Forum Machete,Modelism,Hobby: Fleet 10G Azur FRROM 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fleet 10G Azur FRROM 1/72

#1 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 09 December 2008 - 01:11 PM

Salut!

Astazi am avut drum in Berceni la un client si la intoarcere am zis: "Hai sa trec si pe la magazinul lui Hobbyfan! Asa, doar sa ma uit!" ( <_< ) Si ce am gasit interesant acolo? (frate Mgc151184, fii atent!) ... UN Fleet 10G de la Azur Fr.rom. Are cam 40 de piese, dintre care doua din rasina, parbrize vacuform si...decaluri!

Am sa pun poze si cu piesele cand ajung acasa! Daca intereseaza pe cineva!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: fleet0001.jpg
  • Imagine atasata: fleet0002.jpg
  • Imagine atasata: fleet0003.jpg


#2 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 09 December 2008 - 01:50 PM

Citeaza

frate Mgc151184, fii atent!

Multumesc, mersu <_< , am deja 2 acasa, multumita lui Olaf, vroiam sa-i fac poze sal pun pe net da nu am timp, ajung seara acasa cand lumina naturala nu prea mai este.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 09 December 2008 - 01:51 PM


#3 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 09 December 2008 - 03:01 PM

Vezi postareaMgc151184, la 9 Dec 2008, 13:50, a spus:

Multumesc, mersu :friends: , am deja 2 acasa, multumita lui Olaf, vroiam sa-i fac poze sal pun pe net da nu am timp, ajung seara acasa cand lumina naturala nu prea mai este.


Sunt gata cele doua? Cand pui poze cu ele finalizate? :dribble:

#4 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 09 December 2008 - 03:21 PM

Citeaza

Sunt gata cele doua? Cand pui poze cu ele finalizate?

Nu sunt gata, saptamana trecuta leam primit si inca nu mam apucat de ele, unul vreau sa-l fac IAR 27.

#5 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 09 December 2008 - 03:24 PM

Vezi postareaMgc151184, la 9 Dec 2008, 13:50, a spus:

Multumesc, mersu :dribble: , am deja 2 acasa, multumita lui Olaf, vroiam sa-i fac poze sal pun pe net da nu am timp, ajung seara acasa cand lumina naturala nu prea mai este.


De la Olaf "pe sub mana" poate, :friends: ca pe site la "magazin" nici urma de asa ceva !!!

#6 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 09 December 2008 - 03:46 PM

Citeaza

De la Olaf "pe sub mana" poate, ca pe site la "magazin" nici urma de asa ceva !!!

Pai nu a mai avut timp Olaf sa le puna pe site pt ca le-am luat eu pe singurele doua primite imediat ce au venit. :ball:
De cand a aparut informatia ca Azur FRROM scoate Fleet-ul l-am anuntat pe Olaf ca doresc asa ceva :dribble: , mia spus sa astept sa vada ce poate face :friends: , am asteptat, cand au sosit am fost instiintat si am comandat 2 :jump: , ne stiind cate buc a primit :unknw: si s-a nimerit sa fie chiar 2 buc primite. Cu siguranta va mai aduce. :hi:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 09 December 2008 - 03:47 PM


#7 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 09 December 2008 - 03:56 PM

Rog pe Admin/Administrator, daca nu se supara mersu, ca discutiile de aici sa fie mutate (unite) AICI, pentru a nu exista 2 topice cu acelasi subiect.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 09 December 2008 - 03:56 PM


#8 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

  Postat 09 December 2008 - 04:23 PM

si care ii scoru la minunatia asta???
Cu respect Mave_Mig

#9 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 09 December 2008 - 05:57 PM

Vezi postareaMaverick, la 9 Dec 2008, 16:23, a spus:

si care ii scoru la minunatia asta???
Cu respect Mave_Mig


52 ron!

Citeaza

Rog pe Admin/Administrator, daca nu se supara mersu, ca discutiile de aici sa fie mutate (unite) AICI, pentru a nu exista 2 topice cu acelasi subiect.


Nu sunt "Gica contra"!

#10 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 09 December 2008 - 07:55 PM

Vezi postareaMgc151184, la 9 Dec 2008, 15:46, a spus:

Pai nu a mai avut timp Olaf sa le puna pe site pt ca le-am luat eu pe singurele doua primite imediat ce au venit. :ball:
De cand a aparut informatia ca Azur FRROM scoate Fleet-ul l-am anuntat pe Olaf ca doresc asa ceva :dribble: , mia spus sa astept sa vada ce poate face :friends: , am asteptat, cand au sosit am fost instiintat si am comandat 2 :jump: , ne stiind cate buc a primit :unknw: si s-a nimerit sa fie chiar 2 buc primite. Cu siguranta va mai aduce. :hi:

Foarte bine ca le-ai luat pe amandoua. Dar dupa aia, trebuia sa apara produsul pe site la Olaf cu "STOC INDISPONIBIL". Sa stim si noi, ca exista si se mai aduce.
Am dreptate ?! :-D

#11 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 11 December 2008 - 07:55 AM

Fleet F-10G este un avion frumos, iar intentia lui Mgc151184 de a transforma o macheta in IAR-27 este meritorie.
Cunoscand in detaliu istoria acestui avion va mai propun cateva variante:
-Vopsit original - fuselaj albastru aripile galbene cocarde pe aripi si fuselaj, interbelic;
-Cu motor Kinner in stea vopsit albastru descis si imatriculat YR-ABY, ulterior la cererea proprietarului Cantacuzino Constantin Bazu imatriculatia a devenit YR-BAZ.
-Cu motor Kinner vopsit verde oliv pe extrados si gri-blue pe intrados, imatriculat cu crucea lui Mihai.
Eventual cu anumite insemne particulare pentru varianta interbelica, ex. insemnul Escadrilei de Garda Clij, acele 4 C-uri aplasate in forma de cruce cu coroana desupra.
Pentru toate exista fotografii, in cazul in care Olaf se aprovizioneaza doritorii se pot manifesta.

#12 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 11 December 2008 - 08:02 AM

Vezi postareaRadu-Dan, la 11 Dec 2008, 07:55, a spus:

........
Cunoscand in detaliu istoria acestui avion va mai propun cateva variante:
-Vopsit original - fuselaj albastru aripile galbene cocarde pe aripi si fuselaj, interbelic;
-Cu motor Kinner in stea vopsit albastru descis si imatriculat YR-ABY, ulterior la cererea proprietarului Cantacuzino Constantin Bazu imatriculatia a devenit YR-BAZ.
-Cu motor Kinner vopsit verde oliv pe extrados si gri-blue pe intrados, imatriculat cu crucea lui Mihai.
Eventual cu anumite insemne particulare pentru varianta interbelica, ex. insemnul Escadrilei de Garda Clij, acele 4 C-uri aplasate in forma de cruce cu coroana desupra.
Pentru toate exista fotografii, in cazul in care Olaf se aprovizioneaza doritorii se pot manifesta.

Foarte de folos si "de inspiratie" ar fi chiar pozele. Daca ai si te lasa inima, arata-le si noua ....

#13 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 11 December 2008 - 10:14 AM

Citeaza

-Vopsit original - fuselaj albastru aripile galbene cocarde pe aripi si fuselaj, interbelic;

O mica greseala, cocardele in perioada interbelica erau doar pe aripi, intrados extrados si in unele cazuri la avioanele de scoala care avea vopsit tricolorul pe capetele de plan cocardele erau doar pe intrados. In perioada interbelica nu au fost cocarde pe fuselaj ci doar un numar mare alb sau negru. In cazul Fleet-urilor vopsite albastru cu aripi galbene, erau inmatriculate cu cocarde pe aripi intrados extrados, numere negre pe fuselaj si pe deriva mai era ceva scris atat pe parte fixa cat si pe partea mobila.

Citeaza

Foarte de folos si "de inspiratie" ar fi chiar pozele. Daca ai si te lasa inima, arata-le si noua ....

O poza si un profil color cu Fleet-ul lui Bazu, cu motor in stea, sunt publicate intr-un numar al Revistei Aeromagazin.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 11 December 2008 - 10:15 AM


#14 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 December 2008 - 11:22 AM

Vezi postareaBlue-Max, la 9 Dec 2008, 19:55, a spus:

Am dreptate ?! :dribble:


Nu, nu ai. Dat fiind faptul ca sunt silit sa angajez imbecili cu durere de cur, cand vine un produs nou trebuie respectata o procedura de lucru: se introduce factura in program (si aici se genereaza un cod nou de produs), se fac poze, se prelucraza pozele pana la dimensiunea care trebuie, se marcheaza pozele, se incepe introducerea pe site. Fiecare produs trebuie sa aiba deja cele 2 elemente rezolvate, poza si codul de produs. Daca nu e poza sau nu exista inca cod de produs nu se introduce deoarece daca se lasa "pentru cand o sa avem poza" sau "pentru cand o sa faca pozitie in program" produsul va fi incomplet, nimeni nu isi va mai aduce aminte sa completeze deoarece astia nu au nici o responsabilitate si nici o grija. Si astia au fost crema cremelor dupa 2 luni de bani cheltuiti pe anunturi in ziare si pe net. Astept sa mai creasca somajul pana sa ii dau afara, poate atunci gasesc altii.

#15 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 11 December 2008 - 12:46 PM

Cu cocardele pe fuselaj stiu prea bine, dar mi-a scapat.
Daca exista fotografii, respectiv cea din aeromagazin cred ca nu mai este cazul sa postez eu, este mai bine sa-mi vad de treburile mele. Scuzele mele pentru deranjul cauzat.

#16 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 December 2008 - 01:00 PM

Vezi postareaRadu-Dan, la 11 Dec 2008, 12:46, a spus:

este mai bine sa-mi vad de treburile mele


Da, daca ai de gand sa faci pe domnisoara de pension ranita de mataranga fochistului, este mai bine sa iti vezi de ale tale. Ne scuzi ca nu am cazut in genunchi ca ai aparut ieri si ai 3 mesaje pe forum.

Daca ai de gand sa faci parte din comunitatea noastra lasa fitele si pune pozele. MGC a spus doar ca este o poza undeva. Atat.

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 11 December 2008 - 03:42 PM

Vezi postareaOlafTheViking, la 11 Dec 2008, 13:00, a spus:

Da, daca ai de gand sa faci pe domnisoara de pension ranita de mataranga fochistului, este mai bine sa iti vezi de ale tale. Ne scuzi ca nu am cazut in genunchi ca ai aparut ieri si ai 3 mesaje pe forum.

Daca ai de gand sa faci parte din comunitatea noastra lasa fitele si pune pozele. MGC a spus doar ca este o poza undeva. Atat.


Genul asta de postari nu sunt agreate absolut deloc. Ai ceva de zis pe subiect, bine, dar daca doar ai chef de mistouri si inflamari inutile, abtine-te.
Primul warn, la al doilea stii ce urmeaza. Bonus, 15 zile de moderare pentru postari.

#18 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 11 December 2008 - 11:37 PM

Eu zic sa mai citesti o data, poate intelegi. Daca nu iti explic:

Maria Sa Radu-Dan s-a simtit jignit ca cineva a indraznit sa zica ca exista o poza in revista asa ca a renuntat sa ne mai impartaseasca din lumina si pozele domniei sale, sperand sa incepem sa ne rugam de el. Asta este genul de atitudine de cacat pe care nu o inghit, mai ales de la unu care a venit de 1 zi pe forum si face talente. Aici nu e loc de orgolii, toane si fite. Asta e forumul nostru si nu admit cacaturi din astea pe el.

Nu am chef de mistouri, in cele ce am spus nu era nici un misto, era doar un ton taios prin care il avertizam cum sta treaba pe aici, sa-si bage mintile in cap.

Acum poti sterge mesajul acesta. :friends:

P.S. Ma bate gandul ca timp de 15 zile sa raspund la orice topic de pe forum, de cateva ori pe ora :dribble: Asta a fost un misto.

#19 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 12 December 2008 - 07:38 AM

OK Olaf, dar nu se poate folosi alt limbaj????, de ce esti atat de agresiv pentruca nu am profitat fara sa platesc. Ai avut doua interventii si amndoua de nivel suburban, daca te deranjeaza totul nu stiu cine estea un situatia de a se retrage. Deoarece sunt mai modest ma retrag eu asa cum ai propus.
Era cazul sa ai un pic de rabdare ca omul sa se obisnuiasca cu sistemul. M-am inscris numai si numai pentru a ajuta, pe alt topic era nevoie de o foto cu L-10, samd.
Va urez un an nou fericit, machetele dorite si care pana acum au lipsit, La Multi Ani!
Dan Antoniu

#20 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 12 December 2008 - 07:57 AM

Si iata cum am ramas cu ochii-n soare asteptand pozele...

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi