Forum Machete,Modelism,Hobby: RESTAURARE FAMO MMN - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

RESTAURARE FAMO MMN

#81 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 22 October 2012 - 12:28 PM

Vezi postareaflo, la 21 October 2012 - 08:12 PM, a spus:

Domnule Marin, Ministerul apararii nu poate rezolva restaurarea intr-o baza de reparatii proprie?


Sigur ca poate, trebuie numai sa si vrea...

Vezi postareaflorin44, la 21 October 2012 - 09:29 PM, a spus:

Crios, dacă mai discuţi cu dl. lt.-col. Lupu, întreabă-l, dacă crezi că merită exploatată informaţia asta.


Nu informatia este problema ci logistica si costurile legate de deplasarea vehicolului atat la dus cat si la adus inapoi.
Mai usor lucrezi cu voluntarii si echipa de restaurare in centrul orasului decat in marginea lui sau in afara lui. si daca mai caut motive, sigur mai gasesc.

Bafta!

#82 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2012 - 08:52 PM

N-am intrebat numai asa de dragul vorbei. Am intrebat pentru ca intr-o situatie asemanatoare se gasesc doua minunate masini de pompieri antebelice. I.G.S.U. are o Baza pentru Repararea Tehnicii de Interventie la Dragalina. Cu o dotare f.modesta si un personal decimat de restructurare se straduieste sa mentina in functiune autospecialele vechi de trei decenii. In halele acestei unitati si-au gasit adapost cateva masini, printre care si o autoscara Magirus din anii '30, din dorinta sa fie restaurate atunci cand conditiile financiare vor permite cheltuieli pentru asa ceva (achizitia de materiale, plata unor lucrari ce nu se pot efectua in baza). In acest caz caz nu neaparat forta de munca lipseste ci banii pentru cele mai sus aratate.
Dificultatile birocratice nu sunt nici ele de neglijat. Oricum, eu zic ca-i reomandat sa faci o asa operatiune intr-un loc unde exista o ghilotina, o presa "abcant", un meserias care poate modela o aripa.

Sunt de acord ca transportul unui astfel de "exponat" este dificil. De ce zic asta? Am reusit sa opresc de la taiere o autoscara ZIL 157 aflata in functiune la Galati pana prin 2003. Azi este numai un exponat static. Am reusit sa-l conving pe seful bazei de reparatii sa "cazeze" si aceasta masina, iar pe directorul MN "Foisorul de foc" sa o "accepte". Spun sa o "accepte", pentru ca bietul om este ingrozit de gandul ca are obiecte din gestiunea sa rispite prin tara, pentru ani buni de acum incolo. O colega din Galati, sef al logisticii, a gasit si un transportator gata sa ajute la mutarea masinii, de la Galati la Dragalina, cu conditia sa i se dea motorina necesara.
Ei, oameni buni, aici m-am impotmolit.
Nu am reusit sa gasim o solutie.

Insa partea cea mai teribila este : chiar daca masinile sunt restaurate , nu exista spatii adecvate pt. expunere, mai sincer nici macar pentru depozitare. Acest lucru a gonit potentiali sponsori, care pe buna dreptate, doreau sa se "faleasca" cu ajutorul dat.

Am palavragit cam mult . Scuze.

#83 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 23 October 2012 - 12:31 AM

Situaţia asta îmi aminteşte de bancul ăla vechi, cu Tache şi cu Tică...

#84 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2012 - 06:19 AM

"Situaţia asta îmi aminteşte de bancul ăla vechi, cu Tache şi cu Tică..."

Pai cam asta facem noi, vorbim. Si mai facem ceva: dam vina pe altii. A, si cautam motive.

Dupa atatea discutii si intentii bune, nici un voluntar?

#85 Useril este offline   mersu 

  • Christian von Turela
  • Grup: Members
  • Postari: 1260
  • Inregistrat: 04-April 06
  • Location:Bucuresti (care este!)
  • Interests:StuG fan!

Postat 23 October 2012 - 08:23 AM

Salut!
Asa cum am promis initial.... "ma bag"!

#86 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 23 October 2012 - 03:12 PM

Vezi postareaflo, la 22 October 2012 - 08:52 PM, a spus:

N-am intrebat numai asa de dragul vorbei.


Eram sigur de asta. Am pus pe tapet solutia cu mutatul intr-un atelier inca de acum 2 ani.
E mult de povestit si daca ne intalnim iti povestesc cu lux de amanunte.

Vezi postareaflorin44, la 23 October 2012 - 12:31 AM, a spus:

Situaţia asta îmi aminteşte de bancul ăla vechi, cu Tache şi cu Tică...


Deocamdata fu doar Tica. :-)

Vezi postareamersu, la 23 October 2012 - 08:23 AM, a spus:

.... "ma bag"!


Deci pana acum suntem trei.

Bafta!

#87 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2012 - 03:52 PM

Ma bag si eu, in weekend-uri imi pot sacrifica macar oparte din timp.

#88 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 24 October 2012 - 05:33 PM

Salutare. Nu ma pot inscrie ca voluntar din mai multe motive ,principalele fiind sanatatea si distanta, dar in privinta listei de materiale as avea o sugestie , banuiesc ca in cazul acetei restaurari se va demonta si astfel se va face si o curatare temeinica a tuturor piselor posibile prin sablare . Deci va trebuii gasita o firma care sa poata face asta acolo.Presupun ca cei de la restaurare nu au astfel posibilitati. Spor cu sanatate si cer senin.

#89 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2012 - 04:43 PM

Salut

Cristi,si eu ma arunc asupra acelui Famo cu o perie de sarma si niste chei doar sambata daca indatoririle cetatenesti si familiale nu-mi stau in cale,doar sa dai un telefon cu o zi,doua inainte,ca nu stiu in ce masura apuc sa deschid net-ul in cursul saptamani. :help:

#90 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 11 November 2012 - 06:11 PM

Vom incepe in primavara si pe langa cei care s-au anuntat deja ni se mai alatura o parte dintre baietii de la "Traditia militara" si doi restauratori de-ai muzeului.

Bafta!

#91 Useril este offline   ATM 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 30-November 12
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Istorie, tot ce zboara, merge pe sol sau pe sine.

Postat 30 November 2012 - 09:53 PM

Vezi postareacrios, la 11 November 2012 - 06:11 PM, a spus:

Vom incepe in primavara si pe langa cei care s-au anuntat deja ni se mai alatura o parte dintre baietii de la "Traditia militara" si doi restauratori de-ai muzeului.

Bafta!

Traditia Militara pe receptie.
Desi va citesc de cativa ani, am montate cateva machete, mai trec pe la magazine si expozitii, de-abia acum m-am hotarat sa-mi fac cont aici. Motivul pentru care l-am facut il banuiti.
Din experienta (desi nu sunt angajat al MMN am stat destul prin atelierul de restaurari metale) va spun ca veti avea nevoie de o mare rezistenta la stres (autoindus, provocat de cei cu care veti munci si nu in ultimul rand de "beneficiari"). Sper sa ne vedem cat mai des si cat mai multi.

#92 Useril este offline   ionicaf 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 604
  • Inregistrat: 29-October 07
  • Location:bucuresti

Postat 01 December 2012 - 01:18 AM

cred ca restaurarea ar trebui sa inceapa cu ...
* radarul P-20
http://en.valka.cz/v...pic.php/t/37954
* autoatelier skoda
http://forum.axishis...t=91160#p810234

#93 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 01 December 2012 - 12:20 PM

Doamne, să ai asemenea vestigii ale trecutului şi să le ţii în asemenea hal, dintr-o cauză atât de prozaică - lipsa banilor...
Dar ca să se plătească de trei-patru ori mai multe milioane de euro per kilometru de şosea ori autostradă - care până la urmă, nici măcar nu se face! - sigur, pentru aşa ceva se găsesc bani, şi încă din belşug! Pe de altă parte, e absolut normal, în viziunea lor, fiindcă de-acolo vin para'ndărăt-uri! Pe când de la restaurarea acestor adevărate comori...nu iese nimic!
"- Mie ce-mi iese la afacerea asta?"
"- Păi...ştiţi...nu iese nimic... Dimpotrivă, trebuie băgaţi noişte bani în materiale, în scule, într-un loc de lucru..."
"- A, nu iese nimic?! Atunci, dă-le dracu' de ruginituri! Cui îi trebuie? Chemaţi neşte băieţi dăştepţi să le ia şi să le ducă la fiare vechi, că cântăresc mult şi ar ieşi neşte bănuţi! Da' să nu uitaţi să-mi daţi şi mie partea!"
Sigur, e un dialog imaginar, dar tare nu m-ar mira să se apropie prea mult de adevăr...

LA MULŢI ANI TUTUROR şi un frumos portret al Regelui Ferdinand I Întregitorul, al cărui nume îl poartă iubitul nostru Muzeu Militar Naţional!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Regele Ferdinand I al Romaniei.jpg


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi