Forum Machete,Modelism,Hobby: iar...IAR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

iar...IAR

#121 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 02 June 2017 - 12:12 PM

IAR80 și IAR80A remember :)

Acuma de ce crezi ca am făcut paranteza mai devreme despre cele 2 tipuri de avioane ?

Eu am scris mai sus ca la IAR81C (poza cu NINA), corect însa era sa scriu IAR80A. Dar dacă scriam asa te bulversam și mai rău, pentru-ca credeai ca ma refer la versiunea de IAR80 cu 6 mitraliere de 7,92 mm

Cu stima.

Edit: Cu vopseaua nu te pot ajuta. Eu as merge pe mana lui Radu,

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 02 June 2017 - 12:26 PM


#122 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 June 2017 - 04:41 PM

Am inteles!
Cu vopseaua, am comandat la machete.ro Revell 310 si 312, ca au intrat pe stoc. Sa vedem ce obtin.
Din pacate, amestecul de la Valleho nu e stabil, si-a schimbat culoarea, desi substratul este alb.
Nu mai este mult, sper sa nu mai am suprize, ca m-am cam saturat de ele! :wacko:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 June 2017 - 06:13 AM


#123 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 02 June 2017 - 08:54 PM

Vezi postareaZ-mare, la 02 June 2017 - 04:41 PM, a spus:

...NU mai este mult...

Il vrei expus "acasa" prima oara, bag seama. Imagine postataUn motiv in plus pentru a ma motiva intr-o deplasare.... Imagine postata

#124 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 September 2017 - 03:58 PM

Cum s-ar zice, am zbircit-o ca tiganul la mal! (Nu Mall!!!) Dupa ce am vopsit, am facut si o evidentiere a detaliilor, folosind zemuri de la FloryModels, un amestec din cam toate culorile. Treaba a mers frumos, numai ca in unele locuri, din neatentie, nu am sters tot pigmentul. Dupa vopsire si evidentierea, am dat un strat de lac semilucios (ehe, si aici e o poveste!!!*) de la MR.Hobby si...catastrofăn!!!
Imagine atasata: IMG_1262e.jpg
Pigmentul ramas a iesit, ca naiba, in evidenta. Pina la urma solutia a fost simpla: usurel, usurel, am vopsit zonele patate, dupa care am dat din nou cu lac. So fosta rezolvat, no!
Am refacut, din ace de seringa, ghidajele pe care culiseaza cupola, iar din plastic, sistemul de prindere.
Imagine atasata: IMG_1263e.jpg
Am vopsit tetiera si am facut, din sirma de bronz (saru'mina Marinelule!!), inelele de prindere a curelelor pe tetiera.
Imagine atasata: IMG_1264e.jpg
Urmeaza alta nepotriveala crasa:
Imagine atasata: IMG_1267e.jpg
Imagine atasata: IMG_1269ee.jpg
Roata si jamba nu intra in cala trenului de aterizare, asta daca vrei sa faci macheta cu trenul retras (nici nu poti, deoarece, asa cum s-a vazut mai sus, capacul inferior nu are forma corecta si nu se potriveste, neam.) si nici jamba nu se poate pune in locasul ei. Nasol, a trebuit pilit la greu din partea superioara a jambei. Jalnic!
Pentru ca teava mitralierelor nu putea fi gaurita iar rotunjimea lasa de dorit, am refacut ansamblul folosind ace de seringa.
Imagine atasata: IMG_1273e.jpg
Pentru tunuri, am achizitionat unele metalice de la Hobby.shop.(saru'mina conasule!)
Din tabla de cupru de 0,1 mm, am facut bridele de pa aripa, folosite la ancorarea avionului, in caz ca Irma ar fi trecut pe acolo
Imagine atasata: IMG_1276e.jpg
Pacat de decalul cu eticheta fabricii: e doar un dreptunghi negru, cu doua dreptunghiulete albe, pe extremitati. Facind apel la resturile de decal din dotare, am incercat sa incropesc o eticheta mai acatarii.
Imagine atasata: IMG_1277e.jpg
Nu e chiar ce trebuie, dar e mai bine decit ...nimic
Suportul este din folie autoadeziva din cupru (saru'mina cui mi l-a dat!!!)
Pina la urma a iesit cam asa:
Imagine atasata: IMG_1279e.jpg
Imagine atasata: IMG_1280e.jpg
Imagine atasata: IMG_1299e.jpg
Imagine atasata: IMG_1300e.jpg
Citeva detalii:
Imagine atasata: IMG_1285e.jpg
Imagine atasata: IMG_1286e.jpg
Imagine atasata: IMG_1291ee.jpg
Imagine atasata: IMG_1292e.jpg
Imagine atasata: IMG_1293e.jpg
Imagine atasata: IMG_1294e.jpg
Imagine atasata: IMG_1295e.jpg
Imagine atasata: IMG_1296e.jpg
Imagine atasata: IMG_1297e.jpg
Imagine atasata: IMG_1298e.jpg
Imagine atasata: IMG_1302e.jpg
Imagine atasata: IMG_1303e.jpg
Imagine atasata: IMG_1305e.jpg

In loc de concluzii, si dupa cam un an juma' de modelit, cu pauze lungi si dese, cheia marilor progrese, as putea spune cam asa: kitul asta s-ar putea numi "nimic nu se potriveste cu nimic":
- motorul cu capotajul motorului
- culbutorii cu chiulasa si cilindii
- grvarile de pe stinga cu cele de pe dreapta
- bordul in cocpit
- ansamblul cocpit in cocpit
- scaunul cu realitaea,
- interiorul cocpitului cu realitatea
- flapsurile si eleroanele cu aripa
- locasurile balamelelor de pe aripa cu cele de pe flapsuri si eleroane
- parbrizul pe fuselaj
- cupola pe fiselaj, nici inchisa, nici deschisa
- jambele trenului de aterizare in cala trenului de aterizare
- becurile de semnalizare in locasul lor (cel din coada lipseste oicum)
- profundoarele cu realitatea
A fost mult de lucru la corectat, ce se mai putea corecta, si a inlocui detalii inexacte. Ca o chestie, eu as fi facut din rasina, nu tevile de esapament, ci cilindrii motorului. Impartirea lor, in matrita, pe generatoare, nu a fost deloc inspirata. Urmele de imbinare, greu de scos, te impiedica sa faci modelul cu capotajul deschis.
La scara asta se putea face ceva mult mai acurat, mai bine lucrat si mai detaliat. Din pacate, pretul nu reflecta deloc calitatea! Singurul bun adus de kit este ...kit-ul in sine: se simtea nevoia unui astfel de kit si, ca sa pun un final opstimist,: bine ca s-a facut!
_______
* Este prima data cind scot lac din dozele "modelistice", ca sa le zic asa. Am scos lac din dozele auto, destul de simplu: am infipt un tub de plastic in gaura capatul de plastic si am scos lichidul, dupa care m-am apucat de pulverizat cu aerograful. E, in cazul dozei de la MR.Hobby, nu a mai tinut figura: dupa ce am scos putin lichid in cupa, acesta a inceput sa "fiarba" si sa dea "in foc" , adica pe de laturi, mai rau ca o oala de lapte. Bun l-am lasat sa se linisteasca, am pus capacul la cupa si , cind l-am miscat ca sa pulverizez, mooooa, a iesit spuniciul prin gaura capacului!! Ei na, zic, ce fras fac acum, cit mai fierbe dracia asta??? Cum miscam putin cupa, cum incepea sa faca clabuci! Dau iute niste telefoane (plecaciune Bill, Tibi si Edy!!!! :drinks: ) si ma lamuresc: agita frate lichidul scos din doza, ca la o juma' de ceas, pina se duc toti spumicii!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 15 September 2017 - 04:51 PM


#125 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 September 2017 - 09:39 AM

Mda, am uitat tubul Pitot!!! :bang:

#126 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 17 September 2017 - 01:04 AM

Sal Alex :)

Imagine atasata: Teava Reductor.png

Dimensiunile sunt cele reale și nu la scara :) Te las pe tine sa faci matematica pentru alte scări :)

A ieșit frumos pana la urma. Multa munca totuși, dar era nevoie sa fie și un IAR81 la 32.
Nu te preocupa prea tare ca nici 80-ul de la FRROM nu va fi cu mult mai bun ca 81-le :))

Cu stima.

PS. Scuze chiar nu am avut cum sa trec pe la Sebeș īn August, am avut mult de umblat, crede-ma. Promit ca o sa vin īn Martie !

#127 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 September 2017 - 10:20 AM

Daca te referi la tevusca de aerisire pentru reductorul elicii, ea are in realitate 30 mm diametru. Impartit la 32 face 30/32 = 0,9mm Ala e un ac de 0,9 mm diametru. Daca ma iau dupa desene si ridic la scara, face tot atit!
Daca te referi la pozitionare, in (1) acoloe pozitionata! A gresit RaduB, am gresit si eu!
Imagine atasata: SDIGITAL-KO16030312551_eeeee1.jpg
Din pacate nu am si alta poza.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 September 2017 - 10:35 AM


#128 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2017 - 10:30 AM

Cred ca vrea sa zica ca nu ai pus-o unde trebuie (un pic prea in spate) si acum nu poate dormi din cauza asta....
E un IAR-80 (ma rog, 81), mandria noastra nationala, al patrulea din lume, slayerul de bombardiere americane ...dar really ???

#129 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 17 September 2017 - 01:05 PM

Salut !

Ma refer la poziționarea ei și nu la diametru, desigur.
Exista desenul original care are cotele pentru "găurica" asta, dar si pentru tevile de aerisire cum vin montate pe avion.
Un mic extras din aceste desene. Ca sa nu zică lumea ca le "pun" eu din burta:

Imagine atasata: Gaura aerisire.png

Cum am mai spus, Radu și-a făcut treaba și a muncit foarte mult la desene (nu-i iau apărarea, stați liniștiți), problema e ca la fel ca mai toți cei care au desenat avionul asta sa plecat de la o baza eronata, ca sa nu-i spun greșită. :whistle:
Exista desene chiar foarte vechi care sunt mult mai bune decāt "altele" sa spunem. Era mai bine dacă pleca de pe astea. Nu dau nume ca sa nu se supere lumea...
Oricum a "reparat" multe greșeli, din punctul meu de vedere Radu și-a făcut treaba foarte bine, chiar dacă mai sunt erori. Sa nu uitam ca este totuși un avion, care prin natura sa este foarte complex de desenat, mai ales cānd nu ai chiar toată documentația pentru el.

Cu stima.

PS: Stai liniștit Edy, la mine nu-i chiar asa de tārziu, sunt cu o ora īn urma :)

#130 Useril este offline   bog_ldx 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 362
  • Inregistrat: 20-November 09
  • Location:Timisoara

Postat 17 September 2017 - 07:01 PM

Arata excelent, ai depus multa munca la el si se vede. Felicitari!
Cat despre acuratete cred ca e un miracol ca stim cate stim despre IAR-ul nostru tinand cont de cata informatie mai exista despre subiect. Prin comparatie, Spitfire de exemplu are inca o groaza de detalii care lasa loc la interpretari, asta in conditiile in care daca s-ar aduna toate expemplarele din muzee si expozitii cred ca englezii ar mai putea duce lejer inca o data Batalia Angliei. Asa ca toti care si-au adus aportul la faptul ca mai stim ca IAR-80/81 a existat si putem sa-l machetim, cu toate discutiile in contradictoriu, merita multa multa recunostinta.
Inca o data, te felicit pentru munca depusa si pentru rezultat, arata foarte bine!

#131 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 September 2017 - 07:23 PM

Eu nu acuz pe nimeni, stiu ca de-a lungul timpuluii au aparut corectii ale desenelor, si asta e bine. Nu am la mine documentatia, dar chiar v-ati minuna sa vedeti prin cite a trecut avionul acesta. Si nu ma refer la cel real, ci la desenele lui. Eu am spus la inceput dupa ce ma iau ca sa realizez macheta. Alte planuri nu am avut. Asa ca acea gauriaca ajuns in acea pozitie avind in vedere ce am stiut eu. Acuma...daca ar fi numai teava asta :-P
Multumiri pentru aprecieri.
A, mai am de vopsit tubul Pitot, stie cineva exact cite dungi negre a avut? :lol:

#132 Useril este offline   atro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 10-September 07

Postat 18 September 2017 - 09:21 PM

Vezi postareaZ-mare, la 18 September 2017 - 07:23 PM, a spus:

................................................................
A, mai am de vopsit tubul Pitot, stie cineva exact cite dungi negre a avut? :lol:


Se pare ca numarul benzilor nu era batut in cuie.
#1 avea 6 benzi inchise la culoare, #229 avea 7, #344 avea 6 iar varful era alb pe latimea a doua inele.

Imagine atasata: Fiery X3e2096-1-1024.jpg

In poza e un 81C cu 7 inele plus zona dubla, alba, in varf.
Probabil ca nu trebuie sa-ti bati prea mult capul cu asta.

Se pare ca majoritatea aveau 7.

Aceasta postare a fost editata de atro: 18 September 2017 - 09:30 PM


#133 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 19 September 2017 - 09:25 AM

Frumos l-ai scos ! Mucit si rasmuncit , da' rezultatu'i pe masura !

#134 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 September 2017 - 05:00 PM

Da, cam asa am numarat si eu. La unle virful, cam pe lungimea a doua benzi, pare metalic, nevopsit.

#135 Useril este offline   norbi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 566
  • Inregistrat: 29-April 08
  • Location:Deva

Postat 20 September 2017 - 07:37 AM

Foarte frumoasa macheta! Imi place!

#136 Useril este offline   -Vasile- 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 27-November 12
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatia

Postat 23 September 2017 - 11:13 PM

Eu zic ca a meritat tot efortul si rabdarea investite; ti-a iesit intradevar o macheta frumoasa. Imagine postata
Am urmarit constant evolutia lucraturii. E un topic din care, cel putin eu, am invatat foarte multe despre IAR-ul 80.
Spor si numai bine!
Vasile

#137 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 September 2017 - 02:12 PM

Multumiri pentru aprecieri!!!!

#138 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 19 November 2017 - 06:44 PM

Z-mare: Categoric, o treaba bine facuta! Multe felicitari!

Is curios ce o sa-mi iasa din Hobby Boss 1/48. N-am fost prea incantat de ce am gasit in cutie si am termen limita: 31 Ianuarie.

A facut cineva kit-ul pana acum?

GabrielSImagine postata

#139 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 November 2017 - 10:10 AM

Multumesc pentru aprecieri.
Despre cel de la HB nu stiu ce sa zic, nu e matrita lui Mamutel?

#140 Useril este offline   GabrielS 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 16-May 16
  • Location:Sint Maarten

Postat 20 November 2017 - 01:47 PM

Z-mare: Pe cutie scrie "new tool", la fel ca si pe foaia volanta care insoteste kit-ul. De asemenea, Scalemates il listeaza ca si "new tool".

GabrielS

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi