Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR80-81 Walkaround - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR80-81 Walkaround Detalii pt. o macheta corecta de IAR 80

#61 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2005 - 08:59 PM

...amindoua sint nasoale rau, pe bune...

#62 Useril este offline   mini 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 05

Postat 02 October 2005 - 10:22 PM

mai exista si alti producatori?

#63 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2005 - 11:32 PM

pentru 1/72 LF models si Kora produc Iar 80 inclusiv in varianta dubla comanda si varianta cu motor Jumo...short run, pret mare (~40 dolari)

http://www.modelimex.com

#64 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 03 October 2005 - 04:24 AM

http://cgi.ebay.com/1-72-WWII-IAR-81-DC-WW...1QQcmdZViewItem

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 10_1_b.jpg


#65 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 11:22 AM

mini, la Oct 2 2005, 02:33 PM, a spus:

salut,

am cautat sa gasesc o imagine a kitului LTD, sa aflu ceva despre producatorul acesta dar fara succes. Daca ma poate ajuta cineva atunci cred ca numai in acest forum. Care kit are calitatea mai buna, MPM sau LTD?

numai bine
W.

Iata aici ceea ce stiu depre machetele de IAR80. Toate machetele astea mi-au trecut prin mana de-a lungul anilor.

La 1/24
Macheta Modelism - recenzie pe acest forum. Asta e ca in basme- e acea brosca pe care daca o saruti devine o printesa. Deci are nevoie de dragoste, dar mai mult decat un sarut. :angry:

La 1/33.
Exista o macheta foarte frumosa din carton facuta de firma poloneza Orlik. Macheta nu e scumpa. Are cateva erori la culori, cocardele sunt frantuzesti, iar Mickey calare si-a pierdut calul! http://www.orlik.konradus.com/ Dimensional, este cea mai corecta macheta.


La 1/32
- Se zvoneste ca ID Models a scos o macheta vacuformata prin anii 80, dar nu am vazut-o niciodata si nici nu stiu pe nimeni care sa o fi vazut. Actualii proprietari ai tuturor matritelor ID Models sunt MDC. Pe 19 Noiembrie, la IPMS UK Modelworld in Telford, o sa ma intalnesc cu proprietarul firmei MDC (le-am facut niste mastere) si o sa il intreb daca au si asa ceva.
- Combat Models a scos o macheta prin anii 90. A fost ultima macheta facuta de firma inainte de decesul matriterului. Ca atare nu a fost niciodata finisata cum trebuie si e cam grosiera. Este de fapt la 1/36, si este bazata pe planurile din Air International, deci eronata in forma si dimensiuni. Acum poate fi cumparata prin comandata speciala de la Roberts Models care sunt actualli proprietari ai mulajelor. Macheta nu este de vanzare in mod comun pentru ca proprietarul stie ca nu e corecta, de aceea cand o vinde prin comanda speciala vrea sa se asigure ca eventualul client intelege acest lucru.

La 1/48
- LTD este o ramura a conglomeratului (magazin, editura, manufacturier etc.) "Squadron Signal". Macheta IAR80 a fost scoasa in serie limitata pe la mijlocul anilor 90. Nu mai este in productie si acum se vinde pe Ebay ca obiect de colectie la preturi destul de maricele. Macheta este destul de buna in forma cu unele erori, dar cu ceva munca se poate scoate ceva din ea. Partile vizibil eronate sunt capotajul motorului care nu are forma complexa a avionului adevarat, "cocoasha" (care este corecta pentru un PZL24 dar nu pentru un IAR80), parbrizul este la un unghi gresit - trebuie sa fie mai inclinat spre spate iar carenajele ampenajului orizontal sunt inexistente. Multe zone sunt sub-detaliate cum ar fi cabina pilotului si cala trenului de aterizare, trenul de aterizare, motorul - dar astea pot fi imbunatatite. Decaulrile sunt foarte frumoase si utilizabile. In general, macheta nu este rea de loc, are doare nevoie de ceva munca.
- Pe la inceputuil anilor 90, firma americana Wingz a scos o macheta vacformata bazata pe planurile din Air International. Era eronata iar liniile erau gravate foarte gros. A fost depasita de macheta LTD si se gaseste pe Ebay pe bani putini pe care ii merita cu prisosinta.

La 1/72
Povestea este foarte tragica.
- Initial, Rareplanes a scos o macheta vacumformata prin anii 80 folosind planurile publicate in Air International, inainte de publicarea planurilor Modelism. Macheta asta avea unele erori vizibile: privit de deasupra, fuselajul avea forma de "morcov" adica de la coada pana la varf avea o forma conica constanta. La fuselajul avionului adevarat unghiurile acelui con variau (deci nu era un unghi constant) de la coada pana la partea din fata a cabinei pilotului de unde laturile fuselajului incepeau sa fie aproape paralele pana la motor. Ampenajele orizontale erau luate direct de la un PZL11! Cocoasa era de la un PZL24. Nu avea decaluri.
- Pe la inceputul anilor 90, Pegasus a scos o macheta in serie limitata folosind kitul Rareplanes ca baza. Erorile au fost repetate. Decalurile erau amuzante in sensul ca drapelul de pe carma era de fapt cel al Frantei.
- Pe la sfarsitul anilor 90, MPM a scos o macheta care din nou este bazata pe kiturile Pegasus si Rareplanes. Fuselajul are aceleasi erori, capota motorului este din nou gresita, cupola cabinei este gresita (prea bombata si lata datorita erorii fuselajului) iar deschiderea cabinei este eronata, cala trenului de aterizare este cu 3mm prea in spate (vizibil si imposibil de corectat), carma este foarte gresita. Fara nici o gluma, singurul element pe care l-au nimerit este ampenajul orizontal (de fapt doua piese in acest kit pentru a usura constructia) De fapt asta este cea mai dezamagitoare macheta dintre toate pentru ca a fost ratata o ocazie de a face o macheta buna. Cea mai enervanta chestie e ca schitele si desenele din instructiuni sunt corecte, deci stiau cum trebuie sa arate macheta. Nici o scuza - munca de mantuiala.
- MPM a scos o editie speciala cu motor in linie facut in rasina pentru ceea ce ei numesc IAR80"M"! Kitul este identic cu cel de mai sus cu tot cu erori - trebuie taiat botul si atasata noua piesa (care evident e eronata pentru ca botul "morcovului" este prea lat.
- LF/KORA a scos doua versiuni in rasina, un monopost si un biloc. Amandoua sunt copii nerusinate ale kitului Pegasus cu tot cu erori, piese fotodecupate si din metal de o calitate indoielnica. Prea scump pentru ce e in cutie.
- Aici trebuie sa ofer o concluzie - la/72 exista de fapt doar un singur mulaj (forma) eronat care a fost apoi copiat, "curatat" si "imbunatatit" in diferite feluri fara sa se corecteze aproape nici o eroare. Cea mai vizibila eroare este "morcovul" fuselajului: in toate kiturile astea, ultima "sectiune" dinaintea motorului este rotunda pe cand aceasta ar trebui sa fie ovala (de fapt oarecum ovoidala, un oval usor mai "ascutit" spre varf).

Cu exceptia kitului ID Models la 1/32, le-am avut pe toate cele de mai sus in diferite cantitati. Le-am vandut pe toate cu exceptia a trei kituri LTD si trei kituri Orlik pe care le pastrez pentru ca se poate lucra cu ele.

La 1/32, lucrez acum la matritele unei machete vacformate corecte. O sa dau mai multe informatii cand va fi cazul.

Sper ca astea sunt de ajutor,
Radu

Aceasta postare a fost editata de radub: 03 October 2005 - 12:21 PM


#66 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 03 October 2005 - 01:17 PM

Radu,
Excelenta postarea ta !
Cred ca ar merita transformata intr-un articol (eventual cu ceva poze de boxart-uri) si pusa la "Articole" pt. a fi usor accesibila si altor interesati de IAR-80.

#67 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 03:02 PM

Blue-Max, e o idee. Scrisul nu ar fi o mare problema, numai ca nu am cum sa fac poze machetelor si cutiilor pentru ca nu le mai am. Nu am decat kiturile LTD, Modelism si Orlik.
Radu

#68 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 03 October 2005 - 03:24 PM

Pana una alta am pus textul la Articole. Daca cineva face rost si de pozele necesare sa spuna si le inserez in articol.
Daca se considerati necesar sa stergem textul de aici (inclusiv comentariile ulterioare) spuneti.

#69 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2005 - 03:29 PM

Radu, nici macar ampenajul orizontal nu e corect la MPM, lipind cele doua profundoare cum vin din cutie , formeaza o sageata ciudata, mai ales la bordul de fuga...

#70 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 04:12 PM

1-0-9, la Oct 3 2005, 01:29 PM, a spus:

Radu, nici macar ampenajul orizontal nu e corect la MPM, lipind cele doua profundoare cum vin din cutie , formeaza o sageata ciudata, mai ales la bordul de fuga...

:angry: chiar ma minunam ca prea era frumos sa fie adevarat! Nu am asamblat nici un kit MPM pentru ca m-a speriat cantitatea de munca necesara ca sa iasa ceva cat de cat corect, iar eu sunt cam prefectionist asa de felul meu.
O sa incerc sa gasesc pozele cutiilor. Pana una alta, iata cutia MPM.
Radu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IAR80.jpg


#71 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 04:15 PM

Cutia LF/Kora

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 8e_1_b.jpg


#72 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 04:19 PM

de pe Ebay, cateva date despre kitul vacformat Wings (cu "S" nu cu "Z", greseala mea).

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: wm48027_e.jpg


#73 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 04:21 PM

Coperta Orlik

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iar.jpg


#74 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 04:27 PM

De pe pagina de web a lui Swanny http://www.swannysmo...com/IAR80C.html

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: boxart.jpg


#75 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 04:28 PM

O recenzie a kitului MPM
http://www.internetmodeler.com/1999/august...looks/iar80.htm

#76 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 04:29 PM

Am uitat de asta la 1/72 din carton. http://www.card-mode...p?product_id=32 Se poate gasi si pe siturile cu programe "sparte". Se vede si in imagine cat de slab este.

#77 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 03 October 2005 - 04:35 PM

De pe situl Kora
http://www.lfmodels....ment=21&ID=7206

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-3-1128350157.jpg


#78 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2005 - 04:46 PM

Cred ca am si eu pe undeva Orlikul sub forma de pdf...daca-l vrea cineva...

#79 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 03 October 2005 - 05:27 PM

Daca se poate as dori si eu pdf-ul 1-0-9
Pe mail :angry:

#80 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2005 - 05:38 PM

...are vreo 17 Mb...ce mail ai?

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi