Forum Machete,Modelism,Hobby: aeromagazin nr 21 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

aeromagazin nr 21

#1 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 19 August 2005 - 08:06 AM

A aparut nr 21 iunie august din Aeromagazin. Sumar: Ivan Kojedub, Mig 25, Hellcat, Razboiul fotbalului, Stele verzi peste Siria si Egipt

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aero.jpg

Aceasta postare a fost editata de eugen: 19 August 2005 - 11:45 AM


#2 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 August 2005 - 10:25 AM

Nimic despre aviatia romana? ;-) Ca despre altii gasim si pe internet, despre romani nu prea. Si daca nu scriu romanii, scriu altii si ne fac in toate felurile. Aeromagazin au fost fantastici cu niste articole traznet despre aviatia romana, dar dupa aia au inceput cu niste chestii care nu prea sunt interesante pentru nimeni. Si dupa cum sunt scrise, nici autorii nu prea sunt interesati. E umplutura.
Parerea mea e ca e mai multa nevoie de istoria aviatiei romane decat despre cloclo-uri, wittwenmacheri, aviatia burkinofasoneza si alte bazaconii din astea (si alea scrise cu multe erori).
Pana la urma, tot Modelismul a ramas sa se ocupe de asa ceva, in conditiile care se stiu. Rusine Aeromagazin! Cititi editorialul din Nr. 9 al Aeromagazin. Ce s-a intamplat cu "militantismul" ala, ca acum toate cuvintele alea incitatoare la ura se aplica mai mult lui Aeromagzin decat altcuiva?
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 19 August 2005 - 10:44 AM


#3 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 August 2005 - 10:49 AM

No', no'! Sa nu ne impacientam!
E doar o revista -iti place o cumperi, nu-ti place nu o cumperi.

#4 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 August 2005 - 11:05 AM

Buna ideea, si sunt total de acord cu tine.
Numai ca eu mi-am facut abonament pe doi ani pe vremea cand erau buni. Vreau nu vreau imi vine. Si pe vremea aia ei au facut tot felul de promisiuni pe care nu si le-au prea tinut: ca o sa apara regulat, ca o sa se ocupe de aviatia romana, ca o sa arate altora cum se face treaba asta.
Intradevar mi-au dat, inclus in pretul abonamentului, doua carti: una despre batalia angliei si una despre aviatia romana. Multumesc, este apreciat gestul. (Cartea despre aviatia romana este chiar buna dar aia despre batalia angliei ma cam lasa rece, ca am destul despre asa ceva)
Dar, si aici e problema, intre timp s-au transformat in altceva. Aviatia romana este complet ignorata. Asta e supararea mea.
Eu vreau sa primesc abonamentul sau sa cumpar revista, dar asa cum a fost la inceput si cum au promis. As vrea sa scrie cateva articole despre IAR80, cu planuri, poze si schite, scheme de camuflare - poate chiar o carte. Sau IAR39. Sau 109 in aviatia romana. Sau Stuka in aviatia romana. Sau He114. Sau avioane de captura rusesti, germane ori americane. Sau avioanele poloneze in aviatia romana. Sau asi ai aviatiei romane in loc de altii ai altora. (Noi nu avem eroi mai tari decat CloClo?) Sau operatiunile de pe frontul de Est sau de West. Sau uniformele si decoratiile aviatorilor. Sau echipamentul de sol. Sau cateva articole despre aerobazele din timpul razboiului. Sunt destule subiecte? Eu zic ca sunt.
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 19 August 2005 - 11:29 AM


#5 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 August 2005 - 01:29 PM

Si eu mi-am facut abonament, de doua ori la rand. Si eu sunt nemultumit. Dar nu sunt genul cu attudini extremiste, sa-i iubesc sau sa-i urasc (un cititor de-al lor zicea intr-o scrisoare ceva de genul "va multumim ca existati"). Pur si simplu nu mai imi fac abonament si voi cumpara revista doar daca imi place un numar anume.
Cat despre romani, trebuie sa recunoastem ca au publicat cate ceva, inclusiv cartea, chiar daca nu in fiecare numar. In plus e si un subiect serios, greu de tratat, mai greu accesibil de cand cu stilul asta neserios de aparitie. Tu reactonezi insa de parca nu publicat nimic legat de ARR.

#6 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 August 2005 - 01:49 PM

Da Ahmed,
Ai dreptate, am reactionat cam dur.
Dar nu stiu de ce zici ca eu nu apreciez ce au scris ei depre aviatia romana? Am zis ca au scris articole traznet, ca au fost buni cand au scris despre aviatia romana, ca apreciez cartea despre aviatia romana. In care loc dintre randurile astea am zis eu ca nu au facut nimic? Dimpotriva eu am zis ca au facut dar s-au lasat. I-am iubit, am fost fan al lor, am avut incredere in ei si m-au tradat. Am dreptul sa spun asta? E felul in care ma simt eu.
Iar daca aviatia romana este un subiect greu de studiat sau e greu accesibil, cum se face ca exista entuziasti si oameni foarte eruditi in domeniu, care au tone de date si au posibilitatea de a scrie articole foarte interesante. De ce sunt complet ignorati de Aeromagazin? De proba, du-te si te uita pe forumul www.WorldWar2.ro la sectia ARR. O sa vezi cat de mult se poate face cu entuziasm si pasiune pentru subiect.
Si eu mi-am reinnoit abonamentul pentru inca o data pentru inca doi ani. Inca mai sper ca o sa revina la vechile standarde.
Radu

#7 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 August 2005 - 02:37 PM

Ahmed, la Aug 19 2005, 11:49 AM, a spus:

No', no'! Sa nu ne impacientam!
E doar o revista -iti place o cumperi, nu-ti place nu o cumperi.

Eroare Ahmed !!
Iti place o cumperi, nu-ti place tot o cumperi ;-) , ca alta decat ea si Modelism, nu sunt. TopGun-ul nu-l mai punem demult la socoteala.

Nemultumirile ar trebui trimise pe orice cale posibila la redactia AM.
N-am primit inca revista si nu stiu ce adresa de e-mail mai dau acolo ca si valabila.
Ca cea din nr. trecut nu functiona .. :oops:

Zice ceva de Batalia Angliei partea 2-a ?!

#8 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 19 August 2005 - 03:00 PM

Max, tu inca lupti intr-o batalie pierduta de ani de zile (si numere)...

#9 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 August 2005 - 03:53 PM

Ahmed, la Aug 19 2005, 04:00 PM, a spus:

Max, tu inca lupti intr-o batalie pierduta de ani de zile (si numere)...

Batalia mea, treaba mea ! ;-)

Vroiam doar sa-l indrum pe radub inspre directia corecta, daca tot vrea sa faca o reclamatie ! 8-)

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 August 2005 - 04:06 PM

No, no, feti mei, domol, domol...
Parerea mea despre Aeromagazin o stiti, asa ca nu pot fi banuit ca-i iau apararea!
Dar....
- oameni care stiu multe sint, care scriu bine exista dar ...toti trebuie platiti. Or revista pare una de familie!
-

Citeaza

Ca despre altii gasim si pe internet,
. Treba asta cu internetul nu prea sta in picioare: citi au acces la internet, citi la revista? Sa nu uitam, sintem in Romania...... Revista se adreseaza tuturor , fie ca au internet fie ca nu!
- e greu sa multumesti, in 54 de pagini, incluzint si copertile si publicitatea, pe toti. Mie, daca imi plac avioanele nemtesti WWI si WWII, sa "tip" ca nu-mi da in fiecare numar poze, planuri, profile, etc. asa cum a promis la inceput??? Dar daca iau in considerare ca mai sint si: americane, englezesti, franceze, italiene, japoneze, rusesti, romanesti, toate celebre si cu istoria si planurile lor? Ca sa nu mai vorbim de jet-uri, care, pot spune unii, au fost neglijate! Citi "nemultumiti" ar iesi la socoteala???
Sau, uniformele nu prea ma interesaza. Daca apare un numar cu asa ceva, sa zic ca revista e slaba, ca nu e buna de nimic????
Sau, istoria nu mi-a placut niciodata. Vreau planuri, fotografii, detalii, profile color, etc. Sa consider ca revista nu e buna de nimic? Nu, o citesc (mult mai usor decit pe net ;-) ), ramin cu cite ceva din fiecare si ...nu strica!
Cum citase si Ahmed, bine ca exista.Ca se poate si mult mai bine, asta e altceva! Poate cindva, cineva, va face una mai buna. N-ar strica!

Da Blue-Max, zice ca va aparea in 35 - 40 de zile, incepind de ...acum ( :-D ). I-a pus si coperta in revista!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 19 August 2005 - 04:13 PM


#11 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 19 August 2005 - 04:07 PM

Oare autorul AM citeste forumul asta?
Ca "altii" am inteles ca il citesc, daca il citeste e bine ca macar nu ne batem gura degeaba.
Avem dreptul sa visam la o revista care sa se ocupe si de aviatia romana "sireaca" , nu? Radub are el dreptate, parca prea se gasesc pe net informatii cu duiumul despte articolele din AM ca sa mai merite sa dai si banii.
Forumurile si siturile sint ele ce sint dar parca altfel e un articol facut ca lumea sintetizat, etc. etc. + ca te mai relaxezi stand cu ochii si in altceva decat monitorul.
Eu ce sa zic, cred ca asta se poate chema "critica constructiva", revista e facuta la un nivel la care pot multi de pe forumul asta sa o faca singuri-singurei, fara alt ajutor, ba poate le iese si mai bine.
Sa am o atitudine "nu ma doare capul, nu imi place, nu iau" ca gasesc materiale pe net, sau eu am, de altii nu ma intereseaza, etc. e cel mai simplu dar am impresia ca de aia unii au si altii nu.

Aceasta postare a fost editata de MiG: 19 August 2005 - 04:15 PM


#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 19 August 2005 - 04:19 PM

MiG, la Aug 19 2005, 05:07 PM, a spus:

Oare autorul AM citeste forumul asta?
Ca "altii" am inteles ca il citesc, .....

Problema aici este ce interes are fiecare si daca exista taria de caracter sa-si poata insusi critica si sa ia masuri acolo unde este cazul.
Daca te referi la ce cred eu, pot spune ca ma pronunt dupa numarul viitor. (Despre revista ca despre productie m-am pronuntat deja in locul respectiv)
Bafta!

#13 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 19 August 2005 - 04:23 PM

Z-mare zici foarte bine si adevarat.
Totusi radub are dreptate: aviatia romana e neglijata INFIORATOR de tare !!! Si nu prea sunt scuze !!!
Am informatii ca i s-au propus spre publicare texte, care au fost refuzate pe motiv ca sunt prea slabe .. :roll:
Ce sa mai spun ....

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 August 2005 - 04:30 PM

Mi-e ca motivul e altul. Ce, articolul lui Dan Melinte a fost ....slab???????

#15 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 19 August 2005 - 04:32 PM

Nu stiu ce ma face sa cred ca cititorul-robot al AM (ca si al forumului astuia de altfel) este barbat, 17-40 ani, studii medii sau superioare (sau in curs de), de multe ori cu studii tehnice sau pe aproape, orasean, etc, etc.
De ce am spus asta? Pt ca asta e utilizatorul tipic de internet din Romania. Asa ca eu nu sint convins de faptul ca AM culturalizeaza masele in materie de aviatie. Cine ia AM-ul poate sa isi caute singur pe net si cu cate nituri era imbinata aripa sau cum il chema pe nu stiu care pilot american cazut prizonier in Vietnam. Info despre aviatia romana foarte putina insa si aia axata pe perioada de acum facuta carare a anilor 40.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 August 2005 - 04:54 PM

Pai, daca exista net, de ce se mai scriu carti?????? Dar hai sa nu mai discutam despre asta ca iesim din subiect! ;-)

#17 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 August 2005 - 05:13 PM

Hai sa spun pe sleau:
1. Eu cred ca e nevoie de mai multa popularizare a aviatiei romane. Ce s-a facut e laudabil dar este doar partea vizibila a aisbergului. Mai trebuie.

2. La momentul asta, despre aviatia romana nu scrie nimeni in afara de Modelism si AirMag in Franta (iar asta din cand in cand, si scris de romani)
Aeromagazin a scris cu ceva timp in urma dar s-a lasat. Ultima data cand au scris ceva substantial despre subiect a fost in Nr. 14, apoi coperta la Nr. 17 urmat de o jumatate de de pagina in Nr. 18 (Care si aia era "ascunsa" intr-un articol dedicat folosirii Potezurilor de catre altii). De atunci nimic si suntem la Nr. 21. O sansa ratata.

3. Chiar si in "vremurile bune", AM scria un articol despre aviatia romana la trei sau patru articole despre aviatia altora in fiecare numar (impacau si capra si varza si lupul) Eu eram multumit de asta. In acea balanta, articolele despre aviatia romana aveau o valuare inestimabil mai mare decat restul. Iar AM au fost cei care au promis cel putin un articol despre ARR in fiecare numar. Eu vreau numai ca AM sa se intoarca la vechile obiceiuri. Nu vreau eliminarea oricaror alte subiecte.

4. Daca cineva vrea sa citeasca despre alte forte aeriene sau asi ai altora, se poate merge la o biblioteca, se poate merge merge pe internet (chiar si cu posibilitati limitate, totusi e accesibil celor intradevar interesati), se poate cere de la altii care au acces, in general se poate face rost de informatii. Cand vine vorba de aviatia romana, te izbesti de un zid de ignoranta si informatii eronate care este datorat in mare parte punctului 2.

5. Daca aceste publicatii nu scriu, nu prea mai scrie nimeni altcineva. Aviatorii nostri sunt batrani, uituci, pe moarte sau dusi deja. De fiecare data cand aceste publicatii ii ignora si scriu despre eroii altora, contribuie la uitarea istoriei aviatiei noastre. Si noi avem eroii nostri, avioane frumoase, povesti interesante. Despre altii au scris altii, si bravo lor.

6. Daca ne luptam intre noi in loc sa ne unim si sa le spunem astora ce vrem, ignoranta invinge.

In calitate de client am vrut sa le spun ce vreau de la ei. O sa le scriu si direct.

Radu

#18 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2005 - 05:14 PM

Nu stiu de ce, dar de fiecare data cand apare un numar nou de AM am un sentiment de "deja-vu"... Nu privitor la revista, ca nu ma prea ma mai intereseaza. Privitor la discutiile de pe forum...
Hai sa deschidem subiecte cu titlul "AM: pro si contra partea a 21-a, volumul X"... "AM se intoarce (si iese cu fundul rosu)", etc... Cred ca ati prins ideea...
Pana una alta, e aceeasi discutie, repetata la nesfarsit, cu aceiasi actori, cu acelasi subiect si ce-i mai prost, cu acelasi continut si aceleasi idei...
S-a schimbat ceva? Pe naiba! ... A facut cineva dintre voi ceva sa se schimbe lucrurile? (nu ca ar fi cazul sau de datoria noastra, dar ca exemplu) Ma indoiesc...
Sincer inteleg tristetea ca nu exista o revista faina de aviatie pe la noi aici, iar AM-ul s-a defecat pe cam toate promisiunile pe care le-a facut pana acum. E de inteles... Si mie mi-ar place o revista cum erau primele numere... Dar priviti realitatea asa cum e ea, hada, nu cum ati vrea voi sa fie...

Sper sa n-o ia nimeni ca o ofensa personala ;-)

PS: Max oricum ramane sa stinga lumina, bag de seama...:-D Ii admir sincer consecventa.

#19 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 19 August 2005 - 05:15 PM

Z-mare, la Aug 19 2005, 02:54 PM, a spus:

Pai, daca exista net, de ce se mai scriu carti?????? Dar hai sa nu mai discutam despre asta ca iesim din subiect! ;-)

Pentru ca pe internet poate scrie traznai orice natang. O carte e scrisa de un scriitor si editata de un editor. :-D
Radu

#20 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2005 - 05:17 PM

A, radub... Mi-a soptit o pasarica ca totusi chestia cu "scrisul direct" nu prea functioneaza conform reclamei... Cel mult mai apare vreun editorial cu scuze si promisiuni pe primele pagini ;-) Dar cine stie, iti urez succes.

Si da, ai mare dreptate in ceea ce spui... Mare dreptate.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi