PM

Am gasit pe yt un film bun ,german , pe care nu l-am mai vazut demult .


The Baader Meinhof Complex (Der Baader Meinhof Komplex) 2008 .
. Apar in roluri secundare si cativa actori din Der Untergang .




https://www.youtube....h?v=gNC6bah4Dkk

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 07 June 2023 - 07:16 AM

Politycalli correct? :lol:
Imagine atasata: ion-creanga.jpg

#57 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2023 - 07:21 AM

Nu chiar, mai trebuie si putin fard si o rochita!

#58 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 June 2023 - 08:38 PM

Salutare baieti . As avea o intrebare legata de un model si m-am gandit sa o pun aici, ca sa nu mai deschid un alt topic .

Tocmai lucram un La 5 FN , capturat , cand sa ivit o nelamurire si m-am gandit sa va cer si voua parerea .

Daca pe 21 il am facut , mai demult , dintr-un Zvezda ( Italeri ) , acum , , am zis sa-l fac si dupa ce l-au revopsit si inmatriculat in marcaje si culori Luftwaffe , adica T9+Pk , dar dintr-un Smer/Kopro, .

Intrebarea :
Voi ce spuneti , la cel cu burta si coada galbena ar putea sa nu aiba acele fante de racire din bot ( jaluzelele acelea mobile ,situate imediat in spatele elicei ) si sa se vada spre motor ?


Kitul are aceasta optiune de a-l putea reprezenta cu vedere spre motor sau cu acele fante .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: la5-luftwaffe_013.jpg
  • Imagine atasata: la 5 lea5.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 June 2023 - 08:39 PM


#59 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 June 2023 - 09:13 PM

Vezi postareaZ-mare, la 07 June 2023 - 07:16 AM, a spus:

Politycalli correct? :lol:
Atasament ion-creanga.jpg

Nebuniile astea dau apa la moara unor dementi precum Putin.

#60 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 June 2023 - 09:18 PM

Si un clip scurt , dar ... dragutz :rolleyes: , din anii 1951 , cu tractoare IAR 22 . Bun pentru detalii .

... Meh ... Daca nu lucrau dupa " schema aia ... buneev " cred ca-l gaseau pe saraacu Trandafir sufland greu cu capul umflat sub "bashica " aia cu cozoroc si tractorul topit ca untul int-o margine de aratura ...





https://www.youtube....h?v=bYiL6MJg5Rc


Ps. " Trandafire !...ce bulucesti ochii asa ca ma sperii !" ( B.D.) :lol: "gen "

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 June 2023 - 09:38 PM


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi