Forum Machete,Modelism,Hobby: Junkyardul lui 109 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Junkyardul lui 109 1/72

#61 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 February 2016 - 06:49 AM

Foarte fumos ți-a ieșit Hayabusa ! Kitul ăsta Fujimi seamănă suspect de mult cu cel Hasegawa , aceleași piese , același layer al culeelor , doar că gravat . Mai vreau și eu unul , dar un Ki-43-III , ultima variantă , și poate și-un Ki-43-I , cel timpuriu.
Īn prima poză prezentată de tine , īn care se vede clar matricola P-5017 , avionul pare un Ki-43-IIb , cu radiator inelar timpuriu , elice tripală . A doua poză color nu pare același avion , este un 43-IIa , cu elice bipală , matricola pare ceva de genul P-2213...
Nituirea ți-a ieșit superb .
Spor să ai ! :drinks:
Sorin

#62 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2016 - 07:29 AM

Man, din cate vad, e un Ki-43 I. Exact ca cel pe care il face Fujimi (ei nu au facut 2/3) . Nu are niciun element de II, din contra, are toate elementele unui I:
Elice bipala, radiator in gusha, cel inelar in spatele elicei, fara priza de aer sus intre mitraliere si mai ales cupola patratzoasa cu sistemul de ochire tip luneta...

Late edit : cred ca si a doua poza color reprezinta acelasi avion, numarul se vede ciudat din cauza pixelarii. Sunt mai multe poze cu el, din toate unghiurile . Cred ca a fost primul capturat asa ca prezenta interes.
E drept ca mai tarziu Chinezii au folosit multe Oscaruri ramase pe acolo dupa razboi, modele II si posibil III, si erau si mai sumar "imbracate" - nu mai aveau dungile pe directie.

Aici ceva desene cu II si III, niciunul nu are elementele celui din poza.
Imagine atasata: ki43ii-3.JPG

Interesant e ca mai exista in aceeasi perioada un Zero capturat de chinezi, el avand numarul P-5016. Cateva din panouri fusesera distruse si refacute de chinezi, cum au putut:

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 February 2016 - 08:59 AM


#63 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2016 - 02:07 PM

Am mai facut ceva mici detalii, ca sinele flapsurilor fluture si indicatoarele trenului , cu ocazia asta mi-am dat seama ca am (Fujimi au) comis-o, pentru ca 43-I nu avea far pe aripa...cam deloc...

Asa ca am dat pe acolo cu revell alb urmand a intra la refacut...cam nasol, dar vreau sa dorm linistit noaptea :))))

Imagine atasata: end.jpg

#64 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 03 February 2016 - 07:02 PM

Da , man , m-am documentat și eu nițel . P-5017 este primul Oscar capturat de chinezi , pe 1 mai 1942 , la Leizhou Bandao , și este un Ki-43-I hei ( adică cu 2x 12,7mm) . Singura chestie este că are īn mod clar elice tripală...o fi fost elicea originală sau nu , rămīne o īntrebare la care nu-i știu răspunsul :pardon:
Și da , ki-43-I , indiferent de variantă ( ko , otsu sau hei ) nu avea far de aterizare și nici antena radio.
Spor !

#65 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2016 - 08:06 PM

Elicea era bipala :

Imagine atasata: gata2.JPG

Intre timp am dres si farul...n-a fost usor. Am refacut/revopsit si panoul simetric de pe aripa opusa.
O ultima modificare (sper) : ultimile doua rame ale cabinei, erau pe interior de fapt, asa ca am dat un strat de future cu o pensula subtire peste ele, ca reproduc cumva efectul asta...

Imagine atasata: gata.JPG


Au existat 43-I cu catarg/antena radio :

Imagine atasata: Untitled.png

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 03 February 2016 - 08:44 PM


#66 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2016 - 07:39 PM

Hayabusa Ki-43II,cel Thai, care ar trebui sa iasa cam asa :

Imagine atasata: 69_6.jpg

Nu prea vreau sa pierd vremea, aseara era sigilat in cutie, azi cu interiorul (initial cam pustiu) scratch-uit complet si aripa/fuselajul gravate si nituite :

Imagine atasata: haya2.jpg

Kitul e Hasegawa cel vechi de tot ; Ilustratia cutiei e excelenta, insa inauntru, cam bate vantul.
http://www.super-hob...ame-172939.html

#67 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 04 February 2016 - 09:40 PM

Bai,frumos foc KI-43 asta,nu neaprat inmatricularea cat avionul care este el avion!Subiect mai rar pe la noi,uzura echilibrata si de efect pentru camo-ul asta simplu...vorbesc aici de cel chinezesc.
Despre cel tailandez...pot cita un personaj celebru ''mmmmm the force is strong with this one'' :lol:

#68 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2016 - 11:45 PM

Am vopsit interiorul, aluminiu (revell 90) peste care am venit cu Future amestecat cu colorant alimentar albastru si verde..dupa ochi.

Urmeaza un lac mat si ceva mici uzuri. Odata inchis fuselajul..n-o sa se mai vada aproape nimic pe acolo.

Cu tabloul de bord o sa am o problema, cel din cutie nu are nicio treaba cu originalul...


Imagine atasata: DSCF3315.JPG
Poate cineva sa imi confirme ca modelul II avea centuri si la umeri sau doar cele de la sezut? Sa nu le fi facut degeaba :))

#69 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 04 February 2016 - 11:46 PM

Nu prea vreau sa pierd vremea, aseara era sigilat in cutie, azi cu interiorul (initial cam pustiu) scratch-uit complet si aripa/fuselajul gravate si nituite.

Edi...tu nu mănānci şi nu dormi ?
Niciodată ? :lazy:

#70 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2016 - 12:13 AM

Cateodata :))

Cu centurile, incep sa am dubii...nu sunt un cunoscator al avioanelor japoneze dar din ce am vazut, se pare ca la cele "mai timpurii", centurile erau numai la sezut...
Ma luasem dupa poza asta, despre care incep sa cred ca e a unui avion restaurat...

Imagine atasata: seat.JPG

Late edit: m-am lamurit, nu aveau..asa ca o sa le day jos...si ce ma chinuisem sa le impletesc:))

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 05 February 2016 - 12:16 AM


#71 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2016 - 12:52 PM

Tabloul de bord e gata.

Suportul e facut din citeva piese si profile din plastic.

Am mai taiat cu preduceaua cateva instrumente generice din decaluri de rezerva.

Pentru panoul principal am taiat o bucata transparenta si am mascat zonele instrumenelor luand ca reper decalul.

Imagine atasata: DSCF3317.JPGImagine atasata: DSCF3318.JPGImagine atasata: DSCF3321.JPG
Imagine atasata: DSCF3326.JPGImagine atasata: DSCF3330.JPG

#72 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 05 February 2016 - 12:53 PM

Da , Edi , nu aveau centuri de umeri , doar de popo..u.
Foarte frumos l-ai facut !

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 05 February 2016 - 12:55 PM


#73 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 05 February 2016 - 02:11 PM

Waaaw...good good...
Puteai sa pui si tu langa el un batz de 'cribit',ceva,stiu ca nu este complicat ceea ce ai masterit tu acolo dar este al naibii de mic.Iti ies foarte misto scratch-urile si maruntisurile pe care le adaugi.

#74 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 February 2016 - 03:20 PM

:hi:
Am detaliat nitel motorul si l-am bagat in fuselaj, pe care l-am inchis:

Imagine atasata: DSCF3334.JPGImagine atasata: DSCF3335.JPG

Evident ca odata inchis fuselajul, aproape nimic nu mai e vizibil inauntru :)
Imagine atasata: DSCF3336.JPGImagine atasata: DSCF3342.JPG

#75 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2016 - 12:05 PM

Elicea din kit e cam crap, asa ca am inlocuit-o cu una din cutia de maimute, modificata nitel.
Coafa avea o forma bizara, boanta, asa ca am reprofilat-o, cu ocazia asta i-am inlocuit si motzul, din teava de alama.

Imagine atasata: DSCF3343.JPGImagine atasata: DSCF3357.JPG

I-am reconstruit si partea din spatele palelor, sa se vada mai bine.

Imagine atasata: DSCF3350.JPG

Acum, stie cineva vreo culoare revell sau humbrol potrivita pentru maroul acela cacaniu al elicelor japoneze?


bucata asta diforma va deveni (sper) o teava de esapament (cea din cutie e prea scurta, subtire si patratzoasa) :

Imagine atasata: DSCF3354.JPG

#76 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2016 - 12:34 PM

Am incercat Humbrol 160 pe elice :
Imagine atasata: DSCF3359.JPG

#77 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 February 2016 - 01:49 PM

Gunze H-47 este cel mai potrivit...Eu nu am avut cīnd am făcut "Șoimul" , așa că am aplicat sfatul de la tine...am mixat roșu cu negru pīnă mi-a plăcut ce-a ieșit .Evident , rețete este unică și irepetabilă , dar am făcut rost īntre timp de H-47.

#78 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2016 - 03:10 PM

Profundoarele.

Hasegawa dadusera compensatoarele lor patratoase;

Imagine atasata: DSCF3380.JPGImagine atasata: DSCF3381.JPG

Eu, m-am luat dupa doua seturi de planuri (amandoua foarte detaliate si credibile dar care taiasera colturi, la propriu...numai modelul I se pare ca a avut compensatoarele rotunjite, II si III erau unghiulare) si le-am rotunjit un colt...acum sunt la refacut pentru ca Hasegawa aveau dreptate.

Imagine atasata: IMGP4279.jpg

Esapamentele.

Lungite si remodelate (cu bagheta se stiren si alb de la revell :

Imagine atasata: DSCF3378.JPG

Am gaurit si taiat voletii capotei motorului ca sa fac loc tevilor modificate :

Imagine atasata: DSCF3376.JPG

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 08 February 2016 - 03:12 PM


#79 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2016 - 11:03 PM

Doua zile, doua avioane...

Simbata am pus mainile lacome pe vopseaua IJA grey green (Thanks Roger !) de care aveam nevoie pentru Haybusa Thai si am inceput sa planific pe cel Manchurian.

Tocmai luasem foaia asta de decaluri si nu eram sigur ca se poate folosi decent pe o vopsea metalica (decalurile par groase si foarte mate) si nu ma hotaram ce decal sa sacrific pentru test, cind , Bingo! , mi-am amintit ca aveam un Bf-108 de la Heller, statut prin cutii de 20 de ani.

Duminica seara l-am scos din cutie, l-am lipit destul de repede cu superglue gel.
Regravare, nituire, scratchbuilt scaunele si bancuta din spate (nu le gasisem pe cele originale- evident ca au aparut azi cind deja era prea tarziu).

Elicea , nitel modificata, (cel manchurian avea elice cu pas fix , din lemn) am luat-o de la un Storch - Smer, la fel si si rotile (cele din kit parca erau de trotineta) .

Jambele originale fiind de negasit, le-am inlocuit cu unele de la un 109 de la RPM (retrospectiv privind, o idee tare proasta ) bechia din cutia de maimute, un pic modificata (lungita tija).

Farul , tubul pitot si tevile de esapament, scratch. Doua manere mici din PE (resturi ).

Dupa doua zile l-am dat gata. Vopsit cu RLM 63 de la Gunze (de fapt un 02 amestecat aproape 50-50 cu alb), lacuit cu lucios si mat tot de la Gunze.


Imagine atasata: _MG_0071.jpgImagine atasata: _MG_0075.jpgImagine atasata: _MG_0074.jpg
Imagine atasata: _MG_0072.jpgImagine atasata: _MG_0092.jpgImagine atasata: _MG_0087.jpg

Tot in acest timp i-am facut si lui fi-miu un easy kit de la Hobby Boss...care a fost chiar easy :)
O parte din piese au fost mazgalite chiar de el, dar acrilicele astea de la Vallejo sunt incredibil de prietenoase...dupa un stat de future nu mai exista urme de pensula.

Imagine atasata: _MG_0100.jpgImagine atasata: _MG_0101.jpgImagine atasata: _MG_0102.jpg
Imagine atasata: _MG_0103.jpgImagine atasata: _MG_0104.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 23 February 2016 - 11:03 PM


#80 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 24 February 2016 - 06:58 AM

Fratele meu alb , mă omori cu zile....DOUĂ KITURI ĪN DOUĂ ZILE :crazy:
Gata , nu mai intru pe Forum ! Măcar nu mai știu , mor prost īn legea mea...
:drinks:

Arata acest topic


  • 10 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi