Forum Machete,Modelism,Hobby: Fleet 10G Azur FRROM 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Fleet 10G Azur FRROM 1/72

#41 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 17 December 2008 - 10:11 AM

Dany, acelea sunt Me-109G2 ce au apartinut Gr.7Vt vopsirea este originala germana. Cele doua foto sunt din filmul revendicat de Craciunoiu, este vorba de data asta de Esc.52 Vt care au primit aceste avioane si au facut trecerea pe ele la Pipera, filmarile au fost facute acolo. M-urile din cruci sunt varianta veche.
Schema de vopsire (respectiv fuselajul) este putin atipica, aripile au vopsirea clasica in doua noante de gri.

#42 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 17 December 2008 - 07:40 PM

Citeaza

Dany, acelea sunt Me-109G2 ce au apartinut Gr.7Vt vopsirea este originala germana. Cele doua foto sunt din filmul revendicat de Craciunoiu, este vorba de data asta de Esc.52 Vt care au primit aceste avioane si au facut trecerea pe ele la Pipera, filmarile au fost facute acolo. M-urile din cruci sunt varianta veche.
Schema de vopsire (respectiv fuselajul) este putin atipica, aripile au vopsirea clasica in doua noante de gri


De fapt acestea sunt avioanele escadrile independente 53 Vt. ( modelul de cruce Mihai si emblema Mikey Mouse calare specifica la avioanelor acestei escadrile respectiv la Hurricane si Bf 109 G2) comandata de Toma Lucian. Filmarile sunt dintr-un film de propaganda (legat de apararea AA) si a fost facut la putin timp dupa atacul de la 1 august '43.
Intr-adevar camuflajul este cam atipic german dar ar putea contine (petele foarte inchise) si culoarea verde pe langa cele doua nuante gri standard.

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 17 December 2008 - 07:43 PM


#43 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 December 2008 - 01:08 PM

Max Manolescu sprijinit de un Fleet cu motor Kinner. nu se vede nicio cocarda sau vreo alta inmatriculare pe avion.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0002.jpg


#44 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 18 December 2008 - 07:47 PM

Vezi postareahoria, la 18 Dec 2008, 13:08, a spus:

Max Manolescu sprijinit de un Fleet cu motor Kinner. nu se vede nicio cocarda sau vreo alta inmatriculare pe avion.

Ce-i cu inelul naca de la Fleet-ul cu motor Kinner al lui Bazu ?! Era o varianta speciala sau se putea da jos cand doreai ?!

#45 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 22 December 2008 - 10:44 AM

Bineanteles, la cat era de lat cu sau fara el nu conta, dar era mai elegant cu inelul montat.
Toate au venit cu inele, dar la un moment dat cand motorul necesita interventii mai dese intervine comoditatea, -nu-l mai punem ca si asa trebuie dat jos la urmatoarea interventie.

#46 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 16 October 2010 - 01:23 PM

Redeschid acest topic cu o intrebare:
Stie cineva ce scria sub "FLEET F10G" pe partea fixa a derivei acestor avioane??
Sau poate are cineva vreo poza de o claritate buna a acelei zone.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_10_2010/post-36-1287228207.jpg


#47 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 16 October 2010 - 02:55 PM

mie imi pare ca este emblema fabricii SET sau IAR, si ca acolo ar scrie ce va de genul CONSTRUIT LA SET / IAR BUCURESTI.

Aceasta postare a fost editata de horia: 16 October 2010 - 02:58 PM


#48 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 16 October 2010 - 05:31 PM

In mod sigur scrie "CONSTRUIT LA SET"

Eu asa vad

#49 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 16 October 2010 - 06:31 PM

Salut
Ai mai jos o poza pentru cele fabricate la SET Bucuresti. Nu vad de ce pentru cele fabricate la IAR Brasov sa scrie altceva.
Imagine atasata: Imag059.jpg

Salut
Ai mai jos o poza pentru cele fabricate la SET Bucuresti. Nu vad de ce pentru cele fabricate la IAR Brasov sa scrie altceva.
Imagine atasata: Imag059.jpg

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Imag059.jpg


#50 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 16 October 2010 - 08:10 PM

Citeaza

mie imi pare ca este emblema fabricii SET sau IAR, si ca acolo ar scrie ce va de genul CONSTRUIT LA SET / IAR BUCURESTI.

In poza este sigla SET.

Citeaza

Salut
Ai mai jos o poza pentru cele fabricate la SET Bucuresti. Nu vad de ce pentru cele fabricate la IAR Brasov sa scrie altceva.


Multumesc mult Ashi pentru poza, este o poza de la macheta 1:1 de la muzeu.
In bucata de poza pusa de mine pare un scris mai scurt probabil ceva de genu "Fabricat la (siglaSET) Bucuresti"

In putinele poze pe care leam vazut cu Fleet F10 romanesti nu am vazut pe vreunul sigla de la IAR, am vazut doar cu: sigle "Fleet" probabil pe cele construite de Consolidated, sigle "SET" pe cele construite la SET si sigle "ICAR" pe cele construite la ICAR.
Siglele "Fleet" erau insotite de un inscris pe doua randuri aflat sub sigla. Siglele "ICAR" nu erau insotite de scris.

In legatura cu replica de la muzeu, eu nu am vazut pana acum vreo poza cu realul NR 51 unde sa se vada ca a avut bot albastru si aripi galbene.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 16 October 2010 - 08:11 PM


#51 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 17 October 2010 - 07:29 AM

Referitor la Fleet, am si eu o intrebare:
Se poate construi varianta cu motor in stea Kinner, folosind cele doua machete Fleet scoase de FRROM Azur?

#52 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 19 January 2011 - 08:57 PM

Am reusit contraperformanta sa distrug o parte din decalul de pe Fleetul 10G produs de Azur- FRROM 1/72. Din cele trei inmatriculari am ales-o pe cea aferenta exemplarelor produse de SET (ICAR).Poate cineva dintrei cei care au construit-o pana acum si nu au folosit-o mai are disponibila aceasta bucatica de decal. Practic am nevoie doar de foita de decal de pe deriva (partea stanga a derivei) si inscriptia YR FAD.
Multumesc anticipat,

#53 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 21 January 2011 - 08:56 PM

Problema sa in felul urmator:

-Pe avioanele fabricate la IAR era inscriptionat INDUSTRIA AERONAUTICA ROMANA BRASOV Foto 1.
-Pentru avioanele fabricate la ICAR au fost doua tipuri de embleme Foto 2+3
-Pentru avioanele fabricate la SET era inscriptionat FABRICA DE AVIOANE SET BUCURESTI, sau REPARAT LA SET BUCURESTI, veti gasi avioane fabricate la IAR sau ICAR pe care scrie REPARAT LA SET BUCURESTI, numai atelierele SET au reparat avioanele Fleet 10G, Foto 4+5.
Scuze daca fotografiile nu sunt de cea mai inalta calitate.

MGC....Atentie! Fleet-ul din Muzeul Militar National nu este macheta la scara 1/1 este original.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR_1.jpg
  • Imagine atasata: ICAR_.jpg
  • Imagine atasata: ICAR__.jpg
  • Imagine atasata: SET_1.jpg
  • Imagine atasata: SET_4.jpg

Aceasta postare a fost editata de Radu-Dan: 21 January 2011 - 08:57 PM


#54 Useril este offline   Aschi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 25-January 06

Postat 21 January 2011 - 10:39 PM

Vezi postareaRadu-Dan, la 21 Jan 2011, 20:56, a spus:

Problema sa in felul urmator:

-Pe avioanele fabricate la IAR era inscriptionat INDUSTRIA AERONAUTICA ROMANA BRASOV Foto 1.
-Pentru avioanele fabricate la ICAR au fost doua tipuri de embleme Foto 2+3
-Pentru avioanele fabricate la SET era inscriptionat FABRICA DE AVIOANE SET BUCURESTI, sau REPARAT LA SET BUCURESTI, veti gasi avioane fabricate la IAR sau ICAR pe care scrie REPARAT LA SET BUCURESTI, numai atelierele SET au reparat avioanele Fleet 10G, Foto 4+5.
Scuze daca fotografiile nu sunt de cea mai inalta calitate.

MGC....Atentie! Fleet-ul din Muzeul Militar National nu este macheta la scara 1/1 este original.


Pozele sunt OK. Decalul de la Azur (carma) are nr. 154, iar inscriptionarea seamana cu cea din poza 3.
Precizarile sunt foarte bune pentru cei care inca nu au facut macheta. Desi initial am vrut sa-l fac pe 51 de la MMN, am ramas pe ce oferea cutia de la Azur. E totusi un short-run dar parca prea "short" (pret/calitate).
Multumim Radu-Dan

Inca nu am sigilat-o cu lac mat. Poate pana la urma cineva o sa ma ajute.

#55 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 21 January 2011 - 10:54 PM

Citeaza

Problema sa in felul urmator:

-Pe avioanele fabricate la IAR era inscriptionat INDUSTRIA AERONAUTICA ROMANA BRASOV Foto 1.
-Pentru avioanele fabricate la ICAR au fost doua tipuri de embleme Foto 2+3
-Pentru avioanele fabricate la SET era inscriptionat FABRICA DE AVIOANE SET BUCURESTI, sau REPARAT LA SET BUCURESTI, veti gasi avioane fabricate la IAR sau ICAR pe care scrie REPARAT LA SET BUCURESTI, numai atelierele SET au reparat avioanele Fleet 10G, Foto 4+5.
Scuze daca fotografiile nu sunt de cea mai inalta calitate.


Multumesc foarte mult pentru raspuns si pentru pozele atasate.

Citeaza

MGC....Atentie! Fleet-ul din Muzeul Militar National nu este macheta la scara 1/1 este original.

Interesant, nu stiam, citisem pe undeva ca ar fi o replica, imi pare nespus de bine ca este un original, multumesc pentru informatie.

#56 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 23 January 2011 - 09:09 AM

Au existat si oameni cu finctii care au facut aviatie din pasiune, dedicati, au luptat cu morile de vant si au pastrat aceste exemplare rare, unele au supravietuit, respectiv Fleet 10G; NARDI Fn-305 si Iak-11 monoloc, dar si La-9; Il-10; Mi-4 si Alouette II, astea distruse de nepasarea unor oameni pentru care sunt simple obiecte de inventar care genereaza batai de cap. Sa ma contrazica cineva.Imagine postata
Toate originale!

Aceasta postare a fost editata de Radu-Dan: 23 January 2011 - 09:10 AM


Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi