Forum Machete,Modelism,Hobby: EXPOZITIE INTERNATIONALA DE MACHETE LA ALBA IULIA - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

EXPOZITIE INTERNATIONALA DE MACHETE LA ALBA IULIA

#81 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 27 November 2007 - 04:11 PM

S-a remediat si misterul Marius Tase-alias Bazu ...

#82 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 November 2007 - 06:54 PM

Inca ceva clateala din pozele facute de Paul


Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture_013.jpg
  • Imagine atasata: Picture_016.jpg
  • Imagine atasata: Picture_022.jpg
  • Imagine atasata: Picture_024.jpg
  • Imagine atasata: Picture_028.jpg
  • Imagine atasata: Picture_066.jpg
  • Imagine atasata: Picture_077.jpg
  • Imagine atasata: Picture_093.jpg
  • Imagine atasata: Picture_094.jpg
  • Imagine atasata: Picture_104.jpg
  • Imagine atasata: Picture_107.jpg
  • Imagine atasata: Picture_130.jpg
  • Imagine atasata: Picture_153.jpg
  • Imagine atasata: Picture_154.jpg
  • Imagine atasata: Picture_157.jpg
  • Imagine atasata: Picture_176.jpg
  • Imagine atasata: Picture_177.jpg


#83 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 27 November 2007 - 07:04 PM

Vezi postareacrios, la 27 Nov 2007, 13:21, a spus:

@Modelfan, ai la mine o chestie din asta.
Bafta!
Daca se recunoaste careva sub numele de Marius Tase si a mai si trimis cele trei modele de pe lista de la HIND, sa se ridice in doua picioare si sa strige tare care sunt acelea, cine e nicul lui, si din ce oras provine, ca Ovidiu (HIND) zace cuprins de ceata si are nevoie de ajutor in deslusirea misterului.
Multam!



Dupa cum bine m-a identificat Dani, eu sunt cel in cauza! eu am vazut tarziu, scuze..
I-am trimis lui Ovidiu la inceput si inca o data acum o saptamana datele necesare. Machetele mele : 1.M-8 Greyhound 1/72
2. Panzer IV H 1/72
3. GMC CCKW 353 1/72 .


Banuiesc ca nu mai era cazul si se lamurise intre timp si care erau machetele mele, nu?
Eram sigura ca o sa mai fac o boacana. Imi mirosea de mult

Aceasta postare a fost editata de Bazu: 27 November 2007 - 07:25 PM


#84 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 November 2007 - 07:38 PM

Alexie mana de fier luand masa.

Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: alexie_mana_de_fier.JPG


#85 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 27 November 2007 - 08:54 PM

Jurnalu' final
Imagine atasata: alexie_vazu_Alba__7_.jpg
La ora 14 trecute fix s-a organizat de pranz, masini incolonate s-au deplast prin Alba, laure a dovedit ca pamantu-i rotund intalnindu-se cu o cunostinta, am ajuns la local, masa mare ne astepta (evident ca mocca).
Am revenit la munca, eu am vrut sa ma dau ranit dar n-am reusit. Incet-incet expozitia capata contur, zumzet de stup, fiecare ravnind la agoniseala celuilalt.
Dragoste la prima vedere,
Cine-ar fi crezut?
Sa iubesc cu atata putere,
Ca la inceput

Imagine atasata: alexie_vazu_Alba__8_.jpg
DA!, expozitia si-a atins scopul: Mediatizarea, cooptarea, inrobirea etc.
Am cazut victima, mi-am pus pirostriile si acum tremur de nerabdare sa-i albesc cupolele in noaptea nuntii.
Cum spuneam, expozitia capata consistenta, din pacate unii expozanti au trebuit sa plece spre casele lor, dar au zabovit suficient cat sa plece impacati cu privire la siguranta odraslelor si aspectul de ansamblu. Figurine, diorame, vehicule, zburatoare, trenulete si tramvaie au invadat vitrinele muzeului.
Desi mai era o ultima suta de metri a trebuit sa abandonam, retragere organizata catre “casele” noastre pentru pregatirea psihologica pentru evenimentul ce trebuia celebrat la cina : Ziua de nastre a lui Ovidiu Socaciu alias HIND, La Multi Ani! E unii care s-au pregatit mai mult , e unii care s-au chinuit sa-i ajunga din urma, cina desfasurandu-se la Pizzeria Italiana, palinca si vinul din stocul sarbatoritului au incantat mesenii, o.z.n-urile odata aterizate cu greu se lasau relansate. Mi-a facut o placere deosebita sa descopar faptul ca in spatele nik-urilor se afla oameni la fel de frumosi ca si machetele lor.
Pentru duminica am sa grabesc naratiunea pana in momentul ajungerii la muzeu, aici s-a continuat etichetarea si amenajarea, Arhi a deschis cufarul cu bunatati, noi ne-am jucat soma-soma pe holurile muzeului, aceiasi voie buna desi momentul despartirii se apropia cu repeziciune, virusul devenise mai perfectionat cu un an La Multi Ani! , oricat m-am pregatit si am amanat sosise vremea sa parasesc cetatea cea Alba pentru marea cea Neagra.
Oricat mi-am cautat tizul muzeograf n-a fost chip sa dau de el (vezi cazul IAR).
In prag de plecare am primit kitul de la Parcmodels (mocca) , Merci Pavel.
Imagine atasata: alexie_vazu_Alba__13_.jpg
Intrucat nostalgia a inceput sa-ne impresoare am destines atmosfera cu poze de grup.
Imagine atasata: alexie_vazu_Alba__14_.jpg
Eu m-am retras in masina lui Olaf alaturi de crios si de hartman-ace, la Rm.Valcea la Peco cand masina se realimenta eu am intrat sa ..antonimul, gazaritele din statie m-au privit surprinse, aceasi ractie avand-o si individual surprins cu mainile ocupate, daca reactia lor putea fi interesanta, reactia lui m-a ingrijorat…in timp ce-mi spalam manutele din oglinda ma priveam eu cu ecusonul alexie in piept.
Popas la poalele Dealului Negru, artizanat pentru consoarte si papica pentru noi, inerentele aventuri de sosea, sosirea in Bucuresti. Ziua de luni, shoping tematic, vizita la atelierele crios urmata de plecarea spre mare. Scormonire dupa banii de benzina, mica deviere pana la Catelu, revenire pe orbita, 21.20 Home dar nu Home Alone asa ca a durat putin pana sa-mi pot aduna gandurile, sa fiti convinsi ca asta-i doar un scurt rezumat.
In primul rand imi multumesc mie, ca am iesit din rutina, ii multumesc lui HIND care a stiut sa aleaga organizatorii: Consiliul judetean Alba, Primaria municipiului Alba Iulia, Muzeul National al Unirii Alba Iulia si Directia pentru Cultura Alba Iulia., a apelat la sponsorii ideali: Ulpia Air Travel, Parc models si Moldova Mall, multumiri lui laure si Olaf pentru transport, doamnelor si domnisoarelor prezente ce mi-au aratat ca sperante exista, lui Bill ca l-am cunoscut, lui hartman-ace ca mi-a fost copilot, stima si multumiri tuturor celor prezenti ce m-au ajutat sa invat distrandu-ma sau sa ma distrez invatand.
Si nu in ultimul rand ii multumesc lui Cartula, ca e mama si tata lui cartula.ro

#86 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 27 November 2007 - 08:56 PM

Vezi postareacrios, la 27 Nov 2007, 15:05, a spus:

Tot cautand prin colectia de poze lasate mostenire de Hartman-ace, am gasit una care a socat pe toata lumea care a vazut asta in direct.
Chiar! Virusule, ai reusit sa schimbi explicatia pozei?

Bafta!


ok ok... dar e G-2? ca eu asa il vad... poate ne lamureste careva mai intru 109, ca sa nu scriem iar bullshit, iar daca tot o scriem sa o scriem ca la noi... la neb...aaaaa machetisti :spiteful:
deci acum avem inca o dilema

#87 Useril este offline   laure 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 22-January 05
  • Location:Craiova

Postat 27 November 2007 - 09:08 PM

O poza cu Crios hotarit sa faca (praf) cu unealta nou nouta, IAR-ul 80.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_9059.JPG


#88 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 27 November 2007 - 09:57 PM

Salut,

Dupa ce am citit cu admiratie povestirile colegilor mei, sa o povestesc si eu pe a mea:

Aventura incepe cu Vineri seara, cand impreuna cu baietelul meu de 4 ani, am stat sa impachetam machetele. Dupa indelungi discutii, am stabilit impreuna o metoda de lucru:

Eu pun machetele in cutie, iar el adauga peste machete tocatura de hartie folosita de mine drept mediu de "amortizare".
Am avut ceva emotii cand el a apasat mai viguros in cutie, existand riscul ca anumite machete sa sufere ceva accidente. Din fericire nu s-a intamplat nimic, iar machetele au ajuns cu bine in cutiile lor.

Acum trecem la faza doi, in care trebuie sa ne convingem ca trebuie sa mergem la culcare ca sa plecam a doua zi cat mai devreme. Cu toate eforturile, nu am reusit sa ne culcam mai devreme de 12 noaptea.

A doua zi, la 5.30, suna ceasul, pus de mine cu cele mai bune intentii de a pleca cat mai devreme la drum. Avantul meu revolutionar este redus de sotie care incepe sa faca "bagajul suplimentar". Acesta include oala cu supa pentru copil, aragaz de voiaj, o alta cratita cu crenvusti fierti, termos de cafea si termos de ceai, sticla de lapte, biscuiti, ciocolata, plasa cu medicamente, si inca multe altele, care impreuna au format doua genti de pus in portbagaj, plus inca o geanta mare cu jucarii, pusa pe scaunul din fata. Una peste alta, cele doua cutii de machete ale mele, plus rucsacul cu haine ocupau o mica parte din postbagajul destul de voluminos al masinii mele. Restul erau bagajele copilului. A, sa nu uit, pe bancheta din spate mai existau o patura si cele doua pernite fara de care nu ne putem deplasa nicaieri.
Cu toate, am reusit performanta de a pleca la ora 7 din Ploiesti. :clapping:

Concluzia inceputului excursiei: trebuie sa imi cumpar o remorca, ca nu imi mai ajunge portbagajul. :spiteful:

Cu toate ca la plecare ceata trona peste oras si nu vedeam la 10 metri in fata, dupa 20 de km, ies brusc din ceata si dau de soare. De acum in colo, drumul decurge fara probleme si mergem intins pina la Medias, unde facem o mica pauza pentru putin turism si dezmortirea picioarelor. Ne continuam drumul, si in sfarsit reusesc sa ajung si eu in jur de ora 13.30 la muzeu. Intr-e timp, fiul meu a adormit, asa ca il las in masina impreuna cu sotia si il chem pe Crios din muzeu sa ma ajute sa car machetele si sa imi arate unde este sala. Primirea este calda din partea tuturor. In sala, majoritatea lumii se adunase in jurul masei pe care trona masa apa de gura. Ovidiu (Hind) s-a luminat la fata cand m-a vazut. Avea doua vitrine rezervate pentru ARR-uri si incepuse sa se teama ca ramane cu ele goale. De fapt, el se afla mai mult sau mai putin in pragul unui mic inceput de apoplexie, intrucat nimeni nu muncea, iar el avea de pus la punct o expozitie. Din cand in cand mai tipa la Virusul, si ii dadea tot felul de dispozitii urgente. Ceilalti nu prea il bagau in seama si fiecare isi facea treaba in viteza lui. Important era ca incet, incet sala incepea sa arate ca o expozitie. Pe la 14.30 se suna adunarea sa mergem la masa. Ne adunam cu totii in fata muzeului si constatam ca nu reusim sa il zarim pe Olaf. Acesta reusise performanta sa se "ascunda" in strafundurile muzeului, fotografiind tot felul de obiecte antice despre care numai el stie la ce sunt folosite. Dupa cateva telefoane reusim sa il recuperam si pe el si ne indreptam in coloana catre restaurant. Daca ne privea cineva de afara aratam mai ceva ca o coloana prezidentiala.

Intr-e timp am reusit sa il trezesc si eu pe fimiu si l-am adus si pe el cu noi. Masa a fost super, mai ales ca ne-a dat ocazia sa ne adunam toti fata in fata. Bineinteles ca discutiile se tineau in X si nu intelege-ai care cu cine vorbeste, dar lucrul cel mai important a fost ca toti ne-am simtit bine. Nu stiu ce sa spun despre chelnerite, care au fost asaltate de tot felul de cereri, de la 20 de oameni odata, insa pot spune ca s-au descurcat onorabil si nu am avut nici un fel de intarziere.
Continuarea maine:

#89 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 November 2007 - 10:00 AM

Poza asta trebuie explicata. Adica nu incercam sa aflam in ce directie e Mecca (ne lamurise cineva ca orientarea era alta :clapping: ) ci cautam o rotita de Macchi 205, care, dupa lungi cautari, a fost aflata...bine mersi la locul ei, adica pe jamba ei!! Apa de gura modelistica, bat-o vina, ca nici Future sa fii fost si nu se evapora asa de iute!! :spiteful:
P.S. La incurcatura cu machetele lui Bizu, eu am contribuit! De adus le-am adus, (in buna stare), le-am pus in vitrina si...am uitat de etichete! :clapping: Cind Ovidiu m-a intrebat de Marius Tase, nu mi-am dat seama ca la mijloc e vorba de ....Bizu! Imi cer scuze pentru incurcatura!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2007/post-19-1196236805.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 28 November 2007 - 10:08 AM


#90 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 28 November 2007 - 04:21 PM

Daaaa, A fost extraordinar :clapping:
Am revazut prieteni vechi si dragi si am cunoscut frati pe care nu-i stiam decit virtual. M-am reintors cu sufletul incarcat si cu colecistul aproape la fel de incarcat :clapping: :spiteful: ...prietenii stiu de ce....
Fratilor, orice intilnire viitoare cu voi, va fi pentru mine o mare bucurie si o onoare :clapping:
Amintesc si eu de organizarea ireprosabila datorata lui Ovidiu Socaciu in colaborare cu directorul muzeului si ii felicit pe toti expozantii, participantii si pe cei care au colaborat la realizarea expozitiei. Un ultim gind bun pentru Omul Vineri fara de care nu razbeam :clapping: Va multumim tuturor !
Spor...si....Pa fetelor :clapping:
Bill
P.S. Ovidiu(aka Hind), te rog, asteptam poze dupa finalizarea expozitei. Sunt convins ca vernisajul a fost un mare succes !

#91 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 28 November 2007 - 10:22 PM

Vernisajul a fost si nu prea OK.
Cu toate invitatiile oficiale facute si cu mediatizarea in presa locala incepand inca de luni,prezenta a fost sub asteptari.
Cu exceptia comandantului garnizoanei ,a sefului politiei judetene,a unui procuror si alti cativa trepadusi, nu am avut parte de alte somitati.Cica erau in sedinta Consiliului Local.Si daca stai sa te gandesti ca nu urmau alegeri de nici un fel este de la sine inteles dezinteresul.
In schimb am avut parte de o multime de copilasi draguti de scoala generala care s-au bucurat de tot ce au vazut si auzit.
Ziaristii si televiziunile(3) si-au facut si ei aparitia, care si cand si-au amintit de invitatia facuta.
Oricum, nu acest vernisaj este important. Esential este ca NOI, ne-am adunat si ne-am simtit bine.Cu siguranta vizitatori o sa fie, nenumarati, incepand cu 1 Dec.
Continuarea, cu poze, maine.

#92 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 28 November 2007 - 10:37 PM

De fapt, lucrul CEL MAI IMPORTANT este dupa parerea mea, faptul ca o gramada de copii trec pe acolo si vad expozitia.
Dupa care, se duc la parintii lor si incep sa bazaie :clapping: ca vor si ei machete din alea, sa le construiasca si sa se joace cu ele. Asa poate reusim sa ii facem sa mai plece de langa televizor si calculator si isi strice ochii construind machete. Daca macar 1% din copii astia raman cu microbul injectat :clapping: , eu cred ca tot este bine, si sunt sanse sa perpetuam boala asta. Poate chiar sa ne marim numarul. Stim cu totii ce inseamna o comunitate cat mai mare.... :spiteful:

#93 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 November 2007 - 12:59 PM

Si daca tot s-a amintit de televiziuni, la stirile de la 8, azi dimineata, crainicul de la Pro TV anunta ca misterul rapiri ziaristilor in Irac a fost elucidat.
A urmat imaginea cu diorama lui Alexie
Imagine postata

Multe imagini din expozitie, diorame, tanvaiele lui Tatra, pana la avioane si blindate, multi copii cu nasucurile lipite de geamurile vitrinelor, un scurt interviu cu Ovidiu (HIND) si cu Virusu (ce bine-ti sta la 4 ace! :spiteful: ).
A fost o stire de cateva minute care m-a luat pe nepregatite, dar care m-a surprins in cel mai placut mod posibil.

Bafta!

#94 Useril este offline   soricelul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 265
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 29 November 2007 - 01:04 PM

Am vazut si un biplan de-al lui Alex Zanca. :spiteful:

#95 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 November 2007 - 03:00 PM

Exista cateva faze care, din pacate, n-au fost imortalizate.
Doua dintre ele chiar m-au socat in asa hal incat am uitat ca telefonul meu face si foto, proaste, dar fototogtarfii.
Astfel ca pe 24 lumea modelismului s-a intors pe dos: Olaf lipea niste piese cazute la un avion.
Mai mult! Pe 25 Alexie isi cumpara o macheta de avion.
Oare la ce surprize sa ma mai astept?? :spiteful:

Bafta!

@Alexie, am gasit raspunsul la intrebarea ta

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_11_2007/post-6-1196341198.jpg


#96 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 29 November 2007 - 06:36 PM

Vezi postareacrios, la 29 Nov 2007, 15:00, a spus:

@Alexie, am gasit raspunsul la intrebarea ta

Nu-i raspunsul corect, acesta este cu arome de plosnita. In schimb am primit un PM care mi-a dat raspunsul corect asa incat la intalnirea din 15 Dec. sper sa-i pot face reclama Elixirului descoperit
:spiteful:

#97 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 30 November 2007 - 01:17 AM

deci m-au dat si nu m-au bagat la ora 5... mama lor.... :clapping:
si inca o chestie, nu m-a lasat sa zic despre atacurile teroriste efectuate de catre los puercos americanos in anii 43-44 asupra civilior din romania :clapping:
si apropo crios, ti-am ciordit un opel si l-am pus langa heinkel ca parca prea singuratic era :clapping:

a da, si sa nu uit...
mission acomplished :spiteful:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: he_opel.JPG
  • Imagine atasata: PB281108.JPG


#98 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 November 2007 - 09:57 AM

Aha, deci pina la urma au priceput ca IAR-ul era defapt ...Messerschimtt! :spiteful:

#99 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 30 November 2007 - 01:33 PM

nici nu m-am chinuit sa ii fac sa priceapa... ovidiu a scris textul, l-am printat, si m-am bagatca un adevarat ninja inarmat cu hartiuta cu pricina, si cu scotch dublu adeziv, si am lipit... :spiteful:
si gata :clapping:

#100 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 November 2007 - 03:53 PM

Vezi postareavirusu, la 30 Nov 2007, 01:17, a spus:

si apropo crios, ti-am ciordit un opel si l-am pus langa heinkel ca parca prea singuratic era :spiteful:


Nu la-i ciordit pe al meu ci pe al prietenului Modelfan, dar nu se supara ca-i ciordeala temporara. :clapping:
Eu n-am in dotare asa ceva si oricum eu nu ma omor dupa sacara orbilor. Prefer sa raman de partea intunecata a fortei.

Bafta!

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi