Forum Machete,Modelism,Hobby: De pe net, ianuarie, 2020 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

De pe net, ianuarie, 2020

#41 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 January 2020 - 01:42 AM

Nu Flo, nu există o atitudine ostilă față de producătorul român, doar o prostie masivă din partea ...statului , asta ca să mă exprim elegant.
În Roma circulă Breda și Fiat, în Köln Daimler Benz și Man, în Praga, Skoda în Varșovia tramvaie poloneze. Asta am văzut cu ochii mei.
La noi circulă ...ce circulă. Oare Polonia, Cehia, Italia sau Germania nu fac parte din UE ?
Producătorul român...săracu. Care producător ? Faliment, insolvență, lichidare judiciară și smecherași învârtiți sosiți in Capitală cu un Matiz și ajunși milionari în câțiva ani.

Am fost cu o lună în urmă la Varșovia, într-un scurt sejur.
Toate, dar absolut toate magazinele gen Profi (să zicem un exemplu)afișau marfă produsă in Polonia, în proporție de cel puțin 80 la sută, scris mare ca să vadă toată lumea. Legume, frcte,produse alimentare diverse, etc,etc,etc.
Un investitor de pe la noi dorea să știe dacă poate cumpăra produse de legumicultură poloneze, muuuuult mai ieftine, pe care mai apoi să le vândă în România. Știți ce i s-a răspuns ? Că marfa produsă pentru Polonia nu poate fi vândută decât în Polonia. Pentru bussines să se adreseze marilor retaileri.
Prostia și nonșalanța poate atinge cote înalte.
Administrația românească este dovada vie a acestui fapt și aici nu mai vorbim doar despre transportul în comun sau starea în care a ajuns transportul pe căile ferate. Din păcate situația este generalizată.
E drept că nu avem voie să fim părtinitori, dar caiete de sarcini putem face. Sau nu.

#42 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 12 January 2020 - 04:30 AM

Citeaza

E drept că nu avem voie să fim părtinitori, dar caiete de sarcini putem face. Sau nu.

Ba da , Longinus ,eu cred ca ar trebui sa fim un pic mai partinitori si deja sa incepem si noi sa militam si pentru legi protectioniste pentru producatorii interni sau autohtoni , ca si in Franta , USA , Polonia , Italia , Cehia , Ungaria , Turcia , ...etc.
Altfel nu cred ca ne vom putea dezvolta si am putea tine si muncitorii romani acasa . Vom fi doar o piata de desfacere de pe urma careia vor profita altii si cativa politiciei vremelnici de pe aici .
-----
...Inca ceva > corvetili . Deci avem doua santiere navale de top Damen si Fincantieri .Formeaza muncitori si elevi , se bat in oferte... si noi cumparam de la francezi . Nu-mi plac "holanderii" , dar totusi ei sint cei care au investit aici si care platesc(.. .) muncitorii romani , italienii la fel , ori de pe urma contractului cu francezilor cine profita ..

Aceasta postare a fost editata de dany: 12 January 2020 - 04:41 AM


#43 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 January 2020 - 08:31 AM

Dany, că mi-am amintit: cât am stat în Varșovia, am vizitat JADAR HOBBY(m-am cazat intenționat la Hotel Metropol, foarte aproape de magazin-cam 4-5 minute de mers pe jos).
Nene, ce fain e acolo !!! La parter, librărie cu cărți și enciclopedii. Te doare capu. Au de toate, de la enciclopedia săbiilor evului mediu(cam așa cumva suna titlul, eu am văzut doar volumul cu săbiile germane din secolele XIV- XV) până la ...ce vrei și ce nu vrei. Tancuri, blindate,avioane,arme,albe sau de foc, auto...orice.
Fain, fain...doar că marea majoritate a titlurilor erau în poloneză, așa că mă uitam ca curca-n lemne, doar la poze. Nu am cumpărat nimic....dar...am urcat la etaj. Ei bine, acolo se țin machetele...kituri, vopseluri,măști,seturi PE, etc etc. Oau. O juma de oră am scanat rafturile după care am trecut la acțiune.
Mi-am umplut "poșeta" cu bunătăți dar a trebuit să țin cont că venisem cu avionul și nu aveam bagaj de cală decât vreo opt kile, sus la cabină. Nu-i nimic, am profitat de fiecare kil din alea 8- trebuia să țin cont și că aveam ceva "izmene" cu mine, in bagaj.
Dus-întors cu LOT de pe Cluj. Cam scump iar avionul era un Bombardier Q400, strâmtuț. De vreo două ori m-ar ridicat de pe scaun și am uitat unde mă aflu. La suta mea de kile, era să rup compartimemtul de deasupra.
Oricum mai bine decât cu autocarul, cu care faci cam 24 de ore,plus că schimbi la Budapesta. Cu aeroplanul dureaza doar o oră și douăjdeminute.
Despre oraș, om vorbi noi altă dată(vreodată). Doar atâta îți spun: Varșovia mi-a întrecut așteptările cam la toate capitolele. Pardon: la toate capitolele. Nu vreau să fac comparații
Desigur, mă refer la partea pe care am apucat să o străbat, nu pretind că știu tot orașul.
Un polonez umblat prin România, spunea, cu ceva timp în urmă, că suntem cam cu 25 de ani în urma lor și nu am fost de acord.
Acum nu mai sunt așa de sigur că nu avea dreptate. Poate ,hai, nu 25, dar vreo 23 să tot fie.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 January 2020 - 08:33 AM


#44 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2020 - 12:06 PM

Vezi postareaLonginus, la 12 January 2020 - 01:42 AM, a spus:

Nu Flo, nu există o atitudine ostilă față de producătorul român, doar o prostie masivă din partea ...statului , asta ca să mă exprim elegant.
În Roma circulă Breda și Fiat, în Köln Daimler Benz și Man, în Praga, Skoda în Varșovia tramvaie poloneze. Asta am văzut cu ochii mei.
La noi circulă ...ce circulă. Oare Polonia, Cehia, Italia sau Germania nu fac parte din UE ?
Producătorul român...săracu. Care producător ? Faliment, insolvență, lichidare judiciară și smecherași învârtiți sosiți in Capitală cu un Matiz și ajunși milionari în câțiva ani.

Am fost cu o lună în urmă la Varșovia, într-un scurt sejur.
Toate, dar absolut toate magazinele gen Profi (să zicem un exemplu)afișau marfă produsă in Polonia, în proporție de cel puțin 80 la sută, scris mare ca să vadă toată lumea. Legume, frcte,produse alimentare diverse, etc,etc,etc.
Un investitor de pe la noi dorea să știe dacă poate cumpăra produse de legumicultură poloneze, muuuuult mai ieftine, pe care mai apoi să le vândă în România. Știți ce i s-a răspuns ? Că marfa produsă pentru Polonia nu poate fi vândută decât în Polonia. Pentru bussines să se adreseze marilor retaileri.
Prostia și nonșalanța poate atinge cote înalte.
Administrația românească este dovada vie a acestui fapt și aici nu mai vorbim doar despre transportul în comun sau starea în care a ajuns transportul pe căile ferate. Din păcate situația este generalizată.
E drept că nu avem voie să fim părtinitori, dar caiete de sarcini putem face. Sau nu.

Exprima-te cum poftesti, numai spune ce ar trebui sa faca destept statul. Spui de polonezi. Pai de polonezi iti spuneam si eu cu ceva vreme in urma. Cand se mirau ca un procuror ROMAN te ia la intrebari daca exista o sesizare de favorizare a unei companii romanesti. Polonezii ne povesteau ca ei au folosit fondurile europene pe marfuri si servicii poloneze, ca nu au dorit sa ofere cofinantarea nationalla firmelor straine. Si ei si ungurii si intr-o masura mai mica au facut-o si cehii si slovacii. Cum au facut asta ? Facand legi care le-au permis. Impunand justitiei un anume comportament in materia respectiva. Polonezii au creat o industrie condusa de fosti ofiteri de informatii, iar ungurii una condusa de apropiatii lui Orban. Necinstiti , dar eficienti. Dar pentru asta sunt huliti de comunitatea europena, inclusiv de "progresistii" romani care vor o tara ca afara. Compatimesti producatorul roman. Dar acesta face vreun efort ? Nu face nici macar ala care nu-i roman dar care produce aici si care are potenta. Politia face compromisuri si nu impune o motorizare de min. 100CP, nu impune cerinte privind nivelul de siguranta la impact , asa cum cer anume recomandari si reglementari ale politiilor europene , ca sa se poata califica si Dacia. Iar astia dupa ce pierd si la "pretul cel mai mic" fac scandal, reprosand ca nu s-au impus cerinte care sa nu permita calificarea si altor ofertanti. Urmatorul caiet de sarcini limita la doar vehicule in trei volume. Ca sa nu existe comcurenta pentru Dacia. Uite asa Politia cumpara masini inferioare la preturi mai mari.
ROMPRIM , chiar daca nu putea participa la licitatii pentru ca avea datorii la stat, a tot sabotat prin contestatii procedurile, cu speranta ,ca dupa ce va vinde din active, necesarul de masini pentru pompieri ramane si se va putea califica. Cand in asociere cu alte companii castiga o licitatie, nu este insa capabila sa produca cantitatea contractata.
Cei de la ROMAN injurau armata si internele ca nu comanda de la ei, ca nu fac specificatii care sa se plieze pe ce pot ei sa produca. Mai debitau si alte imbecilitati: statul sa faca plati in avans, sa existe termene de livrare "flexibile", ca nu tuseste nimeni daca marfa e livrata cu 6 luni intarziere.
La procedura prin care primaria Capitalei a cumparat Otocar, o firma din Ciorogarla sau Bolintin, a depus o contestatie fiindca se considera discriminata pentru ca nu producea toata gama de vehicule (autobuzele articulate). Evident ca nu a avut castig de cauza. Nu era o mare provocare inginereasca sa asimileze si sa omologheze si un articulat. Insa stia ca nu are capacitatea sa produca toata cantitatea.
Cam as se prezinta producatorul roman. Neputincios.

Ce sa faca statul?
Putea sa faca, asa cum ama mai spus, la Moreni. Dar fie ca sun pdl, psd, pnl , soapta de la licurici este sacra.

#45 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2020 - 12:10 PM

Citeaza

Ba da , Longinus ,eu cred ca ar trebui sa fim un pic mai partinitori si deja sa incepem si noi sa militam si pentru legi protectioniste pentru producatorii interni sau autohtoni


Si de ce nu militeaza nimeni? De ce nu se umple piata din fata guvernului cu romani care sa solicite asa ceva? Crezi ca majoritate romanilor gandeste asa?

#46 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 January 2020 - 12:40 PM

Flo, la unele întrebări ai răspuns singur. Când spun statul sa facă ceva inteligent, mă refer la legi iar cănd mă refer la legi vreau să spun deschis că vorbesc despre cei care le /propun/dau/votează, niste indivizi, apoximativ 600 al număr, cărora le place să afirme că reprezintă "boborul".
Deci: inteligent=stat=oameni=politici= aici mă opresc ca să nu înjur. Punct
La ultima îți răspund eu: majoritatea românilor nu gândește. Majoritatea nu gândește.
Anecdotic: cât eram la Varșovia, a explodat o țeavă de apă fierbinte care alimenta un cartier cu agent termic.
S-a întâmplat la ora 7,30 AM(aproximativ). Inutil să spun că la ora 16 era reparată(oricum se lucra în draci), nu asta e ideea, ci faptul că președintele polonez a decretat situație de urgență în oraș. Pentru o țeavă de apă fiartă.
E drept că aburii au pătruns în câteva locuințe unde au făcut victime. Din ce știu eu, câțiva răniți și o doamnă în vârsta, care a decedat.
Producătorul român nu face eforturi. Săracu...
Hai să dăm exemplul celor de la Oltchim Vâlcea care au făcut eforturi și investiții. La ce le-au servit ?
Da, eu vreau o țară ca afară, dar asta înseamnă printre altele, câteva dintre exemplele pe care le-am pomenit aici.
Am călcat Europa asta ceva și chiar pot face comparații.
Alt exemplu, și tot din Varșovia(o dau exemplu pentru ca au fost la fel de comuniști ca și noi):un șmekerică, așa cum avem și noi destui, a construit o ...clădire(presupun că de birouri, sau cam așa ceva). Avea autorizație dar nu a respectat-o, rezultând un fel de aberație arhitecturală. Primăria l-a dat în judecată, procesul a durat ceva ani(din cât mi s-a explicat) dar la final a trebuit sa o demoleze. Când sentința a rămas definitivă, în aceași dimineață a început lucrarea de demolare. Vreau să-ți spun că nici măcar perdelele de la geamuri nu au fost scoase, iar într-un colț , la etaj, se vedea baia cu cabina de duș intactă și toate la locul lor.
Legile le fac unii, judecătorii doar le aplică. Că la noi, le fac în folosul propriu, noi ne-am cam lămurit, nu insist. Si la ei magistrații protestează despre proiectele de călărire a justiției în chiar aceste zile.
P.S. la faza cu "șoapta de la licurici" nu m-ai convins.
De ce in alte părți "șoapta" asta nu funcționeaza ? Oare ce contează mai mult, vocea care șoptește sau urechea care aude ?

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 January 2020 - 12:50 PM


#47 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2020 - 03:30 PM

Bun, atunci sa faca legi precum cele ale polonezilor si ungurilor. Foarte bine. Dar atunci sa nu-i comentam pe aia ca au deraiat de la linia ue si sa acceptam si noi bobarnace precum capata ei. La noi vor fi suturi. Daca ne apucam sa procedam precum polonezii, atunci musai sa fim uniti, sa cam uitam ca suveranitatea e limitata de aderarea la ue si sa ne vedem cu fermitate de ale noastre. Crezi ca doreste vreun politician roman asta? Dragnea si Viorica au disparut. La Orban al nostru ai vazut vreun program coerent, daca nu macar un gand in acest sens? Nu si nici nu o sa vezi.

Majoritatea nu gandeste spui. Pai atunci pentru cine sa te zbati, daca majoritatii nu-i pasa? Sa admitem ca sunt destui neinstriti si neinformati, pe care un coleg ii dispretuia cu un aer superior. Asadar pe astia sa nu ne bazam. Te invit sa discuti insa cu tineri corporatisti. Daca nu esti repede pus la punct ca nationalist, adica unul cah, primesti o lectie de globalism. Despre dinamica economica mondiala, care nu admite idei marunte precum industria nationala a unei tari prapadite. Sunt mai preocupati de privilegii pentru poponari.

Soapta de la licurici exista. Fara soapta se cumparau oare F16? Se ignora oare prevederea legata de offset ?
Da, este foarte adevarat ca la unii nu functioneaza. Polonezii si ungurii pot fi exemple. Ai perfecta dreptate, au sange in instalatie.

Despre justitia romana , imi cunosti dezamagirea. Mai cu seama despre mizeriile procurorilor. In particular ti-am exemplificat. dar nici cu judecatorii nu imi e rusine. Daca doua foste sefe ale celei mai inalte instante nu s-au sfiit sa afirme ticalosii de genul: Judecatorul este partenerul procurorului ; Nu mi se pare normal ca cei care au probleme cu legea sa fie alesi ( era vorba de alegerile locale), respectiv: Respectarea drepturilor omului sunt un lux pe care Romania nu si-l permite. , de ce ne-am astepta la lumina la niveluri inferioare?

Iti amintesti de soapta publica a ambasadorului SUA de atunci care spunea fara jena: Ar fi bine daca ati modifica legea incat o valoare precum CK sa mai beneficieze de un nom mandat. Oare in Franta sau Germania isi pewrmitea asa ceva un diplomat american?

#48 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 January 2020 - 05:39 PM

Flo, cum spuneam, nu contează numai vocea, ci și urechea căreia se adresează.
Nu vreau să cred că îi regreți pe cei doi "iluștrii" pe care i-ai numit mai sus, după cum să fi sigur că nici eu nu sunt mare fan al celui de-al treilea care apare în exemplul tău.
Legi se pot da, chiar și în acord cu pretențiile UE. Și ca să nu ma refer numai la răsăritul continentului, pot oferi exemplul Portugaliei sau Italiei, de asemenea membre ale uniunii. Am discutat ,ocazional firește, cu oameni de acolo și am văzut cum se pune problema. E cam altceva decât la noi.
Problema jusiției nu vreau să o deschid în discuție pentru simplu fapt că nu e locul, iar dezamăgirile pot veni din mai multe direcții.
Revenind la OBLIGAȚIILE statului , ca entitate, vreau doar să spun ca după părerea mea, PRIMA dintre acestea trebuie să fie DECIZIA, iar A DOUA COERENȚA.
Să fim de acord că în acest moment ambele lipsesc.
Statul nu are o direcție unitară în care să privească. Privește mult mai "poliedric" decât o arahnidă, cu o orientare ce ar lăsa perplex până și un cameleon.
Un exemplu? Da: "reforma învățământului" este unul dintre ele.
Și de aici ajungem inevitabil la "cei mulți și neinstruiți". Eu le-as spune "destul de mulți și prost instruiți" .
Nu apreciez deloc doctoranzii cu diplome cumpărate și lucrări plagiate, cât meseriașii cu profesii utile. Relevanța lor socială, este diferită Deocamdată în societatea noastră scara acestei relevanțe este pusă invers.
Aici mă refer inclusiv la viața militară.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 January 2020 - 05:43 PM


#49 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2020 - 06:08 PM

Nu regret niciun politician.
Cat mai exista din statul caruia tu ii atribui functii?
Da, se poate ajusta legislatia. Macar daca s-ar elimina prostiile. Una marunta: membrii comisiilor de evaluare si atribuire declara pe propria raspunde ca nu au rude pana la gr 4 angajate sau cu interese la ofertanti. Am veri despre care nu stiu nimic de 20 de ani sau care lucreaza la multinationale in Occident. Ce sens are o asa cerinta?

In Romania munca e batjocorita. De aici si treaba cu relevanta. Nu pentru libertati de nu stiu ce soi se goleste tara. Cei care sunt capabili sa stapaneasca satisfacator o meserie pleaca din cauza salariilor mizerabile. Se mai pleaca apoi datorita sistemului sanitar si a invatamantului, dar asta o fac cei care castiga binisor si aici. Nu ajutorul social (mizer si ala) determina fuga de minunatele locuri de munca oferite de angajatorul roman. Salariul infect este cauza. Dar mai nimeni nu vrea sa recunoasca. Se grabesc sa-l caiasca pe angajator.

Aceasta postare a fost editata de flo: 12 January 2020 - 06:09 PM


#50 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2020 - 06:48 PM

Diferenta e ca Polonia e un stat vasal, noi suntem colonie. Si asa am fost mai mereu, exceptand poate inceputul sec XX si perioada lu' nea'Nicu, care cu totii stim cum devenise si cum s-a incheiat.


As da doar doua exemple din care oricine, oricat de spalat pe creier de propaganda, ar trebui sa inteleaga ceva.

Unul ar fi treaba cu rachetele patriot. La un moment dat senatorii puterii au incercat sa boicoteze semnarea in parlament si nu s-au prezentat la sedinta comisiei de aparare.
In noaptea aceea a sosit in tara rex tillerson, secretarul de stat american, intr-o "escala tehnica" si, dupa o intrevedere fulger cu melescanu direct la Otopeni, ne-a tras de urechi astfel incat in cateva zile totul era semnat/stampilat.

Al doilea ar fi simplul fapt ca ambasadorul usa isi permite sa apara cand vrea el, neanuntat, la sedintele guvernului roman, in conditiile in care exista norme clare de protocol pentru astfel de situatii.

Lasand la o parte lamentarile cum ca ne asupresc strainii; gunoiul aruncat pe strada, in paduri si prin rauri, bmw-ul parcat la mall pe doua locuri, ciunga lipita sub scaun, manelele, vorbitul cu "decat", scobitul in nas nu de la altii ne-au sosit, sunt ale noastre, clar....

#51 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 January 2020 - 08:09 PM

Da, îmi amintesc faza cu "escala tehnică" a lui Tilerson...
Și despre "boicotul senatorilor puterii".
Totuși, o întrebare: boicotul ce urmărea ,de fapt ?
Boicotau...pentru că ce ? Era boicot sau altceva ?
Pun rămășag că cel puțin jumătate dintre ei(senatorii ăia) habar nu aveau ce și de ce, dar așa li s-a spus să facă.
Ok. Ar mai fi faza cu ambasada României ce se mută la Ierusalim... Care era rostul promisiunii câtă vreme ,sunt absolut sigur ,inclusiv cei care promiteau știau că asta nu se va întâmpla ?!?
Cum am zis :statul trebuie să aibă o decizie și o consecvență în tot ceea ce face, altfel nu mai e stat. E gașcă.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 January 2020 - 08:10 PM


#52 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1416
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 12 January 2020 - 08:55 PM

PTRK FAGOT vs T64 (Lugansk)

#53 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2020 - 09:28 PM

Ca bine zici Edy.
Ne balacim in conditia de colonie si pentru ca nu ne pasa pe unde arucam gunoiul, pentru ca ni se pare firesc sa ne parcam masina dupa cum ne taie capul, pentru ca alocam educatiei 4 lei lunar. Dar cel mai dureros pentru mine este faptul ca cei cu ceva carte nu pricep conditia in care ne gasim. Au o intelegere cel putin curioasa a conceptului de "partener".

#54 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 January 2020 - 09:59 PM

Cei mai multi din cei ce iau lumina de la licurici, vor avea un moment "a la kurd", cand partenerul strategic isi va baga mana in c@r si va pleca de unde a venit, cam cum a facut acum cateva luni cu aliatii strategici din Siria, lasati la mana aliatului strategic Turcia.
Sau mai de curand, aflam vestea ca:

https://www.bursa.ro...neagra-22427836

#55 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 January 2020 - 12:19 AM

Citeaza

Despre oraș, om vorbi noi altă dată(vreodată).

Of course , Longinus . :friends:

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 January 2020 - 03:50 PM

https://youtu.be/jhkfExFG2B8

#57 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 January 2020 - 08:16 PM

Daca nu gasiti pe ce sa va cheltuiti banii, priviti oferte:

https://www.artcuria...etromobile-2020

#58 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 January 2020 - 11:50 AM

Trebuie să citiți asta:
https://observator.t...tat-337413.html

#59 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 19 January 2020 - 12:04 PM

Vezi postareaflo, la 18 January 2020 - 08:16 PM, a spus:

Daca nu gasiti pe ce sa va cheltuiti banii, priviti oferte:

https://www.artcuria...etromobile-2020


După ce vezi autocapodoperele alea...
Pe mine m-a lăsat perplex Mercedesul ăla model 1928...cu 8 milioane de euro preț de pornire .
:dribble:

#60 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 19 January 2020 - 10:10 PM

https://youtu.be/9Hv6MZyI2pw

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi