Forum Machete,Modelism,Hobby: Noutati interesante - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 27 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noutati interesante ...cu subiecte Romanesti

#121 Useril este offline   DragosP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 538
  • Inregistrat: 22-June 07

Postat 11 April 2008 - 03:13 PM

"Besarabian Fighter" ??? :pardon: :crazy: :devil:

#122 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2008 - 05:32 PM

Poate au vrut sa scrie"Bes Arabian" sau "Besa Rabian" :pardon: .
Acuma,rusii ce bombardau Bucurestiul la iunie 1941,le-or fi crezut Rabian(ca virusu')si inarmate cu mg.-uri Besa de 7,6 mm.Sau credeau ca sunt deasupra Budapestei,capitala Romaniei?? :devil:
In atare conditii,te mai miri c-au desent "airoplanul"cu nas galben,numerele tactice parca ar fi destinate presbitilor? :crazy:
Nici varianta de "inmatriculare"germana nu-i prea"harasho":cruci pe fuselaj-richtig,da niste numere tactice,grupuri de cifre si litere,o cireasa,o maslina,o atentzie ceva???? :wub:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 April 2008 - 05:42 PM


#123 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2008 - 05:50 PM

Dac-o tzinem tot asha cu inmatriculari si vopsiri d'astea se-fe,om ajunge sa "lipim" kituri de IAR 80-81,cu PE pentru versiunea BO-PI :pardon: in culori bulgaresti,si IAR 39(versiunea pentru atac naval cu torpile Whitehead model 1897,licenta portugheza)cu inmatriculare malteza :devil: .
Sau aveti alte propuneri?

VAE VICTI,cum zicea Sinan Pasha,la rascoala de la Bobalna,langa Szeghed(cum care Szeghed?-ala din Basarabia) :crazy:

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 April 2008 - 05:51 PM


#124 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 April 2008 - 05:56 PM

Mai gresesc saracii oameni ! :pardon:
Oricum ,de ce sa ne luam in clanta cu ei ? Sa ne bucuram ca se mai gandeste cineva la noi,desi daca va fi disponibil pe aici,sper sa nu fie tot atat de grozav de bine lucrate ca si cele din seria 2,in speta Iak 1,il 2 ,etc
O sa incerc sa exemplific maine cu niste imagini la ceea ce ma refer,legat de aceasta "serie 2" :crazy:

#125 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2008 - 09:04 PM

Vezi postareaAdiP, la 12 Apr 2008, 18:56, a spus:

Mai gresesc saracii oameni ! :crazy:
Oricum ,de ce sa ne luam in clanta cu ei ? Sa ne bucuram ca se mai gandeste cineva la noi,desi daca va fi disponibil pe aici,sper sa nu fie tot atat de grozav de bine lucrate ca si cele din seria 2,in speta Iak 1,il 2 ,etc
O sa incerc sa exemplific maine cu niste imagini la ceea ce ma refer,legat de aceasta "serie 2" :devil:

Pai tocmai ca nu se gandesc la noi ci la "fortele aeriene besarabiene" sau BAF(Besarabian Air Forces).
Ce FARR ce Bazu,ce zburatori romani,ce eroi ce-au aparat Bucurestiul,care Ploiesti etc.Vax albina frate,mofturi :pardon:
P.S.Bazule n-am dreptate?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 April 2008 - 09:05 PM


#126 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 12 April 2008 - 10:10 PM

Acel avion a fost folosit pe frontul din Basarabia. Cei care au cartea "From Barbarossa to Odessa, Volume 1 - The Air Battle for Bessarabia 22 June - 32 July 1941" de Denes Bernad, vor gasi acolo si poze cu PZL11 de pe frontul Basarabean. In mod evident ei cand spun Bessarabian Fighter se refera la teatrul de operatii. S-au mai vazut de exemplu coli de decaluri care se numeau "der Stern von Afrika" si era despre un neamt cu nume de port francez, sau "African Raiders" si erau americani care au zburat spre un camp petrolifer dintr-o tara balcanica... Se cheama licenta poetica. Sa stiti ca se poarta si in Romania... In loc sa se spuna Brasov se spune "orasul de la poalele Tampei", in loc de Gigi Becali de spune "Razboinicul luminii", etc...
Parerea mea :pardon:
Radu

#127 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 12 April 2008 - 10:22 PM

Vezi postareaLonginus, la 12 Apr 2008, 20:04, a spus:

Ce FARR ce Bazu,ce zburatori romani,ce eroi ce-au aparat Bucurestiul,care Ploiesti etc.Vax albina frate,mofturi :pardon:


Acum nu vreau sa fiu rautacios, dar daca e sa te iei de altii cand gresesc trebuie sa fii si tu corect...
FARR nu este denumirea corecta.
Denumirea corecta este "Aeronautica Romana". F banuiesc ca vine de la "Fortele"... Acest cuvant nu a fost folosit niciodata ca sa descrie aviatia romaneasca. Al doilea R banuiesc ca vine de la "Regala". Pot fi discutii interminabile despre care e corect intre "Aeronautica Regala Romana " sau "Aeronautica Romana". Subiectul a fost deja discutat in mod interminabil pe forumul worldwar2.ro - nu e nimic concludent.
Am fost informat cu toata certitudinea de Dan Antoniu ca majoritatea covarsitoare a documentelor de arhiva folosesc termenul "Aeronautica Romana". Arareori se intalneste si termenul "Aeronautica Regala Romana", dar astea sunt exceptii care pot fi numarate pe degete.
Radu

#128 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2008 - 10:39 PM

De acord cu tine Radule,inteleg ca se vorbeste de frontul din Basarabia.Te asigur ca nu sunt un patriot de intersectie.Oftica mea vine de la faptul ca macheta aia se va vinde"world wide"in jdemii de exemplare si vor fi unii(altii decat noi,modeller-sii romani,care stim cum si ce despre istoria Romaniei)care vor muri cu mainile pe piept convinsi ca ala era un avion "besarabean",ca crucile lui Mihai erau insemne militare "besarabene"si, pourquois pas?Regele Mihai era,evident,besarabean.Mi se parea mai"aevea"daca ar fi stat scris pe cutie ceva de genul"Romanian Air Forces fighter Pzl 11 F-Eastern Front,sumer 1941"sau ceva de genul asta(Pzl-eu romanesc calarind cioloveci).
Repet,nu sunt un patriot de"balta"dar parca m-ar fi uns nitzel la suflet daca ar fi scris p'acolo pe undeva,ceva de genul FARR,Romanian forces,sau asemenea :pardon: .sintagma"Besarabian fighter"mi se pare total nefericita si ceva ce nu poate a fi privit drept o licenta lingvistica;daca tu imi spui mie despre orasul de la poalele Tampei,eu stiu ca vorbesti despre Brasov(oricare dintre noi,cei de aici intelege acelasi lucru);dar daca spui asta unui neamt sadea,sau belgian,ala habar n'are ce vrei.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 April 2008 - 10:41 PM


#129 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2008 - 10:52 PM

Eu stiu ca FARR inseamna Fortele Aeriene Regale Romane,dar nu insist asupra acestui aspect,poate fi si Aeronautica Romana sau Aeronautica Regala Romana,nu asta-i buba mea de ardelean;chestia,pe mine ma zgandare mai la "substrat"-pur si simplu as vrea sa vad si eu,odata,un kit in care sa se afle o "bazaitoare"romaneasca(ca-i un avion romanesc sau doar folosit de-ai nostrii-mi-i totuna)da sa scrie p'aia dreapta,ca zburatorii nostrii,de bine de rau s-au tras de nojitze cu ai mai ai-si cu bolsevicii,si cu americanii,si cu englezii(cu astia mai putin)si cu nemtii,la final-deci parca n-au fost neica nimeni,ci niste barbati intre barbati.Serbanescu zicea,intrebat fiind la ce se mai ridica"la americani"prin iulie sau august 1944:"pai cum sa treaca astia,chiar asa,ca printr-un sat fara caini?in tara asta nu-i mai nimeni?"

#130 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 12 April 2008 - 10:57 PM

Treaba e ca nu poti educa omul cu cutii de machete. In plus, in prospect se va explica despre ce e vorba, sunt sigur de asta.
Daca vrei sa scrie ca e romanesc pe cutie, cauta machetele Hasegawa despre aviioanele romanesti. Scrie pe cutie ca sunt romanesti.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 12 April 2008 - 10:59 PM


#131 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2008 - 11:02 PM

Ba io zic ca poti(si cu machete)ca modelismul este,pe langa o forma de exprimare artistica,si o forma de educare.Uite,noi doi,suntem romani(n-am grafie corecta pe taste dar da bine si asa),si daca facem un kit,avion german,britanic sau eu stiu ce altceva,ne straduim,poate pana la obsesie,sa-l facem cat mai"istoriceste"corect,cu inmatriculari,distinctive,etc.Pai am si eu pretentia asta de la altii.
In fine,eu sunt absolut 110% sigur ca si tu simti ca mine.

#132 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2008 - 11:02 PM

Foarte interesanta analiza realizata doar dupa o coperta de kit... Zic si eu... Sau poate stii ce contine kit-ul deja, sau ai instructiunile, pe care deja le-ai citit, ca sa iti formezi o opinie.
Sau poate doar vorbesc niste preconceptii, ca asa-i pe aici, dintr-un ochi deja le stim pe toate :pardon:

Si ne mai miram ca asa si pe dincolo dupa aia...

#133 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 12 April 2008 - 11:06 PM

Vezi postareacartula, la 12 Apr 2008, 22:02, a spus:

Foarte interesanta analiza realizata doar dupa o coperta de kit... Zic si eu... Sau poate stii ce contine kit-ul deja, sau ai instructiunile, pe care deja le-ai citit, ca sa iti formezi o opinie.
Sau poate doar vorbesc niste preconceptii, ca asa-i pe aici, dintr-un ochi deja le stim pe toate :pardon:

Si ne mai miram ca asa si pe dincolo dupa aia...


Ma intrebi pe mine? Nu am macheta. Dar am cartea despre frontul Basarabean...
Radu

#134 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 April 2008 - 11:11 PM

Cartula,n'am preconceptii si nu-s nici sovin,evident,n-am macheta,n-am nici planurile,da chestia asta cu"Besarabia"ma cam agaseaza de ceva timp(din toate p.d.v-urile);stiu ca risc sa devin out off topic,si nu mai insist,mi-am dat un punct de vedere.

#135 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2008 - 11:33 PM

Citeaza

Preconceptie = Părere, idee preconcepută (şi adesea eronată) pe care şi-o face cineva asupra unui lucru, adoptată, de obicei, fără cunoaşterea directă a faptelor

Deci, daca n-ai kitul si habar nu ai ce contine... QED

Cum a explicat si Radu mai sus, cel mai probabil, chestia cu "Basarabian Fighter" e o indicatie a frontului unde a luptat, e daca vrei similar cu "Battle of Britain fighter". Sau N-spe mii de alte exemple. Ce atatea discutii pe tema asta (daca nu vorbim de ce spuneam mai devreme), chiar ca nu inteleg. Ne place sa fim nemultumiti, orice apare? Daca n-apare e nasol, daca apare ceva cautam nod in papura. Tare...

Radu, nu pe tine te intrebam. Ca poate n-a fost clar.

#136 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 12 April 2008 - 11:39 PM

Longinus,
Cred ca te consumi prea mult.
Hai sa ne uitam la celelalte machete de langa aia. Una se cheama "September 39". Crezi ca in Polonia s-o fi suparat cineva ca nu a scris pe cutie "Polonia" si ca poate cineva, sa zicem din Romania, va crede ca e un avion al fortelor aeriene septembriste sau treijnoiste?
Radu

#137 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 12 April 2008 - 11:47 PM

Cam multe dezbateri vis a vis de firma asta,nu vi se pare ?
Greseli au mai facut ei si la alte kit-uri,nu numai la cele cu subiecte romanesti,eu am 2 cutii,un Yak-asa zis 1- si un Il 2,pe care ,sincer,acu ma intreb de ce le-oi fi cumparat ?
Nu merita firma asta atata polemica,parerea mea!
-Sincer !

#138 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 13 April 2008 - 09:15 PM

Vezi postareaAdiP, la 12 Apr 2008, 23:47, a spus:

un Il 2,pe care ,sincer,acu ma intreb de ce le-oi fi cumparat ?
Nu merita firma asta atata polemica,parerea mea!
-Sincer !


de acord cu Il-2... l-am inceput... si am renuntat :crazy:
oricum eu vreau un besarabian d-ala, ca e totusi de-al nostru :pardon:

#139 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 17 June 2008 - 11:43 AM

Azi am primit cele 4 PZL-11 MasterCraft. MULTUMESC Dl. Pavel.
3 contin decaluri RO. Kitt-urile sunt ca cele RPM.

#140 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 06 May 2009 - 09:42 PM

Salut,
Apare luna asta. Cit de bune sunt inmatricularile va las pe voi sa studiati :spiteful:
Liberator ploiesti raid
Spor,
Bill :unsure:

Arata acest topic


  • 27 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi