Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR-80 scara 1/48 Ltd. - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR-80 scara 1/48 Ltd.

#21 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 03 April 2005 - 12:20 AM

Frumoasa macheta. Felicitari.

Z-mare a prezentat aceeasi macheta cu nr 140 (scara diferita, producador diferit,….), unde a vopsit burta acestea in verde/maro iar Ict in albastru deschis. Care este corecta si care nu??
Eu, in pozele pe care le-am vazut (in care se observa cat de cat burta avionului), am observat ca burta 80-ului era vopsita in albastru deschis.

#22 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

  Postat 03 April 2005 - 11:01 AM

Eu as vrea sa-l intreb pe Z-mare de ce trebuia realizat esapamentul din ac de seringa? Mi sa pare ca arata bine asa, mai ales ca forma pe care o are nu e perfect cilindrica, deci nu stiu cum se putea face din ac de seringa.
Cat despre culori, cred si eu ca trebuia mai inchis maroul si mai putin roscat, iar pe burta o nouanta mai aproape de albastru si nu verde.
Asta nu inseamna ca nu e o macheta frumoasa.

#23 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 April 2005 - 08:38 PM

La iesirea din uzina, IAR-ul au fost vopsit pe burta in culorile de camuflaj de pe extrados. Dupa reparatii,intreh inradosul a fost vopsit in culoarea gri-albastru deschis, acceasi culoare de pe intradosul aripilor. Daca o sa-mi repare netul, am sa pun o poza ce intareste cele spuse de mine sau puteti consulta cartea IAR -80. In privinrta maroului parerile sint inca impartite, ba ca mai rosscat ba ca mai deschis. Aceasi poveste ca si la RLM-uri!
Am folosit ace de seringa deoarece teava din chit era vai mama ei! Acul de setinga a fost decalit si apoi prelucrat, dupa care a fost "ars" pentru a capata o culoare "naturala"
Alexandru

#24 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 04 April 2005 - 05:28 AM

Multumesc pentru toate comentariile. In replica as dori sa spun urmatoarele:
1. Legat de teava de esapament. La scara 1/48, teava este de cam aproximativ 2-3 mm. Desi probabil nu e imposibil, e greu de gasit un ac de seringa de aceasta dimensiune si, mai ales, cu peretii atit de subtiri incit sa poate fi indoit corespunzator. Si in cazul kit-ului de fata, asa numita teava era complet umpluta. Cu o mica freza am decupat cit am putut in interior pentru a da senzatia de adincime. As recomanda urmatoarea solutie: tub de plastic de 2-3 mm, care poate fi indoit usor la un pic de caldura. Totodata peretii tubului sint extrem de subtiri aducind un plus de veridicitate.
2. Vopseaua folosita pentru "burta" avionului este o combinatie de parti egale de FS 35414 and FS 35622. Aruncati un ochi pe link-urile de mai jos:
http://www.ipmsstockholm.org/colorserver/s...or.asp?fs=35414
http://www.ipmsstockholm.org/colorserver/s...or.asp?fs=35622
S-ar putea sa aiba o tenta de verde. Eu o detectez mai greu.
Pentru maro, am folosit FS30219:
http://www.ipmsstockholm.org/colorserver/s...or.asp?fs=30219
Pentru viitorii constructori ai kit-ului IAR-80, ar fi interesant ca, cei ce stiu mai bine, sa-si dea cu parerea legat de cel mai potrivit set de vopsele (in acest mod s-ar putea ca acest posting sa nu mai dispara niciodata...) ;-)

As mai avea o intrebare (pe care o pun cu toata sinceritatea). Am "ciupit" pe alocuri vopseaua cu o tehnica oarecum noua (de ex. pozele 2,3,4). Cum vi se pare in comparatie cu alte incercari de uzura? Va multumesc si. ca-ntotdeauna

Happy modeling,

ict

#25 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 04 April 2005 - 07:42 AM

Salut,
Frumos kit ICT, felicitari. Imi place cum ti-a iesit vopseaua sarita. Te rog sa ne impartasesti tehnica. Multumesc.
Cit despre culori, ma bucur ca s-a deschis discutia si eu am kitul LTD nefacut si poate ma mai lamuresc. ;-)
Spor,
Bill

#26 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 04 April 2005 - 08:59 AM

Citeaza

Poate doar Cantacuzino sa stie mai mult decat Z-mare despre cum trebuie sa arate o macheta de IAR-80, mai ales la scara 1/48 


Salut, Ict felicitari pt. curajul de a modela kit-ul LTD de IAR 80. Din punct de vedere al tehnicii de lucru folosite ( invechire, zgarieturi etc) este bine realizat. Dar pentru o apropiere de adevaratul IAR 80 trebuiau modificari in proportie de cel putin 50% fata de ce este in Kit. Binenteles cu conditia sa ai si documentatia tehnica necesara. In principal Z-mare a punctat cam ce se putea adauga. Eu personal nu sunt de acord cu nuanta de verde care aduce mai degraba cu cea de brotacel si nu cu verdele oliv romanesc.
Oricum, bafta in continuare.

Dan.

#27 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 04 April 2005 - 11:40 AM

Intrebare pt. Cantacuzino !!

Planurile de IAR-80 ce se pot cumpara de la Modelism Int. la suma de ~ 900.000 lei, au ceva in plus, fata de ce s-a tiparit deja in nr. mai vechi de Modelism Int. ?!
Sau asltfel spus, dupa parerea ta personala, merita cumparate ?!

Cred ca intrebarea asta intereseaza si pe multi altii de pe forum ....

#28 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 04 April 2005 - 11:48 AM

Citeaza

Planurile de IAR-80 ce se pot cumpara de la Modelism Int. la suma de ~ 900.000 lei, au ceva in plus, fata de ce s-a tiparit deja in nr. mai vechi de Modelism Int. ?!
Sau asltfel spus, dupa parerea ta personala, merita cumparate ?!


Nu am cunostinte ce contin aceste planuri. O sa ma interesez daca aduc ceva nou fata de planurile publicate initial in revista.
Oricum suma este destul de importanta deci si continutul ar trebui sa fie pe masura.

Dan.

#29 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 04 April 2005 - 11:52 AM

[quote name='Cantacuzino' date='Apr 4 2005, 11:48 AM']
[/QUOTE]

Nu am cunostinte ce contin aceste planuri. O sa ma interesez daca aduc ceva nou fata de planurile publicate initial in revista.
Oricum suma este destul de importanta deci si continutul ar trebui sa fie pe masura.

Dan. [/quote]
Da exact ! Suma nu e chiar de neglijat !
Si daca planurile nu sunt altceva decat o reeditare a ce s-a publicat deja in nr. din trecut de la Modelism, nu merita .....

#30 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 04 April 2005 - 12:43 PM

Extraordinar, superba macheta, nemaipomenit, executie deosebita, de lux, minunat, splendid, mirific, exceptional, paradiziac, ceresc, superb, serafic, cuceritor, fascinant, o desfatare a ochilor, hipnotizant, adorabil, deosebit, rapitor, distins, rar, superior, ales, eminent, metoda cu vopseaua ciupita este geniala, incantator, eclatant de-a dreptul, ce teava la motor, nemaipomenit, ce cauciucuri ravisante, formidabil, nemaiîntâlnit, nemaicunoscut, nemaiauzit, totul este la superlativ, sunt fara cuvinte.

#31 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 04 April 2005 - 12:54 PM

OlafTheViking, la Apr 1 2005, 04:51 PM, a spus:

Hai, dom'le, cu deschisul topicului ca vreau sa comentez! ;-)

:pint: Acum inteleg de ce erai nerabdator sa se deschita discutia!!! Ti-a luat ceva timp! :hammer:

#32 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 April 2005 - 02:11 PM

Ict, in privinta mostrelor de culoare date pe monitor de diverse surse, cum am mai spus si cu alta ocazie, "nu dau doi bani" ;-). Totul depinde asa de mult de tipul si reglarea monitorului, tipul si vechimea tubului catodic, soft incit, pina la urma, informatia nu este decit orientativa, ceva de genul "nu e albastra, e galbena!"
Planurile publicate in revista modelism sint suficiente pentru a realiza o macheta corecta, mai putin indicatiile despre vopsire, ce sint de genul "maro-roscat", "verde oliv", denumiri de culori pe care 5 persoane le pot "vedea" in 6 feluri. Eu, inainte de vopsire, m-am consultat cu pictori (cunosc trei), modelisti si chiar cu Cantacuzino am avut ceva discutii, cu un catalog de vopsele in mina!
Planurile am reusit sa le adun intr-o "carte" de citeva zeci de pagini, alaturi de fotografii de epoca. O pot pune la "bataie", dar nu am scaner iar la xerox e destul de scump de facut si ...expediat. Daca cineva are un scaner se poate rezolva....
Alexandru

#33 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 04 April 2005 - 05:14 PM

Planuri IAR-80

http://www.airwar.ru...draw/iar80.html

http://www.airwar.ru...raw/iar80a.html

#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 April 2005 - 10:11 PM

Da, acolo sint o mica parte din planurile publicate in Modelism. Din pacate nu mai stiu in ce numere. Dar mai sap!
Alexandru

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 April 2005 - 11:02 PM

Ict, am uitat ceva refritor la intrebarea ta privind vopseaua ciupita: ai vopsit inainte cu aluminiu, apoi ai vopsit culorile de baza dupa care, cu banda adeziva, ai "ciupit" pe ici pe colo vopseaua ??
Alexandru

#36 Useril este offline   ict 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 268
  • Inregistrat: 20-January 05

Postat 04 April 2005 - 11:23 PM

Alexandru,

"Tehnica" a fost urmatoarea: am folosit un set de decal-uri de la Gekko (vezi http://www.gekkographics.com.au), mai precis: GEKKO F32-001 Paint Chips & Scratches. Problema cu aceste decal-uri este ca petele de argintiu (caci asta sint de fapt) sint suficient de mari si de compacte astfel incit, dau o senzatie ireala pe model, fiind prea stralucitoare. Drept care, dupa ce am aplicat decal-urile, asa mai mari cum erau ele, si dupa ce le-am lasat sa se usuce, cu virful unui exacto am inceput sa indepartez cu mare grija, portiunile de argintiu pe care le-am considerat ca fiind "in plus". Decal-urile se indeparteaza cu usurinta, nefiind nevoie de aplicat forta excesiva. Vopseaua de dedesupt nu este afectata. In acest mod poti crea exact suprafata pe care o doresti si poti crea acele "dire" de vopsea sarita, care altminteri nu prea am stiut cum sa le realizez.

ict

#37 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 April 2005 - 11:29 PM

Ineresanta tehnica. Nu stiam de asa ceva!!
Din pacate, are acelasi pacat ca si tehnica vopsirii cu aluminiu: este depusa peste vopsea, ori in mod norma ar trebui sa fie sub. Dar tehnica ramine interesanta!
Alexandru

#38 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 April 2005 - 02:35 PM

Iata fotografia promisa. Acesta a fost preluata din “Vinatorul IAR80. Istoria unui erou necunoscut”, autori Dan Antoniu si George Cicos. Sper ca autorii sa nu se supere, fotografia fiind expusa fara intentia unui profit, ci doar cu scopul de a intarii o afirmatie.
Tot in aceasta lucrare (dupa parerea mea ar merita reeditata in conditiile grafice pe care le merita, cu adaugirea de profile color, schite cu detalii, fotografii color, etc), la pagina 310, Anexa 10, se arata:
“ - Extradosul: vopsit in benzi ondulate orientate din stinga sus spre dreapta jos, vazut de sus, benzi de culoare verde-oliv inchis cu benzi de culoarea pamintului ars inchis.
- Intradosul: La toate avioanele a fost vopsit in culoare albastru-gri deschis, inclusiv partea inferioara a fuselajului. Exceptie au facut numai avioanele de la nr.1 la nr. 300 inclusiv, la care fuselajul de la locasul de escamotare a trenului pina la deriva, a fost vopsit in continuare cu extradosul in camuflaj. Avioanele iesite din reparatie de la ASAM-uri au avut in general partea inferioara a fuselajului vopsita in albastru-gri deschis, iar extradosul vopsit cu o singura culoare verde-oliv inchis din lipsa de materiale” (oprit citatul, sublinierile imi apartin). Remarcati specificatia "inchis" pentru culorile extradosului.
La vopsirea avionului m-am ghidat dupa cele de mai sus.
Alexandru

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iar80.cam22_1.jpg


#39 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 05 April 2005 - 02:44 PM

Citeaza

Tot in aceasta lucrare (dupa parerea mea ar merita reeditata in conditiile grafice pe care le merita, cu adaugirea de profile color, schite cu detalii, fotografii color, etc),


Curand va apare si versiunea dorita de Z-mare, dar la o editura franceza (TMA) cu profile color, fotografii pe suport ( hartie) de calitate binenteles de aceeasi autori consacrati.

Dan.

#40 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 06 April 2005 - 08:14 AM

Cantacuzino, la Apr 5 2005, 02:44 PM, a spus:

Citeaza

Tot in aceasta lucrare (dupa parerea mea ar merita reeditata in conditiile grafice pe care le merita, cu adaugirea de profile color, schite cu detalii, fotografii color, etc),


Curand va apare si versiunea dorita de Z-mare, dar la o editura franceza (TMA) cu profile color, fotografii pe suport ( hartie) de calitate binenteles de aceeasi autori consacrati.

Dan.

Sa speram ca va fi asa, Cantacuzino !!!
Lucrarea e data ca "va apare" de vreo 2 ani !!!
http://www.aerostories.org/~aerobiblio/art...?id_article=280
Si a tot fost amanata ....
Iar Jose Fernandez e extrem de scump la vorba pe e-mail ;-) , cam ca prietenul lui Medin Robanescu ... :pint:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi