Forum Machete,Modelism,Hobby: Noutati interesante - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 27 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Noutati interesante ...cu subiecte Romanesti

#81 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 October 2007 - 04:35 AM

Alaur si LDH , scuze ,inca o data . Sincer nu doresc sa trezesc animozitati intre noi datorita unei aiureli ,si neintelegeri de-ale mele . Spre diferenta de unii , eu am uitat de "edit" ,altfel nu ar mai fi existat al doilea post.

#82 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 30 October 2007 - 07:50 AM

Vezi postareadany, la 29 Oct 2007, 21:12, a spus:

MA iertati ca intervin (putin) peste discutia voastra , insa am o nelamurire in ceea ce priveste coala de decals-uri (prezentata aici) a PZL-ului 7 .In cutia cu cod B-36 se pare ca voi gasi decalsurile de la cea cu cod B-37 ...si ma rog "viciversa"...?) .Cunoaste-ti cumva daca aceasta incurcatura se regaseste in realitate ? Doresc mult sa reprezint unul cu cocarde si ma intreb daca voi gasii aceste marcaje cumparandu-l pe cel cu cod B-36 (B-37 fiind cumparat deja ).



Dany, cocardele sunt in setul B-36, restul kiturilor au crucea.

#83 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2007 - 08:19 AM

dany,

Era o gluma sa mai descretim fruntile ca prea se uitau pe sub sprancene asa ca nu ai de ce sa ceri scuze.

#84 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 October 2007 - 09:30 AM

Citeaza

este "trabantului" nostru
Mgc151184, nu te supara, a fost o referire la faptul ca motorul de IAR-80 inghitea ulei la greu. Ca si trabantul! ;-)

Citeaza

Radub scribit: Ia-ti nene ochelari, sau citeste cu rabdare ca iar ma enervezi. Ca de obicei repeti ce spun eu, dar tot reusesti sa ma contarzici!
Radub, zau, habar nu am la ce te referi!
Cit despre Eminescu...sa nu mai vorbim. Iti reamintesc doar ca a fost tradus in franceza, engleza, germana, italiana, spaniola, rusa.
P.S. Intr-adevar, nu stiam cine a fost William B. Yates, dar asta nu-l face obscur pe Yates ci dovedeste limita cunosterii mele.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 October 2007 - 09:36 AM


#85 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 30 October 2007 - 09:56 AM

Citeaza

QUOTE
1-0-9 scribit: Il stiu asa bine incat nici nu exista in manualele de recunoastere ... il confundau cu FW -190 sau mai rau, Fiat G-50


Z-mare, fac ce fac si TE CONTRAZIC ;-) : nu eram scirbit :pint:

#86 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 30 October 2007 - 10:30 AM

Vezi postareaZ-mare, la 29 Oct 2007, 20:45, a spus:

Dragos, replica cred ca nu i se potriveste tocmai lui Wurger! Ali Baba, nou fiind, inca nu-l cunoste pe cel incondeiat gratuit, asa ca si-a facut o parere taman gresita! I-as recomnda sa citeasca citeva din articolele lui Wurger, ca raspunsurile, la obiect, date nelamuritilor, sunt mai greu de gasit prin tot forumul. A, ba nu, uite am unul la indemina: http://www.cartula.r...?showtopic=2944 .Aici numai de "plictiseala sictirita pe care-l au unii membrii avansati in ceea ce priveste comunicarea cu cei nou sositi" nu cred ca poate fi vorba. Intru' lamurire! (sa nu se inteleaga gresit, nu de lamurirea lui Dragos e vorba!)
si cind te gindesti ca treaba nici nu dureaza mult! ;-) Dupa "18 ore" m-am plictisit eu sa mai urmaresc fazele de lucru! :pint:
Acuma si tu, doar nu vrei ca americanii sa recunoaca faptul ca la Ploiesti au fost bumbaciti, ma rog, atit cit au fost bumbaciti, de un obscur si necunoscut IAR80! :crazy: :clapping:
Radub, ai dreptate Statistic vorbind, din punctul de vedere al impactului pe care l-a avut asupra aviatiei americane, IAR80 reprezinta o "piscatura" in comparatie cu Bf109, FW190. Me262, Me110/Me410 sau chiar Macchi 202/205 dar aici Da, a fost un avion bun, nimeni nu neaga asta, dar e obscur pentru altii. ar fi mers mai bine: Da, a fost un avion bun, nimeni nu neaga asta, dar e mai putin cunoscut pentru altii. Ce zici?
Radub, hai ca ai cam exagerat: daca Eminescu e obscur, ba mai mult, la fel de obscur ca si Adrian de vito, te intreb citi romāni au auzit de Edgar Allan Poe sau Gershwin. Sunt cumva obscuri si ei?
Radub, Eminescu chiar are nevoie de explicatii? Pacat!
Hai ca asta e cea mai tare! :drinks:
Ali baba, nu stiu citi ani ai, dar tu ai auzit de propaganda? Ei bine, acu' 30 - 40 de ani sa facea la greu!
Parerea mea e ca IAR80 a fost un avion bun la vremea lui. Din pacate, in timp ce Bf 109 sau Spitfire au fost mereu "abgradate", singurele "imbunatatiri" aduse "trabantului" nostru au fost ...cresterea greuatii la aceeasi putere a motorului! Asta nu insemna ca nu si-a avut si el felia lui de istoprie, mai mult sau mai putin cunoscuta!


:ph34r:

Draga Z-mare ma bucur sa-ti ''aud'' vocea pe site,cu atit mai mult cu cit imi plac multe dintre cele zise de tine!!...zici de virsta...pai sunt nascut in Ian.1958,deci socoteste si tu!...In ceea ce priveste propaganda te informez ca cele afirmate privind asemanarea Fw190-IAR80 apar intr-o carte scrisa in 1981,de catre Const.C.Gheorghiu ,fost sef al sectiei "Motoare" de la IAR Brasov!!In carte respectivul nu scrie o iota despre "Impuscatu' " sau despre PCR,nici in prefata nici in interior!!Am sa-ncerc sa va postez paginile cu pricina...!Cam atit,deocamdata ,pt. ca astept un control de la metrologia legala si am treaba!!Hai noroc si numai bine!! :fool:

#87 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 30 October 2007 - 10:45 AM

Vezi postareaBlue-Max, la 29 Oct 2007, 20:54, a spus:

Asta e, ne-am nascut romani ...

... si asta ne ocupa tot timpul.

#88 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 30 October 2007 - 11:12 AM

... Si revenind la kiturile noastre... o sa existe un kit de 80, sau de 93/99, sau de 8xx, sau de ce-o fi, atunci cand vor fi cel putin 2 producatori autohtoni de asa ceva. Patrioti si nepragmatici sau viceversa. Deocamdata nu-s. Si n-avem decat sa ne bagam gheara-n gat ca la altii sunt si la noi nu.
Bine zicea Gabi: cu banu' jos in 6 luni pot exista orice kituri la orice scara imaginabila. Nu-si vinde nimeni apartamentu' ca sa faca o fapta de inalt patriotism? Patria recunoscatoare!

Aceasta postare a fost editata de eugen: 30 October 2007 - 11:16 AM


#89 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 30 October 2007 - 12:30 PM

Oare cum putem noi sa popularizam IAR-ul 80?
Ma gandesc la postarea de articole pe diferite forum-uri, de machete (asa incorecte cum sunt ele). O carte am inteles ca o sa apara ;-)
O sa dureze probabil ceva timp pana opinia publica internationala o sa tipe 'VREM O MACHETA DE IAR 80'!

#90 Useril este offline   admin 

  • Administrator
  • Grup: Admin
  • Postari: 81
  • Inregistrat: 14-April 04

Postat 30 October 2007 - 12:41 PM

Pai nu stiu, ma gandesc ca primul pas ar fi urmatorul : cei ce tanjesc dupa popularizare s-ar apuca de facut machete, in loc sa vorbeasca doar despre asta. Cred ca ar fi un inceput bun. Nu esti de acord? ;-)

#91 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 30 October 2007 - 12:58 PM

Vezi postareaAdyAero, la 30 Oct 2007, 12:30, a spus:

Oare cum putem noi sa popularizam IAR-ul 80?
Ma gandesc la postarea de articole pe diferite forum-uri, de machete (asa incorecte cum sunt ele). O carte am inteles ca o sa apara ;-)
O sa dureze probabil ceva timp pana opinia publica internationala o sa tipe 'VREM O MACHETA DE IAR 80'!


E plin NET-ul de articole, discutii etc. despre IAR-80. Si totusi asta nu a generat (mega)nevoia care sa se reflecte intr-o (mega)oferta. Gresesc?

Aceasta postare a fost editata de eugen: 30 October 2007 - 01:03 PM


#92 Useril este offline   Pavel 

  • HOBBY PARK
  • Grup: Members
  • Postari: 1059
  • Inregistrat: 03-January 05

Postat 30 October 2007 - 01:00 PM

o sa apara IAR-80 de calitate si toate variantele, o sa apara si IAR-99 .... si nu numai

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR_99_W.gif


#93 Useril este offline   Ali_baba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 19-February 07

Postat 30 October 2007 - 01:32 PM

Vezi postareaPavel, la 30 Oct 2007, 13:00, a spus:

o sa apara IAR-80 de calitate si toate variantele, o sa apara si IAR-99 .... si nu numai


;-)

Domnu' Pavel de cind va asteptam!!! Asta-i o aripa de IAR99 la 1/72 nu-i asa???!!!
Atentie fratilor ca vineeeeeeeeeeeeee!!!!!!!! DOAMNE AJUTA!!! :pint:

#94 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 30 October 2007 - 02:35 PM

Vezi postareaAdyAero, la 30 Oct 2007, 12:30, a spus:

Oare cum putem noi sa popularizam IAR-ul 80?


Pai uite acest joint-venture franco-roman, va face tocmai asta:
http://www.aerostori...article280.html

Cartea va apare pe la inceputul lui decembrie 2007, va avea 300 de pagini si cam 900 (!!!) de poze, profile color si desene la scara. Va costa undeva intre 40-50 euro.
Carte mai exhausitiva pe tema IAR-80 decat aceasta, nu cred sa existe in curand ....
Din pacate va fi tiparita in limba franceza, asa ca anglo-saxofonii ne vor trata din nou cu "obscuritate" ... ;-)

#95 Useril este offline   virusu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 05-January 07
  • Location:alba iulia
  • Interests:avioaneeeee

Postat 30 October 2007 - 03:43 PM

Vezi postareaPavel, la 18 Oct 2007, 18:51, a spus:

Saptamana viitoare vor fi disponibile si in Romania :whistle:

ma inscriu la una bucata negresit ca mos' craciun si ce mai vine lunar... :8P:
cum se poate sa fiu trecut pe lista? :acute:

#96 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 October 2007 - 08:30 PM

1-0-9 imi cer scuze. Nu de sirbit era vorba, ci de scribit! Mai dau cu degetele aiurea! :vava: :80:

Citeaza

AdyAero scribit: Oare cum putem noi sa popularizam IAR-ul 80?
In nici un caz prin discutii semantice in jurul cuvintelor obscur si mai putin cunoscut! :acute: :80:

Citeaza

Nu esti de acord?
De acord, nene Admin! :good:

Citeaza

Blue Max scribit: Din pacate va fi tiparita in limba franceza,
Sa ma intreb :8P: ...sa nu ma intreb :whistle: ...Oare de ce? :unknw: Apropo, de cea de la Aeromagazin ce sa mai aude?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 30 October 2007 - 08:33 PM


#97 Useril este offline   Bazu 

  • 'al mai pletos
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 09-March 07
  • Location:Delft/Rotterdam

Postat 30 October 2007 - 08:40 PM

Dar de Aeromagazinul in sine ce mai este, ca se auzea ca ar reveni?

#98 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 30 October 2007 - 08:59 PM

Nenea Pavel, vrei sa mor de inima?
Ai zis ceva despre un '80? Si un '99 pe deasupra? :8P: :whistle: :acute:

#99 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 30 October 2007 - 09:09 PM

Vezi postareaZ-mare, la 30 Oct 2007, 18:30, a spus:

In nici un caz prin discutii semantice in jurul cuvintelor obscur si mai putin cunoscut! :8P: :whistle:


Z-mare, TU esti cel care a introdus semantica in aceasta polemica.
Si ai introdus-o aiurea ca de obicei. Iata explicatia din DEX http://dexonline.ro/search.php?cuv=Obscur vezi explicatia 3.
Radu

#100 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 30 October 2007 - 09:29 PM

Vezi postareaZ-mare, la 30 Oct 2007, 20:30, a spus:

Sa ma intreb :8P: ...sa nu ma intreb :whistle: ...Oare de ce? :acute: Apropo, de cea de la Aeromagazin ce sa mai aude?


Intreaba-te, intreaba-ne, Z-mare ! :unknw:
Simplu, pt. ca frantujii de la TMA Editions dau banu' ! L'argent va sa zica-lea !
Cea de la Aeromagazin, e tot una cu cea de care vorbim aici. Cartea se tipareste in Romania.

Era vorba la un moment dat si de o versiune tradusa in limba romana, dar care ar fi trebuit sa apara, dupa cea in limba franceza. Nu stiu daca acest proiect mai e viabil ....

Arata acest topic


  • 27 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi