Forum Machete,Modelism,Hobby: Coltul cu 109E - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coltul cu 109E 1/72

#21 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 June 2019 - 05:55 AM

Interesante chesti, Longinus!!! Eu am facut, la Ju 88, acel inel alb, după ce am vazut o poza in care aparatul apare cu astfel de cauciucuri. Atunci habar nu am avut despre ce-i vorba, am crezut ca-i vreun însemn legat de excadrila sau tipul de combustibil.

Citeaza

De obicei avioanele americane taraiau dupa ele un cablu
Asta imi aduce aminte de Daciile de pe vremea lui nea Nicu, care tîrau după ele acele fisii de cauciuc, cică sistem ...antiradar! :rofl:

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 29 June 2019 - 06:03 AM


#22 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 29 June 2019 - 06:36 AM

Corect Alex.

Deci regula īn Luftwaffe este acel pneu cu bandou alb, al cărui rost l-am explicat. La orice model de aparat, chiar și la FW 200 Condor, exista acea anvelopă pe roata din coadă.
Pe de altă parte,īn poze apar și avioane germane cu pneurile trenului principal cu bandou deschis la culoare, dar acelea sunt protecții īmpotriva razelor soarelui. Le vedem, de regulă, īn cazul aparatelor din teatrul african sau sudul mediteranean(Sicilia,Creta,etc)ori stepele Rusiei, poze făcute cu precădere pe timpul verii. Asta e altă chestie, īnsă.
Mai vreau doar să spun, cu privire la marcajele roșii sau negre de pe aripi, valabil nu numai la BF 109, că ambele culori sunt corecte, dar liniile roșii au explicația că erau ma vizibile. Au ajuns să fie folosite din acest motiv: explicația este "de avertizare" , mai corect spus "roșul" este mai sugestiv decāt "negrul" atunci cānd vrei să avertizezi.
Chiar și fiecare dintre noi, gāndiți-vă, ce linie ați evita să călcați, mai degrabă: una roșie, sau una neagră,pe care s-ar putea să nici n-o observați ?!

#23 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 29 June 2019 - 09:14 AM

Mi-am amintit si eu ceva dar fara o legatura directa cu acele tipuri de pneuri .
Nu spunea domnul Dobran la un moment dat in jurnalul sau ca dadeau cu var rotile ca sa nu se catzere niste soareci mici de camp care rodeau cablurile ?

#24 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 29 June 2019 - 05:57 PM

Vezi postarea1-0-9, la 28 June 2019 - 09:47 PM, a spus:

Aoleu Finn, atacul nu m-a surprins :))
Pai, nu stiu cine te-a atacat, dar ma bucur ca ai fost pe faza. Imagine postata

Citeaza

Pe foarte multe exemplare se vede absolut clar, fara iluzii optice etc.
Fudge... Adica, multumesc frumos! E clar acum, din pozele pe care le-ai postat. Am inceput sa le vad si eu in pozele cu avioanele iugoslave si romanesti. Mai ramane sa maschez rotita aia mica pentru corectia asta...

Multumesc si lui Longinus pentru explicatie! E clar ca dunga e regula si mai degraba trebuie cautata in poze exceptia.

Citeaza

Chiar si 64 "Nella" apare in o poza color si bechia are margini albe.
Ca veni vorba si apropo si de afirmatia lui Longinus, Nella pare sa aiba o dunga alba pe fiecare parte a pneurilor trenului principal:https://www.asisbiz....ia-1941-01.html
Dupa toata discutia de mai sus, nu mai cred ca poate fi vorba de lumina sau noroi/praf. Ma insel?

Citeaza

Acum cu liniile "Nicht Betreten", am folosit decalurile cu rosu de la Parcmodels, tratate in prealabil cu decal bonder, sa nu explodeze in mii de bucati.
La ce produs te referi cu decal bonder? Stiu de Decal film de la Microscale.

Decalurile de la Parc m-au amarat si pe mine cand l-am facut pe Nella. Numerele erau semitransparente, monograma lui Vinca am tot cautat-o... pana am gasit-o pe decalul lui Radu, iar liniile alea, intr-adevar, se rupeau in toate partile. Ar fi trebuit sa le dau jos de la inceput, dar m-am luptat cu ele si am reusit sa le pun (stramb).
Stii cumva daca liniile de pe decalurile Tamiya si Techmod pot fi puse fara vreun decal film?

Citeaza

Pentru Yugo si Swiss, voi baga cu negru, in ideea ca pentru ele doua exista dovezi foto.
Cu cele romanesti ce faci?
Apropo de iugoslav, am cartea lui Boris Ciglic si e chiar misto:http://wingsofserbia...yugoslav-story/
E gandita mai mult ca o carte de istorie decat de modelism, dar sunt multe fotografii utile in ea.


#25 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2019 - 06:56 PM

M-am intors din vacanta si am reusit sa mai termin unul, de sata asta un E4 Trop de la Tam.
Ma rodea de mult sa fac schema asta deja abuzata de toata lumea, e prea spectaculoasa ....

Imagine atasata: Messerschmitt-Bf-109E7Trop-8.JG27-Black-8-Franz-Elles-Libya-1941-03.jpgImagine atasata: js7jb5cczt011.jpg

Am comandat rlm 78/79 mod 41(!) de la AK real colors, s-au intins exceptional. Cand insa am incercat sa fac petele de 80 cu gunze, au aparuti problemele, aerograful a scuipat si a facut splatter ca naiba.
Am incercat tot, alti solventi, alte presiuni, rezultatul cam acelasi. Am dedus ca cel mai probabil era de la luciul perfect al bazei de 78/79 (ak) pe care vopseaua nu avea cum sa se agate. Mi-a mancat zilele. L-am revopsit cu 78 si 79 mai diluate ca sa acopar/estompez petele date aiurea si gazarea, apoi l-am dat cu un lac mat si dupa am incercat sa mai retusez din pete. A mers cat de cat mai ok. Si contrastul dintre verde si gelb e mare, asa ca se vede orice mizerie.

Asa cum e il declar terminat. Decalurile de la Tamiya, sunt nu prea oK. Emblema jg27, numarul 8 si zvastika sunt destul de mult subdimensionate. Numarul 8 are acelasi suport cu crucea de pe fuselaj,deci e predispus rau la silvering.
Tunuri si mitraliere de la Master, antena EZ line, bechia de la quickboost.

Imagine atasata: IMG_9793.jpgImagine atasata: IMG_9794.jpg
Imagine atasata: IMG_9795.jpgImagine atasata: IMG_9796.jpg
Imagine atasata: IMG_9804.jpgImagine atasata: IMG_9805.jpg
Imagine atasata: IMG_9801.jpgImagine atasata: IMG_9802.jpg

Cu ocazia asta am resapat si E7le trop, i-am schimbat roata de coada cu asta mai corecta (mai mare) de la Quickboost, i-am adaugat parbriz blindat si i-am pus firisoarele rosii de aliniere pe geamul cabinei.

Imagine atasata: IMG_9808.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 20 July 2019 - 06:57 PM


#26 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2019 - 07:08 PM

"La ce produs te referi cu decal bonder? Stiu de Decal film de la Microscale."

Asta, eu il spreyez un rezervorul aerografului, nu-l dau direct din tub.... Face oaresce minuni cu decalurile vechi si sigileaza bine pe cele inkjet printate acasa.

Imagine atasata: testors-decal-bonder-spray-for-inkjet-3oz-85gr.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 20 July 2019 - 07:09 PM


#27 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2019 - 10:05 PM

SUPERB!

#28 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 July 2019 - 07:37 AM

Super ( poate fi altfel ? ) . Culorile " baltzatului " le-ai scos ca-n poza . Meserie, ce mai !

#29 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 21 July 2019 - 09:40 AM

Foarte fain

#30 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 21 July 2019 - 05:27 PM

Ma'men , te urăsc... :friends:
Noroc că ale mele s-au uitat de mult...Nu cred că mai pun poze. Mai scriu din cīnd īn cīnd , să vedeți că trăiesc , și atīt.
Spor să ai ! :drinks:

#31 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2019 - 05:34 PM

Poci sa mai zic o data, si-n in public - impecabil.
Si eu te urasc si te iu esc in acelasi timp ... complicata treaba :)

#32 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 21 July 2019 - 09:07 PM

Mda,hai ca ai inceput si tu sa te pricepi cat de cat la machete....muhahahahaha
Deci...fara deci...elvetian,spaniol,soviet,frantuzesc,croat,iugoslav,unguresc,britanic,bulgaresc cu alte cocarde,mai ai nenica :diablo:

Aaaa,si desigur,romanesc,cel putin doua...asa ca sa nu zici ca nu ai E-uri suficiente in vitrina :lol:
:hi:

Aceasta postare a fost editata de axor: 21 July 2019 - 09:11 PM


#33 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 22 July 2019 - 10:58 AM

Excelent ! Felicitari 1-0-9 ! :clapping: :hi:
Un pic pe partea drepta a fuselajului se observa " scuipatura" , dar nu suparator ;in rest arata tare de fain : Rotile acelea cu alb in special sint Absolut superbe !

Imi plac de asemenea nuantele AK real colors . Sint foarte apropiate de ceea ce se vede in fotografii si redau astfel machetei ceva din caracterul avionului real . Nu stiu de ce au primit multe " reviuri" negative dupa ce au aparut , sau poate mai mult referitor la culorile pentru blindate . Oricum , cred ca am sa-mi cumpar si eu , macar pentru mostra de nuanta , daca nu-mi convin ca vopsea .

#34 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 July 2019 - 02:38 PM

Ce sa zic, maestru e maestru si in slip! (ca tot ai venit din concediu!!!) Arata, vorba cuiva de mai sus, ca in poza!!! :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:

Dany, eu am avut experiente triste cu AK, ma refer la calitatea vopselii.

#35 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 02:52 PM

:hi: Va multumesc pentru cuvintele frumoase.
Am reusit sa mai termin unul din cele incepute, de data asta cel spaniol. Ma rog, din legiunea Condor, deci oarecum german din Spania. O sa fac si unul spaniol, odata si odata...
L-am luat pe asta mai la inceput, crezand ca e simplu..nu prea a fost, dar in mare tot din cauza mea, am ignorat vorba aia veche care spune ca lenesul, mai mult alearga...

Am vrut sa am si un E1 in toata gramada de E3, 4 si 7, asa ca am cautat unul fara tunuri in aripi.
Am gasit in final pe 6o119, care avea pentru puncte de bonus, si emblema I Staffel. Neavand decaluri, a trebuit sa le fac si sa le printez acasica. N-au iesit prea grozav, se pare ca imprimanta mea scoate foarte frumos photo, dar negrul, ori il face din celelalte culori (si iese un mov foarte inchis) ori il scoate destul de granulat din cartusul special de negru. Fiind inkjet si filmul e destul de gros, asa ca am avut ceva de furca sa le blenduiesc si nu a iesit grozav. Mi-e dor de decalurile pe laser...

Asta spaniol fiind destul de imaculat in serviciu, am zis sa ii pun mai multe stenciluri asa ca am folosit o foaie relativ noua de la H Model. Arata excelent, ca bonus are si stenciluri pentru Swiss si Yugo, asa ca avem mari sperante. Decalul e excelent printat, insa unele repere sunt grosier supradimensionate (ar mege si la 48!) si altele prost gandite ( ex. L-urile rosii de pe aripa nu sunt stanga - dreapta, sunt doua la fel :)). De asemenea , instructiunile lasa mult de dorit la pozitionari (am gresit deja cateva, am vazut mai tarziu), asa ca trebuie mers dupa poze, nu pe incredere.

In fine, acum vad din poze ca am uitat sa ii lipesc soldateii- indicatoare- de pe aripi, dar nu-i mai fac alte poze, e deja in vitrina.
Kitul e Parcmodels cu cabina de Tamiya, vopsit cu AK real color (02 si 65). Nu as vrea sa mai comentez la culori ( RLM 78 de pe Trop-ul de mai sus , mi s-a parut o idee cam inchis) , mie mi se par absolut incredibile ca finish.

Imagine atasata: 3.jpgImagine atasata: 4.jpg
Imagine atasata: 1.JPGImagine atasata: 2.jpg

Pentru 119 se gasesc cateva poze, mai mari sau mai mici, inclusiv cu emblema, gestul asta cu degetul la ochi e inca folosit in peninsula Iberica.
Se pot observa cam toate elementele si pozitionarea lor, nu sunt eu asa convins de coafa elicei, nu mai stiu unde o vazuse asa alb cu galben, dar o pot reface repede in rlm 02 daca trebuie.
Interesant stencilul de pe palele elicei e cel de HS, nu VDM.

Imagine atasata: IMG_9809.jpgImagine atasata: IMG_9810.jpgImagine atasata: IMG_9811.jpg
Imagine atasata: IMG_9812.jpgImagine atasata: IMG_9813.jpg
Imagine atasata: IMG_9815.jpgImagine atasata: IMG_9816.jpgImagine atasata: IMG_9817.jpg
Imagine atasata: IMG_9819.jpgImagine atasata: IMG_9821.jpg

#36 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 02:59 PM

Oops, mi-am amintit, coafa e galbena pentru ca vroiam sa il fac pe 6o123, care s-a demonstrat a fi un E3...

In fine, rezolvat si asta :)

Imagine atasata: IMG_9822.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 22 July 2019 - 03:19 PM


#37 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 22 July 2019 - 04:44 PM

Arata superb! Ce vopsea ai folosit pentru grila prizei compresorului?

Vezi postarea1-0-9, la 20 July 2019 - 07:08 PM, a spus:

Asta, eu il spreyez un rezervorul aerografului, nu-l dau direct din tub.... Face oaresce minuni cu decalurile vechi si sigileaza bine pe cele inkjet printate acasa.

Multumesc!

#38 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 04:52 PM

Salut Finn, mulțumesc:)
Am folosit un albastru de la Mr.Paint, original pentru camoul de su-30 , mrp200, in principal pentru că se usca repede, nu neapărat că era potrivit ca nuanță.Nu am niciun albastru rlm īncă.

#39 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 22 July 2019 - 05:14 PM

Multumesc! Stii cumva daca se gasesc decaluri aftermarket pentru E-1 in Legiunea Condor? De cand ti-am vazut macheta ma tot uit pe site-uri si ... nimic inca. :D

#40 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 05:22 PM

Nu prea multe..se găsesc de la Aml și xtradecal. De evitat mizeriile de la printscale, authentic decals. Mai exista o coala buna de la Rising Decals, dar e de mult sold out.

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi