Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, ianuarie, 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, ianuarie, 2020

#21 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2020 - 09:22 PM

Este o expozitie cu viitoare arme.

#22 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 10 January 2020 - 11:13 PM

https://www.youtube....h?v=EFo-5TBIRPI

bun comentariul :
Darkliff V
Darkliff V
1 month ago
That is problem with stealth airplanes, birds cant see them

#23 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 10 January 2020 - 11:41 PM

Vezi postareaflo, la 10 January 2020 - 09:22 PM, a spus:

Este o expozitie cu viitoare arme.

Portavionul va ramane un exponat modelistic.

@Dany
Rusia aloca in jur de 3,5% pentru aparare. Exista voci in societatea rusa care propun renuntarea la aventuri militare (gen Siria) si orientarea resurselor spre educatie si sanatate; un asemenea proiect ar ridica Rusia in cateva generatii mai mult decat s-ar obtine prin fortarea cheltuielilor militare. Deocamdata, cheltuielile publice sunt reduse prin majorarea varstei de pensionare.

#24 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2020 - 12:09 AM

Vezi postarea177, la 10 January 2020 - 11:41 PM, a spus:


Rusia aloca in jur de 3,5% pentru aparare. Exista voci in societatea rusa care propun renuntarea la aventuri militare (gen Siria) si orientarea resurselor spre educatie si sanatate; un asemenea proiect ar ridica Rusia in cateva generatii mai mult decat s-ar obtine prin fortarea cheltuielilor militare. Deocamdata, cheltuielile publice sunt reduse prin majorarea varstei de pensionare.

Ce nostime , vocile acelea. :rofl:

#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 January 2020 - 12:20 PM

Au sosit īn Cluj, primele tramvaie nou nouțe, produse la ASTRA Arad.
Vor fi 22 de rame, īn total.
Deci se poate și altceva decāt Türk ürünleri.
Imagine atasata: tramvai.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 January 2020 - 12:21 PM


#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2020 - 01:19 PM

Sa speram ca sunt mai bune ca cele turcesti.

#27 Useril este offline   mielu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2249
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, blindate

Postat 11 January 2020 - 02:37 PM

Arata bine. Sa speram ca vor fi si fiabile.

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 January 2020 - 02:50 PM

Citeaza

Au sosit în Cluj, primele tramvaie nou nouțe, produse la ASTRA Arad.
Vor fi 22 de rame, în total.


De fapt ce ne prezinta Longinus in poza este un Pesa , polonez . Acestea circula de vreo 7-8 ani in Cluj . Sint ultramoderne , in special designul interiorului este foarte placut ... dar eu am o afinitate speciala si fata de vechile Tatra . La acestea ,in zilele frumoase sau cand stateam intr-un ambuteiaj , mergeam la ultimul geam care se deschidea , ieseam un pic inafara , ca si la tren pe vremuri si fumam .Nu intra fum inauntru fiindca stateam chiar in coltz iar din acea pozitie aveam o perspectiva foarte buna pentru facut fotografii , deasemenea .
------
Acestea noi de la Astra cred ca ar trebui sa fie Imperio . Licenta Siemens . Vezi foto .

Le asteptam de anul trecut , insa au avut ceva intarziere fiindca nu primisera de la furnizor nu stiu ce sisteme si spuneau ca le vor livra de prin ianuarie , anul acesta .
Clujul , dealtfel este si primul oras care a comandat si troleibusele de la Astra . Foarte bune si moderne si acestea .
---------
Prin aceasta sustinere a producatorului roman este si o investitie in viitor ,zic eu , fiindca la Astra au niste cursuri de pregatire la un nivel inalt pentru muncitori sau elevi .
------
Cred ca am sa arunc un ochi azi sa vad daca apare vreun tramvai din acestea noi si va spun cum/ de care e :-D .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: zzzzzzzzz zzzzzzzzz tramvai-nou-cluj.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 January 2020 - 03:15 PM


#29 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2020 - 04:11 PM

Citeaza

troleibusele de la Astra . Foarte bune si moderne si acestea .


Un inginer de la STB cu care am copilarit imi spunea acum ceva vreme ca au mari probleme cu troleibuzele ASTRA. Caroseria are probleme cu etanseitatea. Patrund precipitatiile in interior.

#30 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 January 2020 - 04:30 PM

Nu mi sa parut Flo si merg cu ele aproape zilnic de vreo cativa ani , deja . Poate a fost vreun lot de inceput sau poate a fost remediat intre timp acel inconvenient ..
Oricum ca si din Kent-ul acela turcesc de anul trecut din care curgea apa si aburi , n-am vazut asa ceva pe aici :-D
De altfel nici nu stiu exact de cine sint proiectate , fiindca la mai toate aceste troleibuse pare ca partea de mijloc ( corpul ) +motorul + tot ce tine de tehnica este fabricat in comun ,probabil in mai multe tari , iar ceea ce este schimbat este doar fatza si spatele troleibusului , sau uneori doar emblema ... adica scrie Astra si nu Irisbus , Renault, Iveco , etc . Ori in acest caz , ar fi trebuit sa fi avut aceeasi problema si troleibuse din alte tari si nu am auzit asa ceva .
Ma gandesc oare nu ar fi o problema care tine de intretinerea de la STB ? Zic asta fiindca este cunoscut faptul ca , aici, Clujul este fruntas la felul cum are grija de intretinerea parcului auto
, inca de multi ani (cel putin anii 60-70 ,incoace ) .

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 January 2020 - 05:26 PM


#31 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 January 2020 - 05:56 PM

Ps .
Flo , dar sint si in Bucuresti Iveco Astra town 118 ?
Eu la acestea ma refeream si nu gasesec niciunde ca ar circula si in Capitala
Acestea sint > https://www.google.c...iw=1350&bih=640

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 January 2020 - 06:00 PM


#32 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 January 2020 - 06:11 PM

Dany cred că nu au ieșit īncă pe stradă, tramvaiele astea noi, oricum din cāte știu au sosit doar două pānă acum. Poate greșesc.
Ce știu sigur este faptul că și Oradea și Galați au intenția de a achiziționa acest model de la Astra Arad.

#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 January 2020 - 06:32 PM

Citeaza

Ce știu sigur este faptul că și Oradea și Galați au intenția de a achiziționa acest model de la Astra Arad.

Super , Longinus , chiar ma bucur ! ( No ashe ! :-D )

#34 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2020 - 08:32 PM

Vezi postareadany, la 11 January 2020 - 05:56 PM, a spus:

Ps .
Flo , dar sint si in Bucuresti Iveco Astra town 118 ?
Eu la acestea ma refeream si nu gasesec niciunde ca ar circula si in Capitala
Acestea sint > https://www.google.c...iw=1350&bih=640

Cele din prima poza:
https://forum.metrou...t=226&start=812


Citeaza

Ce știu sigur este faptul că și Oradea și Galați au intenția de a achiziționa acest model de la Astra Arad.

Au facut public o asa intentie?
Si cum au de gand sa o faca? Aranjeaza licitatia?

Aceasta postare a fost editata de flo: 11 January 2020 - 08:32 PM


#35 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2020 - 08:39 PM

O pasere micuta provoaca necazuri unei pasari de cu totul alt calibru.
https://www.youtube....h?v=EFo-5TBIRPI

#36 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 11 January 2020 - 09:06 PM

Au facut public o asa intentie?
Si cum au de gand sa o faca? Aranjeaza licitatia?
[/quote]
Nu știu .
Oare la Cluj s-a "aranjat" ?
Eu zic că nu.
Totuși mă găndesc că n-o fi chiar așa... gata cu penalul, hei rup cu dna-ul, numa musai așa ...că dacă- i "eftin" hop și noi, ș-apoi vedem pe ce-am dat banii. Pe ce kakaolu drajee vreau să zic.
Ce știu sigur : la Cluj banii au venit așa: 80% fonduri europene nerambursabile, vreo (aprox)18 % de la buget și doar 2 % de la primărie. Mă refer la faza cu tramvaiele Astra.
Și încă un detaliu: singurii care au depus ofertă, au fost cei de la ASTRA SIEMENS ARAD
La fel si la Oradea și la Galați.
Mă întreb cum se face că turcii( sa zicem despre ei) nu au sărit cu oferta ? Ce i-a oprit ?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 11 January 2020 - 09:07 PM


#37 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 11 January 2020 - 09:14 PM

Newsletter de la AIRFIX:

https://airfix.hornb...2YF2TE7/cr.aspx

#38 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 11 January 2020 - 10:08 PM

Citeaza

Cele din prima poza:

Flo , nu stiu ce sa spun , dar cel putin prin CJ , nu am observat sa aiba probleme nici Citelis-urile . De altfel e o gama foarte raspandita de troleibus . Unele au sigla Renault , Iveco , Irisbus , ...uite unele din ele cu sigla Skoda in Ungaria . http://tramclub.org/...a2f6a47f90c6896
Daca erau asa rele , s-ar fi sesizat cineva , nu ?
Intreaba-l te rog pe prietenul tau inginerul , daca nu stie cumva care era cauza ( proiect sau mentenanta) sau daca doar cele din Ro fabricate la Astra aveau acea problema .
Din cate stiam , la un moment dat Astra era in insolventa si posibil ca si calitatea produselor sa fi avut de suferit
. Apoi , dupa ce a iesit din insolventa ,aveau nevoie de o comanda de minim 10 troleibuse . Aveau deja noul Iveco 118 , iar Clujul a fost singurul oras ( din cate vad) , care ia " salvat" ( sa zic asa) pe Astra , cumparand 20 de bucati de troleibuse Iveco Astra 118 .
-------
(divagatie)
...Fiindca asa cum se intampla in Ro , vezi si cazul ramelor si locomotivelor Softronic Craiova ( care mie unul imi plac foarte mult si sint foarte performante ) , nimeni de aici nu comanda .
In cazul trenurilor preferand gunoaiele vechi de vreo 15 ani trase pe dreapta ale francezilor ( probabil tot pretul) .
Aici vreau sa mentionez ca Astra s-au miscat cat de cat mai bine , cumparand niste trenuri foarte elegante , IC2 facute de Ansaldo-Breda cu un design Pininfarina ,care initial fusesera destinate danezilor .
Din nefericire au avut atatea probleme la viteze mari ( 200km/h) , din cate am inteles la boghiuri erau cele mai periculoase . Dar nu e cazul la noi ; pana pe la 140 km/ h sint ok, cica . Apoi nu puteau cupla mai multe ,devenind nefolositoare pentru volumul lor de pasageri si au costat atat de mult ,iar programul sa derulat intr-un interval atat de lung , incat danezii au fost mai mult decat fericiti ca nu au fost nevoiti sa le caseze si in sfarsit a dorit cineva sa-i scape de ele . Calitatea , in schimb , in interior in special este excelenta (!)...pot spune ca te poti simti aproape ca Gaddafi ( minus badyguardele acelea mmm ) ... fiindca cica au gasit un tren din acesta undeva prin Libia ,Il facuse Berlusconi cadou , in loc sa onoreze comanda daneza :-D .

Aceasta postare a fost editata de dany: 11 January 2020 - 10:24 PM


#39 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 11 January 2020 - 10:47 PM

Tancuri din Ukraina de Est: aici si aici

Aceasta postare a fost editata de 177: 11 January 2020 - 10:53 PM


#40 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2020 - 11:02 PM

Nu știu .
Oare la Cluj s-a "aranjat" ?
Eu zic că nu.
Totuși mă găndesc că n-o fi chiar așa... gata cu penalul, hei rup cu dna-ul, numa musai așa ...că dacă- i "eftin" hop și noi, ș-apoi vedem pe ce-am dat banii. Pe ce kakaolu drajee vreau să zic.
Ce știu sigur : la Cluj banii au venit așa: 80% fonduri europene nerambursabile, vreo (aprox)18 % de la buget și doar 2 % de la primărie. Mă refer la faza cu tramvaiele Astra.
Și īncă un detaliu: singurii care au depus ofertă, au fost cei de la ASTRA SIEMENS ARAD
La fel si la Oradea și la Galați.
Mă īntreb cum se face că turcii( sa zicem despre ei) nu au sărit cu oferta ? Ce i-a oprit ?
[/quote]

Ce legatura are Clujul cu intrebarea mea ? Eram curios cum o autoritate contractanta , care are obligatia de a respecta o procedura, isi manifesta intentia pentru un anumit model? Ca nu are voie. Trebuie sa fie impartiala. Nu are voie sa favorizeze pe cineva. Nici macar pe o firma romaneasca. Hai, sa fim seriosi. Stim foarte bine asta. Cum la fel de bine stim cum sta treaba si cu penalul.
Pe turci i-a oprit ceva din caietul de sarcini. Ceva ce nu puteau indeplini pesemne. Sau pur si simplu reteta financiara nu-i satisfacea. Intrebarea referitoare la turci, ar trebui sa arate ca se pot intocmi caiete de sarcini cu intentia sa-i impiedice pe unii potentiali ofertanti? Stim bine ca nici asta nu-i permis.

Dany draga, trebuie sa intelegi ca nu se "comanda". Se organizeaza licitatii conform unor proceduri. Faptul ca se admit produse utilizate, care nu sunt noi, este o alta treaba. Asta este, dupa mine, o chestie paguboasa. Oare de ce nu cumparam F16 noi?

Mai oameni buni, nu priviti lucrurile ca si cum exista obligatoriu o atitudine ostila fata de producatorul roman.

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi