Forum Machete,Modelism,Hobby: I.A.R.81-C, 1:48, Nr. 448 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

I.A.R.81-C, 1:48, Nr. 448 Transformat din Hobby Boss, kit 81757

#1 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 18 March 2023 - 11:34 AM

Salutare!
Pentru ca nu am gasit un 81-C la 1:48, am hotarat sa-mi fac/transform) eu unul. Stiu, exista acela din rasina de la LCaerodesign dar nu am lucrat niciodata cu acest material. A trebuit sa lungesc fuselajul cu acei "70 de mm", sa lungesc aripile cu acei "48 de cm" , sa refac liniile de panouri de la armamament si munitie, atat la extra cat si la intrados. In plus, la intrados am mai facut si ceva umflaturi specifice armamentului. "Armele" sunt din teava de alama de 1 mm.
Asadar, asta-i:

Imagine atasata: DSC_8208_00001 (Copy).jpgImagine atasata: DSC_8212_00001 (Copy).jpgImagine atasata: DSC_8214_00001 (Copy).jpgImagine atasata: DSC_8216_00001 (Copy).jpgImagine atasata: DSC_8218_00001 (Copy).jpgImagine atasata: DSC_8226_00001 (Copy).jpgImagine atasata: DSC_8232_00001 (Copy).jpgImagine atasata: DSC_8238_00001 (Copy).jpgImagine atasata: DSC_8245_00001 (Copy).jpg


Spor si toate cele bune!

#2 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 631
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 18 March 2023 - 03:20 PM

Arată super.e un Hobbybos nu?

#3 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 18 March 2023 - 03:45 PM

Arata foarte bine dupa multa munca. Cred ca scapai mai usor cu kitul de rasina, daca o mai fi de gasit pe undeva. Eu am trecut de angoasa rasinei, dar regravatul nu-mi iese deloc. Mai putin important, model finalizat felicitari!

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 18 March 2023 - 04:36 PM

Arata excelent Zachs ! Felicitari ! :hi: :clapping:

#5 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 18 March 2023 - 05:13 PM

Vezi postareaSorinTanase, la 18 March 2023 - 03:20 PM, a spus:

Arată super.e un Hobbybos nu?

Multumesc! Si da, e kitul Hobby Boss de I.A.R.80.


Vezi postareamdo, la 18 March 2023 - 03:45 PM, a spus:

Arata foarte bine dupa multa munca. Cred ca scapai mai usor cu kitul de rasina, daca o mai fi de gasit pe undeva. Eu am trecut de angoasa rasinei, dar regravatul nu-mi iese deloc. Mai putin important, model finalizat felicitari!

Am IAR99-le sarbesc din rasina la 1:72 (luat aproape imediat dupa aparitie) dar, asa cum am spus, mi-e tare frica sa lucrez cu asa ceva. Despre regravat pot sa zic doar ca am umplut(tencuitImagine postata) de foarte multe ori cu Mr. Dissolved putty de la Mr. Hobby cai am gresit de foarte multe oriImagine postata. Poate am un fel de incapatanare . Oricum, multumesc!


Vezi postareadany, la 18 March 2023 - 04:36 PM, a spus:

Arata excelent Zachs ! Felicitari ! :hi: :clapping:

Multumesc, dany!
L-am pus si pe Facebook, is cam aceleasi fotografii, doar cu mici variatiuni.
https://www.facebook...100063676343252

Aceasta postare a fost editata de zachs: 18 March 2023 - 05:14 PM


#6 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2023 - 02:12 PM

salut si felicitari ... nu ma pricep la aspectele tehnice ale modelului, dar chiar arata bine de tot IAR-ul tau - good job.

daxa tot ai muncit atat la detaliere, nush' daca nu merita sa-i faci si circuitele hidraulice de la trenul de aterizare (sau nu le-am zarit eu).

ps - n-ai de ce sa te temi de rasina ... se lucreaza fara probleme. din punctul meu de vedere, doar trebuie ceva atentie la manipulare, pentru ca e mai casanta decat plasticul. plus ca se lipste cu ciano-acrilat :)

#7 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 20 March 2023 - 06:23 PM

Multumesc, @alexelu ! Mi-am dat silinta cat am putut! Dar dupa cat am "tencuit", refacut, gresitImagine postata, reumplut si, evident, refacut a nu stiu cata oara liniile de panou, mi s-a facut lehamite de alte detalii. M-am gandit, la un moment dat, sa-i fac si nituirea dar am renuntat stiind ce ma asteapta daca gresesc din nou. Poate de aceea am ignorat circuitele hidraulice. Poate data viitoare, dat fiind ca vreau sa fac (si) un 80MImagine postata(tot cu refacere de linii de panouri).Imagine postata
Imagine atasata: IMG_20230223_105442.jpg

Mult'am pentru incurajare v/v de rasini!

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 March 2023 - 01:54 PM

Excelenta lucratura, felicitari. :hi: :hi: :hi:
Cum ai lungit fuselajul?

#9 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 21 March 2023 - 02:40 PM

Vezi postareaZ-mare, la 21 March 2023 - 01:54 PM, a spus:

Excelenta lucratura, felicitari. :hi: :hi: :hi:
Cum ai lungit fuselajul?

Multumesc, Z!
Mai intai am cautat sa vad unde era peretele parafoc in cartea de la R. Brinzan si am dat cu un marker.
Imagine atasata: IMG_20230203_132536 (Copy).jpg
Apoi am taiat si am lipit cate 3 fasii de 0,5 mm grosime dintr-un material gasit pe la serviciu, atat pe semifuselaje cat si pe baza dintre indradosurile aripilor. Sigur, facand un raport simplu, ar fi trebuit 1,48 mm dar la cat am slefuit dupa multe lipituri, cred ca am ajuns unde trebuiaImagine postata.
Imagine atasata: IMG_20230203_150612 (Copy).jpg
Dupa care am polizat grosierImagine postata
Imagine atasata: IMG_20230203_172057 (Copy).jpg
Cam asa arata(u) dupa ce le-am mai luat la pila si/sau smirghel:
Imagine atasata: IMG_20230203_184338 (Copy).jpg
Si, dupa ce am lipit ce separasem mai devreme, am facut o proba "la rece":
Imagine atasata: IMG_20230203_204541 (Copy).jpg .
Ceea ce mi-a dat curaj sa continui.Imagine postataImagine postata

#10 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 21 March 2023 - 11:20 PM

Salut !
Zachs unde ai marcat cu marcherul nu este panoul parafoc... dar este locul unde chiar trebuia sa-l lungesti.Partea aia dintre panoul parafoc si capotajul motorului a fos lungita de vreo patru ori pe parcursul evolutiei avionului:
Imagine atasata: Prototip.png
Imagine atasata: Numarul zero.png
Imagine atasata: Numarul unu.png

Imagine atasata: Nina.png
Cu stima.


#11 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 22 March 2023 - 09:06 AM

Frumos, zachs, bravo, frumoasa realizare.
Tot uitandu-ma la pozele tale mi se declanseaza asa o pofta de 80uri incat mai mai ca as intra in stiva de Amodel-uri la 72, da “e grele” … :sorry:

#12 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2023 - 09:35 AM

Mi-a soptit o persoana foarte respectabila, cum ca stivele noastre de amodeluri ar trebui scoase la pensie, "pretty soon"...shhh


Zachs, arata tare bine! Ai ales drumul greu, dai l-ai scos la capat , big bravo!

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 22 March 2023 - 10:43 AM


#13 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 22 March 2023 - 10:12 AM

Să te audă Allah, fiind vorba de vînătorul nostru "domestic", am să fac și eu cîte unul din fiecare tip.
Doar că Amodel nu mă inspira deloc, am și eu unul ( firește...), dar nu mă îndur deloc sa mă apuc de el.
Iar acum , ca ai aruncat șopîrla, nici atît !!
Zachs, ți-a ieșit foarte bine. Cam murdar pe burtă, dar asta-i chestie de gust. Spor !!

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 22 March 2023 - 10:14 AM


#14 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2023 - 11:17 AM

ma uitam la poza aia cu kpacele in facere ... ori e plasticul HB nashpa, ori ai nevoie de un scriber mai bun :).

#15 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 22 March 2023 - 12:40 PM

Salutare. Buna veste mi-ai dat 109. Nu de alta, dar chiar nu prea m-am împăcat cu kit-urile la toate scarile existente de IAR. Mi-a luat câțiva ani sa ma apuc de cel de la Hobbyboss, sper sa îl termin și eu in curand. Ar fi misto dacă ar fi scos de IBG / Armahobby, chiar au scos kituri interesante in ultimul timp.
P.S. - Zachs, ti -a ieșit foarte Ok macheta, având in vedere și ce modificări i-ai facut, nu m-as apuca de așa ceva nici batut 😀

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 March 2023 - 03:15 PM

Da Zachs, ai muncit deva, dar a meritat din plin! :hi:

#17 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 22 March 2023 - 08:24 PM

Vezi postarea1-0-9, la 22 March 2023 - 09:35 AM, a spus:

Mi-a soptit o persoana foarte respectabila, cum ca stivele noastre de amodeluri ar trebui scoase la pensie, "pretty soon"...shhh



Uhhhh ... e de bine, 109 si chiar e fara suparare o noua aparitie pentru ca stiva de Amodel si ParcModels imi va ramane in colectia de kituri nemontate, alaturi de anticul MPM :crazy: ca si asta fuse odata ...

#18 Useril este offline   zachs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 28-September 13
  • Location:Suceava

Postat 04 April 2023 - 07:10 PM

Am fost in delegatie, un curs de specializare, de astea care m-au despartit de PC-ul de acasa asa ca n-am avut cum sa va raspund.
In primul rand vreau sa va multumesc pentru feedback Imagine postata, ceea ce ma face sa ma gandesc <si> la un 80-MImagine postata pentru ca kitul imi/ne permite modificari, zic eu.
Al doi-lea: @Asqard, nu stiam si-ti multumesc! Mai invatam cate ceva.
3) @1-0-9, pai si eu ce mai fac cu 80C, 80M, 80DC si 81 Bopi din stash, de Amodel zic.Imagine postataImagine postata. Pe de alta parte, ce sa zic decat Imagine postata. Abia astept!Imagine postata

4) @alexelu_.... aia e doar una dintre ipostazeImagine postata. Nici nu mai stiu de cate ori l-am "tencuit". Bine, sa zicem 3, uneori nu am asteptat sa se intareasca putty-ul, alteori mi-a "fugit" sciberul Imagine postata.

5) @Paul si @Z-mare: mi l-am dorit prea mult ca sa nu-l fac! Glumeam cu cineva care a vazut postarea de pe Fb. ca uneori mai trebuie si chin aproape "sado-maso"Imagine postata pentru o satisfactie, caci nimic nu e usor in viata, nu-i asa?Imagine postata

P.S. Apropo' de chin, acum is cu un F-16 Revell-ist(1:72) in fata si constat ca si pe asta l-am cam "macelarit"Imagine postata.
Va las acu', cum spuneam -> serviciul.......Imagine postata
Spor!Imagine postataImagine postata

#19 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 07 April 2023 - 11:12 PM

Salut !
"Al doilea" este fara numar, eu l-am numit "Numaru Zero" si este foarte diferit si de prototip dar si de urmatoarele avioane ce au urmat. "Asta" are (de altfel singurul) trimer mobil pe directie, dar si "botul" mai bine zis "gatul" scurt. Batiul motorului avea "doar" 584mm daca retin bine... :)
Imagine atasata: Numaru Zero.png

Cu stima.

PS: Am uitat sa spun ca asta are capotajul anterior "nefrant" la partea superioara. De la "asta" in sus, capotajul anterior incepe sa devina usor frant, deoarece "gatul" se alungea "cate" un pic :)
Oricum este cel mai frumos IAR80, dupa parerea mea...
Am uitat sa citez sursa... http://www.iar80.org...g2Dh-9o7qiMQ0

Aceasta postare a fost editata de Asgard: 07 April 2023 - 11:20 PM


#20 Useril este offline   Asgard 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 390
  • Inregistrat: 19-April 12
  • Location:Ravenna, Italia
  • Interests:Aviatia din WW2.

Postat 08 April 2023 - 09:23 PM

Scuze pt dublul post. O sa postez profilul avionului în caz ca iți vine vre-o idee năstrușnică sa-l faci ! Nu este deloc ușor sa modifici un kit în special din cauza cabinei !! și nu numai...
L-am mai postat cu ceva timp în urma dar la rezoluție mica și nu prea iți dădeai seama despre ce este vorba...
Imagine atasata: Numarul Zero.png
Cu stima


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi