Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama cu hidroavion Macchi M5 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama cu hidroavion Macchi M5 Lucrare "in progres"

#41 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 28 December 2009 - 06:40 PM

:pint:

#42 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 28 December 2009 - 08:11 PM

:pint: :drinks:

#43 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 December 2009 - 02:06 PM

...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_12_2009/post-19-1262088379.jpg


#44 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 03 January 2010 - 11:25 PM

An nou fericit tuturor !!!
si continua saga locotenentului Ardiccicano pilotul acestui avion. Am vopsit din nou capul dragonului cu un galben-portocaliu precum am citit in cartea de la Windsock.
Dupa aceea, pentru o usoara decolorare, am suflat si pe fuselaj si pe planul superior cu un amestec de Future+Buff Tamiya, amestecul fiind foarte foarte diluat.
Imagine atasata: vopsirefinala2.jpg
Urmeaza partea pacatoasa in care voi incerca sa schitez trasaturile dragonului cu vopsea de ulei. Avantajul este ca, fiind ulei peste Future, in situatia in care nu-mi place cum iese vreun rid, il sterg cu cirpa si-l refac. Oricum inainte voi exersa pe altceva.
Spor,
Bill :hug:

#45 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 04 January 2010 - 05:50 PM

.....
In asteptarea muzei care sa ma inspire la pictarea capului de dragon am pus hobanele la ampenajul codal. E simplu fiind vorba doar de un cablu ce trece prin stabilizator si se fixeaza pe profundor in doua puncte. Mai exista inca doua mici bucati de cablu ce actioneaza directia aflate sub nivelul profundorului ce urmeaza sa fie puse.
Imagine atasata: stelaj_ac_gaurire.jpg
Avionul e pus intr-un stativ special facut pentru biplane, extrem de folositor, achizitionat de la Modelimex.
Gaurile prin care am trecut firul sunt facute cu o scula home-made dintr-un ac luat de la o seringa de diabet(pentru ca e cel mai subtire ac gasit) fixat intr-un ac de seringa gros de uz veterinar. Am facut fixarea prin incalzirea la rosu a virfului si infigerea lui in partea de jos a acului care e din plastic. Folosesc aceasta scula pentru ca acul e extrem de subtire si e flexibil in acest fel pot aplica gauri in diverse puncte unde se ajunge greu si pozitia de gaurire e mai dificila.
Imagine atasata: ac_gaurire.jpg
Am trecut firul de pescuit de 0,08 prin toate gaurile si l-am fixat in prima cu o picatura de superglue. Apoi l-am lestat prinzind de el 2 cleme pentru ca sa-l tina intins si am fixat si ultimul capat prin postarea unei picaturi de superglue in ultima gaura.
Acum astept uscarea si voi reteza capetele ramase, urmind sa vopsesc firul cu exhaust metalizer MM, care e un metalizat aproape negru.
Imagine atasata: hobane_coada2.jpg

va urma....
Spor,
Bill

#46 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 January 2010 - 12:43 PM

Sers,
In prima faza am pus decalurile cu cifra "20" si am aplicat linia neagra despartitoare dintre galben/portocaliu si verdele/alb de pe fuselaj. Au urmat citeva incercari si corecturi si am vopsit cu uleiuri urechile dragonului. Am amestecat uleiurile cu foarte putin gel sicativ pentru uscare mai rapida, iar dupa uscare am suflat cu Future deasupra. Apoi am pus decalurile cu ochii, si am ingrosat conturul lor cu ulei. Irisii ochilor sunt de fapt gaurile de mitraliere din bot si sunt vopsiti cu gunmetal.
Imagine atasata: urechi_ochi3.jpg
Dupa ce se vor usca contururile voi incerca sa vopsesc citeva dintre trasaturile fetei in asteptarea listarii decalurilor cu gura cu dinti. Coala de decaluri a avut 2 feluri de guri ?, insa la cele bune m-am gindit, in istetimea, sa incerc Micro Sol pentru prima data. Si fiind agresiv nu am mai putut repozitiona gura, asa ca a trebuit sa dau jos decalul fiind prea jos pus.... deh graba strica treaba. Asa ca am zis ca incerc cu cea de-a doua gura, insa aceasta era prost facuta, pelicula de peste decal nu era aplicata cum trebuie si dupa inmuierea cu apa s-a sfarimat. Noroc ca o scanasem inainte si acum o voi lista facind decaluri noi. Fratele Marhaba m-a ajutat major in corectarea si imbunatatirea jpegului cu dintii, ii multumesc !
Imagine atasata: urechi_ochi2.jpg - alta pozitie a capului de dragon in stadiul actual.
Cam atit...spor,
Bill :whistle:

#47 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 10 January 2010 - 02:06 PM

:whistle: :punk: :lol:

#48 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 January 2010 - 03:39 PM

Salut Bill!

Foarte frumos lucrat! O remarca legat de folosirea Micro Sol. Acesta este intradevar agresiv, dar nu cu orice tip de decaluri. Cele de la Academy sau ICM nu reactioneaza deloc. Dar Micro Sol este un decal softer, nu este indicat pentru pozitionat decaluri. Cel pentru pozitionat se numeste Micro Set. Are mirosul ca otetul alimentar ( cred ca si asta este! ). Si acesta actioneaza ca un decal softer dar este cu mult mai blind. Daca nu ai, poti sa folosesti un mix de otet cu apa distilata iar dupa ce ai sters excesul si decalul este pozitionat pune putin Micro Sol si lasa-l sa lucreze.

Astept nouatati in continuare la acest topic super interesant!
Succes!

#49 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 January 2010 - 04:31 PM

Multumesc Tibi,
De obicei folosesc Mark Softer si Mark Setter de la Gunze, insa de data asta, asa ca din "putul gindirii" mi-a venit ideea sa pun Micro Sol si Micro Set. Aici a fost greseala nu era cazul sa fac experimente cu lichidele astea, cu care nu lucrasem decit foarte putin, direct pe un decal asa de complex mai ales din cauza suprafetei pe care vine pus. Sau macar sa fac asa cum fac de obicei, experimentez pe alt decal din cele ce nu se folosesc sa vad cum reactioneaza la aceasta solutie. In prima faza parea bine, apoi uitindu-ma dintr-un alt unghi am zis ca e prea jos si sa-l mut un pic mai spre virful botului. Fiind tratat cu ambele zemuri Microscale, salut si la revedere. Asa ca dupa ce m-am tot codit, sa-l las asa , sa nu-l las, l-am ras jos cu abraziv fin si am revopsit usor. Pina la urma a fost mai bine asa pentru ca decalul nou va fi corectat in sensul ca va avea dintii mai tociti exact cum se vede in poza originala. Oricum voi avea o intreaga coala de decal facuta la ALPS, cu cocarde noi cu verde inchis, bulinele albe de pe extradosul fuselajului, cifrele de pe deriva si normal "la piece de resistance" scrisurile de pe laterale unde m-a ajutat enorm fratele Wurger caruia ii multumesc mult. Le voi arata la timpul potrivit... :whistle:
Spor,
Bill

Aceasta postare a fost editata de Bill: 10 January 2010 - 05:16 PM


#50 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 10 January 2010 - 04:51 PM

OK, inca o remarca la dat jos decaluri, ai doua posibilitati care iti usureaza mult munca si nu trebuie sa revopsesti:
1. pui banda adeziva Tamiya peste decal si tragi usor, 80% din cazuri vine usor jos sau
2. folosesti din nou Micro Sol si stergi usor cu o cirpa sau un betigas cu vata decalul.
Daca nu merge nici una din variantele de mai sus, atunci varianta ta este singura salvare! :whistle:

In alta ordine de idei, nu cred ca metoda de lucru difera intre cele doua decal soft-uri ( Gunze vs. Microscale) deci o patiai si cu Mr. Softer...
Faptul ca a trebuit sa-l razi de pe macheta inseamna ca este compatibil cu decalul, deci Micro Sol si-a facut treaba!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 10 January 2010 - 04:55 PM


#51 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 17 January 2010 - 06:18 PM

Sers,
Multumesc pentru sfaturi Tibi.

Am obtinut decalurile facute cu o imprimanta ALPS. Am pus gura cu dinti si apoi am vopsit cu uleiuri alte trasaturi si "nasul". De asemenea am intarit unele contururi ale gurii cu aceeasi vopsea.
Imagine atasata: riduri_mustati1.jpg
Acum astept(sper pina miine seara) uscarea si apoi dau peste cu un strat de Future pentru fixare. Urmeaza executia altor trasaturi mai superficiale, de data asta cu un ulei mai deschis(Sienna naturala).
Si o pozitie numai buna pentru Halloween...BAU !
Imagine atasata: suparare.jpg
In final decalurile cu inscriptiile de pe laterale, inca pe coala. Ii multumesc mult fratelui Wurger pentru ajutorul in trasarea/creearea lor ! :diablo:
Le voi aplica pe fuselaj, numai dupa ce simulez si solzi, pe alocuri.
Imagine atasata: decaluri_scris_laterale.jpg
va urma...
Spor,
Bill :clapping:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 17 January 2010 - 06:19 PM


#52 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 17 January 2010 - 06:30 PM

Tres jolie :clapping: faina lucratura faci tu acolo !
Bravos !
Spor in contiuare.

#53 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 17 January 2010 - 07:48 PM

:clapping:

#54 Useril este offline   vlad 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 07-March 08
  • Location:Turda

Postat 19 January 2010 - 10:28 PM

Salut!
Arata minunat Bill!
Spor la treaba!

#55 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 25 January 2010 - 08:00 PM

Multumesc Axor si Vlad,
Revin cu ultimele informatii. Capul de dragon a mai primit riduri si mici corecturi si este gata, mai am doar sa-l dau cu lac mat si citiva pigmenti. Am trasat citiva solzi pe cocoasa si laterale:
Imagine atasata: dreapta_fara_cocarde.JPG
Am pus decalurile cu scrisurile care s-au asezat bine si au raspuns prietenos la lichidele Agama. Amintesc din nou de ajutorul important venit de la fratele Wurger cu conceptia/trasarea scrisului si ideea raspunsului "VIVERE O MORIRE" de pe partea stinga. L-am pus cu tupeu, acoperit si de faptul ca nicio sursa nu atesta daca scria ceva acolo cu atit mai mult ce. Ideea a fost simpla si e fireasca. Multumesc Calin ! :whistle:
Imagine atasata: scrisuri_laterale.jpg

Intre timp am mai lucrat si la rama de tablou in care vine vigneta (sau ce-o fii..) Am pus intr-o jumatate a patratului polistiren in "scara" pentru ca sa asigur unghiul de coborire si am pus un nisip care ulterior a fost fixat cu aracet+apa. Cum voi vopsi si asezona fundul, inca nu stiu exact dar sunt in proces de a stringe informatii si de la fratii mai experimentati. Biensur, ca voi face testari multiple inainte.
Iata pozitionarea avionului, inca fara aripa superioara, motor, hobane si flotoare:
Imagine atasata: pozitionare1.jpg
In episoadele urmatoare voi pune cocardele noi si voi incepe montarea motorului si a celorlalte piese. Apoi intinderea hobanelor, ocupatie care e preferata mea la un biplan. Deja am executat gaurile in montantii triunghiulari din planul superior si am idee care va fii traseul lor.
Spor,
Bill

#56 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2010 - 12:06 AM

Curat spor coane Bille. Iese bestial.
Apreciez ca m-ai pomenit cu scrisul. Meritul e a-l matale ca nu te-ai lasat in baza fabricii care facuse niste glume de produse.
Abia astept sa-l vad cu apa. Mica Venetie din apartamentul lui Bill.

#57 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 26 January 2010 - 07:40 PM

Incepe sa devina de-a dreptul palpitant!

Imagini atasate

  • Imagine atasata: monthly_01_2010/post-19-1264527625.jpg


#58 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 29 January 2010 - 03:45 PM

Multam fratilor, la partea cu apa chiar incepe sa fie palpitant(adica am palpitatii de emotii). Sper sa iasa rezonabil :good:
Si inainte de decolarea spre Tinutul hobbytilor Albania am mai lucrat putin in asteptarea decalurilor cu cocarde care numai duminica intra la listare. Am pus montantii motorului si cele doua flotoare. Pe triunghiurile albe de pe partea laterala mai am de vopsit cite un punct rosu si unul verde.
Imagine atasata: flotoare2.jpg
Imagine atasata: flotoare3.jpg
Spor,
Bill :hi:

#59 Useril este offline   sandy 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 62
  • Inregistrat: 19-January 06

Postat 29 January 2010 - 04:04 PM

Arata excelent!! :hi:

#60 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 29 January 2010 - 04:20 PM

O lucrare excelenta, Bill!!! :hi: Abia acum incepe punctul culminant, iar deznodamantul va fi cu siguranta unul frumos!

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi