Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, septembrie 2019 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, septembrie 2019

#1 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 September 2019 - 08:49 AM

Imagine atasata: 53160543_2150917398289319_3745564567078436864_n.thumb.jpg.d3bdd8b2ad0c70b35357bf6e836ea036.jpg

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 September 2019 - 12:46 PM

Ar fi bine...dar nici din greșeală nu costă "decāt" un leu.

#3 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 September 2019 - 02:55 PM

Citeaza


:-D
----------------
In alta ordine de idei , la 1 septembrie 1939 incepea WW2 -ul .
Un link cu un clip British Pathe ( mut) care capteaza evenimentul si altul cu niste transmisiuni radio BBC din acele zile . Din pacate nu am gasit si anuntul german .

https://www.youtube....h?v=Rvs5J4qkmJQ


https://www.youtube....tQ1KBQ&index=27

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 02 September 2019 - 09:16 PM

http://www.primeport...illery_tractor/

#5 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2019 - 10:22 PM

https://www.youtube....h?v=4IswuBfe44g

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 September 2019 - 07:51 AM

Ce inseamna sa ai pasiune si...bani!
Fain fondul muzical!

#7 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 September 2019 - 08:57 AM

Felicitări, să fie într-un ceas bun.
Iată că se poate și la noi.
La mai mare...cine știe, poate aude și Statul Român.
https://playtech.ro/...samblat-la-noi/

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 September 2019 - 08:58 AM


#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 September 2019 - 10:33 AM

Deci se poate!!

#9 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 September 2019 - 03:27 PM

Are o mutritza usor asiatica ... coreana sau chinezeasca . Simpatic .E foarte imbucurator sa mai dau si de asemenea vesti . Sper sa-si gaseasca piata cat mai curand aici si sa se dezvolte !
Acum vreun an aproape era lansat un tractor romanesc ,ce urma sa fie fabricat la Reghin , https://www.google.r...f=1567689495967
ps.

Citeaza

cine știe, poate aude și Statul Romān.

Nu aude Longinus ca e preocupat cu " statul " , iar de aici rezulta o "surda" durere -n fund ." Suferinta" remunerata pe masura ; ce sa vrei mai mult ! :-D
Ei numa de la " audi" in sus mai inteleg ceva :-D .

Aceasta postare a fost editata de dany: 05 September 2019 - 04:15 PM


#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 September 2019 - 03:57 PM

Din păcate astăzi avem și știri triste.
Gunoaiele talibane au lovit din nou și astfel am mai īnregistrat un mort din rāndul alor noștrii.
https://youtu.be/k8xj7UvEx10

#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 September 2019 - 04:20 PM

... Aia saracii din trafic , din masini ,cred ca-s toti victime colaterale ...
A revendicat cineva ?

#12 Useril este offline   atro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 10-September 07

Postat 05 September 2019 - 04:56 PM

Vezi postareadany, la 05 September 2019 - 04:20 PM, a spus:

... Aia saracii din trafic , din masini ,cred ca-s toti victime colaterale ...
A revendicat cineva ?


La secunda 9, cu doua secunde inainte de explozie, un individ o ia la fuga spre stanga. Poate stia ceva..

#13 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 September 2019 - 04:56 PM

Talibanii sunt niste fundamentalisti ticniti! Cind rusii au intrat peste ei, americanii le-au plins de mila (vezi si Rembo nu stiu cit, finalul!) si i-au ajutat cu arme la greu, sa lupte impotriva rusilor. Cind, dupa 90, rusii au plecat, au intervenit americanii iar propriile arme s-au intors impotriva lor. Nu e un front obisnuit, e lupta de guerila, care omoara civili pentru a crea spaima si nesiguranta! La asa ceva greu pui capat.
Apoi, cine are interes ca o zona unde predomina pietroaiele si caprele, saraca, dar ...bogata in metale rare, strategice? Cine ii inarmeaza in continuare?

#14 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 September 2019 - 06:04 PM

Vezi postareadany, la 05 September 2019 - 04:20 PM, a spus:

... Aia saracii din trafic , din masini ,cred ca-s toti victime colaterale ...
A revendicat cineva ?

Cu siguranță TOȚI cei din preajmă au murit sau vor muri în curând. De fapt și militarul român decedat, se afla la volanul uneia dintre acele mașini.
Tipul care o rupe la fugă, presupun ca l-a auzit pe idiotul de la volan strigând ceva cu "Ălla de la Bar" și a știut ce urmează. Oricum, cei câțiva metri pe care a apucat să-i facă nu l-au ajutat cu nimic.
Zetule, interesant că aceste atacuri vin imediat după ce emisarul american a anunțat că a ajuns la un acord de pace cu șefii triburilor talibane, iar americanii vor retrage din zonă 35.000 de oameni.
Pare că cineva nu-i vrea plecați.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 September 2019 - 06:36 PM


#15 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2019 - 06:51 PM

Vezi postareaLonginus, la 05 September 2019 - 08:57 AM, a spus:

Felicitări, să fie īntr-un ceas bun.
Iată că se poate și la noi.
La mai mare...cine știe, poate aude și Statul Romān.
https://playtech.ro/...samblat-la-noi/

Statul Roman aude. Si daca aude ce ar trebui sa faca? Sa cumpere astfel de camioane fara licitatie?

Acu despre masina.
Motorul este chinezesc. O fi el Euro 6, dar exista vreo garantie ca atinge puterea maxima precizata.
Cutia de viteze manuala ! Nu prea mai vor sa auda de asa ceva utilizatorii actuali de astfel de autovehicule. Azi, la Mercedes cutia manuala este mai scumpa fata de cea automata, tocmai pentru ca sunt foarte putine cererile.
Arcuri "cu 11 foi pe faţă şi 13 foi pe spate". Asta inseamna ca sunt arcuri clasice, nicidecum parabolice. In lumea buna nu se mai pun astfel de arcuri. Sunt mai grele cu sute bune kg, fat de cele parbolice, mai putin confortabile si mai putin fiabile.
Asadar nu putem spune ca-i o masina care sa rupa gura targului. Sa speram ca se vor gasi clienti. Daca nu se dovedeste la fel de fiabila precum un Mercedes, Man, constructorii nu se vor inghesui sa o cumpere.

Vezi postareaZ-mare, la 05 September 2019 - 04:56 PM, a spus:

Talibanii sunt niste fundamentalisti ticniti! Cind rusii au intrat peste ei, americanii le-au plins de mila (vezi si Rembo nu stiu cit, finalul!) si i-au ajutat cu arme la greu, sa lupte impotriva rusilor. Cind, dupa 90, rusii au plecat, au intervenit americanii iar propriile arme s-au intors impotriva lor. Nu e un front obisnuit, e lupta de guerila, care omoara civili pentru a crea spaima si nesiguranta! La asa ceva greu pui capat.
Apoi, cine are interes ca o zona unde predomina pietroaiele si caprele, saraca, dar ...bogata in metale rare, strategice? Cine ii inarmeaza in continuare?

Pai de pe unde sunt companiile care jinuiesc sa exploateze astfel de zacaminte?

Citeaza

Zetule, interesant că aceste atacuri vin imediat după ce emisarul american a anunțat că a ajuns la un acord de pace cu șefii triburilor talibane, iar americanii vor retrage din zonă 35.000 de oameni.


Poate va amintiti ca prin 2001 Izraelul era zorit sa recunoasca statul palestinian. Dupa 11 septembrie 2001 cererea s-a domolit.

#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 September 2019 - 07:03 PM

Flo, nu zice nimeni să nu se testeze mașina sau să o comande așa, pe nè vè. Să fie testată si daca e bine, ok dacă nu, nu.
Eu tot mai cred ca puțină încurajare pentru un antreprenor român nu ar strica.
Că motorul e chinezesc... mda, parcă aveam cândva ceva negocieri cu ei sa ne facă autostrăzi, ba chiar și un tren rapid de mare viteză. Deh, măcar teoretic.
Nici cutia aia de viteze nu e bătută în cuie, poate fi inlocuită cu una automată. Eu cred că ar fi loc de "bună ziua" dacă se vrea.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 September 2019 - 07:04 PM


#17 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2019 - 07:59 PM

Statul nu lanseaza comenzi. Lanseaza proceduri de achizitie. Cum sa-l incurajeze? Ca asta nu inteleg. Realizezi ca "incurajarea" unui furnizor reprezinta infractiune?
Sa participe la licitatii si sa le castige. Ce ar trebui sa i se faca unui astfel de producator?

Mai aud si in ziua de azi idioti pe strada care , cand vad cate un Polo al politiei, spun: Sa cumpere Logan nu au putut. Manca o paine si romanul de la Mioveni. Au luat nemtesti, ca aia dau comision.

Bietii imbecili nu s-au obosit o clipa sa vada ca nemtii au cerut mai putin pe un Polo fata decat au cerut frantuzii (nicidecum romanii) pe un Logan, licitatia desfasurandu-se pe SEAP.

Tampitul ala care isi zicea ca-i patron la ROMAN injura Armata si MAI-ul ca-i nu-i cumpara camioanele. Dar Roman nu ridica caietele de sarcini atunci cand se mai lansau proceduri. Ei doreau sa se faca achizitii directe si sa se cumpere ce produceau, fara pretentii suplimentare. Ce sa incurajezi la unul ca asta? Sau la cei de la Renault care au acuzat Politia ca nu a restrctionat prin specificatia tehnica numai autoturism in trei volume, asa incat Polo sa nu se incadreze?

Sincer, ce ar trebui sa faca cel care intocmeste o specificatie tehnica pentru a se intampla asta: Eu cred că ar fi loc de "bună ziua" dacă se vrea. ?

Este adevarat ca sunt situatii unde statul poate incuraja. Ma gandesc la UM Moreni. Daca statul ar fi ajutat uzina sa ajunga sa produca la nivelul cerut de Armata si mai apoi ar fi cumparat masini pentru dotarea unui batalion, ar fi insemnat ceva formidabil. Pe langa faptul ca s-ar fi consumat banii in tara, producatorul avea o "reclama: pentru produs. Dar daca nici macar armata tarii tale nu cumpara produsul, cum sa-l intereseze pe un strain?

Aceasta postare a fost editata de flo: 05 September 2019 - 08:00 PM


#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 September 2019 - 09:08 PM

Vezi postareaflo, la 05 September 2019 - 07:59 PM, a spus:

Este adevarat ca sunt situatii unde statul poate incuraja. Ma gandesc la UM Moreni. Daca statul ar fi ajutat uzina sa ajunga sa produca la nivelul cerut de Armata si mai apoi ar fi cumparat masini pentru dotarea unui batalion, ar fi insemnat ceva formidabil. Pe langa faptul ca s-ar fi consumat banii in tara, producatorul avea o "reclama: pentru produs. Dar daca nici macar armata tarii tale nu cumpara produsul, cum sa-l intereseze pe un strain?

Eh, vezi Flo ca nu sunt chiar așa idiot ?
Cum ziceam...daca s-ar vrea, s-ar putea și nici nu-i musai să fie doar armata beneficiar.
Cât despre încurajarea unui furnizor care reprezinta infracțiune... hmmm.
Când ziceam despre licitația contestată de Rheinmetall în care cei de la Iveco au venit cu sugestii însușite imediat de către oficiali fără ca și ceilalți licitatori sa fie înștiințați, mi-ai zis ca judecătorul e prost, ca nu se pricepe, că vorbește fără să aibă habar despre performanțe tehnice, ș.a.m.d.
Nu era o infracțiune, dar motiv de anulare tot a fost.
În fine. Ziceam și eu ca ar fi bine.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 September 2019 - 09:55 PM


#19 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 05 September 2019 - 09:58 PM

Citeaza

Flo, nu zice nimeni să nu se testeze mașina sau să o comande așa, pe nč vč. Să fie testată si daca e bine, ok dacă nu, nu.

Longinus , eu nu cred ca oamenii aceeia s-au apucat sa faca un produs si au investit fara un studiu de " fezbilitate" , cum s-ar zice si fara sa aiba in vedere o nisa pe piata unde sa-si vanda produsele . Iar apoi , poate daca vor avea succes se vor putea dezvolta si vor putea investi in modernizare , vor fuziona cu alte firme , etc . Mi-ar placea mult sa vad asta .
La fel sa intamplat si cu acel tractor , din link-ul pe care l-am pus . Cum aparut ,o garmada de critici , ca e chinezesc , ca directia e dupa un patent mai vechi ... american ( parca) , ca nu stiu ce e e ucrainean si fatza de un produs german e mai slab , ca bine ca va dati destepti si nici nu a fost integral proiectat aici ( de parca Dacia ,sau Roman-ul ar fi fost ) ...
Acum cred ca produc vreo cateva modele diferite , din ce am vazut pe net , aici nu m-am interesat prea mult , iar asta ar insemna ca au cautare .

Citeaza

Este adevarat ca sunt situatii unde statul poate incuraja. Ma gandesc la UM Moreni. Daca statul ar fi ajutat uzina sa ajunga sa produca la nivelul cerut de Armata si mai apoi ar fi cumparat masini pentru dotarea unui batalion, ar fi insemnat ceva formidabil.

He-he ... :-D
... Dar apropos de Moreni : Acolo si-au pus oamenii economiile si au muncit peste program ca sa produca din proprie initiativa un blindat ce a fost refuzat dupa ce a trecut testele ...fiindca nu prindea 120 km/h , desi nu se specificase asta si oricum nu cunosc vreun blindat care sa poata face asta ?
Saur 3 ( " Dino-zaurul" ) ? ... ce ar fi putut inlocui lejer macar o parte din vechile TAB -uri , macar pana ar fi intrat in dotare alte modele mai performante .

#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 05 September 2019 - 10:32 PM

Dany, întâmplător îi știu pe cei de la ATP( ai văzut si tu mașini cu sigla ATP EXODUS) si știu că printre altele sint concesionari Mercedes.
Deocamdată camionul lor așteaptă omologarea RAR(dacă nu cumva a și luat-o).
Suspensiile pe arcuri foaie sunt dure, e drept, dar cabina în întregime este pe sistem pneumatic, deci confortul șoferului nu ar trebui să aibă de suferit. Si nu în ultimul rând, mașina aia chiar e cea mai ieftină opțiune de pe piață,la categoria ei.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 05 September 2019 - 10:33 PM


Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi