Forum Machete,Modelism,Hobby: Dewoitine D.27 Nr.18 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Dewoitine D.27 Nr.18 Kora 1/72

#1 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 12 May 2019 - 07:19 PM

Recent Kora Models a pus spre vanzare cateva kituri pentru acest avion, unul oferind si inmatriculare romaneasca pe coala de decaluri. Dupa ce am vazut poze pe net cu piesele geosolan turnate si vazand si pretul destul de mare pentru un asemenea kit (calitate scazuta, numarul de piese mic, etc) nu prea indrasneam al cumpara, ulterior, dat fiind faptul ca este ceva inedit, nu cunosc a exista alt kit pentru acest avion, l-am comandat.
La primire, dezamagirea calitati s-a confirmat, un simplu short-run... asa ca in urma scurtei inspectii nu aveam planuri a il incepe recent si urma a fi depozitat prin cutiile de "pe stoc", insa ne avand nimic alt ceva planuit pentru a construi dupa ce am terminat Potezuri-le si avand cutia acestuia inca langa masa de lucru am zis sa-i fac o inspectie mai amanuntita, si astfel am ajuns sa-l termin.
Kitul e dificil de construit, piesele turnate grosolan necesita atentie inainte de lipire, piesele in partea motorului se imbina dificil, e nevoie de o atentie sporita acolo pentru a alinia bine toate piesele, decalul printat pe suport transparent prezent pe toata coala decalului, deci fiecare insemn necesita decupare individuala inanintea introduceri in apa a decalului...
In mare kitul este construit cu ce e dat in cutie, singurele imbunatatiri facute de mine sunt: completarea gravuri de pe fuselaj (grosolan si incompleta oferita pe kit), nituire (evidenta pe un model redat in aluminiu nevopsit), centurile din photo decupaje si parbrizul refacut din folie transparenta.
Pentru grund am folosit Mr. Surfacer 1500 negru iar pentru vopsire Alclad II.

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 01.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 02.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 03.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 04.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 05.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 06.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 07.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 08.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 09.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 10.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 11.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 12.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 13.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 14.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 15.jpg

Imagine atasata: Dewoitine D27 nr18 16.jpg

#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 12 May 2019 - 07:49 PM

Frumos. Te-ai descurcat foarte bine.
Am văzut și eu kitul ăsta dar nu m-am încumetat să mă bag, văzând cam ce nivel are.
De altfel, până să văd noul kit Kora, nici măcar nu știam că l-am avut în dotare pe micuțul ăsta.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 12 May 2019 - 07:50 PM


#3 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2019 - 08:34 PM

Ti-a iesit excelent man!

Decalurile de la Kora/LF model sunt de obicei de toata jena, printate "a la alps" pe foaie intreaga.
Daar, de obicei au culori sterse, in special galbenul care e sters, lemon. Astea par ok...ai mai lucrat la ele?

#4 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 12 May 2019 - 09:35 PM

Si eu zic ca e o macheta tare reusita ... gravarea, niturile si wash-urile fac toti banii.
Daca nu pumeai tu din proprie initiativa, te-as fi rugat eu sa faci o poza cu ceva de prin curte - pentru a vedea dimensiunile machetei :))
Spor ...

#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 May 2019 - 03:03 AM

Excelent ! Felicitari Mgc! :clapping: :hi:

#6 Useril este offline   Finn 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 260
  • Inregistrat: 05-April 14

Postat 13 May 2019 - 05:17 PM

Rezultatul e grozav. Mai ca ma tenteaza kit-ul Kora.... Ce centuri aftermarket ai folosit?

#7 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 13 May 2019 - 11:19 PM

Va multumesc pentru aprecieri. :friends:

Citeaza

Decalurile de la Kora/LF model sunt de obicei de toata jena, printate "a la alps" pe foaie intreaga.
Daar, de obicei au culori sterse, in special galbenul care e sters, lemon. Astea par ok...ai mai lucrat la ele?


Intradevar, 109, decalurle Kora sunt de toata jena, am vreo 4-5 seturi diferite de la ei si toate sunt lafel, film transparent pe toata coala si culori foarte deschise sau sterse, ai impresia ca-s translucide ... eu le-am cumparat doar pentru micile inscrisuri si numere, nu pentru cruci sau cocarde.
Si cocardele date in kit sunt usor deschise la culoare dar parca nu asa de mult ca restul decalurilor de la Kora, incat sa nu fie folosite. Asa ca nu am intervenit pe ele la galben si albastru, singura interventie a fost pe marginea exterioara la rosu, aveau o foarte subtire semiluna alba intr-o parte, probabil decalaj de la baza alba care arata rau tare, asa ca o pensula subtire si revell matt 36 au rezolvat problema.

Citeaza

Ce centuri aftermarket ai folosit?


Finn,
Eduard 1/72 Seatbelts France WWII Steel # 73045

#8 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 14 May 2019 - 07:32 PM

Un model inedit! felicitari!

#9 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 15 May 2019 - 04:24 AM

Felicitări pentru un model reușit. Ți-a ieșit foarte bine, mai ales că cei de la Kora nu excelează la calitatea turnarii si a decalurilor. Si pe lāngă asta, l-ai dat gata si repede!

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 15 May 2019 - 09:16 AM

Foarte fain! :good: Imi place pasiunea ta pentru inmatriculari romanesti. Si la cit de eterogena a fost dotarea noastra aviatica, din nouasute'saispe incoace, o sa ai de lucru nu gluma! Treaba e sa gasesti kit-urile!
Inca o data felicitai pentriu realizare! :hi: :hi: :hi: :hi:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi