Forum Machete,Modelism,Hobby: Henschel Hs-129B-2"Der geflügelte Büchsenöffner" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Henschel Hs-129B-2"Der geflügelte Büchsenöffner" Kit Italeri 1294

#41 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 September 2019 - 07:43 AM

RLM-urile de la Model Master sufera de pacatul efectului de scara, din pacate.
Poti inchide putin RLM 71, incercind cu putin albastru. Vei ce iese.

#42 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2019 - 09:01 AM

Vezi postareaMr32, la 03 September 2019 - 10:29 PM, a spus:

Al meu, vopsit cu Model Master, 65, 70, 71!

Imagine postata


Arată excelent!

#43 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 04 September 2019 - 06:17 PM

Gata, ultima tentativă īnainte de-a mă hotărī care va fi īnmatricularea :
Edi , ziceai că l-ai face pe dīnsul :
Imagine atasata: 1.jpg Imagine atasata: 11.JPG
Se mai știe ceva despre el ? Profilul īl arată fără marcajul de front pe bot ( lucru greu de crezut , toate aparatele vopsite 70/71/65 au fost din start destinate Frontului de Est; cele pentru Deșrtul Libian au livreaua caracteristică 79/80/78 ), și fără caserola elicii īntr-o altă culoare decīt cea obișnuită (70). Poza īnsă...nu spune nimic. Este absolut neclară īnspre botul aparatului. Deasemeni , crucea de pe fuselaj pare mai lătăreață(ca-n decalul Parc, cea din cutia kitului este genul finuț). Deasemeni , prea neclară pentru un eventual W.nr.
Nu mai știu ce să zic :pardon:

#44 Useril este offline   Romi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1933
  • Inregistrat: 05-September 05
  • Location:Bucuresti-Brasov
  • Interests:Aviation

Postat 05 September 2019 - 09:43 AM

Si asta e frumos!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 12_4.jpg
  • Imagine atasata: 32306_473699699336888_1077331084_n.jpg


#45 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4939
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 05 September 2019 - 01:06 PM

Vezi postareadakian67, la 04 September 2019 - 06:17 PM, a spus:

Gata, ultima tentativă īnainte de-a mă hotărī care va fi īnmatricularea :
Edi , ziceai că l-ai face pe dīnsul :
Atasament 1.jpg Atasament 11.JPG
Se mai știe ceva despre el ? Profilul īl arată fără marcajul de front pe bot ( lucru greu de crezut , toate aparatele vopsite 70/71/65 au fost din start destinate Frontului de Est; cele pentru Deșrtul Libian au livreaua caracteristică 79/80/78 ), și fără caserola elicii īntr-o altă culoare decīt cea obișnuită (70). Poza īnsă...nu spune nimic. Este absolut neclară īnspre botul aparatului. Deasemeni , crucea de pe fuselaj pare mai lătăreață(ca-n decalul Parc, cea din cutia kitului este genul finuț). Deasemeni , prea neclară pentru un eventual W.nr.
Nu mai știu ce să zic :pardon:


Nu stiu nimic in plus fata de ce scrie acolo.... Eu , la momentul asta, l-as face exact la fel cum l-a facut Florin la 1/32...e consistent cu documentatia si la 72 nu cred ca e mare lucru sa improvizezi ceva din decaluri, pentru sticla inaripata...

#46 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 05 September 2019 - 07:02 PM

:sorry:
Lămurit...
Romi , ĂLA e chiar sexy, dar nu am acele decaluri, și nici nu am acum posibilitatea să le procur. Pentru mine sīnt prea greu de reprodus altfel. Soarta crudă și destinul trist...
Edi , și cel reprodus de Florin este foarte drăguț , dar despre documentație , eu sīnt neacoperit , nu am găsit pe net nici măcar o poză cu el...Oricum , nu cred că aș putea face sticla īnaripată ( așa , aș putea face și craniul ăla al lui 327...), și nici nu am 2x118a.
Return to ...nothing !
Florin : "Deschizătorul de conserve" făcut de tine este foarte-foarte !! Și tu ai pus crucile alea mai late, cu bordura albastră mai pronunțată...Bine că am și de alea, suspectam eu cumva că cele oferite īn kit de Italeri sīnt cam subțirele.
Mulțumesc oricum băieți . :drinks:

#47 Useril este offline   ovichelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 26-January 09
  • Location:Giarmata-langa TIMISOARA
  • Interests:Romanian Air Force in World War ll

Postat 07 September 2019 - 10:12 AM

Dakian, daca imi permiți un sfat : schimbă subtitlul ca nu e prea corect . Panzerknacker sau Panzerjäger sună si mai bine si e mult mai corect. Eventual pentru inspirație vezi si :
https://ro.scribd.co...P-In-Action-176

#48 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 07 September 2019 - 12:08 PM

Salut Dakian.
Complicata treaba cu Hs-urile aste haine romanesti, cu ceva ani in urma am facut si eu doua Italeri dastea, lafel de etuziasmat ca si tine le-am inceput, insa cand am ajuns la decaluri ... parca m-a lovit o caramida ... asa dezamagire, crucile model gresit oferite in kit si culoarea galbena a numarului m-au oprit din avant, desi doream sa-l fac pe 120 in haine de iarna a trebuit sa ma reorientez si m-am decis sa-l fac pe 327, asta pentru ca am gasit de la Eagle decaluri care aveau numarul si emblema, crucile oferite insa lafel, gresite. Uite mai jos o poza:
Imagine atasata: hs129_18 _decals.jpg

Intre timp a mai aparut o coala cu decaluri pentru 327, si 222b de altfel, de la Print Scale. Din pacate crucile iar sunt gresite.

Imagine atasata: s-l1600.jpg

Acum ca am tot mentionat ca toate crucile oferite, in kitul Italeri si cele doua coli aftermarket, sunt gresite, doresc sa metionez ca din toate pozele vazute de mine pana acum crucea era un model diferit de cel oferit de producatori. Mai jos o poza unde se observa modelul:

Imagine atasata: Hs-129 04.JPG

Eu pentru al meu daca nu ma insel am folosit crucile de la kiturile IAR-80 Amodel, trebuie verificat asta pentru a fi sigur.
Mai jos o poza cu el:

Imagine atasata: Hs-129B2 Nr327 011.JPG

Acum nu stiu daca te ajuta cu ceva ce am scris mai sus,insa daca vrei sa-l faci pe 327 va trebui sa-ti procuri una din cele doua coli.

#49 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 September 2019 - 12:42 PM

Mersi de sfat Ovi , dar...odată că nu-l pot schimba eu ( doar dacă Edi sau ZMare au timp/chef de așa ceva ), și doi, am dileme mai mari pe cap din nefericire...Cartea din linkul tău este foarte bună , n-o am , n-am avut-o niciodată , și ...nici nu cred că o s-o am vre-odată. Nu cred că-mi voi permite vre-odată să dau 20$ pe o publicație cate tratează UN singur subiect. Am īn stoc cam 110 kituri, și-n plan ( dacă vrea Domnul să trăiesc destul) alte 300, deci nu pot da pe cărți mai mult decīt pe kituri. Genul ăsta de monografie este foarte bun dacă-l pot download-a gratis de pe net. Și culmea este că , tot nu mi-ar rezolva dilema mea , anume CARE avion să-l fac și eu...Īn ea apar aceleași poze pe care le-am găsit și pe net. Probabil că nici NU sīnt prea multe poze bune cu Hs-129 ale ARR. Horia știe cel mai bine.
Mulțumesc mult de ajutor și interes !
:hi: :drinks:

#50 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 07 September 2019 - 02:06 PM

Ooo , salut Cristinel !!
Daa, ai descris situația perfect. Am īnceput plin de entuziasm , și m-am ...topit. Acum īmi pare tare rău că m-am grăbit și-am lipit lansatorul de bombe sub fuselaj. Īl făceam german și scăpam de durere de cap.
Am remarcat și eu că crucile oferite de Italeri sīnt prea subțirele, aveam de gīnd să folosesc și eu tot din cele de IAR80, am destule.
Foile de la Eagle sau Printscale păcătuiesc īn momentul ăsta prin cīteva aspecte:
-Sīnt destul de scumpe
-Nu se găsesc local , trebuiesc comandate īn străinătate și durează prea mult pīna ajung
-Oferă j'de īnmatriculări , mie trebuindu-mi UNA. Așa am rămas cu zeci de resturi inutile, de la foile luate pentru CR-42, LeO451, etc...Dacă tot iau astfel de foi de decal generice , măcar să iau pentru Fw-190, Bf-109, Spitfire, adică avioane cu MULTE versiuni , din care am multe kituri. Ăsta este singurul kit de Hs-129 , nu mai am altul , și nici nu mai vreau altul.
Așa că dragul meu concitadin , am să īncerc să folosesc ce am,sau ce voi fi īn stare să improvizez. Evident că o să-mi iasă o machetă anostă , rareori īnmatriculările ARR sīnt spectaculoase.
Imagine atasata: 12_3.jpg
Dacă profilul acesta era corect, īl făceam fără să stau pe gīnduri. Dar nu-i. Camuflajul de iarnă NU arăta așa de īngrijit īn realitate , era dat...romānește, grosolan , cu bidineaua, și așa cum sublinia 109 , arată grotesc chiar făcut perfect.
Noroc , și multumesc mult de ajutor !
:friends:

#51 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 07 September 2019 - 04:13 PM

Bun subiectul .
Nu ai idee cu sa-l faci,nu ai solutii?
:diablo: un what if ar fi bine venit...:-D vino catre partea intunecata a fortei,macar cu Henschel-u' asta :diablo:

#52 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2019 - 04:50 PM

man ...
primo, salut ...
secundo, daca tu zici ca-l vrei p-asta si dacat p-asta, poti sa-l faci fara camo-ul de iarna ... care, dupa cum zice poetul, era temporar.
deci avionul si inmatricularea ta au si precedat (sigur), au si "outlived" (posibil) artistul cu bidineaua ... parerea mea.
spor ...

ps - mgc, felicitari pentru hs-ul tau
pps - dupa parerea mea, e un avion prea nebagat in seama de istorici si modelisti la un loc. un avion urat ca noaptea, dar gandit foarte interesant si care mie cel putin imi sugereaza eficienta totala in design. un cazan agresiv construit in jurul tunurilor si a bombelor pe care trebuia sa le livreze. pacat ca n-a ajuns sa aibe niciodata motoarele pe care le merita.

Aceasta postare a fost editata de alexelu_marinelu: 07 September 2019 - 04:58 PM


#53 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 September 2019 - 10:41 AM

Salutare Alexelu' !
Man , nu țin morțiș să-l fac pe 120. Cu siguranță că ai dreptate , cert a avut și-o livrea de vară, nu numai cea de iarnă , chiar a pus Edi o poză cu el nespoit.
Iar īn poza pusă de Romi chiar la īnceputul topicului se vede destul de clar ( zic eu...) că 120 era cu galben, nu cu alb.
Acum , 327 este cel mai spectaculos , urmat īndeaproape de 118a , dar eu nu am decaluri pentru ele și nici nu-s dispus acum să dau pe ele de trei ori cīt am dat pe kit. Iar să-mi fac singur decaluri , depășește ( cel puțin deocamdată) posibilitățile și abilitățile mele.
Acum , am doar două posibilități :
1. Īl fac pe 120 fără camuflaj de iarnă ,sau pe 115. Adică banal.
2. Īl fac pe V-2, măcar este ceva mai "outre" față de banalul de mai sus.
Asta-i tot ce pot deocamdată.
Poate cīndva , dacă mă hotărăsc , să mai iau unul și să fac unul din puținele B-3-uri care au luptat efectiv, tunul ăla de 75 este chiar impresionant.
Și da , este urīțel cu spume , dar a fost extrem de eficient, iar dacă i se acorda atenția cuvenită ( un număr mare de aparate și o pereche de motoare pe măsură) ar fi fost pur și simplu teroarea tancurilor aliate. Poate și soarta războiului īn Est ar fi putut fi alta , hoarda aia de T-34 nu ar mai fi avut impactul scontat.
P.S. Cristinel , tu ce vopsele ai folosit pentru 70/71 ? Arată bine de tot !
Mulțumesc pentru sfaturi dragi prieteni !
:hi:

#54 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 08 September 2019 - 11:18 AM

Vezi postareaalexelu_marinelu, la 07 September 2019 - 04:50 PM, a spus:

un avion urat ca noaptea, dar gandit foarte interesant si care mie cel putin imi sugereaza eficienta totala in design. un cazan agresiv construit in jurul tunurilor si a bombelor pe care trebuia sa le livreze.

Și eu spun la fel.
Este(era) un fel de A10 Warthog al vremii lui.

#55 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 September 2019 - 11:50 AM

Axor : Nu mă tenta :diablo:
Că nu știu dacă rezist !!

#56 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 08 September 2019 - 01:30 PM

Ai putea face 327. Cu ceva egzazaiz ai putea face capul de mort. Mai nasol e cu Hai fetito, nu stiu din ce ai putea sa-l faci. Varianta cu 120 in camuflaj de vara e perfect viabila!

#57 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 08 September 2019 - 03:45 PM

Da Z-Mare , exact ce-i spuneam si lui Alexelu. Opțiunile sīnt foarte limitate.
Si eu m-am gīndit la asta. Poate, și zic POATE, aș reuși un cap de mort din decal alb, sau chiar un minișablon cu el. Dar "Hai Fetițo" și 2x327 , nu am cum , și nu am de unde. Este aceiași situatie cu sticla īnaripată a lui 118a. Poate aș putea face sticla, dar 2x118a , nu am de unde sau din ce.
Rămīn doar cele două opțiuni descrise lui Alexelu'
Zi frumoasă și LA MULȚI ANI MARIILOR,MARIANELOR ȘI MARIANILOR !!

#58 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 10 September 2019 - 09:40 PM

Dar burta cu 65, mascat , dat extradosul cu 71 ( Gunze H-64, "botezat" după rețeta lui Z-Mare), mascat apoi pentru 70 . Destul de migăloasă operațiunea, avionul e mic și splinterul nu-i chiar simplu ( bine , pentru mine, e primul camo splinter 65/70/71 pe care-l fac)
Imagine atasata: IMG_1033.JPG
Mîine (sper !!) să-i dau și 71.
Noapte bună !
L.E. Bune și pozele astea la ceva !! Privind ce-am postat , am observat o eroare de mascare pe cocoașa avionului , și-am reparat.Yess.

Aceasta postare a fost editata de dakian67: 10 September 2019 - 09:43 PM


#59 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 September 2019 - 08:33 AM

Pentru mascare am o metoda folosita de ani de zile. Ma duc la un copiator si maresc profilul dat in instructiuni, sus si laterale, astfel incit sa ajunga la scara avionului. Doar putina "armetica", vorba unui distins parlamentar. Apoi, pum o bucata de banda de mascare pe o hirtie cerata. Peste banda, trei puncte de scoci dublu adeziv si peste desenul marit. Decupez masca pe contur si o pun pe avion. In acest mod, o pui exact unde trebuie si de forma care trebuie. Cu ocazia asta am constatat ca niciodata desenul de pe laterale nu s-a imbucat cu cel de pe aripi sau ce cel de pe spate.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 11 September 2019 - 10:39 AM


#60 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1716
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 11 September 2019 - 06:07 PM

Am īncercat și eu metoda odată , pentru...nu mai rețin. Poate la Fulmar ? Cert este ca nu s-a potrivit , și tot ochiometric s-a realizat.

Arata acest topic


  • 6 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi