Forum Machete,Modelism,Hobby: Aviatik Berg D.I - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aviatik Berg D.I 1/72 Eastern Expres

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 18 April 2021 - 01:36 PM

Zilele trecute m-am apucat de un Aviatik si m-am gandit sa impartasesc cu voi procesul de construire asa ca voi posta aici poze,pareri, opinii, concluzii, etc ... vedem ce iese la sfarsit. :rolleyes:

Aviatik Berg D.I
Avion frumos de productie austro-ungara care a fost folosit si de aviatia romana dupa capturile rezultate in urma campaniei armatei Romane din Ungaria in 1919.
Un articol frumos se gaseste in revista Modelism International 1/2003 (80) unde gasim informatii istorice, date tehnice, planuri si doua poze cu ale nostre.

Kitul este un Eastern Express (Toko) 1/72, din cate stiu este singurul din plastic injectat pentru acest avion si este un kit simplu si modest, cu ceva bavuri dar nimic tragic.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 01.jpg

Primul lucru facut a fost astuparea cu bucati de plastic a celor doua orificii triunghiulare din bot, nu stiu daca alte versiun au avut aceste orificii sau daca este o eroare a kitului insa ale nostre de productie MAG nu avea asceste orificii

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 02.jpg

Apoi am "atacat" interiorul, care e slabut redat plus ca plansa de bord si scaunul sunt de nefolosit, complet gresite.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 03.jpg

Scaunul refacut

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 04.jpg

Deschizatura cokpitului e redata usor gresit, ea se prelungea catre inainte pentru a face usor accesibile cele doua mitraliere, acest lucru a trebuit decupat.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 05.jpg

Plansa de bord plus ceva parti de structura sunt necesare la interior

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 06.jpg

Am asamblat si vopsit motorul, am adaugat mitralierele care nu sunt date in kit, am gasit ceva asemantor prin cutia cu resturi de piese ramase de pe la alte kituri si cu ceva piliri ajustari adaugiri a rezultat ceva asemator celor reale, dupa care a urmat vopsirea partilor de interior, spalari, asamblare generala si lac mat.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 07-1_Fotor.jpg

Cam atat pentru acum, am lipit cele doua jumatati de fuselaj si l-am lasat la o buna uscare pentru o perioada pana voi trece la urmatoarele etape.

:hi:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 18 April 2021 - 01:42 PM


#2 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2021 - 03:57 PM

Urmaresc cu mare atentie! :hi:

#3 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 18 April 2021 - 04:06 PM

Pīnă acum arată foarte bine. Sīnt curios ce va ieși la final. Cunoscīndu-ți tema , bănuiesc că vei fac unul dintr-ale noastre, nu ?
Păstrau camuflajul original "lozenge", sau au fost revopsite ?
Spor să ai !

#4 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 18 April 2021 - 05:16 PM

Super!astept cu nerabdare restul

#5 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 20 April 2021 - 09:43 PM

Va multumesc pentru interes. :friends:

Vezi postareadakian67, la 18 April 2021 - 04:06 PM, a spus:

Pînă acum arată foarte bine. Sînt curios ce va ieși la final. Cunoscîndu-ți tema , bănuiesc că vei fac unul dintr-ale noastre, nu ?
Păstrau camuflajul original "lozenge", sau au fost revopsite ?
Spor să ai !


Intradevar dakian, va fi unul romanesc. B-)
Despre camuflaj si culori e mai grea treaba, WW1 si mare parte din perioada interbelica nu sunt asa de documentate ca si WW2 sau mai recent, asta mai mult ca sigur din lipsa de documente, lipsa de avioane intregi sau resturi originale pastrate, etc.
Sunt doua poze existente cu ale nostra din cate cunosc pana acum, unul este cu camuflaj nou aplicat de ai nostri (o cobinatie de 3 culori), altul, cel care ma intereseaza pe mine, este cu camuflajul vechi pastrat peste care au fost aplicate insemnele noastre, insa nu este "lozenge" ci o combinatie de culori, multi redau acest tip de camuflaj in doar doua culori verde inchis si un crem, eu pe al nostru disting vreo patru nuante diferite pe el, e posibil sa fi avut o combinatie de patru culori... Desi am asa in mare o ideie cum il voi face nu sunt pe deplin convins si inca cercetez situatia ... :book: :blink:

Desi nu mult, am mai lucrat ceva.
Dupa cum spuneam la finalul primei postari, am lipit cele doua jumatati de fuselaj, dupa intarirea lipituri am potrivit si lipit piesa din bot ce reprezinta grila si radiatorul, spun potrivit pentru ca e nevoie de o atentie sporita aici, sunt cateva unghiuri si curburi care necesita atentie pentru o potrivire buna, eu am incercat si pilit si re-incercat si re-pilit pana am potrivit cat de cat ansamblul, chiar si asa tot va fi nevoie de ceva kit.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 08.jpg

Dupa o buna uscare a urmat kituirea cu Revell Email Basic a imbinarilor si a contractiilor de material in special pe burta.
Voi lasa acest kit pentru o buna uscare cateva zile pana voi incepe slefuirea.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 09.jpg

Pentru a face versiunea construita de MAG aripa superioara a trebuit usor modificata.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 10.jpg

Am mai curatat, debavurat, finisat si alte piese pentru a fi gata de lipire, cum ar fi elicea, deriva, stabilizatorul ... mai sunt si altele de curat insa momentan doar atat. :hi:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 20 April 2021 - 09:45 PM


#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 April 2021 - 03:51 PM

Excelenta treaba!
Spor!

#7 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 22 April 2021 - 04:08 PM

Frumos avion! Recunosc ca mi-ai stirnit lacomia si am cautat sa vad de unde as putea lua un kit. Ei bine nu prea se mai gaseste, dar am gasit astea:
https://www.super-ho...g-D.I-Toko.html, probabil cam tirziu pentru tine, sau https://www.super-ho...ked-wheels.html, daca vrei doar sa-i faci roti cu spite ( si-ti mai ramin pentru vreo citeva scindurele).
Aseptam cu interes continuarea....

#8 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 23 April 2021 - 11:39 PM

Citeaza

Excelenta treaba!
Spor!

Multumesc, Z-mare. :friends:

Vezi postareamdo, la 22 April 2021 - 04:08 PM, a spus:

Frumos avion! Recunosc ca mi-ai stirnit lacomia si am cautat sa vad de unde as putea lua un kit. Ei bine nu prea se mai gaseste, dar am gasit astea:
https://www.super-ho...g-D.I-Toko.html, probabil cam tirziu pentru tine, sau https://www.super-ho...ked-wheels.html, daca vrei doar sa-i faci roti cu spite ( si-ti mai ramin pentru vreo citeva scindurele).
Aseptam cu interes continuarea....



Salut, mdo, da, greu de gasit de ceva vreme, nici eu nu am indraznit a-l cumpara atunci cand aparuse si se gasea pe la noi prin tara la un pret decent, apoi a disparut fiind disponibil rare ori pe ebay, dar scump mai mereu, de pe ebay l-am luat si eu pe al meu dar am avut sansa sa il gasesc la un pret decent.
Cunosc cele doua seturi PE de la Part, eram foarte interesat de cel specific pentru Aviatik si chiar foarte aproape de al cumpara, insa am observat ca multe repere de acolo nu sunt corecte pentru versiunea noastra construita de MAG, bord, grila radiator, scaun ... etc si am abadonat. Al doilea set e foarte interesant, mai exista un set asemanator de la Eduard, desi ambele par foarte utile nu am cumparat niciunul pana acum, nu prea am cochetat cu subiecte WW1 pana acum asa ca am omis a le cumpara, la acest Aviatik voi incerca sa-i fac rotile spitate personal.

Un mic progres:
Desi nu-mi face mare placere am reusit sa-l slefuesc

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 11.jpg

Apoi am modificat grila radiatorului, care nu corespundea cu cea MAG

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 12.jpg

:hi:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 23 April 2021 - 11:40 PM


#9 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 26 April 2021 - 10:28 PM

Am reusit sa fac rotile spitate

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 13.jpg

Bechia a fost modificata pentru a replica varianta MAG

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 14.jpg

Asamblat aripi, deriva, stabilizator, tren aterizare, montanti

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 15.jpg

Totul gata pentru primer (Mr Surfacer 1200)

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 16.jpg

Dupa uscarea primerului am inceput vopsirea propriuzisa.
Pentru inceput Hobby Color H313 pentru panza la intradosul aripilor si baza suprafetei de lemn a intradosului la fuselaj.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 17.jpg

Am mascat aripile si am aplicat Hobby Color H37, la aerograf, in mai multe straturi, iar dupa fiecare strat am "brazdat" suprafata inca umeda cu o pensula grosolana si tare, scotand usor in evidenta baza de culoare crem, asta pentru a imita structura placajului.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 18.jpg

#10 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 April 2021 - 10:37 PM

:hi:

#11 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 27 April 2021 - 09:53 AM

Bravo, o treabă bine făcută.
Mențiune specială pt roțile cu spițe și efectul de placaj pe care l-ai obținut.
O sa fie o realizare pe cinste, la final.

#12 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 27 April 2021 - 12:11 PM

felicitari si din a mea parte pentru munca depusa.

dar cred ca scuteai mult efort cu un set de PE pentru roti d-astea cu spite. bashca ai parte si de contur/janta.

efectul de placaj se mai poate realiza si cu un wash mai gros de ulei, scarmanat cu o pensula aspra ... parca e mai usor de lucrat cu el - macar scapi de curatat aerograful :)

#13 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 29 April 2021 - 08:54 PM

Vezi postareaLonginus, la 27 April 2021 - 09:53 AM, a spus:

Bravo, o treabă bine făcută.
Mențiune specială pt roțile cu spițe și efectul de placaj pe care l-ai obținut.
O sa fie o realizare pe cinste, la final.

:friends:

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 27 April 2021 - 12:11 PM, a spus:

felicitari si din a mea parte pentru munca depusa.

dar cred ca scuteai mult efort cu un set de PE pentru roti d-astea cu spite. bashca ai parte si de contur/janta.

efectul de placaj se mai poate realiza si cu un wash mai gros de ulei, scarmanat cu o pensula aspra ... parca e mai usor de lucrat cu el - macar scapi de curatat aerograful :)

:hi:

#14 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 29 April 2021 - 09:13 PM

Dupa ce am mascat intradosul, vopsit si mascat tricolorul pe deriva, vopsit si mascat dreptunghiurile albe din jurul insemnelor nationale am ajuns la camuflaj.
Greu de spus exact ce camuflaj a avut, dupa cum am spus si mai sus eu observ vreo patru nuante diferite pe cel care ma intereseaza, cautand ce culor se foloseau prin acele vremuri pe cele nemtesti (austro-ungare) m-am oprit la poza de mai jos, resturi de la Fokker, cu patru nuante pe el, verde inchis, gri, vernil si un crem.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 19.jpg

Am decis sa folosesc o combinatie pe cat de cat asemanatoare si am folosit vopselurile de la HobbyColor H309, H305, H50, H318

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 20.jpg

Rezultatul

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 21.jpg

si intradosul

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 22.jpg

#15 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 29 April 2021 - 11:21 PM

imi place mult cat de curat si ingrijit lucrezi. asa se explica finish-ul de pe machetele tale.

arata bine de tot culorile alese ... se asorteaza :)

sunt date free-hand?

#16 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 30 April 2021 - 07:04 PM

Arata foarte bine si finutz lucrat ,Mgc . Iti spun si eu Bravo ! :clapping:

Citeaza

cautand ce culor se foloseau prin acele vremuri pe cele nemtesti (austro-ungare)


... Aici , daca imi permiti , as dori sa nu fiu de acord :friends: . Camourile , culorile si reprezentarea diferea intre nemti si austrieci .

Am cautat si eu numarul acela din Modelism cu Aviatik-ul ... si ... am interpretat acel camo altfel , dar nu te supara te rog pe mine , daca il expun acum , dupa ce l-ai vopsit . Daca ai fi cerut opinii , as fi postat din timp. :friends:

Eu ma gandesc ca au folosit o metoda asemanatoare cu ceea ce se vede pe acel Ufag din foto de epoca , adica e camo-ul austriac cu pete verzi peste ocru , dar zonele deschise au fost murdarite usor cu o alta culoare intr-un strat transparent .E posibil ca tot cu acea culoare mai deschisa sa fi dat usor si pe bot ,peste acea pata inchisa , pentru un efect mai bun , dar in aparenta nu si pe coama fuselajului , asemanator cu metoda aplicata pe Ufag . Ce e interesant e ca daca petele mari au contururi drepte , ca pictate cu pensula , culoarea de " murdarire" pare suflata ; contur estompat .

Oricum , asa cum spui e foarte greu de interpretat exact ce e in fotografia cu Berg-ul nostru , astfel ca poate fi la fel de bine asa cum l-ai sugerat tu si imi place mult si varianta preferata de tine .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1 a ufag c l.jpg
  • Imagine atasata: 1 a ufag c l a.jpg
  • Imagine atasata: 1 a ufag c l  a.jpg

Aceasta postare a fost editata de dany: 30 April 2021 - 07:55 PM


#17 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 30 April 2021 - 09:29 PM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 29 April 2021 - 11:21 PM, a spus:

imi place mult cat de curat si ingrijit lucrezi. asa se explica finish-ul de pe machetele tale.

arata bine de tot culorile alese ... se asorteaza :)

sunt date free-hand?

Multumesc, da sunt date free-hand. :friends:


Vezi postareadany, la 30 April 2021 - 07:04 PM, a spus:

Arata foarte bine si finutz lucrat ,Mgc . Iti spun si eu Bravo ! :clapping:



... Aici , daca imi permiti , as dori sa nu fiu de acord :friends: . Camourile , culorile si reprezentarea diferea intre nemti si austrieci .

Am cautat si eu numarul acela din Modelism cu Aviatik-ul ... si ... am interpretat acel camo altfel , dar nu te supara te rog pe mine , daca il expun acum , dupa ce l-ai vopsit . Daca ai fi cerut opinii , as fi postat din timp. :friends:

Eu ma gandesc ca au folosit o metoda asemanatoare cu ceea ce se vede pe acel Ufag din foto de epoca , adica e camo-ul austriac cu pete verzi peste ocru , dar zonele deschise au fost murdarite usor cu o alta culoare intr-un strat transparent .E posibil ca tot cu acea culoare mai deschisa sa fi dat usor si pe bot ,peste acea pata inchisa , pentru un efect mai bun , dar in aparenta nu si pe coama fuselajului , asemanator cu metoda aplicata pe Ufag . Ce e interesant e ca daca petele mari au contururi drepte , ca pictate cu pensula , culoarea de " murdarire" pare suflata ; contur estompat .

Oricum , asa cum spui e foarte greu de interpretat exact ce e in fotografia cu Berg-ul nostru , astfel ca poate fi la fel de bine asa cum l-ai sugerat tu si imi place mult si varianta preferata de tine .


Dany, prietene, ai tot dreptul sa nu fii de acord cu mine (de altfel cu orcine altul), chiar ma bucur sa aud si parerile altora. :drinks:
"Camourile, culorile si reprezentarea" nu numai ca difereau intre nemti si austrieci, ci difereau de la avion la avion si mai ales ca unele erau produse la fabrici diferite difereanta era si mai sporita.
Uite in linkul acesta http://www.airwar.ru...w1/aviatd1.html sunt mai multe poze cu aceste Aviatik, din mai multe serii de productie, nu e unul ca altul, avem unul lasat asa curat in panza, placaj si metal, altul pistruiat cu ceva culori, altul in lozenge, altul in doua culori cu demarcatia bine definita si in scari, altul in mai multe nuante, altul imposibil de identificat, etc ... deci numai la Aviatik D1 diversitatea e la ea acasa.


Acum, foarte interesant, printre toate pozele acele e si un MAG, nr 92.126, apartinand Armatei Rosii Unguresti, avion care ulterior cica a ajuns la noi, lafel ca 92.136 cel care ma intereseaza pe mine.
Camoul aste cu demarcatii neregulate intre nuante, poza e destul de buna si dupa parerea mea lafel avem cel putin vreo 4 nuante pe el.
Imagine postata
uite si poza cu al nostru (sursa: Cartea Illustrated History of Romanian Aeronautics de Dan Antoniu pag 55)
Imagine atasata: Aviatic (Berg) D1 - 16.jpg

Mai multe nuante cu demarcatii neregulate si dupa cum am mai spus eu m-am decis doar la 4, foarte posibil sa fie si mai multe, nemtii mai bagau si un mov pe la ale lor, e posibil.

Acum tipul camoului, de e bine de e rau, l-am decis cumva, insa culorile/nuantele folosite?!?!?! asta e alta bataie de cap.
Si aici au fost multe variante, uite mai jos doar asa la o scurta cautare am gasit diverse, lozenge in 4 culori, lozenge in 5 culori, combinatii verde si crem, verde si maro, verde si mov ....
Imagine atasata: german colors ww1.jpg
Dupa cum spuneam si mai sus eu m-am decis sa folosesc cele patru nuante asemanatoare cu asta
Imagine atasata: Aviatik D1 kit 19.jpg
In nici un caz acesta nu este un adevar absolut si nuantele pot fi complet diferite, e doar simpla mea parere.

O poza de comparatie
Imagine atasata: Aviatik comp.jpg

:friends:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 30 April 2021 - 09:34 PM


#18 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 May 2021 - 06:57 PM

Citeaza

Acum tipul camoului, de e bine de e rau, l-am decis cumva, insa culorile/nuantele folosite?!?!?! asta e alta bataie de cap.


Poate e un pic tarziu , dar abia acum mi-am adus aminte de un site excelent in ceea ce priveste aviatia WW 1 . Din pacate nu ma prea descurc cu vorbitul in engleza , desi inteleg foarte bine , fiindca as fi intrebat eu .

The Aerodrome Forum , daca il sti

http://www.theaerodrome.com/forum/

Succesuri la avionas , abia astept sa-l vad gata :friends: ,cred ca va fi o bijuterie !

Pacat ca nu l.-au reluat si Roden-ii (parca ei sint vechiul Toko ) si e greu de gasit acum cel de la EE..

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 May 2021 - 06:59 PM


#19 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 04 May 2021 - 12:20 AM

Vezi postareadany, la 01 May 2021 - 06:57 PM, a spus:


The Aerodrome Forum , daca il sti
http://www.theaerodrome.com/forum/


Chiar nu stiam de el, multumesc, foarte interesant. :dribble:


Am mai avansat usor la micutul Aviatik.
Dupa un strat de Future am pus decalurile. Cocardele sunt de prin diferitele coli RB Production, iar numerele sunt de pe coala WW1 Austro-Hungarian serials 1/72 de la Blue Ride.
Decalurile de RB, dupa cum stim, sunt finut executate, foarte usor de aplicat si fara surprize dupa aplicare. Cele de la Blue Ride insa sunt foarte vechi si sunt printate pe un suport transparent foarte gros, uneori semi-opac, le-am aplicat cu Micro Set si apoi tratat de cateva ori cu Micro Sol iar dupa o buna uscare am tot aplicat Future pe langa ele pentru a mai atenua diferenta de grosime. O alta mica obiectie la numere si nu legata de calitatea lor ci de designul acestora, mi-ar fi placut numerele in sine putin mai mici si mai subtiri, am impresia ca-s usor grosolane. :pardon:
Dupa decaluri o sigilare cu Future.

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 23-1.jpg

Spalari, prafuiri, gazari si montat cateva alte piese/detalii (roti, bechia, tevi esapament, capace aluminiu pe burta ... etc)
Totul sigilat cu un prim strat de lac mat (Vallejo)

Imagine atasata: Aviatik D1 kit 24.jpg

#20 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 May 2021 - 09:50 PM

Īmi place la nebunie camuflajul ăla īn ț'șpe culori !!
Avionul arată ...spectaculos !
Spor !

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi