Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkers Ju 87 D (1/48) si Ju 87 G (1/72) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkers Ju 87 D (1/48) si Ju 87 G (1/72)

#41 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2009 - 11:11 AM

Exact! Dar le puteau injecta separat si apoi puse cum trebuie! Mai ales la 1/48!

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 March 2009 - 11:11 AM


#42 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 March 2009 - 08:50 PM

Am reusit sa termin echipamentul Peil G IV D/F (un fel de goniometru???) si am inceput sa refac mitralierele din partea din spate (ce se vede sus e "teava" originala, o chetie ovala rau!!!!).
Din pacate nu am decit o singura poza, nu prea m-am lamurit. Are cineva altceva deit am postat eu, eventual o rezolutie mai buna???

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87_D_G_5008.jpg
  • Imagine atasata: 083_40_11.JPG

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 17 March 2009 - 08:51 PM


#43 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 17 March 2009 - 09:44 PM

MG 81 Z, daca asta e ceea ce cauti :

Imagine atasata: 1.jpgImagine atasata: 2.jpg
Imagine atasata: mg81z_1.jpgImagine atasata: MG_81Z_1.jpg
Imagine atasata: bolts_large.jpgImagine atasata: markings_large.jpg
Imagine atasata: Top_large.jpgImagine atasata: twin_large.jpg

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 17 March 2009 - 09:49 PM


#44 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 March 2009 - 08:45 AM

Exact asta!! Mersi mult! Cu ce am mai primit de la Laure m-am lamurit pe deplin. In kit (la scara 1/48) partea gofrata pare pivotul pe care sta si se manevreaza mitraliera, pivot infipt intr-o "cutie" de pe podea. Din cele de mai sus se vede clar ca mitralierele sunt prinse pe peretele cocpitului iar partea gofrata este un tub ce aduna tuburile si resturile de banda si le trimite intr-un ...sac???. Acum ramine sa vad cum fac, la scara 1/72, cele de mi sus!
Inca o data multumiri!!!
P.S. O sa trag o cautare prin cutia cu maimute, poate gasesc niste mitraliere mai acatarii!

#45 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 March 2009 - 01:49 PM

O mica problema de asamblare si ...interpretare imagini. Adica, desi toate dimensiunile si pozitiile pieselor din cocpit au fost respecate la scara, apare o problema cu pozitioinarea mitralierelor/cutiilor de munitii/ furtun de colectare tuburi trase. Adica, acel furtun (culoare rosie) nu vine perpendicular pe cutie (culoare albastra) cum se vede, cel putin, la machetele facute de altii. De aici trag concluzia ca 1. ori acel furtun este curbat (cam ca in desen), ori 2. pozitia cutiilor/scaun mitralior in cocpit e gresita. Inclin sa cred ca varianta 1. este corecta deoarece in una din fotografiile de mai sus acel "furtun"e oblic, iar pozitia cutiilor, pe masuratelea, este buna in conformitate cu schitele pe care le am! Adica pozitia scaunului si cutiilor este corecta in raport cu celelalte treburi ce se vad in cocpit (amapartura, ramforsari fuselaj) iar raportul masurarilor este de asemenea corect.
Am mai vazut o problema, cupola (la scara 1/72) cel putin partea din spate nu este prea corecta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: furtun.JPG


#46 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2009 - 09:47 PM

Am ciotit in rewiew-uri ca, la 72, cel mai corect e G-ul de la Academy, apoi Fujimi. In plus, ca detaliere, e clar Academy (inclusiv cupola din 4 parti).

#47 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 March 2009 - 09:24 AM

Daca tot suntem la Stuka
- http://www.youtube.com/watch?v=HdBXApgTWz0...feature=related
- http://www.youtube.com/watch?v=uEovxiP2Rxg...feature=related
- http://www.youtube.com/watch?v=vx_N2VHsXlw...feature=related

#48 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 March 2009 - 05:20 PM

Se intra pe ultima turnanta. Putin grund de la Tamiya, diluat cu "zeama" de la Cartula (mersi, a mers foarte bine!!! :jump: ), dat cu aerograful.
Urmeaza vopsitul an gross RLM 66....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87_D_G_5003.jpg


#49 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 April 2009 - 06:11 PM

Am cam terminat cu detaliile cocpitului. Urmeaza sa asamblez fuselajul.
O privire de ansamblu, in stinga 1/48, in dreapta 1/72.
Mai de aproape 1/48 si 1/72.
Colimatoarele 1/48 si 1/72. Cel la 1/72 (cel din PE teleportat naiba stie pe unde acum mai o luna) e facut dintr-o ...mitraliera!
Pentru bordul la 1/48 e dat un decal...inutilizabil. A fost facut din pesnula cu negru email de la Revell (9) si alb ulei. Au fost adaugate manetele pompei de combustibil, a voletilor radiatorului si inca una (rosie) care nu stiu ce-i! Aceleasi manete au fost adaugate si la scara 1/72 (sper sa ramina la locul lor pina inchid fuselajul!!!!)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6001.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6002.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6003.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6004.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6006.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6009.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6007.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 03 April 2009 - 06:13 PM


#50 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 April 2009 - 06:40 PM

Laterale cocpit 1/48. Am mai adaugat eu citeva fire electrice.
Scaunul de la 1/48 e cam ...naspa! I-am mai pus eu curelele din folie de plumb (ce am mai muncit la agatatori!)
Si acelasi lucru la 1/72. Tare fragile "cosurile" pentru recipientii de oxigen...
La 1/72 mai e de lucru la catarile mitralierelor si la blinfajul din interior. Acesta este dat in PE-urile de la Eduard, dar e o foaie dreapta ce trebuie facuta aproape ...sferica ca sa incapa in interiorul cupolei. O sa incerc si varianta cu folie de plimb. Nu stiu cum va iesi cu luipitul, sigur se va matui geamul de la supeglue! Cred ca ajung la varianta ...vopsirii prin inerior!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6013.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6016.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_6017.jpg


#51 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 04 April 2009 - 08:57 AM

Ai muncit ceva (era si de asteptat la atitea chitibusuri! =@ )nu gluma! Zeama de la Cartula este acel diluant Gunze?
Deabea astept sa termini Stuka la 1/48.

#52 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2009 - 12:10 PM

Da Tibi, e diluantul Gunze. Ce i-am dat lui Z e 'leveling Thinner', are si un pic de retardant pentru a incetini intrucatva uscarea. E mai potrivit pentru dat cu aerograful.

#53 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 April 2009 - 12:31 AM

Vezi postareacartula, la 4 Apr 2009, 13:10, a spus:

Da Tibi, e diluantul Gunze. Ce i-am dat lui Z e 'leveling Thinner', are si un pic de retardant pentru a incetini intrucatva uscarea. E mai potrivit pentru dat cu aerograful.


Aha! Da stiu ca acel Leveling Thinner este ceva mai bun, si permite o netezire a suprafetei mai buna dar din pacate pe unde am umblat nu am gasit. Poate am sa comand pe undeva intro zi... Oricum, si varianta "standard" isi face bine treaba! Cu vopselele Gunze am o suprafata foarte neteda, la Tamiya am putin probleme la culorile care lucesc, cele mate merg bine.

#54 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 10 April 2009 - 05:19 PM

Citeaza

E vorba de Ju 87 D scara 1/48, Hasegawa (da mai, am luat si un bolovan in gura, ca e prima macheta la scara mare pe care o fac!!! ), inmatriculata in FARR ( foto 1)


Zet-ule vezi daca ai ales inmatricularea romaneasca iti lipseste din decal partea dreapta cu inscrisul de pe capota motor " Si bucurie...!"
Urarea completa este " Hai noroc si bucurie... !"

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 841_decal.jpg
  • Imagine atasata: stuka.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 10 April 2009 - 05:20 PM


#55 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 April 2009 - 12:32 PM

Taman la tanc! Chiar voria sa intreb daca este vorba de acelasi avion. Din cite tin minte a mai fost o data discutia asta si parca s-a terminat in coada de peste. :-)

#56 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 11 April 2009 - 09:43 PM

Vezi postareaZ-mare, la 11 Apr 2009, 11:32, a spus:

Taman la tanc! Chiar voria sa intreb daca este vorba de acelasi avion. Din cite tin minte a mai fost o data discutia asta si parca s-a terminat in coada de peste. :-)



Este vorba de acelasi avion, pozele sunt cu Stukas-ul 861 in biuta (vezi zidurile de pamant), iar personajele (piloti si servanti) sunt cam aceeasi in toate.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled_1.jpg
  • Imagine atasata: Untitled_2.jpg
  • Imagine atasata: Untitled_3.jpg
  • Imagine atasata: Untitled_4.jpg

Aceasta postare a fost editata de Cantacuzino: 11 April 2009 - 09:43 PM


#57 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2009 - 11:51 PM

Zetule, frumoasa munca, felicitari. Pe mine ma sperie ce-ai facut tu acolo in 1/72...

Am o intrebare... Cum de-ai vopsit panoul de bord RLM 66 si nu negru? Daca s-a discutat mai sus, mie mi-a scapat...

#58 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 April 2009 - 01:18 PM

Nu s-a mai discutat aici. Panoul de bord este, ca tot interiorul cocpitului de altfel, in RLM 66.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ju87_B1instrumentpanel.jpg
  • Imagine atasata: post_4_1143157834.jpg
  • Imagine atasata: post_4_1143157851.jpg


#59 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 21 April 2009 - 12:46 PM

Am asamblat fuselajul, totul si toate au incaput foarte bine.
La scara 1/48 am scobit gurile prizelor de aer de pe capota motorului deoarece erau pline(mirare, la 1/72 erau OK!).
Deoarece partea din spate a radiatorului de apa se vedea cam nasol (adica o ...gaura), am facut o mica licenta ...modelistica si am pus niste sita care sa ..fie ceva acolo!
Intre timp am mai lucrat cite ceva dar ...nu mai am aparat foto. Kaput! Habar nu am ce are, nu mai apre nimic pe ecran (ecranul functioneaza, pot intra in meniu, vad optiunile, pot face setari etc), e negru RLM 22! Inainte de asta nu mai focaliza, apoi au aparut niste dungi orizontale fine peste imagine (se vede asta intr-o fotografie de mai jos) si ...gata.
Asa ca am sa va mai povestesc ce am facut. Intii gravarile. La 1/72 sunt anapoda de tot pozitiile tablelor dinspre extremitatea aripii, incepind cu a patra linie. Apoi mai apar niste capace pe care nu le-am gasit pe nicaieri. La 1/48 erorile sunt mai mici, dar si aici sunt. Si aici apar aceleasi capace! Ca material de consultat am avut Squadron-ul si niste desene dintr-o revista (nu stiu cum se numeste revista, are pe chenarul paginii doua aripi si cuvintul AERO intre ele) Cele doau desene coincid (cu mici detalii, de exemplu fuselajul intra perfect pe desenul de la Squadron, dar pus pe desenul din revista pare mai ingust in zona cozii), as aca m-am gindit sa le iau de bune. Am chituit zonele respective urmind sa slefuiesc si sa regravez. Nu stiu ce sa fac cu acele capace, le pun au ba??
La 1/48 am facut si farul (in kit era o gaura imensa si atit!) dintr-o folie de dural si un fir de stiren transparent, tras la cald, pe post de bec.
Cam asta deocamdata!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Ju87_D_G_7004.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_7005.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_7006.jpg
  • Imagine atasata: Ju87_D_G_7007.jpg


#60 Useril este offline   Fenomers 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 591
  • Inregistrat: 01-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 21 April 2009 - 12:59 PM

Z-ule dar oare si Hasegawa si Aires au gresit...? ca panoul de bord e dat de ambii negru... La fel si in Eduard zoom...

Uite si aici...
http://www.swannysmo....com/Ju87D.html




Vorbesc prostii... La Eduard zoom nu e vopsit deloc... Mai verific odata prin toate.. Dar eu retin ca am vazut in multe locuri ca e negru...

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi