Forum Machete,Modelism,Hobby: Aviatik Berg D.I - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Aviatik Berg D.I 1/72 Eastern Expres

#21 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 05 May 2021 - 03:42 PM

excelent realizata avioneta ... arata foarte finutz.

ca fapt divers, am vazut la un spaniol (Villalba) o abordare interesanta pentru astea ww1 cu suprafete impanzite.

el zice ca, pentru partile nevopsite (cum ar fi in cazul tau intradosul aripilor), abordarea ar trebui sa fie inversa - adica muchiile coastelor inchise la culoare si depresiunea dintre ele deschisa ... ii zice "transparency effect for internal wood structures" - in ideea ca lumina care patrunde prin panza ar da acest efect.

obtine treaba asta vopsind toata aripa cu o nuanta mai inchisa, protejand apoi lungimea coastelor (suprafata de contact intre lemn si pinza) cu banda de mascare, venind apoi cu nuanta panzei, iar la final (dupa indepartarea mastilor) gazand totul cu aceeasi nuanta a panzei foarte diluata.

arta foarte smecher, intradevar. nu stiu in schimb cat de reala e treaba - exista o asemenea transparenta in realitate? n-am vazut prin poze, dar nici nu pot sa zic ca am cautat. mai e valabil daca, sa zicem, extradosul era vopsit?

poate ar merita adancit subiectul ...

inca o data, felicitari pentru treaba facuta. e o placere sa urmaresc evolutia lucrarii.

#22 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 05 May 2021 - 09:22 PM

Vezi postareadakian67, la 04 May 2021 - 09:50 PM, a spus:

Îmi place la nebunie camuflajul ăla în ț'șpe culori !!
Avionul arată ...spectaculos !
Spor !

Multumesc, dakian. :hi:

Citeaza

excelent realizata avioneta ... arata foarte finutz.

ca fapt divers, am vazut la un spaniol (Villalba) o abordare interesanta pentru astea ww1 cu suprafete impanzite.

el zice ca, pentru partile nevopsite (cum ar fi in cazul tau intradosul aripilor), abordarea ar trebui sa fie inversa - adica muchiile coastelor inchise la culoare si depresiunea dintre ele deschisa ... ii zice "transparency effect for internal wood structures" - in ideea ca lumina care patrunde prin panza ar da acest efect.

obtine treaba asta vopsind toata aripa cu o nuanta mai inchisa, protejand apoi lungimea coastelor (suprafata de contact intre lemn si pinza) cu banda de mascare, venind apoi cu nuanta panzei, iar la final (dupa indepartarea mastilor) gazand totul cu aceeasi nuanta a panzei foarte diluata.

arta foarte smecher, intradevar. nu stiu in schimb cat de reala e treaba - exista o asemenea transparenta in realitate? n-am vazut prin poze, dar nici nu pot sa zic ca am cautat. mai e valabil daca, sa zicem, extradosul era vopsit?

poate ar merita adancit subiectul ...

inca o data, felicitari pentru treaba facuta. e o placere sa urmaresc evolutia lucrarii.

Multumesc pentru felicitari.
Foarte buna observatia , alexelu_marinelu, foarte tari si obiectiile (exista o asemenea transparenta in realitate? ... mai e valabil daca ... extradosul era vopsit?), desigur ca subiectul merita adancit.

Am incercat si eu candva acest efect de transparenta al panzei

Imagine atasata: a1.jpg

Efectul e cat se poate de real pentru suprafetele vazute contra unei surse de lumina, deci intradosul planurilor sau chiar si la deriva, insa nu la extrados.
In poza de mai jos, efectul real vazut in toata splendoarea sa pe aceasta deriva, sursa de lumina fiind geamurile din spate, pe extradosul ampenajului odservam doar fasiile de dublura a panzei peste coaste deci nici o transparenta. poza personala RAF Museum Londra.

Imagine atasata: A2.jpg

Au existat si Aviatik-uri cu acest efect de transparenta.

Imagine atasata: a5-0.jpg

Insa este valabil pentru seria 38, care aveau aripile vopsite in alb la extrados

Imagine atasata: a5-1.jpg

Prin alb lumina trece cat de cat, insa pe la alte culori nu prea cred ca este cazul.
Uite aici o poza cu intradosul unui Farman, avand cocarda franceza vopsita pe extrados, in dreptul rosului si albastru lumina nu trece deci transparenta lipseste, la alb transparenta este mai mica decat la restul aripii.

Imagine atasata: a3 farman_1.jpg

In consecinta, Aviatik-ul nostru avand extradosul vopsit, eu am decis sa nu redau aceasta transparenta pe intrados, in schimb am incercat sa redau cat de cat patina peste acele fasii de panza dublata pe coaste. Cam ca la extrados, care se vad aici bine pe ampenaj in a doua poza de mai sus, sau aceasta poza de mai jos (tot poza personala)

Imagine atasata: a4-2.jpg

Revenind la Aviatik, o poza cu fasiile "luminoase" mai la vedere pe intrados.

Imagine atasata: a4.jpg

Uite si o poza cu un Aviatik la muzeu, desi e un oarecare bec deasupra sa, transparenta lipseste, iar fasiile sunt mai deschise la culoare cu patina timpului pe langa.

Imagine atasata: a6.jpg

Cam asta este parerea mea personala, in cazul extradosului vopsit transparenta la intrados lipseste.
:friends:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 05 May 2021 - 09:43 PM


#23 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2021 - 08:35 AM

multumesc pentru studiul aplicat - daca mai era ceva de lamurit, acuma s-a clarificat :)

ce ma bucura este ca, aparent, intuitia inca imi functioneaza - opinia mea era fix aceeasi, mai ales ca, la putinele avioane cu suprafete impanzite de le-am vazut, zonele respective aratau fix ca tabla subtire de la multele tratamente suferite.

chiar si la cele nevopsite, panza nu era un cearsaf alb intins peste coaste, ci era impregnata cu lacuri si/sau rasini.

spor in toate!

#24 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 08 May 2021 - 07:03 PM

Gata cu Aviatik-ul. Am tras firele pentru hobane, montat aripa superioara, mici alte piese, elicea, mici retusari, usoare prafuiri si totul sigilat cu un strat de lac mat, pe final montat parbrizul.
Sper sa va placa.

Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 02-1.jpg

Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 03-1.jpg

Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 04.jpg

Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 05.jpg

Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 06.jpg

Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 07.jpg

Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 08.jpg

Pentru comparatie
Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 01-1.jpg

Imagine atasata: Aviatik D1 nr92-136 09.jpg

#25 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 May 2021 - 09:31 PM

Super. Bravo.

#26 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2021 - 10:05 PM

Super!

#27 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 08 May 2021 - 10:48 PM

Arata minunat. Furnirul de pe burta, vopsirea, inmatricularea vadit adaugata ulterior. Poate doar cocardele sunt prea curate si stralucitoare. Si in poza de referinta parca par mai spalacite. Rotile de bicicleta, un mare plus in opinia mea. Cum ai decupat janta sa ramina doar cauciucul? Pentru hobane ce ai folosit? Am facut rost de fir Ez Line dar nu vad cum l-as baga in gauri...
Tine sus munca buna, cum ar zice englezu’

#28 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 May 2021 - 05:42 AM

BRAVO , Mgc, arata extrordinar ! :hi: :clapping:

#29 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 09 May 2021 - 07:20 PM

Superb!

#30 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 09 May 2021 - 07:44 PM

:hi: Va multumesc foarte mult. :friends:


Vezi postareamdo, la 08 May 2021 - 10:48 PM, a spus:

.... Cum ai decupat janta sa ramina doar cauciucul? Pentru hobane ce ai folosit? ...


O gaura pentru centrare cu un spiral mic,1 - 1.5mm si apoi gaurire cu un spiral mare, parca 6.5mm am folosit. dupa gaurire, interiorul a fost rotunjit cu o pila semi-rotunda.
Pentru hobane am folosit fir elastic Uschi.
:hi:

#31 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 10 May 2021 - 09:36 AM

Arata excelent man!!!

#32 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 10 May 2021 - 12:03 PM

Da , ți-a reușit excelent.
Poate l-aș fi făcut ceva mai tîrnosit, dar asta ține mai degrabă de gustul fiecăruia.
Fain di tăt, mult succes în continuare.
Cheers ! :drinks:

#33 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 10 May 2021 - 08:37 PM

Vezi postarea1-0-9, la 10 May 2021 - 09:36 AM, a spus:

Arata excelent man!!!

Citeaza

Da , ți-a reușit excelent.
Poate l-aș fi făcut ceva mai tîrnosit, dar asta ține mai degrabă de gustul fiecăruia.
Fain di tăt, mult succes în continuare.
Cheers ! :drinks:



:good: :drinks: :hi: :friends:

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi