Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama cu hidroavion Macchi M5 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama cu hidroavion Macchi M5 Lucrare "in progres"

#61 Useril este offline   Messerschmitt 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 797
  • Inregistrat: 01-March 07

Postat 30 January 2010 - 11:50 AM

Salut Bill,

urmaresc cu mare interes lucrarea ta inca de la inceput si nu pot sa spun cat de mult imi place ce ti-a iesit pana acum. Spor in continuare!
Cat despre apa, ce tehnica vrei sa folosesti?
Tin minte ca am vazut pe ceva site un nenea care a folosit la o diorama asemanatoare niste placi din dracu stie ce cu valuri si tot ce mai e nevoie pt o "textura" de apa.

#62 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 14 February 2010 - 01:06 PM

Sers,
In asteptarea decalurilor cu cocarde corecte, care au devenit un fel de "balena alba" personala ^_^ am mai indraznit sa lucrez cite ceva la fundul apei. Mai bine zis am vopsit cu un albastru verzui peretii laterali ai ramei si am lipit, pe ici, pe colo mici pietre( pietris menajer pentru feline). Ideea mea este sa le imbib initial cu apa+aracet pentru ca sunt poroase si apoi sa le vopsesc pe unele cu citeva nuante de albastru/verde. Apoi sa pun Vallejo Still Water in straturi mici, cu atentie sa nu ramina bule de aer pe linga bolovani. Dupa ce ajung in apropierea cotei geografice "0" adica nivelul marii, voi aplica Water Effects, incercind sa fac mici denivelari ale marii. Fiind prima mea diorama cu apa voi incerca sa reproduc o mare linistita asa cum deseori este Marea Mediterana in zona Brindisi, unde am pozitionat fizico/istoric avionul. Cind voi ajunge la nivelul unde trebuie sa pozitionez avionul voi avea grija sa-l protejez cu un strat de banda de mascare si o folie aluminiu, si il voi aseza punind apoi ultimele straturi in jurul sau, pentru ca sa ramina conturul si sa-l pot scoate si pune la loc pina la finalizarea dioramei.
Iata doua poze cu stadiul actual:
Imagine atasata: fund1.JPG
Imagine atasata: fund2.JPG
Cam asta este teoria sa vedem practic cum va arata. Merg cam pe bijbiite dar numai asa ma prind de unele treburi. Daca nu-mi place rezultatul voi incerca si alte metode.
Spor,
Ahab(ill) :drinks:

#63 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2010 - 01:29 PM

Bill,

O mica observatie. Mi se par prea "ordonate" pietrele cu pricina... N-au 'haosul' specific unei coaste, nu stiu cum sa explic altfel.

#64 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 14 February 2010 - 03:22 PM

Multumesc pentru observatie Gabi.
Am observat si eu o anumita regularitate. Ma gindeam ca dupa ce vopsesc unii bolovani cu verde-albastrui va arata altfel. Ideea mea este sa obtin acea nuanta usoara de verde a apei, din vopsirea, pe alocuri, a fundului si a pietrelor. Sa vedem ce iese. Avantajul este ca oricind (inainte de primul strat de apa) pot scoate sau adauga alti bolovani si sa fac un model neregulat. Bineinteles ca orice idee ma ajuta sa gasesc calea spre ceea ce doresc.
Spor,
Bill :drinks:

#65 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2010 - 04:22 PM

Daca nu te superi, iti zic o metoda pe care o aplic eu in astfel de cazuri. Poti sa faci abstractie de ea daca nu te aranjeaza.
Decupezi un carton usor neregulat pentru a acoperi plaja. Ce ramane e linia valurilor (aprox).
Apoi iei pietrele si le arunci toate odata dinspre larg spre tarm, in asa fel incat sa se raspandeasca. Apoi mai scoti, mai adaugi sau mai muti cate ceva.
Tine cont si ca acolo unde acostau barzauni din astia, oricat ar fi fost ei de italieni, faceau efortul sa scoata bolovanii mai periculosi, cel putin pe un culoar.
Acolo unde este un bolovan mare, se mai aduna si altii mai mici rostogoliti de valuri.
Bolovanii subacvatici au alge pe ei mai ales in jumatatea de sus, spre lumina. Cei dinspre mal fac uneori o chelie din cauza fluxului si refluxului cand algele sunt expuse mecanicii externe (vant, nisip, calcaturi).
Oricum in rasina nu o sa se vada toate astea dar trebuie sa tii cont cum zicea Cartula de o dezordine naturala.
Sper ca n-am deranjat.

#66 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 14 February 2010 - 04:28 PM

Vezi postareawurger, la 14 Feb 2010, 16:22, a spus:

Daca nu te superi, iti zic o metoda pe care o aplic eu in astfel de cazuri. Poti sa faci abstractie de ea daca nu te aranjeaza.
Decupezi un carton usor neregulat pentru a acoperi plaja. Ce ramane e linia valurilor (aprox).
Apoi iei pietrele si le arunci toate odata dinspre larg spre tarm, in asa fel incat sa se raspandeasca. Apoi mai scoti, mai adaugi sau mai muti cate ceva.
Tine cont si ca acolo unde acostau barzauni din astia, oricat ar fi fost ei de italieni, faceau efortul sa scoata bolovanii mai periculosi, cel putin pe un culoar.
Acolo unde este un bolovan mare, se mai aduna si altii mai mici rostogoliti de valuri.
Bolovanii subacvatici au alge pe ei mai ales in jumatatea de sus, spre lumina. Cei dinspre mal fac uneori o chelie din cauza fluxului si refluxului cand algele sunt expuse mecanicii externe (vant, nisip, calcaturi).
Oricum in rasina nu o sa se vada toate astea dar trebuie sa tii cont cum zicea Cartula de o dezordine naturala.
Sper ca n-am deranjat.

Caline,
Cum sa deranjezi, te rog frumos mai frate. Multumesc de sfaturi, foarte utile si pertinente. Voi incerca treaba cu aruncatul si cu culoarul spre plaja. Problema mea era sa fac cumva sa arate apa usor colorata. Amestecul cu vopsea duce la tulburarea ei, asa ca numai din efecte de fund(scuzati vulgul ^_^) voi putea lucra.
Multam si astept si alte indrumari de la tine/voi.
Spor,
Bill :drinks:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 14 February 2010 - 04:40 PM


#67 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2010 - 04:37 PM

Bill, baga vopsele transparente, tot acrilice. Asa nu se mai 'tulbura'... Ca sa dai 'adancime', si cum tot vei turna mai multe straturi, poti sa umbli si la saturatia culorii, la fund cea mai mare, la suprafata aproape transparenta...

Apropos, deasupra merge data o mana de Future dupa ce se usuca perfect, altfel nu prea obtii 'luciul' apei calumea.

#68 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 24 February 2010 - 11:19 PM

Salut,
Am schimbat total fundul marii, dupa citeva consfatuiri cu frati mai priceputi decit mine. Am refacut, punind bolovani relativ lati, pe care i-am vopsit cu un buff si dupa ce i-am suflat cu Future i-am spalat cu uleiuri cu un gri si o umbra naturala. Apoi, un strat de lac mat si am aplicat o pensulare uscata pe unele parti ale lor cu un verde inchis. Pe toata suprafata am aplicat nisip fin, iar in portiunea unde vine "apa" am lasat sa iasa bolovanii din nisip doar putin. Dupa aceea am fixat tot nisipul cu aracet diluat mult cu apa. Iata citeva poze din cursul procesului:
bolovanii golasi:
Imagine atasata: new_butt.jpg
dupa spalari:
Imagine atasata: new_butt5.JPG
si dupa inverzirea lor si asezarea nisipului fin:
Imagine atasata: new_butt9.jpg
In etapele urmatoare voi incepe sa pun straturile de apa.....simt cum navalesc emotiile :rolleyes:
Voi urma sfatul lui Cartula si voi pune mai multe straturi de gel colorat cu acrilice Tamiya Clear Blue si Clear Green. La fund cel mai colorat iar la suprafata, fara culoare. Vedem cum iese.
Zilele urmatoare pun cocardele pe avion si termin citeva lazi de lemn care impreuna cu alte citeva surprize vor anima partea de uscat a lucrarii.
Spor,
Bill :help:

#69 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 25 February 2010 - 10:42 AM

superb pana acuma. o carcoteala estetica de incepator,daca nu-i de bai.bolovanii mai mari ar fi trebuit pozitionati cel mai departe de mal(apa ii aduce mai greu la tarm) si cativa de marimi mai mici mai aproape de plaja.in rest cred ca atunci cand va fi gata se vor auzi aplauze si ovatii la greu

#70 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 February 2010 - 11:59 AM

E, altceva! :rolleyes:

#71 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 27 February 2010 - 09:29 AM

Sers,
Fac orice numai sa nu ma apuc de pus apa :angel: asa ca am terminat citeva lazi dintre care vreo 2 vor poposi pe plaja din fata avionului. La fel si un sezlong (luat dintr-un kit Preiser 1/48), impreuna cu pinza de pe el, nelipita inca. E facuta din folie de Pb de la Zetu(multumesc din nou!) care a fost mascata, demascata si vopsita in dungi. Fiind un batrin si loial U-ist am ales culorile alb/negru. Urmeaza sa o decolorez putin prin suflarea cu lac mat amestecat cu foarte, foarte putin buff Tamiya.

Imagine atasata: lazi_gata.JPG
Imagine atasata: sezlong_pinza.JPG
Dar mai urmeaza si alte acareturi pe linga ele. Si nadajduiesc sa apara curind si MAASCD (muza aplicarii apei in straturi colorate in degrade....) :rolleyes:
Spor,
Bill
P.S. "Mama te iubesc da' nu ca pe U" - tipuritura din folclorul local fotbalistic :help:

#72 Useril este offline   Michael_Wittmann 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 818
  • Inregistrat: 19-March 05

Postat 27 February 2010 - 10:50 AM

Foarte frumos, pietrele arată mult mai bine aşa decāt īn varianta iniţială. Ideea cu şezlongul e tare de tot, ai putea să pui şi o U-istă pe-acolo. The sea is green, the sky is blue...
Spor(t) īn continuare, aşteptăm cu ochii la gură :rolleyes:

#73 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 03 March 2010 - 11:49 AM

Merci Sica Wittmanica :bang: ,
Sezlongul este al pilotului, care tocmai lipseste....deh...nature calls :bang:
In timpul testelor aplicarii apei am mai facut cite ceva din partea uscata a vignetei.
Sezlongul e aproape gata(mai dau cu pigmenti), scrumiera metalica, precum si manusile aruncate pe lada. Ele sunt facute printr-o odioasa mutilare a unui GI Joe din kitul de Willys, Bandai, 1/48. Dupa retezare, le-am facut gaura in partea taiata si am largit-o pina peretii au devenit foarte subtiri. Apoi, le-am aplatizat cu ajutorul unui cleste dupa o prealabila incalzire usoara. Vopsire cu Leather MM, Future, spalare cu umbra naturala si gata. Trebuie sa le mai dau un lac satin sau chiar mat.
Imagine atasata: sezlong_lazi_manusi_scrumiera.jpg
Mai urmeaza si altele in aceasta zona.
In episodul urmator, sper sa definitivez decalurile si sa continui cu avionul.
Spor,
Bill

#74 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 03 March 2010 - 12:12 PM

Super misto, super realist!!!! :bang:

#75 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 03 March 2010 - 10:50 PM

Vezi postareaBill, la 3 Mar 2010, 11:49, a spus:

...................................
Mai urmeaza si altele in aceasta zona.
In episodul urmator, sper sa definitivez decalurile si sa continui cu avionul.
Spor,
Bill


Fratioare ti-a iesit superb, decalul ranjit potenteaza forma hidrodinamica
Ma uit la el si-mi lasa gura apa
Iti tin pumnii, aici la malul marii
Ma astept sa apari cu el la unguri
Cu ...de gura modelistica ne-om sarbatori
:bang:
Curaj,
S.B. (Dupa ureche ca nici franceza nu cunosc)

#76 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 04 March 2010 - 09:39 AM

Multam Luci,
Cu sau fara polutia de sub el :bang: il voi duce la Moson, impreuna cu altele.
Numaratoarea inversa continua.... :bang:
Spor si tie,
BorBill :bang:

#77 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 March 2010 - 09:56 AM

O mica circoteala: as fi terminat dungile pinzei tot cu alb (sau, ma rog, cu negru, dar e mai bine alb)! Sincer, supara la ochi asimetria.

#78 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 04 March 2010 - 01:23 PM

Vezi postareaZ-mare, la 4 Mar 2010, 09:56, a spus:

O mica circoteala: as fi terminat dungile pinzei tot cu alb (sau, ma rog, cu negru, dar e mai bine alb)! Sincer, supara la ochi asimetria.


Ciao Zettone,
Imi pare rau dar sezlongul a fost facut de padrone pfalegname Ettore Boviglianno, un timplar din Torre Rosa, care la rugamintile unei cumnate a facut si citeva sezlonguri pentru o mica plaja de linga Brindisi, desi el era specializat in scaune sculptate. El a ales pinza si a scapat treaba cu asimetria ;-)
Eu imi declin orice responsabilitate in legatura cu ea :bang:
Spun asta ca poate monitorizeaza cineva forumul si ma descalifica la Moson :bang:
Spor,
Bill :bang:

#79 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 04 March 2010 - 02:25 PM

Bill ! Toarnă odată apă īn boroancă!

#80 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 05 March 2010 - 09:25 AM

Sers,
Vine si apa Vlade, deocamdata fac testari intr-o "boroanca" mica sa vad cum lucreaza gelul, dar si noi ponturi la stratificare. Mai urmeaza sa fac neregularitatile cu Water Effects, sa vedem ce se mai vede sub apa....
Imagine atasata: Proba_apa.JPG
Dupa gustul meu e un pic prea colorata, dar asta sper s-o rezolv la lucrarea mare.
Si cocardele de pe intradosul planelor si de pe laterale:
Imagine atasata: cocarde_burta_laterale.JPG
Cam atit pentru azi, sa vedem ce mai urmeaza... :bang:
Spor,
Bill

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi