Forum Machete,Modelism,Hobby: Nardi FN 305 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nardi FN 305

#21 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 04:24 PM

Citeaza

Salut Cantacuzino,

Sper ca nu mai inteles gresit, te cred ca ai studiat problema, am incredere in afirmatiile tale (99% pana vad vreo poza), nu sunt nelamurit pt ca ai spus tu asta ci de autoritatile de la vremea aceea care au lasat aceste Nardi doar cu cocarde pe intrados, in 41 au pus crucea pe toate av chiar si pe cele civile sau de scoala iar acum pe acestea leau lasata asa,ciudat, poate vor fi publicate acele poze vreodata peundeva.



Da exact aceste intrebari mi-le am pus si eu. De ce autoritatile au lasat aceste cocarde. Daca nu vedeam pozele cu accidentul as fi zis ca pozele cu Nardi alb sunt dinainte de 1941.
Foarte posibil Romania a platit contractul pt Nardi alb prin '40 ( cu specificatia de inmatriculare de la vremea respectiva -cocarda) si italienii nu au putut sa onoreze comanda decat in '42 (cand deja crucea tricolora era pe toate avioanele romanesti -militare si civile), si deoarece contractele trebuie sa respecte specificatia au fost livrate cu cocarda.

#22 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 05:32 PM

Citeaza

Sper ca nu mai inteles gresit, te cred ca ai studiat problema, am incredere in afirmatiile tale (99% pana vad vreo poza),


Ok adauga si procentul de 1% (pt incredere 100% in afirmatiile mele :lol: )
Uite si poza care da peste cap toate regulamentele :-D (colectia dl Razvan Bujor).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Nardi_alb.jpg


#23 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 05:37 PM

Citeaza

Se pare ca suntem mai multi interesati de subiectul Nardi (eu am lansat un topic acum cateva zile dar care n-a avut succesul preconizat). Intrucat ai evident mai multe informatii decat noi ar fi cred util sa ne spui care sunt - in opinia ta - variantele de vopsire/inmatriculare pentru Nardi Alb / Albastru.


Intradosul Nardi alb. Se pot vedea clar pozitionarea cocarde.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Nardi_2.jpg


#24 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 05:42 PM

Citeaza

Se pare ca suntem mai multi interesati de subiectul Nardi (eu am lansat un topic acum cateva zile dar care n-a avut succesul preconizat). Intrucat ai evident mai multe informatii decat noi ar fi cred util sa ne spui care sunt - in opinia ta - variantele de vopsire/inmatriculare pentru Nardi Alb / Albastru.


Deriva Nardi alb ( cu nr de identificare )

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nardi_rudder.jpg


#25 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 05:49 PM

Citeaza

Se pare ca suntem mai multi interesati de subiectul Nardi (eu am lansat un topic acum cateva zile dar care n-a avut succesul preconizat). Intrucat ai evident mai multe informatii decat noi ar fi cred util sa ne spui care sunt - in opinia ta - variantele de vopsire/inmatriculare pentru Nardi Alb / Albastru.


Extradosul aripii Nardi alb releva lipsa cocardei dar capetele de plan vopsite cel mai probabil cu galben.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Nardi_3.jpg


#26 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 02 October 2007 - 06:08 PM

Nu stiu daca ajuta cu mult, profile color din raposata Aeromagazin

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: AM_23_pag_00a_20_.jpg


#27 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 02 October 2007 - 06:25 PM

Parerea mea Imagine postata

Radu

#28 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 02 October 2007 - 06:32 PM

@ Cantacuzino - multumesc mult pentru expunerea documentata

@Radub - este foarte interesanta observatia ta si ma intreb daca este in vreun fel legata de schema de inmatriculare propusa in revista franceza AirMagazine (Nr.:-D pentru IAR-39...daca primim incuviintare pot posta un scan mic pentru lamurire.

mack

#29 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 07:08 PM

Si o informatie despre data cand o parte din Nardi alb au fost livrate .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nardi002.jpg


#30 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 02 October 2007 - 08:27 PM

Ref. la sugestia lui Radub - Profilul propus de AirMagazine (Nr.:-D pentru IAR-39 in care se observa capetele de plan cu benzi tricolore - nu stiu daca se bazeaza pe dovezi fotografice.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR_39.jpg


#31 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 October 2007 - 11:21 PM

Citeaza

Da exact aceste intrebari mi-le am pus si eu. De ce autoritatile au lasat aceste cocarde. Daca nu vedeam pozele cu accidentul as fi zis ca pozele cu Nardi alb sunt dinainte de 1941.
Foarte posibil Romania a platit contractul pt Nardi alb prin '40 ( cu specificatia de inmatriculare de la vremea respectiva -cocarda) si italienii nu au putut sa onoreze comanda decat in '42 (cand deja crucea tricolora era pe toate avioanele romanesti -militare si civile), si deoarece contractele trebuie sa respecte specificatia au fost livrate cu cocarda.


Multumim Cantacozino pt poze. Lamurit 100% :-D
Foarte posibil sa ai dreptate, sunt perfect de acord ca leam primit asa in urma contractului semnat in 40,cu toate ca ar fi trebuit sa aibe cocarde si pe extra dos, o fi uitat italieni sa le puna :lol: , dar dupe ce leam primit era normal sa le reinmatriculeze cu cruci, dar din pacte nu ne poate lamuri nimeni in aceasta privinta :lol: Inca o data multumim pt poze.
In legatura cu tricolorul pe capetele planurilor nu este o noutate, am mai primit de la italieni si S79 cu capete vopsite tricolore, din pacate nu am o poza unde sa se veda si extradosul acestui S79 unde daca nar avea cocarda near lamuri mai mult...

#32 Useril este offline   George_nkl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 257
  • Inregistrat: 07-May 07

Postat 03 October 2007 - 09:22 AM

Mgc151184, la Oct 2 2007, 11:21 PM, a spus:

...In legatura cu tricolorul pe capetele planurilor nu este o noutate, am mai primit de la italieni si S79 cu capete vopsite tricolore, din pacate nu am o poza unde sa se veda si extradosul acestui S79 unde daca nar avea cocarda near lamuri mai mult...

Mai exista si urmatorul profil, de care nu cunosc daca corespunde realitatii. Cazul acesta, difera prin faptul ca benzile tricolore sint amplasate putin la distanta fata de capatul aripii(lor), iar cocarda este prezenta, spre deosebire de desenul cu IAR-39 postat de mack.

http://wp.scn.ru/en/ww2/b/266/12/0/4

#33 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 06 October 2007 - 12:39 PM

Va multumesc tuturor pentru aceste detalii.
Concluzia este ca din macheta de la Azur se poate face doar un Nardi Alb, cu cocarde doar pe intrados, si probabil cu tricolor in capetele planurilor.
Stie cineva de unde as putea face rost de cocarde tricolore? Exista masti pentru asa ceva?
Probabil ca mastile pentru cocardele franceze s-ar potrivi foarte bine.

#34 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 06 October 2007 - 02:19 PM

AlexPl, la Oct 6 2007, 12:39 PM, a spus:

...Concluzia este ca din macheta de la Azur se poate face doar un Nardi Alb, cu cocarde doar pe intrados, si probabil cu tricolor in capetele planurilor...

sau un Nardi Alb-Albastru inmatriculat cu stele :-)
ramane doar sa ne hotaram cine ce face...dar cred ca are sa fie imbulzeala pentru cel alb cu cocarde.

cat pentru masti, eu am folosit cu succes sabloane decupate din maskfilm, cu ajutorul unui distantier (sau compas) cu surub micrometric.

mack

#35 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 06 October 2007 - 02:49 PM

Sincer, mie nu imi place steaua rosie cu cocarde in interior.
Poate si din cauza ca reprezinta un insemn impus de catre rusi :-)

#36 Useril este offline   George_nkl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 257
  • Inregistrat: 07-May 07

Postat 09 October 2007 - 11:05 PM

Scuze

Aceasta postare a fost editata de George_nkl: 09 October 2007 - 11:13 PM


#37 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 July 2020 - 02:07 PM

Animat de un brusc interes fata de Nardi 305 in Romania (deh, de la o vreme am si eu toane), m-am trezit dupa jdemii de ani sa intreb pe tema culorilor Nardi FN 305 in Romania.
poza de pe wiki, se poate vedea,consulta, se gaseste la "prima pedala" pe google, imi arata un Nardi cu cabina inchisa - deci un "alb" care nu mi se pare vopsit alb chiar deloc, si pe deasupra are si cocarde pe laterale.
Deci...sa fie sau nu ,aceasta e intrebarea:


Imagine atasata: Nardi_FN_305_no160.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 13 July 2020 - 02:09 PM


#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 July 2020 - 04:04 PM

Citeaza

Deci...sa fie sau nu ,aceasta e intrebarea:

Asta numai tu poti sa sti , Longinus . :-D
... Al meu , cel "alb" l-am facut italian ... iar dupa vreo 2 luni au aparut niste poze frumoase cu Nardi "alb" si cabina inchisa cu crucea M .
Nu-mi pare rau ca am ales varianta de inmatriculare italiana , dar ma cam bate gandul sa-mi mai iau unul candva si sa-l fac cu cruci ... sau verde cu cocarde .
" Albe" , cu cabina aceasta patratoasa stiu : Cu cocarde doar pe aripi ; sau doar sub aripi si cu benzi tricolore pe varful aripilor . > inainte intrarea in razboi .Aceasta inmatriculare sa pastrat si mai tarziu .
Cu crucea M , in pozitiile cunoscute . Fuselaj ; deasupra si dedesubtul aripilor .
Cu cocarde si vopsite verzi ,cu insemnele de recunoastere albe de dupa 23 august 44 . > S-au pastrat pana mai tarziu .
... Daca doresti am sa-ti pun mai tarziu niste poze , dar luate tot de pe Cartula .

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 July 2020 - 04:08 PM


#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 13 July 2020 - 04:15 PM

Păi tocmai asta-i Dany, că nu știu.
După ce am parcurs tot topicul prezent, am rămas cu niște concluzii care, mai apoi, s-au clătinat în fața pozei cu pricina.
Eu știam ca dacă e cu post de pilotaj "descoperit" e "verde" iar dacă-i cu carlingă închisă, e "alb".
Apoi văd poza de pe wiki și nu mai știu ce să zic. Am întrebat aici pe topic pentru că mă gandeam că între 2007-data ultimei postări- și ziua de astăzi, or mai fi apărut și alte informații despre subiect, altele decat ce s-a spus deja în topicul ăsta.

#40 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 July 2020 - 04:43 PM

Citeaza

mă gandeam că între 2007-data ultimei postări- și ziua de astăzi, or mai fi apărut și alte informații despre subiect,

A mai aparut cate ceva .
Ma refer strict la acestea cu cabina inchisa si patrata .
Pe la capotajele motorului insa trebuie sa fi atent cand alegi subiectul , fiindca unele au anumite diferente fata de varianta care a venit din Italia .

Mai cunosc (?) inca o inmatriculare pentru Nardi -urile acestea cu cocarde ,in schema de dupa 23 august . La fel verde ,desupra .
Apoi mai sint pozele cu Nardi alb , deci chiar crem-ul acela deschis (?) si cu crucea M . Din pacate nu cred ca apare tot avionul in poza .
Asteapta putin , te rog ( sa ajung la arhiva) .

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi