Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, ianuarie, 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, ianuarie, 2020

#61 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2020 - 01:58 PM

Superbe masinariile astea.

Ma tot intreb, cum de nu isi amenajeza piste mult mai plane, adica cu denivalari mai mici?

Aceasta postare a fost editata de flo: 20 January 2020 - 01:58 PM


#62 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 January 2020 - 05:23 AM

Citeaza

Superbe masinariile astea.

Chiar ca sint foarte frumoase !
-----
Am sa schimb putin subiectul , fiindca am descoperit intamplator un vehicol interesant din doatarea noastra din perioada 40-45 (si mai tarziu ) .

Un documentar TVR care trateaza Miscarea legionara > https://www.youtube....h?v=0rD91R8MdJo

Masina apare la min : 46:33

Este un autobus Opel Blitz care cred ca a fost modificat sau poate a fost special construit pentru politie .
Nu are numar de identificare ( cum de altfel nu pare sa aiba nici motocicleta care apare in imagini) , dar in dreapta parbrizului se observa un chenar alb ;un insemn specific armatei . Nu stiu daca si politia sau jandarmeria avea un astfel de insemn , sau daca masina apartinuse armatei si a fost imprumutata . Observati ca atat autobusul cat si motocicleta nu au farurile acoperite ( blackout light) , astfel ca s-ar putea ca actiunea sa se petreaca dupa razboi .
Partea din fatza si poate spatele cred ca arata aproape ca la un autobus obisnuit , dar lateralul vehicolului pare demontat pentru a inlesni accesul in interior .
Oare " acoperisul" pare " solid" ( nu prelata) , posibil la fel ca la autobusul initial , dar pe lateral se vede o prelata rulata , care coborata ar fi putut tine loc de geamuri ?.
. Sau ... posibil ca doar partea din fatza sa fie din metal , iar restul acoperisului sa fie prelata ... (?) .
Culoarea masinii pare ceva mai deschisa , daca o raportam si la cea a mototcicletei . Nu ar fi exclus zic eu sa fi fost " dunkelgelb" -ul german ... si probabil ca ar fi putut sa fi fost chiar o masina de captura , sau poate una cumparata sau imprumutata de la ei de dinainte de 23 august...(?)

Mi-e greu sa datez actiunea in care este " implicat"si acest vehicol . Pare sa fie o actiune a unor garzi civile (patriotice) inarmate imbracate in tinuta semi-civila , unii avand casti militare si poate alaturi de trupe de politie sau militare in tinuta militara ( parca motociclistul ?) . De observat pe bratul stang banderole .
Vremea pare sa fie destul de prietenoasa , tinutele sint lejere ca de primavara-vara-toamna timpurie . Masinile nu au numar de identificare . Nu au nici " blackout light" ,deci ...s-ar putea sa fie dupa razboi , dar nu in jurul datei de 8noiemrie 1945 ...
Sa fi fost ceva evenimente mai deosebite prin vara anului 1945 ...? ( cu scuze nu am cautat , din lipsa de timp)
------
As dori sa mai semnalez / amintesc ca Roden produce o gama de autobuze militare pe Opel Blitz , la diferite scari , din care cred ca cu minime modificari s-ar putea realiza o macheta a acestui vehicol .
Din pacate nu se pot observa anumite detalii cum ar fi daca ar fi avut culoar intre banchete ( pe mijloc) sau acestea se intind pe toata latimea , sau daca pentru asigurare pe lateral ar fi avut lanturi sau bara de metal , sau nimic ( ca sa nu cada trupele , ...zic :-D ) . Deasemenea nu cunosc daca ar fi avut/retinut usa din spate .
-------
O rugamine . Fiindca nu am tasta Printscreen si nici nu cunosc cum sa " fac poza " la ecran cu laptopul meu , va rog ,daca cumva doreste cineva sa faca poza la acel vehicol si sa o posteze aici sau la rubrica de foto WW2 ( ca sa nu se piarda in timp ) , ai multumesc tare mult si raman indatorat .
Totodata daca cumva aveti cunostinta de vreun vehicol asemanator sau la fel cu acesta , unde s-ar putea observa mai multe detalii , va rog postati si aici . Cu multe multumiri , de asemenea .

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 January 2020 - 05:43 AM


#63 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 January 2020 - 08:33 AM

...
Imagine atasata: 20200121_083217.jpg
Imagine atasata: 20200121_083433.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 January 2020 - 08:35 AM


#64 Useril este offline   atro 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 10-September 07

Postat 21 January 2020 - 08:35 AM

Vezi postareadany, la 21 January 2020 - 05:23 AM, a spus:

-------
O rugamine . Fiindca nu am tasta Printscreen si nici nu cunosc cum sa " fac poza " la ecran cu laptopul meu , va rog ,daca cumva doreste cineva sa faca poza la acel vehicol si sa o posteze aici sau la rubrica de foto WW2 ( ca sa nu se piarda in timp ) , ai multumesc tare mult si raman indatorat .
Totodata daca cumva aveti cunostinta de vreun vehicol asemanator sau la fel cu acesta , unde s-ar putea observa mai multe detalii , va rog postati si aici . Cu multe multumiri , de asemenea .


I-am marit putin luminozitatea

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled-1 res.jpg

Aceasta postare a fost editata de atro: 21 January 2020 - 08:38 AM


#65 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 January 2020 - 08:38 AM

Multumesc mult , baieti ! :hi:

#66 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 January 2020 - 10:42 AM

Dany, actiunea e dupa razboi,cel mai degraba toamna lui 45 sau primavara lui 46. Ala de pe motocicleta are caciula ruseasca cu clapele ridicate, nu pare sa poarte arme,iar motocicleta pare a fi una soviectica,un (Dnepr) M72 (oricum foarte greu de deosebit de originalul BMW R71 pe care l-a copiat fidel).
Motocicleta are cea mai lunga istorie de productie din lume, la categoria asta de vehicule,daca ar fi sa luam ca an de referinta data intrarii in productie a BMW R71(1938)-originalul- si prezent - clona/ versiunea chinezeasca CJ750 - licenta cumparata de la rusi - care inca se mai produce.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 January 2020 - 10:53 AM


#67 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 January 2020 - 12:29 PM

Citeaza

Ala de pe motocicleta are caciula ruseasca cu clapele ridicate, nu pare sa poarte arme,iar motocicleta pare a fi una soviectica,un (Dnepr) M72 (oricum foarte greu de deosebit de originalul BMW R71 pe care l-a copiat fidel).

Se poate , Longinus , sa fie Dnepr motocicleta .

Dupa ce o recunosti ?

Motocicleanul acela ( conducatorul adica) are casca model olandez (romaneasca ) si arma in spate cu teava indreptata in sus spre partea atajului .Mie asa imi pare . Se vede forma acelei casti cand trece pe langa autobus ,chiar imediat inainte de oprire . Cel din ataj este cu capul gol ( ... ).
" Clapele" adica urechile acelea , era posibil sa-i fi crescut deja pe sub casca . ;-) Adica era " zaietz" deja , dar inca nu " pogodea" :-D .

Am sa va pun si un link cu autobuse Opel Blitz , daca cumva ar putea sa ajute la identificarea celui din film . Din pacate eu nu am gasit ceva care sa semene , in special la partea din fatza > forma parbrizului si inaltimea de deasupra acestuia . ... S-ar putea sa fi fost o masina modificata din mai multe si nu un autobus standard .

http://www.pietvanhees.nl/blitzbus/

Aceasta postare a fost editata de dany: 21 January 2020 - 12:47 PM


#68 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 January 2020 - 02:05 PM

DA, intr-adevar conducatorul de moto are arma la spate. Un ZB sau cam asa ceva pare.
Eh,in cazul asta se poate ca secventa sa fie inca din vreme de razboi. Poate primavara lui 45.
In fine.
Dnepr nu prea e reconoscibil in comparatie cu un BMW R71,pentru ca era clona. Atasul pare cu botul mai diferit, dupa model rusesc. Poate ma insel.

#69 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 January 2020 - 04:28 PM

Secventa citata, era manita sa arate ca insurectia a fost facuta de comunisti!

#70 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 January 2020 - 04:47 PM

Vezi postareaZ-mare, la 21 January 2020 - 04:28 PM, a spus:

Secventa citata, era manita sa arate ca insurectia a fost facuta de comunisti!

Da, propagandă roșie.
O mână de rupți în kr au schimbat soarta războiului, vezi Doamne.

#71 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 21 January 2020 - 06:44 PM

Noutăţi (?) pe 2020 de la AIRFIX:

https://www.airfix.c...,22YF2T,565IN,1

#72 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 January 2020 - 08:14 PM

Longinus, chiar comunistii au recunoscut ca, in acea vreme, nu aveau, in toata tara, mai mult de 1000 de oameni, conducerea fiind straina. Cum sa pui la cale un asemenea plan, fata sa ai sprijin la nivel foarte inalt si, mai ales, in armata?!

#73 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 January 2020 - 09:37 PM

Alex, bineînțeles că au fost basme.
Toți așa zișii comuniști români, ar fi încăput într-un singur tren.
România nu era comunistă prin esența ei, poporul român nu avea nicio susținere pentru ideologia comunist (stalinistă).
Pentru o comparație putem lua exemplul Greciei, unde națiunea era profund divizată pe această temă, ca dovadă că după retragerea nemților din țară, a urmat un război civil între facțiunile comuniste și cei care li se opuneau. Nu a fost cazul României.
Propaganda deșănțată și deformarea istoriei este sursa acelor pretenții de mare act eroic, a mitului că(virgulă) comuniștii au salvat țara. Aiureli.

#74 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2020 - 10:45 PM

Reclama de alta data:
Imagine atasata: tarom.jpg

#75 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 January 2020 - 12:26 AM

Vezi postareaflo, la 21 January 2020 - 10:45 PM, a spus:

Reclama de alta data:
Atasament tarom.jpg

În poster apare un Iliușin IL 14 ?
Frumos aparat. Un clasic la categoria lui.

#76 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 January 2020 - 09:46 AM

Citeaza

În poster apare un Iliușin IL 14 ?


Da , asa pare , Longinus . IL 14
Dar apropos de avion si de " Legaturi cu lumea intreaga prin avioanele TAROM " , nu stiti cumva ce inmatriculare avea IL 14 deturnat de la Oradea la Viena la inceputul anilor 70 ?


Povestea aici > https://www.historia...pana-in-austria

#77 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2020 - 11:10 AM

Inca una , interesanta:

Imagine atasata: thumbnail.jpg

#78 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 January 2020 - 11:22 AM

Dany, din ce stiu eu, TAROM a avut in dotare,preponderend, modelul IL14 P cu fuselaj alungit(36 de pasageri) produs in DDR sub licenta.
Interesanta povestea cu Deturnarea de la Oradea,dar in 1957 un IL 14 inmatriculat YR-PCC care trasporta delegatia de partid a RPR (membrii conducerii printre care si tov. N.Ceausescu)s-a prabusit in Rusia. Au murit 3 membrii ai echipajului(rusi) si un tov.Preoteasa (care nu purta centura de siguranta). Toti ceilalti (din pacate) au scapat nevatamati.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 22 January 2020 - 11:31 AM


#79 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 22 January 2020 - 12:41 PM

A Model are pe piata un kit inmatriculat YR-PCC la scara 1/144,dar ei spun ca aparatul respectiv era de fapt un IL 12, nu IL14.
Subiectul ramane interesant.

#80 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 January 2020 - 04:08 PM

Citeaza

A Model are pe piata un kit inmatriculat YR-PCC la scara 1/144,dar ei spun ca aparatul respectiv era de fapt un IL 12, nu IL14.
Subiectul ramane interesant.


Da, sa sti ca e interesant , Longinus ; ... e o serie de modele pe care nu le-am mai abordat de foarte mult timp ...( ma refer la avioanele de pasageri , in special din serviciul Ro , )
IL 12 era cel care a dat de pamant cu " toarshii " ?
Intreb , fiindca Amodel mai produc si un IL 14P ,, atat la 1/144 ... dar aceasta desi ar fi distractiv ,e o scara prea micutza pentru mine ,, dar au unul la 1/72 . Mare , cam scumputz , dar zau ca m-ar tenta !

Amodel 1/72 IL 14 P > ca sa vedeti ce gasim in cutie : https://www.super-ho...cts/IL-14P.html

Aceasta postare a fost editata de dany: 22 January 2020 - 04:32 PM


Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi