Forum Machete,Modelism,Hobby: Bf-109 E3 nr. 35 (FARR) - pareri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Bf-109 E3 nr. 35 (FARR) - pareri

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 29 January 2005 - 02:04 AM

Bf-109 E3 nr. 35. Grupul 7 Vanatoare. Alexandru Serbanescu a folosit acest avion in campania de la Stalingrad. 1942.

Kitul este Bf 109 E3 1/72 Parcmodels 7205

Imagine postata

Foto2 - Bf-109 E3 nr. 35.

Imagine postata

#2 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 29 January 2005 - 02:23 AM

ce intrebare am!cum ai facut sa adancesti locasul din capota a mitralierelor?ca eu am gresit unu facandul direct din cutie fara modificarile de rigoare si amu m-am apucat tot de alt E! :-? :-D :-?
Imi place radiatoru lateral cum ai facut sa se vada negru si apoi peste galben?dar blindaju din fata a carlingi? :oops: :oops: :oops:

#3 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 29 January 2005 - 11:55 AM

*Locasul din capota al mitralierelor l-am facut cu-n cater cu varful foarte ascutit dar cu atentie mare pt ca acolo se afla mitralierele si nu trebuia sa le ating. *"Raidtorul lateral" vine turnat cu niste dungi in negativ si pozitiv (foarte bine realizate la macheta Parcmodels), initial l-am vopsit in galben iar dupa uscare in dungile negative am dat cu-n pix negru cu gel dupa care am sters usor cu-n petisor cu vata, inainte de uscarea pixului, (acesta stergand doar dungile in pozitiv si astfel negru a ramas doar in negativ). Dupa ce a-m terminat macheta am dat o mana de lac mat si astfel nu mai am probleme cu stersul pixului. *Blindajul, in cutia de la Parcmodels exista o piesa transparenta B6 care reprezinta blindajul. Lipirea acestei piese a fost f grea pt mine deoarece a trebuit sa fiu atent cu solutia de lipit, am pus lipici doar in partea de jos a piese pt a se lipi de corpul machetei nu de cupola.

#4 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 29 January 2005 - 01:14 PM

???asta ii kitu de ParcModels cel cu plastic de la icm,nu?pt ca nu stiu cel de amodel sa aiba asa ceva :-D

#5 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 29 January 2005 - 01:43 PM

Da, kitul este de la Parcmodels (7205), nu stiu ce plastic este folosit, dar este foarte bine realizat din punct de vedere al detalilor, fata de kitul de la Amodel care lasa te dorit, piesa "B6" de care-ti vorbeam nu exista, iar cupola nu corespunde cu cea pt. E3.

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 January 2005 - 02:33 PM

Frumoasa lucrare. Felicitari!
Pe viitor, pentru lipirea cupolelor foloseste lipici Revell Contacta Special. Acesta nu ataca plasticul cupolei.
Alexandru

#7 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 30 March 2005 - 01:15 AM

no ca mi-am adus aminte spunea cineva ca blindaju de la cupola din fata ii inclus in kitu de ICM care ii piesa aceea ?ii acel dreptunghi de pe rama cu cupolele?

#8 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 March 2005 - 07:49 AM

Felicitari si de la mine.

Mai fac o paranteza ca sa mai spun ceva referitor la ce zicea Z-mare despre Revell - Contacta Special.
Asta este un lipici care te scoate din multe situatii. Nu numai ca nu ataca plasticul dar permite chiar lipirea a doua matriale diferite intre ele si spre deosebire de cianoacrilati, lipirea nu este "instantanee" ceea ce permite pozitionarea corecta si usoara a celor doua piese intre ele.
De exemplu piesele metalice se pot lipi lejer pe suprafete din plastic si exemplele pot continua.
Bafta!

#9 Useril este offline   Cantacuzino 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 22-February 05

Postat 30 March 2005 - 08:31 AM

Felicitari, MGC. Imi place cum ti-a iesit uzura. Serbanescu a zburat doar ocazional Bf-109 E nr 35. Din pacate avionul a fost pierdut la Stalingrad zburat de alt pilot din Grupul 7.

Dan.

#10 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 30 March 2005 - 08:38 AM

O lucrare frumoasa. Bravo !
Spor,
Bill ;-)

#11 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 30 March 2005 - 09:07 AM

Frumoasa macheta..........
Observ cu bucurie ca apar din ce in ce mai multe machete cu inmatriculari romanesti. ;-)

#12 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 30 March 2005 - 10:43 AM

Cu toate ca nu sunt un "fan" al aparatelor cu elice trebuie sa recunosc ca macheta este superba!!!Felicitari!!!

#13 Useril este offline   Maverick 

  • Maverick
  • Grup: Members
  • Postari: 652
  • Inregistrat: 11-December 04
  • Location:Turda
  • Interests:Mig's

Postat 30 March 2005 - 12:14 PM

no ca mi-am adus aminte spunea cineva ca blindaju de la cupola din fata ii inclus in kitu de ICM care ii piesa aceea ?ii acel dreptunghi de pe rama cu cupolele????
ma lamureste si pe mine cineva?

#14 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 30 March 2005 - 12:55 PM

Citeaza

no ca mi-am adus aminte spunea cineva ca blindaju de la cupola din fata ii inclus in kitu de ICM care ii piesa aceea ?ii acel dreptunghi de pe rama cu cupolele????
ma lamureste si pe mine cineva?


In cutia de la Parcmodels (nu stiu daca s-au folosit aceleasi matrite ca la ICM :roll: ) blindajul se afla pe rama cu cupolele (sub forma aproapiata de dreptunghi), pe prospect este notata 'B6'.

Citeaza

Observ cu bucurie ca apar din ce in ce mai multe machete cu inmatriculari romanesti. 


Aceasta macheta (ca si altele facute de mine) este pusa in galerii si pe forum de vreo doua luni.

Multumesc tuturor pt sfaturi si felicitari. ;-)

MGC

#15 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 30 March 2005 - 01:09 PM

Mgc151184, la Mar 30 2005, 12:55 PM, a spus:

Aceasta macheta (ca si altele facute de mine) este pusa in galerii si pe forum de vreo doua luni.

Adevarat!
Ce spirit de observatie avem!

Adevarul este ca sunt in galerie multe machete "belea" pe care nu le-a "criticat " inca nimeni.

Avantajul galeriei este totusi ca imaginile nu se vor pierde printre comentarii de-a lungul timpului.

Cum spuneau si alti colegi, cine vrea sa fie laudat sau criticat nu treguie decat sa deschida un topic si reactiile vor apare fara dubii ;-)
Bafta!

#16 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 30 March 2005 - 01:10 PM

Citeaza

QUOTE 
no ca mi-am adus aminte spunea cineva ca blindaju de la cupola din fata ii inclus in kitu de ICM care ii piesa aceea ?ii acel dreptunghi de pe rama cu cupolele????
ma lamureste si pe mine cineva? 



In cutia de la Parcmodels (nu stiu daca s-au folosit aceleasi matrite ca la ICM  ) blindajul se afla pe rama cu cupolele (sub forma aproapiata de dreptunghi), pe prospect este notata 'B6'.


Uite o poza cu rama cu cupole dupa prospect. Piesa nr 6 reprezinta blindajul. Sper sa te ajute.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: S20200011.jpg


#17 Useril este offline   bogy 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1364
  • Inregistrat: 26-May 05
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2005 - 10:31 AM

Salut

Superba macheta.

Intrebarea mea e: la varianta E3 - mai precis la E-uri - aparusera deja parbrize blindate?

#18 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 01 June 2005 - 12:32 PM

Citeaza

Intrebarea mea e: la varianta E3 - mai precis la E-uri - aparusera deja parbrize blindate?


Cand ARR a primit Bf 109 E, acestea nu aveau parbrize blindate. Parbrizele au fost adaugate (nu la toate E-urile ARR) cand avioanele au fost pregatite de razboi.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi