Forum Machete,Modelism,Hobby: aeromagazin nr 21 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

aeromagazin nr 21

#41 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 23 August 2005 - 10:01 AM

cartula, la Aug 23 2005, 12:11 AM, a spus:

PS2: Olaf, orice proiect care isi propune sa fie ceva "exhaustiv" se prabuseste sub povara asteptarilor extrem de mari.

Pai eu am spus doar sa incepem ceva exhaustiv nu si sa terminam. ;-)
De asta se vor ocupa urmasii nostri :-D .

Deocamdata articolul despre kit-ul de daci poate sa fie pus la sectiunea de istorice romanesti. Dar ca sa nu se simta singur acolo sa mai asteptam pana mai apare ceva. Cum zicea Eliade: "Scrieti baieti, scrieti orice, numai scrieti" si eu as adauga "despre orice cu inmatriculari romanesti".

#42 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 10:11 AM

Olaf, nu despre asa ceva era vorba in ce spuneam eu, ce tine de modelism raman la partea de modelism. Dar hai ca o dam pe langa deja, poate deschizi un topic nou daca ai propuneri constructive referitor la ce vorbim...

#43 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 August 2005 - 10:42 AM

Cartula,
Eu nu vreau ca altii sa faca ceva pentru mine. Vreau ca noi sa facem ceva pentru noi. Eu nu m-am pus pe un nivel separat. Si nici nu vreau sa fiu asa. M-am inscris pe forumul asta pentru ca mi-am gasit o afinitate cu cei de aici. Da, ai dreptate, am impartit lumea in categorii facile - e greseala mea si imi cer scuze de la cei pe care i-am ofensat cu asta.
Exemplul meu personal? Asa cum am spus, le voi scrie celor de la AM - voi face asta imediat ce primesc numarul curent al revistei. Si le voi scrie de fiecare data cand o sa am motive, nu asa de florile marului ca sa ma aflu in treaba sau pentru ca ma calca pe nervi AM. Si voiam ca altii sa faca la fel. Idea era ca daca AM nu afla ce vrem, ei vor continua la fel. Si de asemenea, daca insistam, poate se schimba ceva. Si poate ca ma vor sfida sau ignora - e dreptul lor - dar voi continua.
Da, 1-0-9 a explicat el ceva, dar a spus exact ce se spune de ani de zile: "N-ai cu cine discuta", "Cine sa faca?". Crezi ca aveam nevoie de un mesaj terminat intr-o injuratura ca sa aflu asta? Am si eu cunostinta despre ce este in spatele revistei si despre atitudinea celor de acolo. Am aflat asta direct de la oameni care au lucrat cu ei.
Voi incerca sa contribui pe cat imi sta in putinta la sectiunea despre aviatia romana a acestui site. Si cand imi voi termina proiectul curent (http://forum.largesc...t=ST&f=4&t=6090) iti voi trimite un articol spre publicare.
Radu

#44 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 23 August 2005 - 10:50 AM

Am si eu ceva de spus in legatura cu ultimul numar AM:

Dom'le, URAT tata a mai avut Kojedub asta! 8-)

#45 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 11:04 AM

Radu, in buna parte ai dreptate in ceea ce spui, dar cred in continuare ca totusi esti de parere ca AM-ul e un fel de singura solutie, si trebuie scos din mocirla cumva...
Ce incerc sa subliniez e faptul ca daca cei de la AM nu sunt dispusi sa faca singurei ceva (si se pare ca nu prea sunt, cauzele au fost explicate), am extrem de mari indoieli ca mail-urile, rugamintile, propunerile, vor aduce vre-o imbunatatire... Ce poate aduce o schimbare in AM? O schimbare de mentalitate, da. O schimbare de proprietar, da...;-) Dar cred ca mai degraba se schimba un proprietar, sau apare o ALTA revista decat sa reuseasca schimbarea unei mentalitati la unii oameni.
Nu-i problema ca AM nu stie ce vrem. Sa fim seriosi, Radu... Se stie foarte, foarte, bine acolo ce se cere. Problema e ca ei scot o revista cu un efort minim, daca ar putea sa se scoata singura, ar fi cei mai fericiti... Problema e ca nu-s dispusi sa faca un efort, e mai simplu sa traduca... Asta cum o schimbi?
Ce ti-a zis 109 e o realitate. "N-ai cu cine discuta", "Cine sa faca?". Ai raspunsuri rezonabile la asta, referitor la AM? De discutat chiar n-ai cu cine (si au incercat destui, Max, Z-Mare, plus probabil multi altii), iar la "cine sa faca", ce-ar fi de spus? Ei? Pe naiba, uita... Noi? Munca patriotica pentru cineva cu o atitudine de genul celor de la AM nu e idealul nimanui cred... Si nu e de condamnat asta.

Apropos, bestial Hurri-ul, ai mana excelenta... Astept sa-l vad terminat, o sa arate super.

#46 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 23 August 2005 - 11:54 AM

Pai ne place sau nu, AM (pe langa Modelism si Top Gun) este una dintre singurele oferte pe piata! Numai pentru asta ar merita atentie.
Inteleg foarte bine ce spui, sunt foarte de acord, si cred ca tot ce trebuia spus in legatura cu subiectul asta s-a spus deja. Acum doar invartim in cerc fiind complet de acord unii cu altii. ;-)
Stii rugaciunea aia celebra: "Doamne da-mi indemanarea sa schimb ce pot, taria sa accept ce nu pot schimba si intelepciunea sa imi dau seama care e diferenta intre ele."
Radu

#47 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 23 August 2005 - 01:48 PM

cartula, la Aug 23 2005, 12:04 PM, a spus:

... Ce poate aduce o schimbare in AM? O schimbare de mentalitate, da. O schimbare de proprietar, da...;-) Dar cred ca mai degraba se schimba un proprietar, sau apare o ALTA revista decat sa reuseasca schimbarea unei mentalitati la unii oameni.
Nu-i problema ca AM nu stie ce vrem. Sa fim seriosi, Radu... Se stie foarte, foarte, bine acolo ce se cere. Problema e ca ei scot o revista cu un efort minim, daca ar putea sa se scoata singura, ar fi cei mai fericiti... Problema e ca nu-s dispusi sa faca un efort, e mai simplu sa traduca... Asta cum o schimbi?
Ce ti-a zis 109 e o realitate. "N-ai cu cine discuta", "Cine sa faca?".

Faptul ca in AM apar si articole traduse din AirMagazine sau Avions sau orice alta revista straina nu e rau de loc !! Cati dintre voi sunteti abonati la revistele astea ?! Cel mult cativa. Daca .. ?! Restul cititorilor cu siguranta nu au de unde citi asemenea materiale, care de altfel sunt foarte profesional scrise.

Singura solutie realizabila pt. viitor, ca sa apara si articole despre aviatia romana, e imbunatatirea relatiilor dintre redactia AM si grupul celora care au ce publica in acest domeniu. Ma gandesc aici la Cicos, Antoniu & Co. Altfel .... :cry:

Cat despre mentalitatea AM sau MR, nu stiu ce sa cred?! Omul e tanar, cel mult 35 de ani. Deci nu e alterat sa zicem de epoca de aur a anilor 80'. Chiar din contra, parca a stat si pe afara o vreme ?! Te-ai astepta sa fie flexibil, adaptabil, realist ...
Si sa nu uitam editarea unei reviste trebuie sa fie cat de cat si profitabila financiar. Altfel se autodesfiinteaza ..

#48 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 August 2005 - 02:02 PM

Max, ma refeream la cu totul altceva cand am scris textul de mai sus... Nu la epoci de mult apuse si mai stiu eu ce... Si nici la 'traducerile sunt rele'...
La faptul ca o anumita combinatie de factori nu-mi miroase deloc bine la AM... Nu par prea interesati sa faca o revista BUNA, par interesati sa aiba ceva de tiparit, orice... Seamana cu 'noi ne facem ca muncim, ei se fac ca ne platesc'. De genul asta de mentalitate e vorba... Si in felul asta, profitabila financiar n-o sa ajunga vreodata.

Si da, te gandesti bine la Cicos, Antoniu & Co, Max. Acum, nu stiu care sunt relatiile dintre ei si AM, dar daca au fost fripti la un moment dat... Stii cum e...

#49 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 23 August 2005 - 05:38 PM

Citeaza

Omul e tanar, cel mult 35 de ani. Deci nu e alterat sa zicem de epoca de aur a anilor 80'
Nu e chiar asa, tocmai in acei ani colaboram cu sirg (si profit!) la o revista, oamenii erau chiar foarte deschisi. Dar asta e alta poveste.
Alta e buba!
Un redactor (cu scoliri prin strainatate, cum se zice) care poate scrie: <<Ca niciodata, aveam material pentru citeva numere bune in avans, ....am cedat, aminind de la o zi la alta , punerea in pagina a revistei........in loc sa consacru macar noptile pentru finalizarea revistei, m-am complacut intr-un "dolce fare niente"....>>, ori e inconstient, ori trateaza cu sictir cititorii (sublinierile imi apartin) de care e mult mai presus!
Dupa cum decurge treaba, pare mai degraba o afacere de familie, din care se incearca "stoarcerea" unui profit maxim. Nu uitati, coleboratorii tebuie platiti, termenul de munca patriotica nu-si mai are rostul, cit despre "doar de amorul artei"...nu prea cred!

#50 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 August 2005 - 06:06 PM

Off topic si doar asa ca sa mai zic si eu ceva.
Pe mine ma cam incurca tema asta de discutie pentru ca am cam incetat sa mai cumpar o revista care consider ca nu ma mai satisface si in mod special ma refer la teme romanesti din aceasta revista.
Din pacate nu sunt si nici n-am pretentia ca voi deveni istoric. Daca eram poate ca trimetem moca si ceva articole la revista asta si nu cred ca nu le-ar fi publicat.
Rezultat: capra + varza = impacate
Revista ar fi avut articole despre aviatia romaneasca, cititori multumiti, patonii cu bani in buzunare si eu cu "faima".
Pacat ca eu prefer istoria "la obiect" nu ca pe un hobby. Asta inseamna ca nu puteti conta pe mine nici la dezvoltarea unui topic pe teme istorice.
Bafta!

#51 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 23 August 2005 - 10:04 PM

Credeti ca M.R este dispus sa plateasca colaboratori???Sa fim seriosi cum spunea si Z-mare A.M este un fel de "afacere de familie" mai bine "painea" ramane in casa nici macar cateva "framituri" nu trebuie scapate!!!

Aceasta postare a fost editata de tomcat_ct: 23 August 2005 - 10:06 PM


#52 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 23 August 2005 - 10:53 PM

Am luat si eu unltimul nr din AM. Eu dupa cum e scrisa, cred ca revista aia e facuta la ora actuala de un singur om, maxim doi. si asta in timpul liber. De aia spuneam ca sint cativa pe forumul asta care pot sa faca un AM oricand, poate chiar mai bun.
din colectia de perle tura asta:

Pe colegul lui Kojedub il cheama Titarenko in loc de Titorenko, in vreo 2-3 locuri deci omul e convis ca asa e bine, nu e greseala de tipar

"mig-21 vireaza strans folosind poscombustia, el fie incearca sa scape de urmaritori, fie sa le cada in spate"

Avioanele au "livrea", eventual cu nasturi, asta e echivalentul lui livery probabil

+ altele
ce sa mai, ma astept in numerele urmatoare la faze gen: "In balada "Miorita" este vorba de trei ciobani care comploteaza impreuna sa-l omoare pe unul dintre ei."

referitor la ce a spus radub pt AM, o idee ar fi sa facem un efort de vointa sa ii scriem toti in aceeasi zi mail, macar asa de curiozitate daca ar avea vreun efect

Aceasta postare a fost editata de MiG: 23 August 2005 - 10:54 PM


#53 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 24 August 2005 - 05:46 AM

MiG, la Aug 23 2005, 11:53 PM, a spus:

referitor la ce a spus radub pt AM, o idee ar fi sa facem un efort de vointa sa ii scriem toti in aceeasi zi mail, macar asa de curiozitate daca ar avea vreun efect

Zau ca poate ar merita .. ;-)

#54 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

  Postat 24 August 2005 - 06:53 AM

Cum nu sunt amator de tot ce zboara, ci numai de ceea ce, in cele din urma, se scufunda, nu am avut de-a face cu revista AM. Insa am urmarit si eu topicul, intr-o oarecare masura, si nu inteleg un lucru:

DE CE va preocupa o revista de slaba calitate, cu un "colectiv" care se ghideaza dupa vorba "merge si asa", si cu informatii "dubioase"?

Pentru ca este una dintre putinele (sau singura) reviste de domeniu din RO? Si ce daca? Daca e slaba, trebuie ignorata, atita vreme cit nu raspund la stimuli externi.

Pentru ca este una din putinele surse de informatie accesibile? Si ce daca? Chiar unii dintre voi au spus-o, articolele sunt slabe, si cu greseli.


Dupa parerea mea, alternativa in momentul de fata este internetul si comunitati cum este cea de pe acest site. Poate ca nu toti modelistii au acces la internet. Dar eu cred ca tot mai multi vor avea. Creste internetul si pe la noi...

#55 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 24 August 2005 - 07:09 AM

Citeaza

DE CE va preocupa o revista de slaba calitate, cu un "colectiv" care se ghideaza dupa vorba "merge si asa", si cu informatii "dubioase"?

Pentru ca este una dintre putinele (sau singura) reviste de domeniu din RO? Si ce daca? Daca e slaba, trebuie ignorata, atita vreme cit nu raspund la stimuli externi.


Nu a fost tot timpul de slaba calitate. Ba la un moment dat a fost "ireal de buna" pt. Romania ;-) . Dar n-a tinut mult. Toti cei care au avut ocazia sa prinda acele numere, doresc sa reaiba aceea "calitate". De aceea acesta ... "agitatie" aici pe forum.

Si poate mai e o problema de orgoliu national. Toate natiile din jur, de bine de rau au macar 1 revista de aviatie/machetism/modelism acceptabila. Numai noi din nou suntem incapabili ...

#56 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 August 2005 - 07:29 AM

Incapabili nu as putea spune... Eu cred ca cei care sunt capabili, au alte preocupari.

Ia-o strict ca biznis: sa faci o revista de calitate, cu niste articole bune si bine informate, inseamna efort mare. Daca cererea pe piata de o astfel de revista nu este mare, sa poti avea un cistig, atunci nu merita efortul. Adica "lasa ca merge si asa" ca doar alta alternativa nu e, si omu' o sa cumpere ce gaseste, nu ce e bun.

Daca ar fi un pic de concurenta... atunci fie revista s-ar da pe brazda... fie ar lua-o pe ulei pina s-ar infige in perete ;-).

#57 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 August 2005 - 11:01 AM

TaZzz, la Aug 24 2005, 08:29 AM, a spus:

sa faci o revista de calitate, cu niste articole bune si bine informate, inseamna efort mare. Daca cererea pe piata de o astfel de revista nu este mare, sa poti avea un cistig, atunci nu merita efortul.

Decat o revista care apare la doua luni cu... XX pagini (nu prea multe), cu fel de fel de lipsuri si alte "bube", mai bine una competenta, bine facuta, cu XXX pagini (nu va ganditi la prostii ;-) ) si aparitie bianuala... sau trimestriala... sau... un Almanah. Zic si io...

Aceasta postare a fost editata de eugen: 24 August 2005 - 11:09 AM


#58 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 August 2005 - 11:06 AM

Aaaa... si mai e ceva... cand un "patron" zice ca o revista traieste exclusiv din vanzarea tirajului, sau bate campii, sau o pune de faliment!

#59 Useril este offline   TaZzz 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 140
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 24 August 2005 - 12:10 PM

Aici sunt absolut de acord. Din cite stiu eu, revistele isi scot banii mai ales din spatiul publicitar din revista.

De o revista de modelism ar trebui sa fie interesate firmele de kituri, materiale, etc. Cite astfel de firme sunt la noi? Si cite sunt dispuse sa bage banii in publicitate?

Impresia mea este ca, cu cit piata de desfacere e mai mare, cu atit banii bagati in publicitate sunt mai multi. ;-)

#60 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 24 August 2005 - 12:28 PM

Daca ar fi un pic de seriozitate (din partea AM), un pic de interes, ceva transpiratie, iti spun eu ca multe firme si-ar face reclama! Nu saracesc marii producatori de kituri pentru cateva sute de euroi platiti pe o reclama! Si mai departe putem "croseta" fel si fel de scenarii!

Chestia cu cat de mare e piata si ce multi bani se baga in reclame din cauza asta... Chiar crezi ca se mananca "dero" pe paine in tara asta? ;-) Daca aduni cate minute vezi pe zi la TV reclame d-astea si inmultesti cu cateva mii de euroi minutu'... o sa vezi ca banii se "baga"... un pic altfel.

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi