Forum Machete,Modelism,Hobby: Compresor aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Compresor aerograf

#21 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 13 April 2006 - 01:58 PM

1.Ai gasit compresorul sau l-ai si cumparat? (cam scump, la magazinul din Calea Dudesti cred ca scoteai unul de 300-400W la banii astia-desi nu am mai fost de anul trecut pe-acolo)
2.Ce fel de aerograf vrei sa folosesti? Unul dubla actiune e mai economicos cu aerul pe cand unul simpla actiune si fara un robinet pe traseu pierde aerul fara masura; eu am un aerograf rusesc de la Pavel, e simpla actiune si consuma cam mult aer, de aici nevoia unui motor mai puternic (multumesc modelfan) sau de o butelie tampon mai mare (deci cade varianta unui compresor miniatural cum zici).
3.In momentul in care ai un compresor cu butelie iti trebuie neaparat un presostat si o supapa de siguranta, eventual o valva care sa asigure sensul unic al aerului dinspre motor in rezervor, astfel protejandu-ti motorul.
4.Ca sa poti sti exact ce tii in butelie si cat de bine lucreaza presostatul ai nevoie de (cel putin) un manometru.
5.Si ca sa vopsesti "ca la carte", adica in conformitate cu instructiunile aerografului, sau sa poti reproduce fidel aceeasi vopsire de mai multe ori (evident pe cea pe care o consideri tu cea mai buna) ar trebui sa stii cam la ce presiune se intampla minunea si sa o poti pastra fixa - si aici vine regulatorul de presiune (de obicei dotat cu manometru).
6.Dupa ce strangi piesele astea mai ramane sa le conectezi intre ele - si aici intra destul de bine in rol imaginatia.
Din pacate nu am mai vazut tutorialul lui Cartula de pe forumul vechi (cel din care m-am facut eu asa cunoscator :-D ); sunt sigur ca de acolo te-ai fi lamurit mult mai usor (asta e un regret mascat, de fapt e un apel la cei care au pe undeva salvat postul ala sa-l puna din nou la vedera publica).
Spor.

#22 Useril este offline   xtro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 31-March 06

Postat 13 April 2006 - 03:41 PM

Salut si multumesc pt interventii !
Intre timp , m-am lamurit chiar de pe acest site , dand cautare pe "compresoare" , am gasit chiar si o schita data de un coleg de forum.
Concluzia mea , dupa ce am bantuit si prin magazine , e ca nu prea merita sa ti-l fabrici singur.
Ca idee , motor frigider
- 50-60 Ron
- butelie 120 RON
- presostat ~ 50 RON
- manometru ~ 17 RON
pana acum ~ 250 RON plus supape , furtune , filtre si un meserias care sa le monteze (sa nu-mi explodeze in cap...) sare de 350 RON si va fi tot mestesugeala.
Acum , ce am gasit ar fi un compresor la vreo 350 RON , dar cica are pistoane de teflon si zgomot de Concord , sau altul la vreo 650 RON , zgomot 80 dB garantie un an si ... fiabil . Il voi vedea maine. Cioaca e , ca de ce m-am ferit nu scap , adica-i maricel 600x500x400 mm.
Aerograful l-as lua de la PARC , Cris scria ca-l are pe strabunicu-su si-i multumit. 8-)
Are cineva o oferta mai buna ?
xtro

#23 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 13 April 2006 - 04:19 PM

Pai de nevoia motorului te scap eu gratis:am unul de Arctic, cu care am inceput, dar la care am renuntat din cauza debitului redus fata de nevoile rusnacului meu (butelia mea e de fapt alcatuita din 2 sticle de Coca-Cola de 2l). Daca faci rost de o butelie mare il poti folosi cu incredere. Si chiar daca iti cumperi un compresor de gata, motorul de frigider ramane util ca e silentios si-l poate substitui pe cel original (ar trebuie sa vezi, iarasi, modelul lui Cartula).
Tot spor.


PS
Ce fel de butelie si unde ai vazut la 120 ron?

#24 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 13 April 2006 - 05:31 PM

pun si eu o intrebare:iun corp de sifon de inox poate tine loc de butelie?cam la ce presiune rezista?

#25 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 13 April 2006 - 06:53 PM

Asta e o chestie care mi-a trecut si mie prin minte si de care mai vorbea (pare-mi-se) si Olaf. O valoare de presiune nu stiu sa-ti spun dar cred ca un minim il aflam de la un sifonar... Pe de alta parte am studiat 2 modele de astfel de butelii, una mai veche dar sanatoasa (aparent), tabla groasa, nedeformabila, si alta "mai recenta"(adica fabricata in urma cu vreo 15 ani 8-) ), cu o valoare estetica ce concureaza lejer cu o statuie greceasca :-D (briz-brizuri, tabla cu onduleuri, inele cercei...), facuta dintr-o tabla care se inmuia in palma - o prostie. In orice caz, astea au linii lungi de sudura facute manual si cam neuniforme - si asta a fost argumentul care m-a facut s-o las balta. Daca te multumesti cu un 4atm intr-o butelie mare, probabil nu-i bai, dar mai bine precautie. Si eu sunt in cautarea unui inlocuitor pentru PET :-o, dar am grija de picioare.

#26 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2006 - 07:22 PM

Sifoanele se incarca (sau se incarcau) la 7 atm. Cu o mentiune insa, aici vorbim de PET-uri. Pe vremea cand lucram la umplut sifoane, refuzam sticla si tabla, din motive de sigranta.
Eu personal n-as lucra cu improvizatii metalice, decat in cazuri exceptionale. Si atunci le-as tine cat mai departe de orice vietuitoare, eventual intr-o incinta de protectie.

Am atasat articolul in cauza, e cam depasit dar cred ca sunt ceva chestii utile pe acolo.

Fisiere atasate



#27 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 April 2006 - 07:24 PM

Un sifon se umple la presiunea de 7 -10 atmosfere, funcie decit de repede vrea sa se pricopseasca sifonaru :-D . Idea e ca o butelie de sifon ar rezista bine la 8 atm.

#28 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2006 - 07:27 PM

Z-mare, la Apr 13 2006, 08:24 PM, a spus:

Un sifon se umple la presiunea de 7 -10 atmosfere, funcie decit de repede vrea sa se pricopseasca sifonaru :-D . Idea e ca o butelie de sifon ar rezista bine la 8 atm.

Z-Mare, 10 atm. sub nici o forma... Schimba locul unde umpli sifoanele, inseamna ca sunt cretini. Plus ca e neeconomic. :-o

#29 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 April 2006 - 07:35 PM

Stai linistit, nu prea ajung ei la 10 atm.! Vorba ta e ...neeconomic :-D
Nu reusesc sa descarc fisierul tau :-o

#30 Useril este offline   dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 17-January 05
  • Location:galati
  • Interests:navomodelism,airsoft.

Postat 13 April 2006 - 08:02 PM

e vorba de o butelie facuta in santierul naval galati,sudata de profesionisti ,din tabla de 1,5 mm.cred ca am sa incerc totusi ,dar vorba lui cartula,butelia departe de mine.

#31 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 April 2006 - 09:21 PM

1,5mm??? eu zic ca-i cam putin...poate 3--4 sau chiar 5!

#32 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 13 April 2006 - 10:00 PM

1,5 mm e rezonabil.Adica butelie de sifon buna - cea fatoasa de care v-am zis are mai putin de 1mm in grosime dar a rezistat cu stoicism la incarcarile cuvenite (desi ma indoiesc ca se apropiau de 8-10atm) :-? . Pe de alta parte 4-5 mm ar fi ideal pentru un (somn) vopsit linistit, insa am impresia ca se cam cutremura vertebra lombara in cazul in care se impune deplasarea buteliei.

#33 Useril este offline   FlyBoy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1937
  • Inregistrat: 24-February 06
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2006 - 10:59 PM

xtro, la Apr 13 2006, 03:41 PM, a spus:

Aerograful l-as lua de la PARC , Cris scria ca-l are pe strabunicu-su si-i multumit. 8-)
Are cineva o oferta mai buna ?

daca esti bucurestean te trimit eu sa iti cumperi aerograf. LA randul meu am luat pontu de la Wurger ii raman dator cu :-D si pe aceasta cale!!!
260 RON de la HAnul cu Tei in curtea sticlarilor, copie Iwata. Super scula.

#34 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2006 - 12:49 AM

Hanu' cu Tei e Hanu cu Tei si nu are nimic de a face cu Curtea sticlarilor.
Cea mai buna solutie pentru butelie cred ca este Butelia de voiaj pt. aragaz portabil.
Se mai poate si o butelie de refrigerent de care am vazut pe la firma prin curte vreo 2, da zice pe ele (in scris - care este) ca cica sa nu o reincarci. Da nu zice si de ce ....Probabil ca sa poata sa-ti ia banii de mai multe ori.
Puteti monta compresorul de frigider (FRIGERO) deasupra BUTILIEI si obtineti cam ce am postat eu pe la spalare aerografe.
Ramane sa dati banii pe restul de regulatoare si manometre care mie mi se pare ca se gasesc cam greu.

#35 Useril este offline   xtro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 31-March 06

Postat 20 April 2006 - 10:48 PM

Buna seara !
Multumesc Sorint pt oferta , dar intre timp iar am schimbat proiectul .
Compresor la 12 V auto , deci baga vreo 3-3,5 atmosfere + butelie (pet Coca-Cola de 2 litri ) . Un amic foloseste cu succes sistemul (cu un aerograf Revell)
Ar fi mic, silentios si daca nu da rezultate ... :-o ;-) :-o
Butelia la 120 Ron eu am vazut-o pe Soseaua Giurgiului , nu stiu daca e de compresor sau hidrofor si cred ca se gasesc ca piese de schimb la orice magazin unde se vand hidrofoare. Tot la aceste magazine am vazut manometre si regulatoare , dar nu si robineti. Dar cum am mai scris , incerc sa fac modelism, nu sunt insa instalator si :-o hai ca la picioare mai inghit s-o incasez dar daca-i mai sus ? :-D
Nu stiu cum am citit raspunsurile voastra , cu locatia pt aerograful copie Iwata ,
dar am apucat sa comand pe "nepotul" de la Pavel , m-am grabit caci scria ca mai e doar unul pe stoc. Sper sa fie bun sa-mi prind urechile pt inceput. :-o
Am mai citit intr-un post de un coleg, multumit de compresorul sau , ca reusise in cateva luni sa vopseasca trei modele. Cam mare investitia doar pt atat...
Inca o data multumesc pt sfaturi .
xtro

#36 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2006 - 11:01 PM

Varianta cu compresor auto si PET e buna daca nu ai mari pretentii, e ieftina si iti rezolvi problema cu ea. Singura problema potentiala e faptul ca acel compresor auto nu e facut in general sa mearga continuu. Al meu se incalzea destul de tare, plus ca nu era deloc silentios, ba din contra...

Butelia care ai vazut-o era aproape sigur de hidrofor, si e garantata 4 bari daca nu ma insel.

#37 Useril este offline   sorint 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 19-April 05

Postat 21 April 2006 - 08:11 AM

Spor Xtro, vezi cum merge, iar de nu - oferta ramane deschisa. Si ca sfat, din moment ce nu ai un rezervor prea mare, asigura-te ca poti pensa furtunul de racord la arograf atunci cand esti intre reprizele de vopsit propriu-zis ca sa eviti pierderea de aer. Inca o data spor!

#38 Useril este offline   xtro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 31-March 06

Postat 21 April 2006 - 11:24 AM

Salut !
Multumesc pt urari , dar daca clipsez furtunul nu incep sa zboare peturile prin casa , compresorul ala mic baga totusi presiune de-ti ridica masina cu roata pe geanta... :roll:
Alta problema e insertia furtunelor in pet , colegul meu le-a lipit si se intampla cam des in plina exuberanta artistica sa-i sara un furtun... :-D
Ma gandeam la niste stuturi de la camere uzate insurubate si lipite.
Montarea e mai dificila ,dar cu rabdare... si daca mai capat experienta trec la montat corabii in sticle de vodca :-o ;-) :-o
Sarbatori fericite si indestulate !
xtro

#39 Useril este offline   alguhan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 935
  • Inregistrat: 16-December 04
  • Location:Istanbul

Postat 21 April 2006 - 02:12 PM

Aici este compresorul facut de mine acum aproape 2 ani.
Motorasul este unul de numai 90W care a costat vreo350.00 lei vechi la mina a 2-a. presostatul este unul pentru hidrofoare, a costat aproape 400.000 nou nout. Manometru 40.000, iar regulatorul de aer aproape 800.000 de la praktiker. Pe urma l-am schimbat cu unul cu manometru pe el care a costat vreo 700.000 de la magazin "technic shop" de pe sos. Pantelimon. Furtunul este unul de aer comprimat.
Butelia este de fapt o butelie de freon sau ce gas o fi care se foloseste la industria racirii. Este rezistent la 32 bari. Deci nu 3,2 ci 32! Bag aproape 4 bari in ea iar presostatul da drumul cind scade presiune la 2,5 bari. Acest motoras o umple pina la 4 bari cam in 4-5 minute. Butelia nu este tratata anticoroziv asa ca umezeala adunata de la aer in ea poate s-o oxideze in timp. Dar pina acum nu am gasit nici o picatura de apa in ea, chiar si in timpul verii. Desfac o legatura de pe ea si o scutur ca s-o golesc dar cum am zis, nici o picatura pina acum. Sigur, depinde si de ritmul folosirii, inseamna ca la mine functioneaza destul de putin asa ca nu se aduna umezeala in ea. Nu las niciodata aer in ea, dupa ce termin treaba las sa dea afara tot ce are inauntru.
Legaturile sint facute la gaurile date de mine pe butelie. Nu am sudat NIMIC. Am folosit doar chituri epoxy de reparatii.. Se poate observa cu usurinta la legatura regulatorului de aer si la legatura sub manometru, unde se intilneste piese "T" cu butelia.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image0001.jpg

Aceasta postare a fost editata de alguhan: 21 April 2006 - 02:14 PM


#40 Useril este offline   Bozo Wan Kenobi 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 02 May 2006 - 11:18 AM

De curind am gasit un link, care apartine firmei Sierra, modelism ,dar este vorba de "miscatoare", nu statice.

Pe el se afla aceasta oferta:

Sierra


Macar nu este la pret cit un Gamma sau Omega de la Revell.

In plus la el ai un aerograf cu simpla actiune.

How about it ?


Bozz

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi