Forum Machete,Modelism,Hobby: PZL 11c 1/32 IBG și PZL 11b 1/72 IBG - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

PZL 11c 1/32 IBG și PZL 11b 1/72 IBG

#61 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2021 - 01:25 AM

Vezi postareamack, la 01 February 2021 - 09:36 PM, a spus:

Multam!


Mai sunt si seturile de la Eduar, dar deja e prea mult...
https://www.eduard.c...p-11c-1-32.html

#62 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 February 2021 - 09:26 PM

Citeaza

Între timp au sosit și piesele din răsină

Super detaliate piesele, nu am lucrat niciodata altceva decat 72uri, insa de fiecare data sunt super impresionat de nivelul ridicat al detaliilor oferite la scari mai mari, in special la update-uri si tare le-as fi dorit si la 72.

Citeaza

11b 1/72 a aproape gata

Sper sa nu fie prea tarziu, abia acum am observat ca nu ai facut vechile cocarde rotunde acoperite pe extradosul aripilor.
Se pot observa in poza de mai jos respectand standardul din perioada precedenta, cocarde de dimensiuni mici, asezate asimetric.
Dungile inguste galbene au fost aplicate pe avioane in perioada cand avioanele purtau cocarde rotunde, de acea cand vedem dungi (acoperite sau nu) pe un avion cu cocarda Crucea lui Mihai e de asteptat sa vedem vechile cocarde acoperite.

Imagine atasata: 4AC6035F-9FBC-4B77-B09D-7CFB2FA92D9D.jpeg

#63 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2021 - 10:28 PM

Am avut 2 poze pentru nr.25 după care am lucrat. Înafara de aripa stângă unde într-adevăr se vede ceva, în dreapta e greu de zis. Normal așa ar trebui sa arate dar...în momentul în care s-a aplicat camuflajul în două tonuri s- a acoperit total vechiul camuflaj și implicit cocardele. Nu am văzut camuflaj în două tonuri, modelul ăsta, cu cocardă rotundă, de aceea cred că, cel în două tonuri a acoperit total vechea vopsea și cocarda rotundă. Există și alte poze cu tipul ăsta de camuflaj și Crucea în care se vede bine aripa dar nici urmă de vechea cocardă!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Nr.006.jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 02 February 2021 - 10:31 PM


#64 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2021 - 10:39 PM

Am mai gasit o poză cu Nr.25 care mi-a scăpat (am pre multe poze ...ce să fac :rolleyes: ) pare că într-adevăr apar acolo vechile cocarde.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Untitled-102.jpg


#65 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 February 2021 - 10:47 PM

Vezi postareahoria, la 02 February 2021 - 10:39 PM, a spus:

Am mai gasit o poză cu Nr.25 care mi-a scăpat (am pre multe poze ...ce să fac :rolleyes: )

Superba poza :friends:

Citeaza

pare că într-adevăr apar acolo vechile cocarde.


:hi:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 02 February 2021 - 10:48 PM


#66 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2021 - 10:58 PM

mi se pare că aia din stânga e ușor mai sus decât cea din dreapta!

#67 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2021 - 11:15 PM

Rezolvat la pensulă. A durat 2-3 minute! Lacul mâine!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0795.jpg


#68 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 02 February 2021 - 11:19 PM

Citeaza

Nu am văzut camuflaj în două tonuri, modelul ăsta, cu cocardă rotundă,


Poate tu ai poza aceasta la o calitate mult mai buna si poti verifica, mi-e imi pare ca 43-ul aici are camo in doua tonuri, cu cocarde si dungi, inmatricularea precedenta celei cand s-a aplicat crucea lui Mihai.

Imagine atasata: PZL 11B-L nr43 02.jpg

Imagine atasata: PZL 11B-L nr43.jpg

Citeaza

mi se pare că aia din stânga e ușor mai sus decât cea din dreapta!


Intra-devar Horia, e tipic si normal, asimetria pe extrados era pe ambele translatii, stanga dreapta, catre inaite sau catre inapoi. Stanga dreapta e foarte vizibila, catre inaite si inapoi e mai greu vizipila dar notabila cand urmarimi liniile de imbinare ale tablelor. De asemenea asimetria diferea si de la avion la avion, la unele era asimetric catre partea dreapta la altele catre partea stanga. Si la 11F sau 24 era lafel. Parca si la polonezi era la fel, noi de acolo ne-am inspitat.

Citeaza

Rezolvat la pensulă. A durat 2-3 minute! Lacul mâine!


Frumos :friends:

Aceasta postare a fost editata de Mgc151184: 02 February 2021 - 11:20 PM


#69 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 02 February 2021 - 11:36 PM

nu am poză cu nr.43...

#70 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2021 - 12:15 PM

Vezi postareaMgc151184, la 02 February 2021 - 11:19 PM, a spus:

Intra-devar Horia, e tipic si normal, asimetria pe extrados era pe ambele translatii, stanga dreapta, catre inaite sau catre inapoi. Stanga dreapta e foarte vizibila, catre inaite si inapoi e mai greu vizipila dar notabila cand urmarimi liniile de imbinare ale tablelor. De asemenea asimetria diferea si de la avion la avion, la unele era asimetric catre partea dreapta la altele catre partea stanga. Si la 11F sau 24 era lafel. Parca si la polonezi era la fel, noi de acolo ne-am inspitat.




Idioata idee au avut pollacii (si noi, si mai idioti ca ne-am luat dupa ei) si ceva imi spune ca nu i-a ajutat prea mult in cele doua saptamani de razboi :)))

Cred ca nu degeaba sunt "ciuca batailor" in bancurile europenilor, din care cel mai amabil e asta :

" A Polack goes to the eye doctor. The bottom line of the eye chart has the letters:

C Z Y N Q S T A S Z.

The Optometrist asks, "Can you read this?"

"Read it?" the Polack replies, "I know the guy!" "


Horia, jos palaria pentru build!

#71 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 03 February 2021 - 09:03 PM

Zilele acestea am schimbat câteva mailuri cu cei de la IBG. Am aflat că în luna mai pregătesc lansare PZL-11f 1/72. Va exista și o înmatriculare românească. O variantă românească de bază, una specială pentru operațiunea Barbarossa, si una la un kit combo cu PZL-23 Karas.Le-am furnizat câteva fotografii pentru mai multe variante de înmatriculare din care ei vor alege câteva apoi...le-am propus să face un vot aici pe grup pentru variata românească. Așa că am primit răspunsul
The company agreed that we can do a poll on cartula.ro for:
- one marking for main P.11f edition
- one marking for Barbarossa P.11f
- one marking for Barbarossa P.23 Karas
Deci, curând aștept de la ei un semn referitor la variantele de înmatriculare și...votăm!
Zic bine?

#72 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 03 February 2021 - 11:46 PM

Ce fain , eu de-abia astept , Horia ! ^_^

#73 Useril este offline   dakian67 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1718
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Braila
  • Interests:Modelism aero WW II,numai 1/72

Postat 06 February 2021 - 04:31 PM

Asta ar fi extraordinar...O firmă producătoare care ține cont de dorințele clienților. M-aș abona de acum la un combo 11F - 23 !!

#74 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 February 2021 - 09:10 PM

Am dat un prim strat de vopsea MRP 349 Olive Drab de test pe fuselaj. Pentru acest 11c 1/32 am luat ca reper o piesă de IAR-80 recuperată din Piatra Mare, unde se vede clar nuanța de vopsea care este foarte apropiată de acest Olive Drab.

Motorul însă l-am vopsit negru integral si va rămâne așa. Am tot văzut diverse motoare vopsite cu argintiu pe anumite repere dar comparând cu pozele avionului 11c care se păstrează în muzeu la Varșovia, sau cu alte avioane care au montate pe ele motorul Bristol Mercury concluzia mea este clara, în sensul că motorul, cât timp s-a aflat în exploatare era negru. Pozele atasate sunt luate de aici, unde găsiti si o recenzie bună a kitului de 11c 1/48 de la Arma Hobby - https://www.kfs-mini...21cdWlBuxYuhLt4

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.JPG


#75 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 February 2021 - 08:26 PM

Am pregătit fuselajul pentru vopsirea finală. Am dat un grund auto gri la spray, apoi am făcut un preshading cu negru (prima dată când folosesc tehnica asta), si până la stratul final de vopsea am zis să mai dau un strat intermediar. Am combinat 3 culori, nu am urmărit nimic anume, doar să nu dau nuanța finală direct pe gri. Am tras nituri și pe cocoasă. In zona aia am dat un puf din nuanța finală (olive drab). Încă câteva mici finisări si il pregătesc de vopsirea fială!
Edit - am adăugat înainte de vopsire câteva mici chestii pe exterior, dintr-o doză de aluminiu. Din poze reiese că doar pe partea stângă le avea.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: v1 (1).JPG
  • Imagine atasata: v1 (2).JPG
  • Imagine atasata: v1 (3).JPG
  • Imagine atasata: v1 (4).JPG
  • Imagine atasata: d1775-5.jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 14 February 2021 - 08:30 PM


#76 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 16 February 2021 - 10:39 PM

Fuselajul aproape finalizat. Am tras dungile de pe el la mână cu aerograful, apoi retuș, postshading, wash, filtre.... mai urmează un weathering ușor si apoi urmează aripile.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0868.jpg
  • Imagine atasata: DSCF0869.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0870.jpg


#77 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 16 February 2021 - 11:20 PM

Frumos. Foarte reusit camuflajul. :clapping:

#78 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 18 February 2021 - 12:43 AM

Am vopsit si burta cu albastru. Nuanța îmi place dar cred că e cam tare. Aș incerca să o mai deschid puțin la culoare. Am însă o altă problemă, cînd am dat jos masking-tape-ul s-a dus cu tot cu vopsea în unele locuri. Am mai pățit o singură dată și tot cu vopsele MRP. Și galbenul mai trebuie adus puțin spre nuanța galbenului de la Cruce.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF0876.JPG
  • Imagine atasata: DSCF0877.JPG


#79 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 14 March 2021 - 10:15 PM

Față de postarea anterioară incă de două ori am avut probleme cu vopseaua de pe fuselaj. Atat la camuflaj cât și la albastrul de pe burtă. A plecat cu tot cu grund, deci probabil grundul a fost problema, deși se poate să fie si banda izolatoare. Am banda asta de vreo 10-12 ani și mă gândesc că adezivul ei, după atâta timp incepe să facă probleme, poate.... Am reparat, am revopsit la aerograf, am facut si un mic wash cu uleiuri care a mers putin mai greu având în vedere că dădusem un strat de lac. Am reușit să dreg galbenul de pe banda pro Axă, sa-l aduc spre galbenul cocardei. Pentru asta am folosit vopsea de ulei. Diferența acum este foarte mică. Urmează profundorul și direcția după care capota motorului, între timp deja chituiesc aripa si mă pregătesc să termin trenul de aterizare combinat cu piese din cutie plus piesle de rășină!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: z1.jpg
  • Imagine atasata: z2.jpg
  • Imagine atasata: z3.jpg
  • Imagine atasata: z4.jpg
  • Imagine atasata: z5.jpg
  • Imagine atasata: z6.jpg
  • Imagine atasata: z7.jpg
  • Imagine atasata: z8.jpg
  • Imagine atasata: z9.jpg


#80 Useril este offline   SorinTanase 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 632
  • Inregistrat: 17-March 12

Postat 15 March 2021 - 05:45 AM

Excelent Horia.motorul este din cutie asa sau ai facut tu ceva pe la el?

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi