Forum Machete,Modelism,Hobby: Coltul cu 109E - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coltul cu 109E 1/72

#301 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 12 November 2021 - 05:49 PM

Superbe.
Te urăsc. Io mă co..esc de o lună la unul...și nu-s nici la jumătate !
:drinks: :friends:
:hi:

#302 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2021 - 06:18 PM

o luna? jumatate? :))))))

#303 Useril este offline   raduG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 271
  • Inregistrat: 10-February 07

Postat 12 November 2021 - 08:50 PM

Super be precum de obicei.incanta la ocularu.mojic fiind intreb:ce se va intampla cand no r mai fi inmatriculari de 109 de facut? felicitari,spor in continuare.

#304 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 12 November 2021 - 09:31 PM

Superbe machete!

Vezi postarea1-0-9, la 10 November 2021 - 08:05 PM, a spus:

Nimic de mentionat, in afara de faptul ca nu se compara cu Tami sau ICM...e un kit slabutz, mai slab decat G-ul de la Az..

Ce nu e in regula cu Emilul AZ? Ma asteptam sa fie o imbunatatire fata de ICM.

#305 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2021 - 09:45 PM

Vezi postareaFinn, la 12 November 2021 - 09:31 PM, a spus:

Superbe machete!

Ce nu e in regula cu Emilul AZ? Ma asteptam sa fie o imbunatatire fata de ICM.



Thanks guys!

E o imbunatatire, dar minora. Nu e nicidecum de aruncat.
Muncesti mai mult la el, nu e ca Tamyia. Imbinari ciudatele, unele zone cu detalii moi, mai pierdute, nesigure.
Aripa inferioara cu radiatoarele e tristutza, la fel si radiatorul de ulei de sub bot, bechia e cea mare de G6.
Esapamentele nu sunt asa crisp ca la Tam/Icm, priza de aer are o imbinare mai logica la tam si icm, la fel si montantii de la profundoare.
Unul din cele 7 ale mele a avut cabina defecta cu o albeatza in plastic.
Deci clar nu e ca G-ul de la AZ, ala e crisp peste tot.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 12 November 2021 - 09:47 PM


#306 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 21 November 2021 - 12:52 PM

Imperial War Museum

#307 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 November 2021 - 02:47 PM

Foarte frumoase , 1-0-9 . Bravo ! :hi:
10 negru ... acela m-a impresionant cel mai mult prin colorit ,din seria aceasta ,, dar si celelalte sint extrem de interesante ca detalii si scheme inedite de vopsire pentru acest tip ., Insa cel mai impresionant este felul in care lucrezi .Toate arata Impecabil !

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 November 2021 - 03:06 PM


#308 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 November 2021 - 04:53 PM

Vezi postarea177, la 21 November 2021 - 12:52 PM, a spus:




Foarte interesant video!
Multumesc pentru postare.

Vezi postareadany, la 22 November 2021 - 02:47 PM, a spus:

Foarte frumoase , 1-0-9 . Bravo ! :hi:
10 negru ... acela m-a impresionant cel mai mult prin colorit ,din seria aceasta ,, dar si celelalte sint extrem de interesante ca detalii si scheme inedite de vopsire pentru acest tip ., Insa cel mai impresionant este felul in care lucrezi .Toate arata Impecabil !



Thanks man!

#309 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 13 December 2023 - 04:17 PM

Mai completez si in topicul asta, pentru ca al doilea kit pe care am reusit sa il termin dupa un an de abstinenta si chinuri, este un E-u...
Kitul ala "gresit" de la Special Hobby. Am zis sa incerc sa il fac de ras, direct din cutie (cred ca am adaugat doar tubul pitot si armele), si i-am mai scurtat nitel jambele, ca era prea cocotzat.

Acu, ce sa zic, in vitrina nu e asa catastrofala forma, arata mai inalt, mai grosutz la bot, cabina e mai lata ca fuselajul si multe alte mici mizerii, dar oricum altul nu cred ca mai fac prea curand.
Mai am unul pe care insa il voi face desfacut, asa ca forma nu conteaza prea mult.

Inmatricularea din cutie, decalurile cam grosute si enervante. Gerhard Schöpfel, destul de smecher baiatul, are la un moment dat 4 Hurricane-uri confirmate in doua minute de lupta (lucky duck)...

Imagine atasata: 1.jpgImagine atasata: 2.jpgImagine atasata: 3.jpgImagine atasata: 4.jpg
Imagine atasata: 5.jpgImagine atasata: 6.jpgImagine atasata: 7.jpgImagine atasata: 8.jpg
Imagine atasata: 9.jpg

#310 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2023 - 11:13 AM

man ... chiar daca ai muncit mai mult decat era cazul (pentru un kit care se da a fi the ultimate), arata bine de tot la final.

tu sa spui daca merita banii sau e mai ok un tamiya pe xare sa-l upgradezi.

#311 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2023 - 01:46 PM

Man, depinde ce vrei...Tamyia are acea eroare fatala la ultimul inel al fuselajului (prea ingust), deci la orice inmatriculare vei dori sa faci, care necesita vopsirea in galben sau alb acelui inel (gen romales sau alea de front de est sau africa), rezultaul va fi ciudat...daca faci inelul corect ca latime va depasi linia gravata si se va vedea ciudat, daca il vopsesti intre liniile gravate, va fi prea ingust si iar se va vedea ciudat.

Nici sa te apuci sa il corectezi fix pe ala nu e o varianta (astupat si regravat) ca vei fura din cel din fata lui care va ramane prea ingust si tot asa...

Daca ai o inmatriculare "generica" din 39-40 fara astfel de inele, Tamyia rulez.

Idiotii de la special hobby au facut acel inel gresit in prima faza (prea lat) apoi l-au reparat pe sestache, intr-o a doua serie.
Acu ce noroc re fiecare, poti nimeri si acolo unul gresit, ca asta al meu de mai sus.
Imagineaza-ti un inel galben acolo, ar fi aratat ca unul de Reichsvertidigung nu unul de front de est...

Daca vrei nituri, clar asta de la sh rulez.
La cockpit sunt similare amandoua. Cupola de Tam e cu multe clase peste cea de sh.

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 14 December 2023 - 01:47 PM


#312 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 14 December 2023 - 07:22 PM

Si mie imi place tare mult cum a iesit si la o prima vedere nici nu as fi observat acele greseli ! Felicitari 1-0-9 si sporuri ! :clapping:

... So , pana la urma ICM -ul ar fi cel mai ok-ish ca baza de plecare , forma detalii si pret ( din cate am inteles e un Tamyia corectat la acel inel)?

Aceasta postare a fost editata de dany: 14 December 2023 - 07:25 PM


#313 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 16 December 2023 - 06:29 PM

Man , este foarte frumos , ca de obicei. :friends:
ICM este un kit destul de OK. Decalurile lor erau însă oribile. Dacă ai însă decaluri aftermarket, poți merge pe ICM lejer.

#314 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2024 - 11:55 AM

Dupa o lunga abstinenta, am mai reusit sa termin cateva 109, de data asta noile kituri de E0 de la Az Model.
Le asteptam de mult, mai ales pentru inmatricularile spectaculoase.

E0 a fost o serie foarte limitata, majoritatea din cele 14(?) erau facute "la mana" si aveau mici sau mai mari diferente intre ele. Ceva insa se observa la toate: nu par a fi avut armament, nici radio.

O parte au sfarsit in scoli, altele in programele experimentale, altele au fost pana la urma convertite in E1/3/4/7 si au ajuns pe front.

Cateva din cele ajunse inapoi la scoala au fost mult fotografiate de masinaria de propaganda asa ca cel putin doua poze color superbe exista cu ele si arata multe din particularitatile acestei serii.

Kitul la AZ a taiat multe colturi si practic e mai mult un E3, dar avand esapamentele plate si priza lunga de compresor, e un inceput bun.

Vopsirea e cu gunze, decalurile din cutie (viespea pare un picut cam mare) dar spre cinstea lor, Az au remarcat multe detalii maruntele ale inmatricularii, inclusiv crucile ne-standard.

Imagine atasata: IMG_9422.jpgImagine atasata: IMG_9423.jpgImagine atasata: IMG_9424.jpgImagine atasata: IMG_9425.jpg
Imagine atasata: IMG_9447.jpgImagine atasata: IMG_9448.jpgImagine atasata: IMG_9449.jpgImagine atasata: IMG_9450.jpg
Imagine atasata: IMG_9451.jpgImagine atasata: 19.JPG

#315 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2024 - 12:01 PM

Urmatorul E0 (WkNr 1781), a ajuns in programul de testari al seriei imbarcate T.
A primit carlig de apuntare, o cupola mai moderna si la un moment dat a testat o elice mai mica in diametru (pentru a minimiza pagubele la aterizari mai dure).
Inmatricularea e foarte interesanta caci e de Armata, nu de Luftwaffe.

Vopsirea, la fel, Gunze, inmatricularea, din cutia cu maimute, literele de pe aripi sunt un pic mai mici decat ar fi trebuit, dar asta am avut, atat s-a putut...

Imagine atasata: IMG_9417.jpgImagine atasata: IMG_9418.jpgImagine atasata: IMG_9419.jpgImagine atasata: IMG_9420.jpg
Imagine atasata: IMG_9442.jpgImagine atasata: IMG_9443.jpgImagine atasata: IMG_9444.jpgImagine atasata: IMG_9445.jpg
Imagine atasata: IMG_9446.jpgImagine atasata: IECY.JPG

#316 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2024 - 12:17 PM

Papagalul D-IRTT a fost tot un E0 (WkNr. 1797), folosit la un moment dat pentru a prezenta delegatiilor straine, E-ul 3 cu armament greu in aripi.
E foarte spectaculos in schema "civila", unii zic ca botul era rosu, dar culoarea "de fabrica" a BFW era acel albastru inchis, iar trimul asta apare si pe alte avioane germane din epoca, niciunul insa cu rosu.
Am mers pe intuitie...


Imagine atasata: IMG_9426.jpgImagine atasata: IMG_9427.jpgImagine atasata: IMG_9428.jpgImagine atasata: IMG_9429.jpg
Imagine atasata: IMG_9462.jpgImagine atasata: IMG_9463.jpgImagine atasata: IMG_9464.jpgImagine atasata: IMG_9465.jpg
Imagine atasata: IMG_9466.jpgImagine atasata: IRTT.JPG

#317 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2024 - 12:21 PM

Superbe! Coplesitor!

#318 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2024 - 06:56 PM

to batch-u' e intwresant, da' dintre toate, asta dirtt mi se pare cel mai spectacular.

mai ai?

#319 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 26 March 2024 - 06:59 PM

Bineînțeles că-s tare miștocuțe :wub:
Pe barba Profetului , lăudat fie-i numele, aveau elici Hamilton Standard ? Sau logo-ul doar seamănă ??
Spor Man , sunt grozave, mai ales D-IRTT !!

#320 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2024 - 07:51 PM

Multumesc frumos!

Mai am cateva...
Logoul e de fapt cel de la VDM, asa arata in perioada interbelica (apoi s-a schimbat in triunghiul clasic arhicunoscut).
Unii il dau ca fiind rosu, dar el era de fapt gri-bleu.
Am pozat cateva originale cu manutza mea asa ca mi-am facut singur decalurile pentru ele, pentru ca pare ca nimeni nu le da corect...

Imagine atasata: vdm1.JPG
Imagine atasata: vdm2.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 26 March 2024 - 08:00 PM


Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi