Forum Machete,Modelism,Hobby: Nardi FN 305 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nardi FN 305

#1 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 01 October 2007 - 10:14 PM

Salut,

M-am apucat sa construiesc macheta de Nardi 305 de la Azur si as vrea sa lamuresc cateva lucruri.

1. Macheta este a unui avion de constructie Italiana, care are forma parbrizului diferita de cea a avioanelor construite in Romania (cum este cel de la Muzeul militar). Singurul profil romanesc al acestei variante este cel de culoare alba, cu cabina inchisa, profil pe care il gasiti si in cartea de la modelism. Mai stie cineva si de alta inmatriculare romaneasca a acestei variante? Are cineva poza dupa care s-a realizat acel profil?
2. Acel avion era integral alb, sau avea intradosul de alta culoare (gri deschis sa albastru deschis)?

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 11:14 PM

Man, n-am gasit mare lucru, mai sap:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1026052302.JPG


#3 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 11:16 PM

mici in fundal:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: a496a.JPG


#4 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 11:17 PM

...de "dupa" :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: comm.jpg


#5 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 02 October 2007 - 06:23 AM

Imi aduc aminte de expresia "Nardi-ul albastru" lansata de Modelism intr-un numar din anii '80. Daca ai rabdare, se poate posta dupa amiaza profilul, sau mai bine trimite-mi adresa de mail .

#6 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 02 October 2007 - 08:55 AM

109, multumesc de poze. Mi-au confirmat anumite semne de intrebare.

Cassin, in ce numar din Modelism apare articolul despre Nardi?
Eu am toate cele 4 CD-uri cu revistele modelism editate de la inceput pina prin 90, si nu am gasit articolul.
Sau poate nu am cautat eu atent

#7 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 October 2007 - 10:45 AM

Citeaza

in ce numar din Modelism apare articolul despre Nardi?

Modelism 1984 - 2 (3) - are articol foarte bun despre Nardi.

In cartea de la modelism despre Aviatia Romana in WW2 la pag 178 sus sunt 2 poze cu Nardi Alb. In poza din stanga se vede bine coada av Nr.102 si fuselajul. Av nu are insemne pe fuselaj, probabil inmatriculat inainte de razboi.

109, super poze, multumim,poate mai gasesti.

#8 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 11:39 AM

Citeva pagini din modelism '84 ( nr 2 si 3)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 10.jpg


#9 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 11:39 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 11.jpg


#10 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 11:40 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 12.jpg


#11 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 11:40 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 13.jpg


#12 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 11:41 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 14.jpg


#13 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 11:42 AM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 15.jpg


#14 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 11:43 AM

Citeaza

In cartea de la modelism despre Aviatia Romana in WW2 la pag 178 sus sunt 2 poze cu Nardi Alb. In poza din stanga se vede bine coada av Nr.102 si fuselajul. Av nu are insemne pe fuselaj, probabil inmatriculat inainte de razboi.



Am si eu un kit de Nardi dar la 1/48 ( Special Hobby) aceeeasi versiune cu asa zisul Nardi alb.
Am cercetat un pic si am aflat ca aceste Nardi au fost comandate in Italia pt scolile de pilotaj si au venit gata vopsite (alb complet) , cu cocarde numai pe intrados si folosite ca atare in anii '42-'44. Cea mai elocventa dovada este poza cu accidentul dintre un Nardi alb cu cocarde si un Nardi verde avand crucea lui Mihai, accidentul avand loc in '42 sau '43.

#15 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 11:49 AM

Citeaza

Imi aduc aminte de expresia "Nardi-ul albastru" lansata de Modelism intr-un numar din anii '80. Daca ai rabdare, se poate posta dupa amiaza profilul, sau mai bine trimite-mi adresa de mail


Intr-adevar prin anii '50 Nardiurile au fost revopsite in culorile bleu-gri si cu stelele aferente (ca in pozele postate mai devreme).

#16 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 October 2007 - 12:14 PM

Citeaza

Am si eu un kit de Nardi dar la 1/48 ( Special Hobby) aceeeasi versiune cu asa zisul Nardi alb.
Am cercetat un pic si am aflat ca aceste Nardi au fost comandate in Italia pt scolile de pilotaj si au venit gata vopsite (alb complet) , cu cocarde numai pe intrados si folosite ca atare in anii '42-'44. Cea mai elocventa dovada este poza cu accidentul dintre un Nardi alb cu cocarde si un Nardi verde avand crucea lui Mihai, accidentul avand loc in '42 sau '43.

Foarte buna informatia.
Cu toate ca nu sunt 100% lamurit cu folosirea acestei inmatriculari cu cocarde numai pe intrados am mai gasit o posibila dovada,poza de mai jos, unde nardiul nare nici cocarde nici cruce lui mihai pe fuselaj iar S79 are crucea lui Mihai.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S_79B_nr.11__01_.jpg


#17 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 02 October 2007 - 12:40 PM

Dupa anii 50, multe avioane romanesti au forst vopsite intr-o nuanta de albastru deschis foarte similar cu Albastru AII rusesc. De exemplu Yak11 de la Muzeul Militar e vospit asa. Din cate se pare, acceasi culoare a fost folosita si pe IAR80 sau Bf109.
Radu

#18 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 October 2007 - 03:33 PM

Citeaza

Foarte buna informatia.
Cu toate ca nu sunt 100% lamurit cu folosirea acestei inmatriculari cu cocarde numai pe intrados am mai gasit o posibila dovada,poza de mai jos, unde nardiul nare nici cocarde nici cruce lui mihai pe fuselaj iar S79 are crucea lui Mihai.


Am spus ca am studiat problema (deoarece am kit-ul). Nardi-ul alb avea cocarde doar pe intradosul aripii si tricolor pe deriva (si un nr, ex:102). Am vazut mai multe poze din diferite unghiuri cu accidentul mai sus mentionat. Nu am nici-un dubiu. Cocarde doar pe intrados. Eu sunt lamurit. Imi pare rau ca nu te pot lamuri si pe tine dar acele poze nu sunt in colectia mea.
Cat despre poza postata mai sus, eu nu vad intradosul aripii ca sa poti deduce ca nu are cocarde pe intrados. Eu nu am spus nicaieri ca Nardi-ul alb ar avea cocarde pe fuselaj (deci poza nu ma contrazice).
Ramane intrebarea de ce in 42-44 au lasat cocarda pe avioanele Nardi alb . Un raspuns ar fi ca de sus nu se vedeau deci nu speriau aviatia axei iar de jos nu le vedeau decat elevii si instructorii de pe aerodromul scoala care stiau ca sunt ale lor. :-D

#19 Useril este offline   mack 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 697
  • Inregistrat: 15-April 05
  • Location:Iasi, Romania

Postat 02 October 2007 - 03:59 PM

Cantacuzino, la Oct 2 2007, 03:33 PM, a spus:

...
Am spus ca am studiat problema (deoarece am kit-ul). Nardi-ul alb avea cocarde doar pe intradosul aripii si tricolor pe deriva (si un nr, ex:102). Am vazut mai multe poze din diferite unghiuri cu accidentul mai sus mentionat. Nu am nici-un dubiu. Cocarde doar pe intrados. Eu sunt lamurit.
...

@Cantacuzino

Se pare ca suntem mai multi interesati de subiectul Nardi (eu am lansat un topic acum cateva zile dar care n-a avut succesul preconizat). Intrucat ai evident mai multe informatii decat noi ar fi cred util sa ne spui care sunt - in opinia ta - variantele de vopsire/inmatriculare pentru Nardi Alb / Albastru. Din ce s-a vehiculat pe aici par a fi cel putin doua (cocarde / stele) si este interesant de stiut daca aparatele despre care vorbesti tu (cocarde) au fost importate din Italia inainte de 1940...

La randul meu am inceput lucrul la un Nardi 1/48 si din ce in ce mai mult inclin spre varianta albastru cu stele in sase pozitii si numar 147 de culoare (neagra? rosie!)...
Pentru viitorul nedeslusit nutresc speranta la un Nardi romanesc de raid.

multumesc,
mack

Aceasta postare a fost editata de mack: 02 October 2007 - 04:06 PM


#20 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 October 2007 - 04:13 PM

Citeaza

Am spus ca am studiat problema (deoarece am kit-ul). Nardi-ul alb avea cocarde doar pe intradosul aripii si tricolor pe deriva (si un nr, ex:102). Am vazut mai multe poze din diferite unghiuri cu accidentul mai sus mentionat. Nu am nici-un dubiu. Cocarde doar pe intrados. Eu sunt lamurit. Imi pare rau ca nu te pot lamuri si pe tine dar acele poze nu sunt in colectia mea.
Cat despre poza postata mai sus, eu nu vad intradosul aripii ca sa poti deduce ca nu are cocarde pe intrados. Eu nu am spus nicaieri ca Nardi-ul alb ar avea cocarde pe fuselaj (deci poza nu ma contrazice).
Ramane intrebarea de ce in 42-44 au lasat cocarda pe avioanele Nardi alb . Un raspuns ar fi ca de sus nu se vedeau deci nu speriau aviatia axei iar de jos nu le vedeau decat elevii si instructorii de pe aerodromul scoala care stiau ca sunt ale lor. 

Salut Cantacuzino,

Sper ca nu mai inteles gresit, te cred ca ai studiat problema, am incredere in afirmatiile tale (99% pana vad vreo poza), nu sunt nelamurit pt ca ai spus tu asta ci de autoritatile de la vremea aceea care au lasat aceste Nardi doar cu cocarde pe intrados, in 41 au pus crucea pe toate av chiar si pe cele civile sau de scoala iar acum pe acestea leau lasata asa,ciudat, poate vor fi publicate acele poze vreodata peundeva.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi