Forum Machete,Modelism,Hobby: IAR80-81 Walkaround - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

IAR80-81 Walkaround Detalii pt. o macheta corecta de IAR 80

#41 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 05 April 2005 - 02:26 PM

Detaliu orificiu in suportul cupolei de plexiglas. ( numai pe partea dreapta a cabinei)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iar80_cabina.jpg


#42 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 April 2005 - 02:58 PM

Excelenta initiativa, excelente fotografiile.
Multumim
Alexandru

#43 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 06 April 2005 - 07:20 AM

Multumesc,
Exact ce doream. Acum stiu ce modificari trebuie facute la kitul LTD.
Spor,
Bill ;-)

#44 Useril este offline   Swanny 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-May 05

Postat 25 May 2005 - 04:37 AM

These pictures are most helpful with my current project. Are there any more interior cockpit pictures availible or pictures of the landing gear bays?

#45 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 26 May 2005 - 11:33 AM

Citeaza

These pictures are most helpful with my current project. Are there any more interior cockpit pictures availible or pictures of the landing gear bays?


Soon I will update the IAR 80-81 walkaround with more details from the interior cockpit.
As for the landing gear bays i suggest to add sheet covers inside open area. The landing gear bay (from original IAR 80-81) was not open ( wrong represented in LTD kit) and was cover with aluminium sheet .

Below the factory drawings with some parts from landing gear bay's sheeting.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: baia_tren.jpg


#46 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 26 May 2005 - 11:46 AM

Citeaza

As for the landing gear bays i suggest to add sheet covers inside open area. The landing gear bay (from original IAR 80-81) was not open ( wrong represented in LTD kit) and was cover with aluminium sheet .


Check also this 1/72 IAR 80 article.
http://cartula.net/m...p?showtopic=227

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: landing_bay_1.jpg


#47 Useril este offline   Swanny 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 25-May 05

Postat 26 May 2005 - 06:02 PM

Yes, I've seen that one. I'm would like to get a better view of the central spine area between the bays. I would like to add this cutaway to this walk-around posting.
Imagine postata

#48 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 27 May 2005 - 10:34 AM

Citeaza

Yes, I've seen that one. I'm would like to get a better view of the central spine area between the bays. I would like to add this cutaway to this walk-around posting.


Chesonul central IAR 80-81. ( Central wing area between the bays)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: central_wing.jpg


#49 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 17 August 2005 - 04:06 PM

cine ma poate ajuta si pe mine cu niste planuri referitoare la Iar-80 nr 111,acel prototip cu motor in linie?ca vreau sa fac unu la scara de 1:10 dar nu detin decat un profil cu el si acela mic care nu imi e de mare folos?
Maverick

#50 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 August 2005 - 05:02 PM

Maverick, s-ar parea ca doar.... atita e! :-D

#51 Useril este offline   mini 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 05

  Postat 27 August 2005 - 11:32 PM

Salut

Are cineva experiente cu planurile (macheta zburatoare) avionului oferite de modelism? M-ar interesa calitatea planului ptr a-l mari la scala 1:5. Cindva au fost publicate niste planuri pe care le consider cam prea mici.

#52 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 29 August 2005 - 01:01 AM

Citeaza

Salut

Are cineva experiente cu planurile (macheta zburatoare) avionului oferite de modelism? M-ar interesa calitatea planului ptr a-l mari la scala 1:5. Cindva au fost publicate niste planuri pe care le consider cam prea mici.



Eu am deja in lucru macheta zburatoare la 1/5. Planurile le-am marit dupa cele de fabrica.
Poti sa mi dai mai multe detalii despre viitorul tau proiect ( motor, tren escamotabil etc)

#53 Useril este offline   mini 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 05

Postat 01 September 2005 - 11:57 PM

Cantacuzino, la Aug 29 2005, 01:01 AM, a spus:

Citeaza

Salut

Are cineva experiente cu planurile (macheta zburatoare) avionului oferite de modelism? M-ar interesa calitatea planului ptr a-l mari la scala 1:5. Cindva au fost publicate niste planuri pe care le consider cam prea mici.



Eu am deja in lucru macheta zburatoare la 1/5. Planurile le-am marit dupa cele de fabrica.
Poti sa mi dai mai multe detalii despre viitorul tau proiect ( motor, tren escamotabil etc)

am in vedere um motor aprox. de 40-60ccm Titan de la Toni Clark depinde de spatiul disponibil. E cam scump dar merita avem experiente fff bune cu motoarele astea. Ceea ce priveste trenul desi se gasesc sisteme pneumatice bune prefer unul mecanic si daca va reactiona prea lent o sa incerc unul hiraulic. O idee ar fi sa introduc un sistem hdraulic ptr toate comenzile si sa folosesc servomecanisme cu putere medie. Treb sa mentionez ca pina acuma am numai trenuri fixe.
Fuselajul si aripile vor fi din lemn invelite cu fibra de sticla, intarite cu tevi de carbon si umplute cu polistiren expandat. Am deja experiente negative fara intariri.
Unde ai gasit planurile?Poti sa-mi dai adresa?

#54 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 02 September 2005 - 04:27 PM

Citeaza

am in vedere um motor aprox. de 40-60ccm Titan de la Toni Clark depinde de spatiul disponibil. E cam scump dar merita avem experiente fff bune cu motoarele astea. Ceea ce priveste trenul desi se gasesc sisteme pneumatice bune prefer unul mecanic si daca va reactiona prea lent o sa incerc unul hiraulic. O idee ar fi sa introduc un sistem hdraulic ptr toate comenzile si sa folosesc servomecanisme cu putere medie. Treb sa mentionez ca pina acuma am numai trenuri fixe.
Fuselajul si aripile vor fi din lemn invelite cu fibra de sticla, intarite cu tevi de carbon si umplute cu polistiren expandat. Am deja experiente negative fara intariri.
Unde ai gasit planurile?Poti sa-mi dai adresa?


Ai ales o motorizare potrivita pt scara 1/5 ( al meu va zbura cu un 41ccm marca US Engine). Trenul escamotabil mecanic indiferent daca este actionat cu motor electric sau cu servo ( heavy duty) este mai putin fiabil ca unul pneumatic. Eu iti recomand sa cumperi unul pneumatic de la o firma consacrata. Cel hidraulic ar fi cel mai bun sistem dar este complicat de realizat deci costisitor ( in bani si timp).
Planurile pe care le-am nu se gasesc la nici-o adresa. Dar pot sa te ajut daca consideri ca proiectul tau este realizabil. Am deja un prieten belgian care va realiza ( cu planurile trimise de mine) IAR 80 la 1/5 cu motor radial ASP ( 5 cilindri) tot constructie clasica lemn.
Al meu va avea fuselajul din fibra ( lucrez la master-ul pt. matrita) si aripile polistiren placate cu lemn de balsa.
Pentru mai multe detalii adresa mea de e-mail este: iar81m@yahoo.com

Dan.

#55 Useril este offline   mini 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 05

Postat 02 September 2005 - 11:27 PM

Cantacuzino, la Sep 2 2005, 04:27 PM, a spus:

  Ai ales o motorizare potrivita pt scara 1/5 ( al meu va zbura cu un 41ccm marca US Engine). Trenul escamotabil  mecanic indiferent daca este actionat cu motor electric sau cu servo ( heavy duty) este mai putin fiabil ca unul pneumatic. Eu iti recomand sa cumperi unul pneumatic de la o firma consacrata. Cel hidraulic ar fi cel mai bun sistem dar este complicat de realizat deci costisitor ( in bani si timp).
Planurile pe care le-am nu se gasesc la nici-o adresa. Dar pot sa te ajut daca consideri ca proiectul tau este realizabil. Am deja un prieten belgian care va realiza ( cu planurile trimise de mine) IAR 80 la 1/5 cu motor radial ASP ( 5 cilindri) tot constructie clasica lemn.
Al meu va avea fuselajul din fibra ( lucrez la master-ul pt. matrita) si aripile polistiren placate cu lemn de balsa.
Pentru mai multe detalii adresa mea de e-mail  este:  iar81m@yahoo.com

Dan.

un motor in stea m-ar tenta dar pretul ma readuce pe pamint ( os fr-5 300 cam 1400? ). Cunosti alte Alternative de aceeasi calitate? Stiu ca mai exista si experti care isi construiesc singuri motoarele..... Amicul tau apartine acestei grupe? Trenul meu va fi de la Eurokit Modelling.

Wolfgang

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 September 2005 - 06:33 PM

Maverick iata singura (cel putin asa se crede!) poza cu IAR cu motor in linie.
Primita prin bunavointa lui Kerosen

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iar80_inline_1.jpg


#57 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 10 September 2005 - 06:33 PM

intr-un nr de la TopGun am gasit asta,cica se pare ca a fost publicat in Modelism prin anii 90,eu am tot din 84 pana in 93 si nu am gasit nicaieri,nu stiti mai exact in ce nr de MI sa publicat asta?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iar_80_simpla_dubla_motor_in_linie.JPG


#58 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 10 September 2005 - 06:43 PM

si tot din TG
iar-80A echipat cu motor in linie Daimler-Benz(Jumo) autor GOGONEA AURELIAN,kitu ii la 1:72 din plastic,15 parti si 250 de elemente!!!!
Eu am o dilema daca Dle Aurelian a facut minunatia asta la 1:72 si inca din plastic inseamna ca a avut ceva documentatie la indemana pt asa ceva,nu?pacat ca nu stiu de unde este ca sa-l pot contacta....
Daca a fost motor in linie tot ce e posibil ca proiectantii de la IAR Brasov sa fi proiectat botu avionului copiind pe cel al Me-109E/F sau poate pe a italianului Machhi?o ideea care ma framanta....imediat termin cu-n amic iar-39 1:10 si am vrea sa-l facem pe necunoscutu de 80A 111

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iar_80_motor_in_linie.JPG

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 10 September 2005 - 06:46 PM


#59 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 13 September 2005 - 07:29 PM

si inca ceva la t.a.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: iar80_2.JPG


#60 Useril este offline   mini 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 27-August 05

Postat 02 October 2005 - 04:33 PM

salut,

am cautat sa gasesc o imagine a kitului LTD, sa aflu ceva despre producatorul acesta dar fara succes. Daca ma poate ajuta cineva atunci cred ca numai in acest forum. Care kit are calitatea mai buna, MPM sau LTD?

numai bine
W.

Arata acest topic


  • 11 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi