Forum Machete,Modelism,Hobby: Ju 87 D3 nr 10 (ARR) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ju 87 D3 nr 10 (ARR) 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 10 November 2005 - 01:49 PM

Ju 87 D3 Stukas

Ju 87 D3 nr 10 Grupul 3 Bombardament in Picaj. Pilot adj.av. Ovidiu Cercel pe frontul de est, 1943.

Kitul este Ju 87 D5 1/72 Italeri 1070 care a fost modificat de mine in D3.

Imagine postata

Imagine postata

Mai multe poze AICI
Astept parerile voastre.

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 10 November 2005 - 01:51 PM


#2 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 02:14 PM

Foarte frumos Mgc151184, imi place.
Cateva mici observatii, daca imi permiti.
"10 - Viorica" era un Ju 87D5 cu varfurile aripilor alungite. Sunt aproape sigur ca avea cruci si pe intrados in spatele franelor aerodinamice (desi nu e clar in poze). Nu sunt sigur daca avea cruci si pe extrados, dar in mod sigur trebuie sa se vada unde crucile germane au fost acoperite. De asemenea, trebuie sa se vada si unde a fost acoperita svastica de pe coada. Detaliile astea se vad bine in pozele din cartea "Romanian Black Hussars".
Radu

#3 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 10 November 2005 - 02:22 PM

Very nice
Spor,
Bill

#4 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 10 November 2005 - 03:12 PM

Citeaza

"10 - Viorica" era un Ju 87D5 cu varfurile aripilor alungite.

D5 se diferea de D3 nu numai prin varfurile aripilor alungite ci si prin armamentul (tunurile) din aripi.Din pozele pe care le am cu nr 10, eu zic sigur ca era D3.

Citeaza

Sunt aproape sigur ca avea cruci si pe intrados in spatele franelor aerodinamice (desi nu e clar in poze).Nu sunt sigur daca avea cruci si pe extrados, dar in mod sigur trebuie sa se vada unde crucile germane au fost acoperite

Eu nu sunt sigur ca avea cruci pe intrados.In poze eu nu vad asa ceva si nici crucile germane acoperite pe extrados.Primele Ju 87 date romanilor au fost D3,au fost revopsite si inmatriculate da catre nemti si nu aveau cruci pe aripi(nici pe intrados nici pe extrados).

Citeaza

De asemenea, trebuie sa se vada si unde a fost acoperita svastica de pe coada.

Aici e posibil sa ai dreptate,parca intr-o poza se vede acest lucru.

Citeaza

Foarte frumos Mgc151184, imi place.

Very nice
Spor,

Multumesc.

#5 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 04:33 PM

Salut Mgc151184,

Citeaza

D5 se diferea de D3 nu numai prin varfurile aripilor alungite ci si prin armamentul (tunurile) din aripi.Din pozele pe care le am cu nr 10, eu zic sigur ca era D3


Ai cartea "Romanian Black Hussars"?

Vezi poza de pe pagina 51 a cartii. Nu este nici un fel de dubiu ca aripa este alungita. Asta se vede foarte clar in poza. Nu am zis nimic de tunuri.


Citeaza

Eu nu sunt sigur ca avea cruci pe intrados.In poze eu nu vad asa ceva si nici crucile germane acoperite pe extrados.Primele Ju 87 date romanilor au fost D3,au fost revopsite si inmatriculate da catre nemti si nu aveau cruci pe aripi(nici pe intrados nici pe extrados).


Asa cum am zis, nu sunt sigur daca trebuie sa fie cruci romanesti pe extrados (exista cel putin o exceptie, vezi Ju 87 "861"). Dar sunt absolut sigur ca trebuie sa se vada unde au fost acoperite crucile germane pe extrados (vezi pozele de pe paginile 19 si 35) Cat despre faptul sa Ju 87 romanesti nu purtau cruci romanesti pe intrados, te inseli, nu stiu de unde ai informatia asta (vezi pozele de pe paginile 31, 53, 55, 59, 65 - crucile se vad clar pe intrados).

Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 10 November 2005 - 05:21 PM


#6 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 10 November 2005 - 06:01 PM

Salut Radub.
Nu am cartea "Romanian Black Hussars". Daca poti scaneaza poza de pe pagina 51 a cartii si pune-o aici.

Citeaza

Asa cum am zis, nu sunt sigur daca trebuie sa fie cruci romanesti pe extrados (exista cel putin o exceptie, vezi Ju 87 "861"). Dar sunt absolut sigur ca trebuie sa se vada unde au fost acoperite crucile germane pe extrados (vezi pozele de pe paginile 19 si 35) Cat despre faptul sa Ju 87 romanesti nu purtau cruci romanesti pe intrados, te inseli, nu stiu de unde ai informatia asta (vezi pozele de pe paginile 31, 53, 55, 59, 65 - crucile se vad clar pe intrados).


Primele Ju 87 date romanilor au fost D3 (au fost date Gr 3) inmatriculate cu insemne ARR de catre nemti.In urma defectarilor,pierderilor... sau adus/inlocuit alte Ju 87 (printre ele si D5 - aripa alungita si tunuri cu teava lunga in aripi).

Nu am spus ca toate Ju87 ARR nu aveau cruci pe aripi.Ma refeream la nr10.Din pozele pe care le am, am observat ca: D3 Nr37si (probabil) D3 nr7 au cruci ARR pe intrados.D3 Nr2 nu avea cruci ARR pe extrados dar are insemnele nemtesti acoperite.D3 Nr10 si D3 Nr 32 nu aveau cruci ARR pe extrados si nici insemne nemtesti acoperite.D3 nr10 nu avea cruci ARR pe intrados.Daca ai poze care ma contrazic te rog sa mile arati.

Ju 87 nr 861 era un D5 si a facut parte din Gr 6.
Avea insemnele nemtesti acoperite cu vopsea.
Avea crucea lui mihai si pe extdarosul aripilor,crucea lui mihai era fara dunga alba pe margine.
Avea steagul Rom vopsit pe partea de sus a deriveai.
Coafa eliciei avea o spirala alba.
Pe coada avea emblema cu o veverita.
Pe bot avea scris "Hai noroc!" pe o parte si "Si bucurie..." pe partea cealalta.

#7 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2005 - 06:10 PM

Sorry radub,

10 GALBEN, viorica, avea aripi scurte!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju_87_nr_10.JPG


#8 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2005 - 06:12 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju_87_nr_10_01.JPG


#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 November 2005 - 06:48 PM

De la inceput vreau sa precizez ca nu am intentia de a contrazice pe cineva, ci doar de a lamuri unle lucruri. Eu nu am cartea "Romanian Black Hussars" ci doar "Aviatia Romana in timpul celui de al doilea razboi mondial", M. Rodanescu si T.L.Morosanu si "Aeronautica Romana in al doilea Razboi mondial", C.Craciunoiu si J.L. Roba. Punctez:
- avioanele au fost, ca de obicei, la mina a doua
- s-au primit avioane de tipurile D3 si D5
- romanii au refuzat sa zboare pe avioane ce nu aveau insemne romanesti asa ca ca mecanici germani au inmatriculat intr-o siungura noapte avioanele dupa standarul FARR.
- "Viorica" Ju 87 D3, pilotat de asj.av. Ovidiu Cercel are un profil la care, pe intrados, se vede Crucea Regelui Mihai (treaba intr-adevar discutabila)
- fotografie a unui Ju87 D3 nr.32, se vede numai extradosul fara insemne dar exista o pata ce ar putea proveni de la stergerea Balkankreuz-ului
- fotografie a unul alt Ju87, cu frine aerodinamice, fotografiat de jos, extradosul fara insemne. Pare un D5, dar nu este sigur, nu se vada late "semne" particulare
- fotografie a unui Ju 87, scrie ceva pe capota motorului (Hai Getta, Pan, ??) fara insemne pe extradosul aripii.
- Ju87 "Hai Noroc" nr 861, fara frine aerodinamice, pe intradosul aripii, fara insemne, pe extrados, dar cu urme de stergere a Balkankreuz-ului peste care s-a pictat Crucea Regelui Mihai, de dimensiuni mici. Se vad, de asemenea clar, urmele de stergere de pe fuslaj si deriva.
- Ju 87 D3, fara "semne particulare", intradosul clar fara Crucea Regelui Mihai, urme clare de stergere pe deriva si fuselaj (cea de a doua fotografie din intreventia lui 1-0-9 facuta in tim ce scriam :-D )
- Ju87D3, cu urme clare de stergere pe deriva
- Ju87D5, "Mat", fara insemene pe intradosul aripii, fara frine aerodinamice si cu bombe ant-personal
- Ju87 D3, probabil "Luminita", fara frine aerodinamice si fara insemne pe intrados.
- Ju 87, nr.2, pe fuselaj Crucea Regelui Mihai iar pe extradosul aripii fara insemne romanesti, dar cu urme clare de stergere, dar atit de nete incit pot fi interpretate ca Balkankreuz!
Dupa cum se vede in toate exemplele de mai sus Ju 87 nu a avut Crucea Regelui Mihai pe intrados si destul de incert pe extrados (exceptie profilul lui T.L.M)
Nu stiu ce concluzie se poate trage de aici :-?

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 10 November 2005 - 06:52 PM


#10 Useril este offline   uhu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 851
  • Inregistrat: 12-August 05
  • Location:Lugoj

Postat 10 November 2005 - 07:05 PM

frumoasa lucrare :-o ar trebui sa ma apuc si eu de stocul de avioane care ma asteapta... :-D

#11 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 07:10 PM

Citeaza

Sorry radub, 10 GALBEN, viorica, avea aripi scurte!


1-0-9, Nu stiu de ce in poza asta pe care am atasat-o de pe pagina 51 se vad aripi lungi in special in comparatie cu cel de mai sus. Aici poate ma insel. Daca gresesc, imi cer scuze. Se poate sa fie o eroare data de obiectivul aparatului foto.

In poza asta, se vede ceva cam neclar in spatele franelor aerodinamice - eu as zice ca este o cruce romaneasca DAR NU SUNT SIGUR (am mai zis-o si inainte).

Citeaza

Ju 87 nr 861 era un D5 si a facut parte din Gr 6.
Avea insemnele nemtesti acoperite cu vopsea.
Avea crucea lui mihai si pe extdarosul aripilor,crucea lui mihai era fara dunga alba pe margine.
Avea steagul Rom vopsit pe partea de sus a deriveai.
Coafa eliciei avea o spirala alba.
Pe coada avea emblema cu o veverita.
Pe bot avea scris "Hai noroc!" pe o parte si "Si bucurie..." pe partea cealalta.


Nu am nici o idee de ce a trebuit sa imi descrii avionul. Il stiu. Apropos, asta nu este un D7 ci un D8 (vezi tunurile din aripi)

Cat despre acoperirea insemnelor germane pe Viorica n. iata ce cred eu. Crucile germane erau pictate pe avion in fabrica inainte de aplicarea camuflajului. Cand au fost acoperite, trebuie sa se vada locul in care au fost acoperite. Este aprope imposibil sa fi fost acoperite in asa fel incat sa nu se vada o variatie de nuanta a vopselei locul in care au fost insemnele precedente. Dovada este ca se vede o astfel de diferenta de nuanta unde a fost acoperita svastica. De ce crezi ca ar face un efort sa acopere tot restul de insemne cu asa de mare atentie (incat sa nu se vada locul in care au existat insemnele precedente) dar fac o treaba asa de proasta cu svastica ? Concluzia logica este ca trebuie sa se vada acceasi diferenta de nuanta si in celelalte locuri (pe extradosurile altor avioane se vede asta foarte clar in pozele citate mai sus).

Apoi cand vine vorba de crucile romanesti pe aripi, asa cum a zis si mai sus si in celelalte mesaje, "mai zic o data si ma repet din nou iarasi" :-D : NU SUNT SIGUR ca pe "Viorica" au existat fie pe extrados ori pe intrados, dar sunt sanse foarte mari sa fi existat pe intrados deoarece asttfel de insemne se vad FOARTE clar in alte poze.

Radu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87.jpg


#12 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 07:12 PM

Iata extradosuri cu locurile in care au fost acoperite insemnele germane.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87.jpg


#13 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 07:14 PM

Si inca una.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87.jpg


#14 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 10 November 2005 - 07:15 PM

Citeaza

- "Viorica" Ju 87 D3, pilotat de asj.av. Ovidiu Cercel are un profil la care, pe intrados, se vede Crucea Regelui Mihai (treaba intr-adevar discutabila)

Nr 10 sigur nu avea crucea ARR pe intrados.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju_87_nr_10_2__.jpg

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 10 November 2005 - 07:21 PM


#15 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 07:17 PM

Si un intrados cu cruce

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87.jpg


#16 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 07:20 PM

Iar pentru cei care chair nu cred....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87.jpg


#17 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 November 2005 - 07:21 PM

Citeaza

NU SUNT SIGUR ca pe "Viorica" au existat fie...
. Pai tocmai de acea ne batem capul, sa ca incercam, cel putin, sa lamurim problema :-D

Citeaza

...dar cu urme clare de stergere, dar atit de nete incit pot fi interpretate ca Balkankreuz
Cum ziceam...Este drept in alte fotografii nu se vad aceste urme, cauzele ar putea fi multe si ...simple: lumina sau vopsitul, din varii motive, a intregii aripi. Daca se priveste cu atentie nu se vad nici urmele celor doua culori 70 si 71, apre mai degraba o singura nuanta de verde!

Citeaza

...astfel de insemne se vad FOARTE clar in alte poze.
. Eu zic, cel mai bine, sa pui aici fotografiile in cauza!

#18 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 07:23 PM

Si inca una

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87.jpg


#19 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 07:24 PM

[quote name='Z-mare' date='Nov 10 2005, 05:21 PM'] [/QUOTE]. Eu zic, cel mai bine, sa pui aici fotografiile in cauza! [/quote]
Multzumit? :-D

#20 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 10 November 2005 - 07:26 PM

Acum, daca va uitati la pozele astea in care se vad cruci romanesti pe intrados si locurile in care au fost acoperite crucile germane pe extrados, vedeti si puncttul meu de vedere?
Pozele sunt toate din cartea Romanian Black Hussars.
Radu

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi