Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama cu hidroavion Macchi M5 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama cu hidroavion Macchi M5 Lucrare "in progres"

#21 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 06 December 2009 - 10:30 AM

Sers,
Ca si inmatriculare inca sunt indecis dar totusi uritul cap de dragon e in frunte. Cea austriaca e mult prea terna pentru un avion din primul mare razboi. In plus vreau sa fie pe malul Mediteranei.
Observati ca si in fotografie liniile se modifica din cauza vopsirii, interesant:
Imagine atasata: sit.jpg
aici capul de dragon, evident facut cu pensula:
Imagine atasata: noseart1.jpg
(fotografii din Windsock Datafile nr 86 Macchi M5)
Adi, multam de ginduri si scrieri. Nu voi ezita sa intru la un pic de tavaleala insa sa rezolv problema nervurilor gresite sau a planului superior prea scurt e deja alta poveste. Multe dintre defecte sunt deja rezolvate: in interior, forma ampenajului codal, geamurile din fata parbrizului, forma elicei si urmeaza si alte modificari rezonabile.
In rest de acord cu spusele lui Alex, suntem din acelasi contingent sub acest aspect. :-D
Si acum trec la treaba ca m-am cam lenevit zilele astea.
Multam tuturor si spor,
Bill :pardon:

#22 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 06 December 2009 - 10:44 PM

...in acest episod: fuselajul finisat impreuna cu planurile inferioare
Imagine atasata: fuselaj_planinf.jpg
Intre timp am vopsit elicea care urmeaza sa fie suflata cu lac mat si data cu pigmenti iar apoi cu lac semimat si centurile bricolate de mine din folie de plumb.
Imagine atasata: elice_centuri.JPG
Spor,
Bill :-D

#23 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 07 December 2009 - 01:37 PM

Frumoasa elice, frumos avionul! :-D :pardon:
Felicitari!
Spor,
Norbi

#24 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 13 December 2009 - 10:04 AM

Multumesc Norbi.
Am mai lucrat cite ceva. Am dat cu primer unde am ales culoarea alb, pentru ca voi vopsi cu alb pe burta si pe intradosul planelor si sa am acoperire buna. Ati inteles deja ca totusi merg pe inmatricularea "dragonul marii", am si cautat fonturi sa refac scrisul de pe laterale. Voi tipari pe coala decal transparenta, urmind ca apoi sa dau cu Microscale Liquid Decal film si Future pentru fixare. Dar inca nu am definitivat selectia fontului la care mai vreau sa modific cite ceva cu ajutorul unui soft specializat.
Imagine atasata: primer1.jpg
Pina s-a uscat primerul si in decursul slefuirii sagalnice :drinks: am mai vopsit montantii principali, mica elice de la motor, manivela pentru aprindere si am inlocuit sistemul de prindere al elicei mari cu unul format dintr-un ac de seringa care va penetra o gaura corespunzatoare executata in motor. In foto mai apar cele 2 flotoare, si ele suflate cu primerul Tamiya Fine Surface Primer white la spray.
Imagine atasata: montanti1.jpg
Montantii si elicea mai urmeaza sa fie decolorate cu pigmenti.
Spor,
Bill :pardon:

#25 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 13 December 2009 - 11:17 AM

Arata foarte bine! Imi place si cum ai dat efectul ca de "lemn" la elice si montanti! Super!

#26 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 13 December 2009 - 01:37 PM

Multumesc Tibi, mai am de lucrat la ele.
Am facut o preumbrire cu gri pe unde voi da cu alb si cu negru unde vor fi suflate celelalte culori. Fiind pinza pe cadru de lemn, am dat cu "umbrele" pe interiorul intervalului dintre nervuri deoarece acestea sunt mai decolorate.
Imagine atasata: PRE.jpg
Spor,
Bill :drinks:

#27 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 16 December 2009 - 12:52 PM

Sers,
Am mascat pentru suflarea cu alb, culoare cu care firesc era sa suflu prima data. Acoperirea s-a facut destul de bine, poti jongla usor la culorile deschise alb/galben, nu-i pericol ca acoperi prea repede si prea mult :wub: In acelasi timp e ireal si chiar urit sa lasi totul in alb arata nefiresc a jucarie. Preumbrirea e foarte potrivita, chiar daca burta va sta in "apa".
Imagine atasata: mascare1.jpg
Albul e acrilic Agama.
Imagine atasata: mascat_alb2.jpg
Urmeaza o mascare si suflare cu verde/rosu, pentru a termina intradosul si deriva/directia. Apoi extradosul cu un verde inchis si botul cu un portocaliu pal.
stay tuned....
Spor,
Bill

Aceasta postare a fost editata de Bill: 16 December 2009 - 01:12 PM


#28 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 17 December 2009 - 11:20 PM

......
In prima poza, dupa mascarea si suflarea cu Italian red Vallejo:
Imagine atasata: masc_vops_rosu.jpg
Inainte de a sufla rosu am aplicat un strat de Future peste alb, nu de alta dar un alb mat este o atractie fatala pentru orice murdarie de pe degete sau de pe alte accesorii :wub: . In acest fel orice astfel de intrus este sters foarte simplu.
Dupa mascari si demascari am suflat si verdele un MM. In ultima poza se mai pot vedea si flotoarele care vor fi lemn lacuit.
Imagine atasata: vops_intrados.jpg
In poza nu se observa efectul dat de preumbrire, voi incerca poza si la lumina naturala.
to be continued....
Spor,
Bill

#29 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 18 December 2009 - 09:16 AM

Foarte frumos ai lucrat, imi place. Ceva ceva se vede si din preumbrire dar nu mult, cred ca albul reflecta putin prea tare in imagine si deasta se vede mai putin. Am intailnit si eu situatia asta in care in fotografie nu se vedea preumbrirea dar cu ochiul liber se vede frumos.
Ceea ce as vrea sa vad ar fi un step by step cum tragi firele (hobanele).
Pastreaza ritmul si... baga mare ca sa-l termini pina de craciun!

#30 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 December 2009 - 09:37 AM

Salutare Bill !! :wub:

Imi place "aeroplanul"- subiect inedit.
Nu am comentarii fata de lucrare,oricum la avioane io's "pasta".
Intrebarea mea vine in acelasi context,dar vizeaza altceva: am observat ca pomenesti ceva despre folie de plumb.De unde,Doamne iarta-ma, pot cupara asa ceva:foite de plumb?

#31 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 18 December 2009 - 09:59 AM

Vezi postareaLonginus, la 18 Dec 2009, 09:37, a spus:

Salutare Bill !! :wub:

Imi place "aeroplanul"- subiect inedit.
Nu am comentarii fata de lucrare,oricum la avioane io's "pasta".
Intrebarea mea vine in acelasi context,dar vizeaza altceva: am observat ca pomenesti ceva despre folie de plumb.De unde,Doamne iarta-ma, pot cupara asa ceva:foite de plumb?

Multam Tibi si Daniel,
Albul e pacatos mai ales la fotografierea sub lumina artificiala. Insa voi incerca si poze la lumina naturala.
Daniel, am mai multe feluri de folie de Plumb.
Una de la Shinsegumi via HLJ de 0,15
HLJ Shinsegumi
si una sub forma unui mic sul, foarte buna pentru ca e adeziva pe o parte, de la Tamiya, scoasa din productie din motive de "pc" cumparata de pe ebay.
Uite aici un mic exemplu care se poate achizitiona:
Folie Pb Verlinden
Si era sa uit, mai am una de 0,2 achizitionata pe vremuri de la defunctul Hobbyshop.cz
Iti mai aduc in atentie si sirmele de Pb de diverse grosimi care sunt excelente pentru conducte, tevi, cabluri, pentru ca se indoaie firesc si natural. Si nici nu se rup usor, se lucreaza bine cu ele.
sirma Pb
Ieftin si foarte folositor. Foliile sunt foarte bune (si) pentru prelate...am auzit, nu am experimentat.
Spor,
Bill :hi:

#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 December 2009 - 11:24 AM

Putin off topic:
-foile deplumb-ma gandeam ca gasesc la ceva magazin de "arte plastice" - ca de pilda,ala de langa Central!?
-firele(sarme)de plumb,da,intr-adevar dau cele mai bune rezultate la reprezentarea conductelor,cablurilor etc.Pentru ele ma gandeam ca gasesc la "Electrotehnice" - fire de cositor?!

Si acuma despre "aeroplan" : incep cu un citat" E usor a scrie versuri,Cand nimic nu ai a spune" :wub:
Totusi:elicea din lemn:vrei s-o matezi(semimatezi)? nu ar fi mai "adecvata" in "luciu - gloss" ?

#33 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 December 2009 - 11:31 AM

Si acuma despre "aeroplan" : incep cu un citat" E usor a scrie versuri,Cand nimic nu ai a spune" :wub:
Totusi:elicea din lemn:vrei s-o matezi(semimatezi)? nu ar fi mai "adecvata" in "luciu - gloss" ?
[/quote]

in miscare, prin frecarea cu aerul si praful si datorita umiditatii elicea se matuieste destul de repede.

#34 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 18 December 2009 - 01:11 PM

Vezi postareaLonginus, la 18 Dec 2009, 11:24, a spus:

Putin off topic:
-foile deplumb-ma gandeam ca gasesc la ceva magazin de "arte plastice" - ca de pilda,ala de langa Central!?
-firele(sarme)de plumb,da,intr-adevar dau cele mai bune rezultate la reprezentarea conductelor,cablurilor etc.Pentru ele ma gandeam ca gasesc la "Electrotehnice" - fire de cositor?!

Si acuma despre "aeroplan" : incep cu un citat" E usor a scrie versuri,Cand nimic nu ai a spune" :wub:
Totusi:elicea din lemn:vrei s-o matezi(semimatezi)? nu ar fi mai "adecvata" in "luciu - gloss" ?


Daniel,
Nu o sa gasesti folie acolo, doar foita de argint si din alte metale pretioase. Insa-i foarte subtire si se rupe imediat. Plumbul il gasesti greu si afara fiind toxic nu-l mai prea vind magazinele. Cu cositor trebuie avut grija e un pic mai tare si sa nu fie din cel gol in interior, nu se mai indoaie natural. In plus esti limitat la gama de grosimi.
Elicea nu e finala, mai urmeaza tratamente cu lacuri, filtre, pigmenti. In final va fi satin spre mat tocmai datorita celor spuse si de Horia.
In toate fotografiile se observa ca e destul de mata. Cele mai lucioase sunt spectaculoase insa le-am vazut doar in muzeu. Si aici majoritatea sunt de fapt satinate desi nu au fost "in actiune"
Imagine atasata: elici.jpg.
(poza facuta de "moi" in Muzeul Aviatiei, Ottawa)
Spor,
Bill :hi:

#35 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 December 2009 - 06:23 PM

Mai oameni buni, am folie de plumb de 0,1 mm...kilograme! Tocmai de la japonezi va ginditi sa luati????

#36 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 18 December 2009 - 07:48 PM

Vezi postareaZ-mare, la 18 Dec 2009, 18:23, a spus:

Mai oameni buni, am folie de plumb de 0,1 mm...kilograme! Tocmai de la japonezi va ginditi sa luati????

Z-tule -your ma'men.
Vinzi? Daca da' spune-mi.

#37 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 19 December 2009 - 08:54 PM

....
sa revenim la subiectul topicului :wub:
Am mascat partile albe/verde/rosu si capul dragonului si am suflat cu un verde neutru. Am avut grija sa fie mai inchis ca si cel din cocarde si tricolor:
Imagine atasata: mascare_extrados.jpg
Imagine atasata: vopsire_extrados.jpg
Fiind o vopsea email urmeaza o perioada de uscare, timp in care ma voi ocupa de citiva montanti si de flotoare.
Spor,
Bill :hi:

#38 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 24 December 2009 - 09:02 AM

Ho, ho, ho !!!
-dupa un strat de Future, suflat peste noile suprafete vopsite am terminat flotoarele prin mascare si suflare cu alb pe muchii:
Imagine atasata: flotoare_masti.JPG
Imagine atasata: flotoare_vopsite.jpg
Imagine atasata: flotoare_gata_tablaesap.jpg
In ultima fotografie de poate vedea si bucata de tabla pusa pe intradosul planului superior care servea drept izolare a aripii la actiunea gazelor de esapament de la motor. Kitul nu indica postarea ei, am observat-o eu intr-una dintre poze.
In poza de mai jos, mascarea capului de dragon. Acum voi face un portocaliu "home-made"
Imagine atasata: mascare_capdragon.JPG
Intre timp sunt in proces de executare a scrisurilor de pe laterale, cu pretiosul ajutor al fratelui Wurger. Grazie !
Craciun fericit tuturor si...spor,
Bill :pint:

Aceasta postare a fost editata de Bill: 24 December 2009 - 09:09 AM


#39 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 25 December 2009 - 04:53 PM

...ho, ho, ho,
Merry Christmas !
Am purces la modificarea directiei prin adaugarea unei mici bucati de plastic. Modificarea a fost necesara deoarece cei 2 pini pe care se pun hobanele la comenzi ar fi fost deasupra ampenajului orizontal codal, in vechea forma. In acest fel ei se pot posta la locul lor firesc, sub coada. Deasupra am dat un strat de Disolved putty Gunze si urmeaza sa fie slefuit si revopsit. Imagine atasata: directie_adaugare.JPG
Intre timp am suflat cu un portocaliu viitorul cap de dragon. Sa vad cum imi ies "ridurile"....va trebui sa fac niste exercitii pe ceva.
Imagine atasata: vopsire_orange.JPG
Spor,
Bill

#40 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 28 December 2009 - 05:28 PM

.......
Salutare,
Ma tot uitam la botul porticaliu si tot mai mult imi displacea culoarea....asa ca am hotarit s-o dau jos si sa suflu din nou cu una mai galben-portocaliu. Iata " animalu' " dupa decorticare :pint:
Imagine atasata: bot_nou.jpg
Fiindca am profitat sa corectez si unghiul de demarcatie de pe laterala am mai suflat cu verde in portiunile reparate si acum astept uscarea. Cind e gata prepar noua culoare a capului de dragon.
Insa nu am stat degeaba si am lipit montantii de pe planul superior. Ma gindesc si la un filtru pentru o usoara decolorare generala.
Imagine atasata: plan_superior.JPG
Asamblarea cu restul fuselajului va fi facuta dupa desenarea dragonului si a solzilor, tocmai pentru a avea libertate de actiune.
pe curind....
Bill

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi