Forum Machete,Modelism,Hobby: Noutati interesante - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 27 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noutati interesante ...cu subiecte Romanesti

#141 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 07 May 2009 - 06:47 AM

Vezi postareaBill, la 6 May 2009, 22:42, a spus:

Salut,
Apare luna asta. Cit de bune sunt inmatricularile va las pe voi sa studiati :spiteful:
Liberator ploiesti raid
Spor,
Bill :unsure:

Chiar ma batea gandul sa achizitionez acest kit. Acum trebuie sa investighez atent inmatricularile propuse de unchiu' Hase.
Daca inca nu e deja epuizata, poate ar trebui sa le trimitem ca cadou :wacko: cartea Ploesti-Low Level Strike

#142 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 21 May 2009 - 09:47 PM

Vezi postareaBill, la 6 May 2009, 22:42, a spus:

Salut,
Apare luna asta. Cit de bune sunt inmatricularile va las pe voi sa studiati ;-)
Liberator ploiesti raid
Spor,
Bill B-)

Interesant Kitt. B-)
La adresa de mai jos se poate vedea continutul cutiei. :pardon:
http://www.1999.co.jp/eng/10088378
Dupa cum mentiona Blue-Max mai sus inainte de achizitie ar fi bine ca inmatricularile propuse sa fie atent controlate. :-(

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 21 May 2009 - 09:48 PM


#143 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2009 - 08:29 AM

Vezi postareaMgc151184, la 21 May 2009, 21:47, a spus:

Interesant Kitt. :pardon:
La adresa de mai jos se poate vedea continutul cutiei. ;-)
http://www.1999.co.jp/eng/10088378
Dupa cum mentiona Blue-Max mai sus inainte de achizitie ar fi bine ca inmatricularile propuse sa fie atent controlate. B-)


a comandat cineva de pe 1999? am vazut ca au preturi la jumatate fata de moduni (la euro) + ca au de la hasegawa niste kituri dementiale de care nu auzisem si iti arata si poze cu ce-i in cutie.

l.e:
drept dovada, acest b24 pe moduni e 72,99 EUR iar pe 1999.co.jp 39.18Euro

Aceasta postare a fost editata de balki: 22 May 2009 - 08:33 AM


#144 Useril este offline   aviatie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 564
  • Inregistrat: 13-August 06

Postat 22 May 2009 - 10:00 AM

Si eu cred ca as dori unul daca sint mai nulti doritori ?

#145 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2009 - 10:34 AM

Vezi postareaaviatie, la 22 May 2009, 10:00, a spus:

Si eu cred ca as dori unul daca sint mai nulti doritori ?


eu unul as cam lua cate ceva de ~50E

#146 Useril este offline   Anton 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 93
  • Inregistrat: 30-January 09
  • Location:Brasov

Postat 26 May 2009 - 10:36 AM

Hallo,
si eu sunt interesat de o comanda asa ca haideti sa deschidem un topic la Vanzari, Cumparari, Schimburi si sa vedem cati ne strangem......

#147 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 26 May 2009 - 11:41 AM

Salut,
Atentie de la www.1999.co.jp(la fel ca si de la www.hlj.com) expedierea se face numai prin EMS serviciu scump(cam dublu ca la chinezi/HK). Iar cind cutia este mare e destul de serioasa treaba. Si nu poti vedea online cit vor fi ele. Cel putin asa era anul trecut cind comandam de la amindoua.
Spor,
Bill ;-)

#148 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 May 2009 - 01:26 PM

Vezi postareaBill, la 26 May 2009, 12:41, a spus:

Salut,
Atentie de la www.1999.co.jp(la fel ca si de la www.hlj.com) expedierea se face numai prin EMS serviciu scump(cam dublu ca la chinezi/HK). Iar cind cutia este mare e destul de serioasa treaba. Si nu poti vedea online cit vor fi ele. Cel putin asa era anul trecut cind comandam de la amindoua.
Spor,
Bill ;-)


La HLJ esti informat de valoarea costului de livrare prin EMS (exemplu) si esti si informat cu suma exacta dupa plasarea comenzii. Dezavantajul consta in faptul ca la sosirea coletului in tara, pentru produse care depasesc 10 sau 20 EURO se percep taxe vamale de 4,5% din valoarea facturii! ( deci nu mai sunt considerate bunuri cu valoare neglijabla). Decaluri si fotoinizii sunt din cite vad scutite de taxe! Serviciul EMS consider ca este foarte bun, permitind efectuarea urmaririi coletului (tracking). Ultima livrare a sosit in 7 zile (!!) de la data platii si pina la data ridicarii coletului de la Posta Romana!
Costurile EMS le vezi aici.
La www.1999.co.jp nu am comandat inca, dar ofera servicii identice ca cei de la HLJ. Preturile sunt in schimb la produse "sub" preturile HLJ!
Incearca cu ceva nu prea scump, si vezi daca iti convine. Pe viitor te poti "inhaita" cu mai multi pretini machetisti si e bine sa se comande la grup, astfel reduci puternic costurile de livrare!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 26 May 2009 - 01:42 PM


#149 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 26 May 2009 - 03:03 PM

Vezi postareatibi22, la 26 May 2009, 14:26, a spus:

La HLJ esti informat de valoarea costului de livrare prin EMS (exemplu) si esti si informat cu suma exacta dupa plasarea comenzii. Dezavantajul consta in faptul ca la sosirea coletului in tara, pentru produse care depasesc 10 sau 20 EURO se percep taxe vamale de 4,5% din valoarea facturii! ( deci nu mai sunt considerate bunuri cu valoare neglijabla). Decaluri si fotoinizii sunt din cite vad scutite de taxe! Serviciul EMS consider ca este foarte bun, permitind efectuarea urmaririi coletului (tracking). Ultima livrare a sosit in 7 zile (!!) de la data platii si pina la data ridicarii coletului de la Posta Romana!
Costurile EMS le vezi aici.
La www.1999.co.jp nu am comandat inca, dar ofera servicii identice ca cei de la HLJ. Preturile sunt in schimb la produse "sub" preturile HLJ!
Incearca cu ceva nu prea scump, si vezi daca iti convine. Pe viitor te poti "inhaita" cu mai multi pretini machetisti si e bine sa se comande la grup, astfel reduci puternic costurile de livrare!

Are dreptate Tibidouajdoi, e rapid si sigur. Si cu afisarea pretului cind cumperi un singur produs. Insa cind cumperi mai multe nu-ti afiseaza cit va fi totalul si numai cind iti debiteaza cardul poti vedea. E adevarat ca poti aproxima dupa tarifele EMS si greutatea pe care ei ti-o dau in pagina fiecarui produs, insa datorita marimii poti avea suprize. Din experienta mea de ani buni de comanda cu ei si cu 1999.co.jp pot spune ca la un pachet de 2-3 kituri 1/48 e cel mai rentabil.
Insa daca nu te uiti la pretul transportului, prea mult, e foarte bun.
Spor,
Bill

#150 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2009 - 03:48 PM

Citeaza

Dezavantajul consta in faptul ca la sosirea coletului in tara, pentru produse care depasesc 10 sau 20 EURO se percep taxe vamale de 4,5% din valoarea facturii! ( deci nu mai sunt considerate bunuri cu valoare neglijabla). Decaluri si fotoinizii sunt din cite vad scutite de taxe!


Taxele vamale pentru machete (si accesorii) sunt de 0% (zero). Cod TARIC 9503003000
Reglementarile vamale in vigoare sunt:
- pentru colete de la PF, sunt scutite de obligatii pana in 45EUR
- pentru colete de la o entitate comerciala, sunt scutite de obligatii pana in limita a 10EUR
- pentru colete de pana in 150EUR sau echivalent se plateste doar cota TVA de 19%

Documentul oficial: http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-e...rin-colete.aspx

Deci, pe scurt, la comenzi din afara CEE, daca va incadrati sub 150EUR, aveti de platit doar TVA 19% din valoarea facturii.


HLJ nu afiseaza, asa cum spune si Bill, decat un estimat valabil pentru un singur produs. Un colet mic (2-3 kituri si ceva accesorii) iese in jurul a 4-5000JPY (adica 30-40EUR)
Pretul afisat pentru expeditie NU e un pret real pentru Romania, vedeti mai jos citatul de la ei de pe site (ingrosat partile interesante):

Citeaza

The EMS rate shown is the estimated cost to ship the item via postal service EMS International Express mail to countries in North and Central America, the Middle East and Oceania. Customers in Europe should expect to pay about 15% more than the figure shown. Customers in Asia should expect to pay about 25% less. Customers in South America and Africa should expect to pay about 65% more. A complete table of EMS shipping rates can be found below. Shipments by EMS can be tracked on the Japanese post offices' web site.

Please keep in mind that the costs shown are the estimates to ship this item alone. If your shipment contains more than one item, the total cost for shipping will typically be 20-40% less than the sum of the individual items' shipping estimates. Also remember that shipping estimates include the weight of the shipping box and packing materials, so they're based on a weight higher than that of the item alone.


#151 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 May 2009 - 07:42 PM

Vezi postareacartula, la 26 May 2009, 16:48, a spus:

Taxele vamale pentru machete (si accesorii) sunt de 0% (zero). Cod TARIC 9503003000
Reglementarile vamale in vigoare sunt:
- pentru colete de la PF, sunt scutite de obligatii pana in 45EUR
- pentru colete de la o entitate comerciala, sunt scutite de obligatii pana in limita a 10EUR
- pentru colete de pana in 150EUR sau echivalent se plateste doar cota TVA de 19%

Documentul oficial: http://www.customs.ro/ro/calatori/bunuri-e...rin-colete.aspx

Deci, pe scurt, la comenzi din afara CEE, daca va incadrati sub 150EUR, aveti de platit doar TVA 19% din valoarea facturii.


HLJ nu afiseaza, asa cum spune si Bill, decat un estimat valabil pentru un singur produs. Un colet mic (2-3 kituri si ceva accesorii) iese in jurul a 4-5000JPY (adica 30-40EUR)
Pretul afisat pentru expeditie NU e un pret real pentru Romania, vedeti mai jos citatul de la ei de pe site (ingrosat partile interesante):


Cartula! Nu vreu sa te contrazic, pentru ca eu nu mai lucrez cu vama de vreo 5 ani, si nu mai stiu bine legislatia, dar cunoscind vamesii si ajungind la luat coletul din posta, am fost intrebat de valoare si continut. El mi-a aratat ca dupa legislatia noua, aceste produse (machetele) se taxeaza cu 4,5%, desigur am omis 19% TVA. OK, mai facut curios si am sa mai informez ;)
Oricum, este bine de stiut si varianta ta, si poate ma ajuta in viitor.

#152 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 May 2009 - 08:56 PM

N-ai de ce sa ma contrazici, pentru ca respectivul cod TARIC e valid si curent. Ca si taxa de 0%
TARIC-ul e pentru "Trenuri electrice, inclusiv șinele, semnalele și alte accesorii; minimodele, animate sau nu, pentru asamblare". Sublinez, minimodele, animate sau nu, pentru asamblare.

Ce spui tu, cu cota de 4,7%, e pentru TARIC 9503003500 "Alte seturi și jucării de construcție din material plastic". Subliniez, altele. Adica altele decat minimodele.

Respectivul vames a incadrat gresit, o macheta ESTE minimodel pentru asamblare, deci intra in 9503003000. Orice altceva, care NU este minimodel (macheta) intra in 9503003500. Bine ca ai spus, ca asa mai afla lumea cum stau treburile.

Apropos, ca sa nu existe nelamuriri. De pe vremea TARIR, si actual TARIC, am tot platit la vama taxele. Ultima data acum doua saptamani. Am verificat informatia la mai multe vami cu care am avut treaba (inclusiv EMS-ul din Virgiliu), asa ca nu cred ca e strecurata vreo eroare.

Oricum, discutia despre codul TARIC e irelevanta pentru colete de sub 150EUR, nu se platesc taxe vamale oricum, indiferent de cota sau de continut. Peste, mergeti cu TARIC-ul la indemana, si daca nu iese ca voi, insistati politicos. Incadrarea corecta aceea este.

Pentru referinta, denumirile in engleza

Citeaza

9503 Tricycles, scooters, pedal cars and similar wheeled toys; dolls' carriages; dolls; other toys; reduced-size (scale) models and similar recreational models, working or not; puzzles of all kinds
- 9503 00 10 Tricycles, scooters, pedal cars and similar toys; dolls' carriages
- 9503 00 21 Dolls representing only human beings and parts and accessories thereof
- 9503 00 30 Electric trains, including tracks, signals and other accessories therefor; reduced-size (scale) model assembly kits
- 9503 00 35 Other construction sets and constructional toys
- 9503 00 41 Toys representing animals or non-human creatures
- 9503 00 55 Toy musical instruments and apparatus
- 9503 00 61 Puzzles
- 9503 00 70 Other toys, put up in sets or outfits
- 9503 00 75 Other toys and models, incorporating a motor
- 9503 00 81 Other


#153 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 26 May 2009 - 09:20 PM

Bine documentat ca de fiecare data! Oricum vom mai discuta in viitor despre tema asta!
Numai bine!

#154 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 October 2009 - 07:01 PM

Salve,
Kora Model continua inmatricularile ARR cu una mai exotica:
FW 190
Cit despre corectitudine ramine de studiat.
Spor,
Bill :hi:

#155 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 October 2009 - 09:25 PM

...si ceva scos de Special Hobby tot ARR
DFS
Spor,
Bill :hi:

#156 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 11 October 2009 - 10:14 AM

Vezi postareaBill, la 10 Oct 2009, 20:01, a spus:

Salve,
Kora Model continua inmatricularile ARR cu una mai exotica:
FW 190
Cit despre corectitudine ramine de studiat.
Spor,
Bill :hi:

Hmm, asta chiar ar fi interesant ....si tentant. Dar oare e realist ?!
Poate ne dau o mana de ajutor Cantacuzino, Radu-Dan, Radub ....

#157 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 October 2009 - 12:04 PM

Din cite stiu eu, a existat unul singur, capturat dupa 'paspatru si inmatriculat la repezeala. Probabil a sfirsit la rusi!
De la 1-0-9 citire, dintr-o discutie pe tema, din 2005: http://www.cartula.r...anesc-t361.html

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2009/post-19-1255255439.jpg


#158 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 24 November 2009 - 10:25 PM

Sers,
In sfirsit cineva scoate si inmatriculari Ro la Potez 63-11:
Potez 63-11 ARR
Decalurile sunt la 1/48 si 1/72

Si o noutate la 1/72:
Arado 66
Ii rog pe cei priceputi sa-si dea cu parerea in legatura cu corectitudinea inmatricularilor. :-D
Multumesc si spor,
Bill :-D

Aceasta postare a fost editata de Bill: 24 November 2009 - 10:57 PM


#159 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 28 April 2010 - 05:33 PM

Salut,
Invazie de Zero-uri pasoptiste, Tamiya si Hasegawa fac intrecere.....
Sa vedem care pe care, desi eu le-as lua pe amindoua :hi:
Zero x 2 pe TMA-Aircraft
Spor,
Bill :lol:

#160 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 May 2010 - 11:04 PM

LF Model a scos de curand doua coli cu decauri romanesti pentru BF-109 E, 1/72.

Part 1

Imagine postata

Imagine postata

Part 2

Imagine postata

Imagine postata

Prima parte este mai putin interesanta, deoarece versiunile de inmatriculare mai sunt oferite si de alti producatori, ParcModels cu cele doua coli pentru E-3 si E-4 (cele mai usor de procurat si la cel mai mic pret) si Rising Decals
A doua parte este foarte interesanta, oferind inmatriculori care nu au mai fost scoase pe piata, din cate stiu eu, pana acum. Tare mi-ar place sa stiu de unde s-au inspirat pentru Nr.11 si Nr.45, daca pentru Nr.26 stiu ca exista poze, pentru 11 si 45 eu personal pana acum nu am vazut vreo poza, cunosc o singura poza, cu un peisaj de iarna, facuta din lateral-fata avionului cu inscrisul pe bot "Ileana" insa nu se vede numarul pe fuselaj.

Tot LF Model urmeaza sa lanseze pe piata un set din rasina cu motorul si capota pentru IAR-80/81 1/72.
Daca motorul in rasina pare interesant pentru detalierea modelului, capota in rasina nu ma convinge, cea din kitt-uri (ParcModel sau Amodel) dupa parerea mea este Ok, mai bine pe langa motorul din rasina puneau o elicie corecta (elicea din kitt-uri fiind gresita).

Imagine postata

Arata acest topic


  • 27 Pagini +
  • « Prima
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi