Forum Machete,Modelism,Hobby: Coltul cu 109E - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Coltul cu 109E 1/72

#41 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 05:33 PM

Pentru mine a fost un stress maxim sa aleg numărul asta, pentru că mai urmează să fac niște early-uri cu motor jumo, și avand in vedere că toate seamănă la culori, aș fi vrut să găsesc cat mai diferite, macar ca markings și staffel-embleme..cu Mickey, cu joben etc...

As mai vrea sa fac vreodată un E de după război, cel cu rondele rosii-galbene. 123 cred că va fi, un E3.

#42 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 22 July 2019 - 06:15 PM

Multumesc! Apropo de scheme diferite, pe britmodeller a facut cineva B-ul de la AMG intr-un camo interesant. Mi-as dori sa cred ca e corecta schema.https://www.britmode...f-109-b-in-172/


#43 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2019 - 06:23 PM

Barry e un zeu!

#44 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2019 - 01:44 PM

Planul initial era asta, 6o123 post war, dar nu imi placea simplificarea aia poligonala a zonei negre din jurul esapamentelor...e natanga. Plus ca era E3 si eu vroiam un E1

Imagine atasata: Messerschmitt 109E, Guerra Civil Espańola 1.jpg

La cele early(BCD si prototipuri) sigur au fost si unele in camo, sunt cateva poze:

Imagine atasata: 1 (2).JPGImagine atasata: 2.JPG

Iar 6o51 ar fi clar si alegerea mea, camoul e senzational, plus ca are si victorii pe coada. Schema e reala. Fuselaj in 63 (02) aripi in splinter de 61/62/63
Imagine atasata: 651.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 23 July 2019 - 01:45 PM


#45 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 July 2019 - 03:41 PM

Citeaza

Multumesc! Stii cumva daca se gasesc decaluri aftermarket pentru E-1 in Legiunea Condor? De cand ti-am vazut macheta ma tot uit pe site-uri si ... nimic inca. :D

Salutare .
Era un kit de la RPM ( vezi link) . Nu stiu daca se mai gaseste , dar avea o coala de decaluri generoasa . Avea si piese pentru E3 .
Am avut acest model si era destul de bine facut . Cam simplutz ,usor grosier la anumite detalii , dar surprindea bine forma unui Emil , la final . Nu avea interior pe lateralele cockpitului , carlinga era groasa si cam opaca ( din ce imi amintesc ) , iar rotile trenului principal cam grasutze . Bechia parea usor prea inaltata ; s-ar fi putut face unul dintre E-urile de scoala din 1944 , care aveau aceasta caracteristica .
Decalurile erau lucioase dar foarte finutze . Atentie (!) , insa ca rondelele de pe aripi ,rosu-galben-rosu si unele de pe fuselaj nu aveau suport alb , daca alegi varianta post-war . .
https://www.super-ho...-1938-1939.html

Ps. Numerele si gogoloiul de pe fuselaj cred ca erau ceva mai mititele decat cele reale , astfel incat atunci cand le aplicai nu puteai sa le pozitionezi asemenea celor de pe avioanele din poza . Trebuia sa faci niste compromisuri . Ori le aplicai asa si atunci apreau cam distantate , ori incercai sa le pozitionezi la distante mai mici si atunci nu mai aratau ca si pe avionul real ; dar nu era chiar asa rau ... nah ... aveai o " machetutza " spaniola si te multumeai cu aceasta .

Aceasta postare a fost editata de dany: 23 July 2019 - 03:59 PM


#46 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2019 - 03:44 PM

Inainte de a ma apuca de cel Yugo, trebuie sa iau niste decizii cu privire la culoarea de pe el.
Ca sa am totusi o metoda, am dat din toate seturile pe care le aveam ( Gunze, Hataka si cele noi de la AK real color), dar le-am uniformizat cu lac lucios apoi cu mat, exact ca pe o macheta.


La 02 si 65 Gunze nu am mai avut H si am pus C, din ce am vazut in trecut H-ul e absolut identic cu 02 de la Hataka. 65 ul ela fel in H si C.
Am tras poza in raw si am incercat ca cel putin pe monitorul meu care teoretic e calibrat, sa iasa exact ce vad in fata ochilor.

Finalul :

Imagine atasata: IMG_9835.JPG

#47 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2019 - 03:53 PM

Luand la ochi poza cu epava si paletarele, cea mai apropiata culoare ce ce vad in poza, ar fi 71 de la Hataka. Cel de la gunze e prea gri,sters iar cel le la AK, prea oliv.

Imagine atasata: 111.jpg

#48 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 23 July 2019 - 04:05 PM

Pare sa fie apropiat de Gunze ... dar combinat 71 cu 70 in raport de 50%+50% ( +/-)... cred
... Desi cred ca ar merge si o combinatie de 70 Ak + 71 Gunze ; cam acelas raport ... ar iesi poate usor mai vibrata nuanta ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 23 July 2019 - 04:11 PM


#49 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 23 July 2019 - 04:53 PM

N-am expertiza prea mare privind corectitudinea culorilor , asa ca ma bazez pe experientele voastre ( multumiri pentru impartasanie ).
Eu as zice ca Hataka + o idee mai deschis ar fi la fix . Sau nu....

Aceasta postare a fost editata de busila: 23 July 2019 - 04:54 PM


#50 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1717
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 23 July 2019 - 05:51 PM

Okiu' meu īmi spune că Hataka este cel mai aproape la toate cele patru. 65-ul lor este tip41, cel de la Gunze este tip38.
Știi tu , faci cum crezi mai bine.
Spor !

#51 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 23 July 2019 - 07:20 PM

Si daca e un 70 care intre timp s-a mai spalacit? Imagine postata In fine, eu pe al meu l-am facut cu RLM 70. Toate sursele sarbesti (carti, reviste, entuziasti pe forum-uri) declara extradosul Schwarzgrun. M-am gandit sa-l fac asa si sa vad ce iese. Macar e altfel. Ca sa raspund la intrebare, 71-ul arata cam la fel la Hataka si Gunze. Si sunt cele mai apropiate de ce se vede in poza. Pe de alta parte, pare un pic mai inchisa si mai rece vopseaua de pe avion.

#52 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2019 - 07:27 PM

Vezi postareaFinn, la 23 July 2019 - 07:20 PM, a spus:

Si daca e un 70 care intre timp s-a mai spalacit? Imagine postata In fine, eu pe al meu l-am facut cu RLM 70. Toate sursele sarbesti (carti, reviste, entuziasti pe forum-uri) declara extradosul Schwarzgrun. M-am gandit sa-l fac asa si sa vad ce iese. Macar e altfel. Ca sa raspund la intrebare, 71-ul arata cam la fel la Hataka si Gunze. Si sunt cele mai apropiate de ce se vede in poza. Pe de alta parte, pare un pic mai inchisa si mai rece vopseaua de pe avion.


Foarte posibil si asta...in unele unghiuri, e destul de apropiat si de 70 ul de la AK :))

#53 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 23 July 2019 - 07:36 PM

Tare mult mi-ar placea sa pui o poza -doua. Pānă la urmă nici nu contează numele, ci mai degrabă culoarea sa fie "pe acolo"...

#54 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 23 July 2019 - 08:38 PM

Vezi postarea1-0-9, la 23 July 2019 - 07:36 PM, a spus:

Tare mult mi-ar placea sa pui o poza -doua. Până la urmă nici nu contează numele, ci mai degrabă culoarea sa fie "pe acolo"...

Inca nu am pus decalurile pe el. Am unul iugoslav cu RLM 70 si unul romanesc (pre-axa, cu cocarde) cu RLM 71 in stadiul asta. Sunt vopsite cu LifeColor. Radu le lauda pentru RLM-uri. Nu stiu ce sa-ti zic de asemanarea lor cu vopseaua din fotografie. Poate ca dupa ce o sa pun si stencilurile negre o sa fie mai clar. Am comandat si eu setul de stenciluri pentru iugoslav la care te-ai referit mai sus, dar inca nu a ajuns la mine. :D
Ca veni vorba, ce decaluri o sa folosesti pentru iugoslav? Eu am si setul de la Lift Here! (708-LH) si pe cel de la Kora (7234). LF reda, cred, mai bine crucea Kosovo si forma numerelor, dar nu are stencil-ul ala cu FABR BR. <numar> de pe coada (15 in ilustratie):
https://www.asisbiz....-HS26-P101.html

Nici decalul HMD nu pare sa il aiba. DAR e pe foaia de la Kora! :D Asta daca tii la lucruri marunte. Vezi ca multe ilustratii si instructiuni(Kora, de exemplu) recomanda steagul iugoslav sub forma de benzi inguste pe directie, a la Hurricane. In realitate, nu exista nicio poza sau document care sa certifice asa ceva.Ca veni vorba de lucruri marunte, poti sa imi spui te rog cum faci cercul ala alb pe roata aia mica? Il maschezi? Folosesti decal?

EDIT: dany, iti multumesc pentru recomandare!

Aceasta postare a fost editata de Finn: 23 July 2019 - 08:41 PM


#55 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2019 - 05:26 PM

Multe au fost, multe au ramas :(

Am terminat si elvetianul, asta e vopsit cu 71 de la Gunze si 65 de la AK.
Decalurile sunt de la Euro decals, de evitat...unele din repere sunt grosier supradimensionate, rondelele si gurita...le-am pus asa acum, dar ii voi balacari de cate ori am ocazia...
Tunuri Ikaria de la Master (cele de fapt japoneze).

Imagine atasata: IMG_9837.jpgImagine atasata: IMG_9838.jpg
Imagine atasata: IMG_9839.jpgImagine atasata: IMG_9840.jpg

Imagine atasata: IMG_9846.jpgImagine atasata: IMG_9847.jpg
Imagine atasata: IMG_9852.jpgImagine atasata: IMG_9851.jpg
Imagine atasata: IMG_9853.jpg

#56 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1717
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 27 July 2019 - 08:12 PM

Excelent. Are un aer "șmecher" cu gurița de rechin și ochișorii holbați :-D
Īmi place "aerul" aparatului. Uzura lui moderată, ce sugerează frumos un avion "de pace" , care nu a luptat efectiv. Cu mecanici ce aveau tot timpul să-l curețe, să-i retușeze vopseaua la nevoie , etc.
Mie īmi place .
Spor !

#57 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2019 - 09:07 PM

Vezi postareadakian67, la 27 July 2019 - 08:12 PM, a spus:

Excelent. Are un aer "șmecher" cu gurița de rechin și ochișorii holbați :-D
Īmi place "aerul" aparatului. Uzura lui moderată, ce sugerează frumos un avion "de pace" , care nu a luptat efectiv. Cu mecanici ce aveau tot timpul să-l curețe, să-i retușeze vopseaua la nevoie , etc.
Mie īmi place .
Spor !


Multumesc man, cam asta era si ideea mea, n-am insistat deloc pe uzura. Un pic de afumatura la esapamente si la arme ; Elvetienii si-au aparat saracia si nevoie cu multa hotarare in timpul razboiului, iar cand a fost sa traga au tras, si dupa unii, si dupa altii :)

Acum m-ar arde buza sa fac si unul in anti-camo, acelea cu botul alb si dungi alb/rosii...

Imagine atasata: 1.JPG

Inapoi la ale mele, sunt in legatura cu cei care au recuperat epava lui L-61 yugo (Sandy Air Corp), le-am cerut ajutorul in a elucida misterul culorii, asa ca cel yugolav va trebui sa mai astepte nitel.
Mai raman ce doi romanasi, apoi mai am trei tamii, din care voi face un spaniol (Escuadrilla Azul) si un croat, ambele de pe frontul de est.
Pe al treilea as vrea sa-l fac alb, de iarna, daca tot am toate culorile...
Dupa aia, probabil ca ar mai trebui macar vreo jumatate de duzina pentru cele germane din Franta, Batalia Angliei, Balcani, Grecia, Malta si ceva gen frontul de est, cele de asalt...
Astea de mai jos sunt doar cateva din cele pe care mi-as dori sa le am in vitrina ...pentru unele din ele am deja decaluri.

Imagine atasata: 2.JPGImagine atasata: 3.jpg
Imagine atasata: 4.JPGImagine atasata: 5.JPG
Imagine atasata: 6.jpgImagine atasata: 7.jpg

Aceasta postare a fost editata de 1-0-9: 27 July 2019 - 09:07 PM


#58 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 July 2019 - 03:37 PM

Tare fain si elvetianul ! :clapping: :hi:
Pentru 4 negru in camo de iarna ( l-am facut si eu mai demult :-D ) , am gasit destul de recent niste poze unde pare ca ar fi acelas avion . Interesant insa ca are cabina " early" si nu cea patrata asa cum este reprezentat de obicei .
M-am gandit sa le postez aici ,daca nu le stiati , poate ajuta si pentru pozitia crucii de pe aripa ,sau alte detalii .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: me 109 e7 av3.jpg
  • Imagine atasata: me 109 e 109_02x141.jpg
  • Imagine atasata: me 109 e 109_02x144.jpg
  • Imagine atasata: me 109 e 109_02x146.jpg


#59 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 28 July 2019 - 03:59 PM

Multumesc frumos man. Sigur nu e același avion, de altfel daca te uiți, fontul cifrei 4 e diferit. Exista o poza in care botul e băgat la căldurică intr-o căsuța. Se vede clar cabina patratoasa și , interesant, zvastica aproape total acoperita de alb. Cam ca ăla din pozele tale.

#60 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 28 July 2019 - 04:10 PM

Citeaza

Sigur nu e același avion, de altfel daca te uiți, fontul cifrei 4 e diferit

Da , acum am observat ca are piciorusul cifrei 4 mai scurt . Eu ma uitasem doar daca corespunde cu pozitionarea pe fuselaj . :hi:

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi